Προς το περιεχόμενο

Μεχρι τι επεξεργαστη μορω να βαλω???


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω motherboard MSI 845 pro (αλλα στοιχεια δεν ξερω...) και θελω να μαθω μεχρι τι επεξεργαστη ...σηκωνει.Τωρα εχω στα 1,6 . Aπo εγχειριδιο ειμαι ...ασχετος να διαβασω.Μηπως εχει καποιος αλλος τετοια mb ??? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν είναι με βάση 423pin μέχρι 2ghz με τον παλιό πυρήνα Willamette 256k cache και κλίμακα ολοκλήρωσης 0,18 micron άν είναι με 478pin εώς 2.4GHz(σίγουρα) με τον νέο πυρήνα Νοrthwood 0,13 micron 512k cache.

Το να βρείς πλέον cpu με 423 βάση είναι πάρα πολύ δύσκολο!Αν έχεις 423 στείλτο πρός πώληση και πάρε με 478 βάση!Πότε το πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις το 845Pro και όχι το 845Pro2 πέρνει μέχρι 2.0GHz και φυσικά μονο socket 423.

 

http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_detail.php?UID=89&MODEL=MS-6529

 

Αν έχεις το 845Pro2 πέρνει μέχρι 2.4GHz και φυσικά socket 478.

 

http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_detail.php?UID=31&MODEL=MS-6528

 

Οπότε για να είμαστε σίγουροι πρέπει να μας πεις τι socket έχεις. Από εκεί και πέρα, μια και βλέπω ότι πέρνει SDRAM και όχι DDR, ίσωας είναι καλύτερα να το αλλάξεις. Ρίχνει πάρα πολύ τις επιδόσεις σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote kom:</font><hr> epidi exo se ena mixanima akribos tin idia mobo exei socket 423 kai pernei mexri 2Ghz me pirina Willamette <hr /></blockquote>

 

Σε ευχαριστω πολυ.Θα εχω διαφορα αν αλλαξω τον 1,6 σε 2 ή η μνημη sdr θα μας τα χαλαει παλι ας ειναι και 512... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξεργαστές Ρ4 σε socket 423 δεν βγαίνουν εδώ και πάρα πολύ καιρό. Μόνο μεταχειρισμένο θα βρεις. Και όντως, οι μνήμες που έχεις ρίχνουν το μηχάνημα σε επίπεδα ενός Duron 1200 με DDR...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote KWSN-Men:</font><hr> Για να συμπληρώσω τον Βρωμόγκαζο, δεν θα δεις μεγάλη διαφορά με τον 2.0GHz... <hr /></blockquote>

 

Αυτο φοβαμαι κι εγω....Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...