Προς το περιεχόμενο

Παράνομη και με δικαστική απόφαση η εγκατάσταση MacOS X σε μη-Apple υπολογιστές


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να καταλάβω κι εγώ ο άσχετος. Μια εταιρία δίνει πολλά εκατομμύρια για να φτιάξει ένα λειτουργικό που γαμεί και δέρνει. Βγαίνει μια άλλη εταιρία που δεν το χακάρει, απλά το πουλάει σε άλλα συστήματα πληρώνοντας κανονικά για να αγοράσει το λειτουργικό απαλλάσσοντας το όμως από το hardware.

 

Και αυτό είναι παράλογο. Είναι παράλογο να μην αγοράζεις νταβατζιλίκι ένα μούφα προϊόν απλά επειδή πάει παρέα με ένα καλό. Αν λοιπόν αύριο μεθαύριο βγει η AMD και πει ότι φτιάχνω επεξεργαστές που τρέχουν μόνο ένα Χ λειτουργικό και πρέπει να το αγοράσεις υποχρεωτικά μαζί με τους επεξεργαστές, θα βγούμε να υπερασπιστούμε αυτό το δικαίωμα της εταιρίας. Κι ας μιας πιάνει τον πισινό.

 

Όταν η Apple πατένταρε το multitouch νταξει πάει στο διάολο προστάτευε το R n' D τμήμα της και τις επενδύσεις της. Τώρα επιβάλλοντας να πληρώσεις hardware ενώ το προϊόν που αξίζει είναι το software ποια επένδυση προστατεύει, γιατί έχουμε αρχίσει να παραλογιζόμαστε μου φαίνεται. Αυτή η Apple άλλοθι να μην είχε ό,τι κι αν έκανε και θα ήμασταν πολύ καλύτερα.

 

Δεν είμαι fanboy ούτε εγώ, τη γνώμη μου λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά μια ζωη ερχεστε καθυστερυμένοι με ακαιρα θέματα.Το mac OS είναι απο το 1983 κλειδωμένο στα κουτια της Apple.Αν δεν κάνω λάθος έχουμε 2009.Σας νωρίς δεν το θυμηθηκατε....Αν είστε μαγκες και εξυπνοι γιατί δεν το λέγατε 10 χρόνια νωρίτερα έστω.Το επιπεδο σας είναι όσο και η ιστορικη μνήμη σας οταν λέτε οτι είναι αδικο να άνηκει μόνο στην Apple.Eξαλλου η Apple φτιάχνει υπολογιστες και όχι Φρανκεσταΐν μηχανηματα.Σε οποιον αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ζωη ερχεστε καθυστερυμένοι με ακαιρα θέματα.Το mac OS είναι απο το 1983 κλειδωμένο στα κουτια της Apple.Αν δεν κάνω λάθος έχουμε 2009.Σας νωρίς δεν το θυμηθηκατε....Αν είστε μαγκες και εξυπνοι γιατί δεν το λέγατε 10 χρόνια νωρίτερα έστω.Το επιπεδο σας είναι όσο και η ιστορικη μνήμη σας οταν λέτε οτι είναι αδικο να άνηκει μόνο στην Apple.Eξαλλου η Apple φτιάχνει υπολογιστες και όχι Φρανκεσταΐν μηχανηματα.Σε οποιον αρέσει.

To '83 ήμουν αγέννητος και πριν από 10 χρόνια δεν ήξερα τι σημαίνει Apple, ντάξει τώρα? Μετά έγινα μάγκας και έξυπνος.

