Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παραδέχεται την έμπνευση των Windows 7 από το MacOS X


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μην κρυβόμαστε, όλες σχεδόν οι εκδόσεις των Windows έχουν "δανειστεί" στοιχεία από τα Mac "Mac OS" είτε το παραδέχονται μερικοί-μερικοί είτε όχι....

 

Και τωρα τι θα κανουμε??? Βασικα το μονο interface που επικρατει ειναι αυτο με τα παραθυρα (ειτε για gui ειτε και για text mode). Με αποτελεσμα η διαφορες μετξι των os να ειναι μικρες (μιλοντας παντα για το interface). Το αν στο ενα ειναι κοκκινα τα παραθυρα και στο αλλο ημιδιαφανες, δε μου λεει και τιποτα.

 

Ειναι σα να λεμε οτι το suzuki swift φερνει προς mini cooper...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
εγω εδω βλεπω πως τελικα δεν ειπαν κατι τετοιο...

http://www.neowin.net/news/main/09/11/12/microsoft-windows-7-was-inspired-by-mac-oh-no-it-wasnt

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3003681&postcount=58

 

το είπε και ο HAL μερικά posts πριν :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως ειρωνικό, όπως λένε τα παιδιά παραπάνω και αν λάβεις υπ'όψιν το V που λέει ο τύπος στο τέλος και κάνει το Χ με τα δάχτυλα, τότε μπαίνεις στο νόημα. Αναφέρει τα πράγματα που στην ουσία υπάρχουν και στα 2 λειτουργικά, αν και αλλάζουν οι θέσεις, η εμφάνιση ή το όνομα. Οι ιδέες/καινοτομίες όμως δε μετράνε; Αν π.χ. το Mac OS δεν είχε widgets, θα σκεφτόταν ποτέ η Microsoft να βάλει ta gadgets; Ή στο σκάκι, έχει άλλες επιφάνειες για το ταμπλό. Και το ότι δηλαδή το ενσωμάτωσε και η Microsoft, είναι τυχαίο; Θα έπρεπε δηλαδή να είναι όλα καρμπόν; Μη λέμε χαζά τώρα. Απλά ότι πουλάει αντιγράφεται. Όταν ανοίγει ένα σουβλατζίδικο/ψιλικατζίδικο/καφετέρια και πάει καλά, δεν θα αρχίσουν να φυτρώνουν πέριξ αυτού/ής και άλλα παρόμοια μαγαζιά; Με τα κινητά; Το ίδιο. Πάρτε το touchscreen για παράδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Αλήθεια, μιας και αναφέρθηκαν τα widgets, θυμάμαι εδώ και αρκετά χρόνια να υπάρχει το Konfabulator της Yahoo! που έτρεχε νομίζω και στα δύο λειτουργικά. Έχω την εντύπωση ότι αυτός ήταν ο πρώτος μηχανισμός για widgets, τουλάχιστον σε Windows - δεν ξέρω αν το Mac είχε ακόμα πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα την ανακοινωση... και μετα οτι γραφτηκε στις 10 σελιδες...

και το πρωτο που μου ερχετε στο μυαλο για το, ποιος κανει πρωτος τι, ειναι...

 

...ε και?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΡ = 2000-2001

Vista = 2006

 

δοκίμασε να βάλεις ΧΡ σε υπολογιστή του 1998 να δεις πως πάνε???

του 99? του 2000?

 

γιατί να βάλεις Vista σε υπολογιστή του 2005?

 

Δοκίμασα στον ίδιο υπολογιστή που τα vista σερνόντουσαν να βάλω win7(2009). Και πάνε σφαίρα σε αντίθεση με τα vista που ήταν για μπουνιές.

Μην quotάρεις μισά πράγματα..

Και τέλος πάντων δεν τα έβαλα σε p3 500

Σε p4 core2duo 3.2 τα έβαλα. Τι πρέπει να έχω δηλαδή για να ΠΕΤΑΕΙ το υπερλειτουργικό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη παραπάνω ram..

 

2gb ram έχει

Σε x32 άντε βαριά να έβαζα 3. Δηλαδή στα καινούρια λάπτοπ που βάζανε παντού βίστα πως την πάλευαν;

Και τέλος πάντων εμένα η ένσταση είναι οτι τα πιό καινούρια και πολύ πιο λειτουργικά 7 είναι απο ότι φαίνεταΙ πολύ πιο ελαφριά απο τα παλιότερα βίστα. Τι φταίει δεν ξέρω και δεν με νοιάζει. Μιά διαπίστωση έκανα. Άλλωστε κλάσεις ανώτερο και απο τα δύο είναι το Snow leopard. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...