 

Επίσης η Apple δεν φτιάχνει τίποτα, όχι ότι αλλάζει κάτι στην κουβέντα που κάνουμε απλά για να το παίξεις έξυπνος πρέπει να είσαι κιόλας ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ζωη ερχεστε καθυστερυμένοι με ακαιρα θέματα.Το mac OS είναι απο το 1983 κλειδωμένο στα κουτια της Apple.Αν δεν κάνω λάθος έχουμε 2009.Σας νωρίς δεν το θυμηθηκατε....Αν είστε μαγκες και εξυπνοι γιατί δεν το λέγατε 10 χρόνια νωρίτερα έστω.Το επιπεδο σας είναι όσο και η ιστορικη μνήμη σας οταν λέτε οτι είναι αδικο να άνηκει μόνο στην Apple.Eξαλλου η Apple φτιάχνει υπολογιστες και όχι Φρανκεσταΐν μηχανηματα.Σε οποιον αρέσει.

 

Πασο για την apple, αλλα μερικοι απο εδω το 83 μπορει να μην ειχαν καν γεννηθει ή να ηταν 10 χρονων πριν 10 χρονια ασε που πριν 10 χρονια δεν ειχαν καν Internet...Ή περιμενες να ερθουν να στο πουν προσωπικα σε εσενα.

 

Διαβασεις εσυ και τα παιρνεις δικαιως ή αδικως διαβαζουμε και εμεις τα δικα σου και δεν ξερουμε σε ποιο τοιχο να πεσουμε ;) Φιλικα μη με παρεξηγεις αλλα αυτο που λες δεν εχει καμια λογικη. Οποτε πριν αρχισεις να μιλας για καθυστερησεις και ακαιρα θεματα, σκεφτομαστε και λιγο πριν γραψουμε και δεν παρασυρομαστε απο fanboyσμο σε apple ή microsoft ή Linux

 

Υ.Γ. Ασε που η Microsoft δεν φτιαχνει pc (οσον αφορα τα φρανκεσταιν μηχανακια που λες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple διάλεξε το δρόμο της τη δεκαετία του 80 και η microsoft το ίδιο. Πόσο πετυχημένη επιλογή έκανε η κάθε εταιρία είναι γνωστό...

 

Τώρα, χωρίς πολλά λόγια, κατά τη γνώμη μου, δεν βρίσκω να έχει κανένας δικαίωμα να μας πει τι θα κάνουμε αυτό που αγοράσαμε. Το πολύ πολύ, αν πρόκειται να είναι κάποιος παράνομος έτσι κι αλλιώς, να το αντιγράψει αντί να το αγοράσει.

 

Αν επιμένει τόσο πολύ που κερδίζει και δικαστήρια ώστε να μην εγκαθίσταται το macos σε άλλους υπολογιστές κακό του κεφαλιού της. Δεν θα δουν το λειτουργικό της χρήστες που - έστω και από περιέργεια - θα το έβαζαν και μπορεί να τους άρεσε τόσο ώστε να το αγοράσουν. Χαζός είναι ο gates που δίνει για τρεις μήνες δωρεάν τα seven (έναν επίσημα + δύο rearms); Έτσι λειτουργεί ο πλανήτης, πρώτα βάζουμε το δόλωμα και μετά πιάνουμε το ψάρι...

 

Τόσα χρόνια δεν έχουν μάθει τίποτα από τον gates; Ανεπίσημα "όλα χύμα, αντιγράψτε όσο γουστάρετε, τρέξτε το όπου γουστάρετε και θα 'ρθει η μέρα που θα βάλω τους κανόνες όπως γουστάρω εγώ και δε θα μπορείτε να κάνετε βήμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αρχισει και γινεται κουραστικο το πραγμα.μα τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε καποια πραγματα.η apple ειναι επιχειρηση,εχει ξοδεψει εκατομυρια δολαρια για το συγκεκριμενο λειτουργικο και γουσταρει να μπαινει μονο στα δικα της συστηματα.δεν παραβιαζει κανενα νομο για αυτο και δικαιωθηκε με την psystar.οσο για τα τελευταια που γραφεις βεβαιως εχεις το δικαιωμα να αγορασεις οσα δισκακια θελεις και να τα κρεμασεις στο χριστουγενιατικο δεντρο τωρα που πλησιαζουν και οι γιορτες.

 

Κι αλλη μια επιχειρηση ξοδεψε εκατομμυρια δολαρια για να φτιαξει ενα browser που ουτε καν τον επεβαλλε ως μοναδικο, απλα τον εχει προεγκατεστημενο στο λειτουργικο που παλι η ιδια εταιρια εχει φτιαξει, και ομως αποδειχτηκε οτι καποιο νομο παραβιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιμένει τόσο πολύ που κερδίζει και δικαστήρια ώστε να μην εγκαθίσταται το macos σε άλλους υπολογιστές κακό του κεφαλιού της.

 

Μα δεν την συμφερει αυτη τη στιγμη. Και οντως η apple ειναι εταιρια υπολογιστων και οχι σκετου λογισμικου. Μοιραια θα αποκτησει τα οποια προβληματα για τα οποια κατηγορειται η Microsoft που το λειτουργικο της πρεπει να παιζει παντου με καθε hardware και με καθε εμπνευση του χρηστη (ασχετου ή σχετικου) απο καθε γωνια της γης.

 

Τα παλια τα χρονια δε φαινοταν βεβαια και τοσο περιεργο ή ανηθικο ή μονοπωλιακο ή...ή....απλα αγοραζαμε υπολογιστες οπως ηταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To '83 ήμουν αγέννητος και πριν από 10 χρόνια δεν ήξερα τι σημαίνει Apple, ντάξει τώρα? Μετά έγινα μάγκας και έξυπνος.

 

Επίσης η Apple δεν φτιάχνει τίποτα, όχι ότι αλλάζει κάτι στην κουβέντα που κάνουμε απλά για να το παίξεις έξυπνος πρέπει να είσαι κιόλας ε?

 

Δεν αναφερθηκα αποκλειστηκα σε σένα αλλα δικαιολογεισαι γιατι εισαι ακομα παιδι...

Το σχολιο μου αφορα το ακαιρο θεμα και αυτους που δεν είναι τοσο εξυπνοι οσο εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To '83 ήμουν αγέννητος και πριν από 10 χρόνια δεν ήξερα τι σημαίνει Apple, ντάξει τώρα? Μετά έγινα μάγκας και έξυπνος.

 

Επίσης η Apple δεν φτιάχνει τίποτα, όχι ότι αλλάζει κάτι στην κουβέντα που κάνουμε απλά για να το παίξεις έξυπνος πρέπει να είσαι κιόλας ε?

 

Praetorianos αφου εγινες μαγκας και εξυπνος,θα επρεπε να εχεις καταλαβει οτι η apple ειναι μαγαζι,και σαν μαγαζι κοιταει τι μπαινει στην κασα.και εφοσον η πολιτικη που ακολουθει γεμιζει την κασα,και ειναι και νομιμη για να στο πω ωμα στα @@ της ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν την συμφερει αυτη τη στιγμη. Και οντως η apple ειναι εταιρια υπολογιστων και οχι σκετου λογισμικου. Μοιραια θα αποκτησει τα οποια προβληματα για τα οποια κατηγορειται η Microsoft που το λειτουργικο της πρεπει να παιζει παντου με καθε hardware και με καθε εμπνευση του χρηστη (ασχετου ή σχετικου) απο καθε γωνια της γης.

 

Τα παλια τα χρονια δε φαινοταν βεβαια και τοσο περιεργο ή ανηθικο ή μονοπωλιακο ή...ή....απλα αγοραζαμε υπολογιστες οπως ηταν

Βρε εδώ άλλοι έκαναν τον κόπο να φτιάξουν μηχάνημα που να παίζει macos και τους τρέχει στα δικαστήρια. Αν βάλεις macos, σου αρέσει αλλά δεν παίξει καλά σε μηχάνημα τρίτου κατασκευαστή, η apple κέρδισε! Κάποια στιγμή θα πάρεις mac για να δουλέψεις σαν άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερθηκα αποκλειστηκα σε σένα αλλα δικαιολογεισαι γιατι εισαι ακομα παιδι...

Το σχολιο μου αφορα το ακαιρο θεμα και αυτους που δεν είναι τοσο εξυπνοι οσο εσυ.

 

Με συγχωρεις φιλε μου αλλα και σε αυτον αναφερθηκες και το σχολιο σου σε καμια περιπτωση δεν ηταν εξυπνο οσο αυτος οπως ειπες. Και παλι συγνωμη για αυτην τη μικρη επιθεση.

 

Επισης αλλο το 2009 και αλλο 10 χρονια πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πασο για την apple, αλλα μερικοι απο εδω το 83 μπορει να μην ειχαν καν γεννηθει ή να ηταν 10 χρονων πριν 10 χρονια ασε που πριν 10 χρονια δεν ειχαν καν Internet...Ή περιμενες να ερθουν να στο πουν προσωπικα σε εσενα.

 

Διαβασεις εσυ και τα παιρνεις δικαιως ή αδικως διαβαζουμε και εμεις τα δικα σου και δεν ξερουμε σε ποιο τοιχο να πεσουμε ;) Φιλικα μη με παρεξηγεις αλλα αυτο που λες δεν εχει καμια λογικη. Οποτε πριν αρχισεις να μιλας για καθυστερησεις και ακαιρα θεματα, σκεφτομαστε και λιγο πριν γραψουμε και δεν παρασυρομαστε απο fanboyσμο σε apple ή microsoft ή Linux

 

Υ.Γ. Ασε που η Microsoft δεν φτιαχνει pc (οσον αφορα τα φρανκεσταιν μηχανακια που λες)

 

Τελος παντων . Υπαρχουν και εκδώσεις linux πολυ καλυτερες απο mac os.Αυτα για οσους καταλαβαινουν τι λεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος παντων . Υπαρχουν και εκδώσεις linux πολυ καλυτερες απο mac os.Αυτα για οσους καταλαβαινουν τι λεω...

 

Και παλι σφαλλεις. Το δυνατο χαρτι της apple ειναι ο συνδυασμος hardware και software και design. Καθε συζητηση για linux ειναι αστοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αλλη μια επιχειρηση ξοδεψε εκατομμυρια δολαρια για να φτιαξει ενα browser που ουτε καν τον επεβαλλε ως μοναδικο, απλα τον εχει προεγκατεστημενο στο λειτουργικο που παλι η ιδια εταιρια εχει φτιαξει, και ομως αποδειχτηκε οτι καποιο νομο παραβιαζει.

 

Δηλαδη εννοεις οτι η apple ευνοειτε απο τον νομο.η αμερικη δεν ειναι ελλαδα φιλε μου.δεν νομιζω σε καμμια περιπτωση να ειχε παρανομησει η apple και να μην καταδικαζοταν.το ιδιο ισχυει και για την ευρωπη που αλλο που δεν θελουν να ριξουν προστιμα και ειδικα σε κολοσσους σαν την apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Praetorianos αφου εγινες μαγκας και εξυπνος,θα επρεπε να εχεις καταλαβει οτι η apple ειναι μαγαζι,και σαν μαγαζι κοιταει τι μπαινει στην κασα.και εφοσον η πολιτικη που ακολουθει γεμιζει την κασα,και ειναι και νομιμη για να στο πω ωμα στα @@ της ολα.

Το πρώτο το έγραψα κινούμενος στο ίδιο πλαίσιο σοβαρότητας και ειρωνείας που κινούταν και ο συνομιλητής μου.

 

Για την Apple γνωρίζω τι είναι και το έχω καταλάβει και μαγκιά της, άμα την είχα εγώ το ίδιο θα έκανα όπως και όλοι εδώ μέσα. Όμως εφόσον Jobs και μετόχους της Apple δεν έχει το insomnia αναρωτιέμαι πως βρίσκουν κάποιοι σωστή μια τέτοια απόφαση. Άλλο να βρίσκεις κάτι λογικό, άλλο να το βρίσκεις σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...