Προς το περιεχόμενο

Παράνομη και με δικαστική απόφαση η εγκατάσταση MacOS X σε μη-Apple υπολογιστές


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και παλι σφαλλεις. Το δυνατο χαρτι της apple ειναι ο συνδυασμος hardware και software και design. Καθε συζητηση για linux ειναι αστοχη

 

Ειναι και ήταν δυνατο χαρτι αλλα οχι για πολυ ακόμα...οπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδη εννοεις οτι η apple ευνοειτε απο τον νομο.η αμερικη δεν ειναι ελλαδα φιλε μου.δεν νομιζω σε καμμια περιπτωση να ειχε παρανομησει η apple και να μην καταδικαζοταν.το ιδιο ισχυει και για την ευρωπη που αλλο που δεν θελουν να ριξουν προστιμα και ειδικα σε κολοσσους σαν την apple.

 

Δεν ξερω αν παρανομει η οχι, ισως οχι, ισως ναι, αλλα δεν το εχει κυνηγησει κανενας ακομη.

Εχω δικαιωμα να φτιαξω μια σειρα απο προγραμματα που να τρεχουν σε mac και να φτιαξω και ενα ipournaras (κατι αντιστοιχο του itunes), και να απαιτησω να τρεχει σε mac απο οπου θα προμηθευονται μουσικη και τα δικα μου προγραμματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν απαγορεψε κανένα δικαστήριο το δικαιώμα στην αντιγραφη του mac os.Αν το κανω πιστη αντιγραφη και το ονομασω itheato και το βάλω σε οποιο μηχανημα θέλω δεν μπορει η Apple να μου κανει μύνηση.Αυτή την δικη την εχασε εδω και πολυ καιρο από την Microsoft αν θυμαστε. Οντως καθε νομιμο δεν είναι και απαραιτητα ηθικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αλλη μια επιχειρηση ξοδεψε εκατομμυρια δολαρια για να φτιαξει ενα browser που ουτε καν τον επεβαλλε ως μοναδικο, απλα τον εχει προεγκατεστημενο στο λειτουργικο που παλι η ιδια εταιρια εχει φτιαξει, και ομως αποδειχτηκε οτι καποιο νομο παραβιαζει.

όχι ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν παρανομει η οχι, ισως οχι, ισως ναι, αλλα δεν το εχει κυνηγησει κανενας ακομη.

Εχω δικαιωμα να φτιαξω μια σειρα απο προγραμματα που να τρεχουν σε mac και να φτιαξω και ενα ipournaras (κατι αντιστοιχο του itunes), και να απαιτησω να τρεχει σε mac απο οπου θα προμηθευονται μουσικη και τα δικα μου προγραμματα;

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να ειχε παρανομησει και να μην την ειχαν κυνηγησει.δεν εχει και ολιγους εχθρους.φυσικα μπορεις να φτιαξεις οτι γουσταρεις να το κατοχυρωσεις,νομιμοποιησεις και λανσαρεις οπως θελεις.τωρα αν σου βγει ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.στην περιπτωση της apple με σωστη τακτικη και μανατζμεντ τις βγηκε και με το παραπανω.ετσι ειναι η μπιζζζνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κάθομαι και διαβάζω τόση ώρα και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο τσακώνεστε;; θα βγάλετε κάτι από αυτό;; ο μόνος π κερδίζει από την όλη φάση είναι η Apple και καλά κάνει(δεν είμαι fanboy, ούτε χρήστης apple , ούτε καν έχω χρησιμοποιήσει)..

Θα σας θέσω ένα ερώτημα όμως σε όλους εδώ μέσα, αν κάποια στιγμή πχ η Nokia έβγαζε ένα λειτουργικό για το κινητό της και άρεσε στο κόσμο και κάποιος χρήστης ήθελε να το βάλει στο sony Ericsson του θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα;; (εφόσον έχει πει η Nokia ότι το λειτουργικό αυτό θα δουλεύει μόνο στις συσκευές της)

δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι η Apple είναι εταιρία Υλικού και όχι λογισμικού;; iPhone,iPod , Mac και όλα τα άλλα... το MacOS X βγήκε μόνο και μόνο για να μπορέσει να πουλήσει τους υπολογιστές που φτιάχνει...

 

Αααα το sony ericcson το W850 είναι λίγο παλιό να πάω να του κάνω μία αναβάθμιση σε λειτουργικό και να του βάλω αυτό π δουλεύει στο iPhone 3GS ξεκωλίστε λίγο τα μυαλά σας ρε παιδιά..

 

 

Είναι 12παρά διαβάζω εδώ και πόση ώρα από τις 10:30 π γύρισα από την μπάλα και βλέπω να τσακώνεστε για μαλακίες ενώ υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα(επιτέλους να μπω για μπάνιο..) :):):):)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισε η κλαψα... αν θες mac os παιρνεις ενα imac , mac pro ή macbook ...

Απλα τα πραγματα ... οποιος δεν γουσταρει ας κατσει στο συστημα του...

 

 

 

μερικοι απο εδω με τις ιδεες τους μπορουν σιγουρα να παρουν την θεση του Jobs...

 

Ας στειλουν ενα e-mail : [email protected] :-D:-D:-D:-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κάθομαι και διαβάζω τόση ώρα και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο τσακώνεστε;; θα βγάλετε κάτι από αυτό;; ο μόνος π κερδίζει από την όλη φάση είναι η Apple και καλά κάνει(δεν είμαι fanboy, ούτε χρήστης apple , ούτε καν έχω χρησιμοποιήσει)..

Θα σας θέσω ένα ερώτημα όμως σε όλους εδώ μέσα, αν κάποια στιγμή πχ η Nokia έβγαζε ένα λειτουργικό για το κινητό της και άρεσε στο κόσμο και κάποιος χρήστης ήθελε να το βάλει στο sony Ericsson του θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα;; (εφόσον έχει πει η Nokia ότι το λειτουργικό αυτό θα δουλεύει μόνο στις συσκευές της)

δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι η Apple είναι εταιρία Υλικού και όχι λογισμικού;; iPhone,iPod , Mac και όλα τα άλλα... το MacOS X βγήκε μόνο και μόνο για να μπορέσει να πουλήσει τους υπολογιστές που φτιάχνει...

 

Αααα το sony ericcson το W850 είναι λίγο παλιό να πάω να του κάνω μία αναβάθμιση σε λειτουργικό και να του βάλω αυτό π δουλεύει στο iPhone 3GS ξεκωλίστε λίγο τα μυαλά σας ρε παιδιά..

 

 

Είναι 12παρά διαβάζω εδώ και πόση ώρα από τις 10:30 π γύρισα από την μπάλα και βλέπω να τσακώνεστε για μαλακίες ενώ υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα(επιτέλους να μπω για μπάνιο..) :):):):)

 

Μεγαλε εγραψες.Προσπαθω να τους καταλαβω και εγω τόση ώρα αλλα συνεχεια μου τι λένε.Γραφω και λιγο περιεργα....:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είναι 12παρά διαβάζω εδώ και πόση ώρα από τις 10:30 π γύρισα από την μπάλα και βλέπω να τσακώνεστε για μαλακίες ενώ υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα(επιτέλους να μπω για μπάνιο..) :):):):)

 

οπως το να κανεις μπανιο. Εδω εσυ καθεσαι και διαβαζεις τοση ωρα αλλους να τσακωνονται για μαλακιες ενω υπαρχουν πιο σημαντικα πραγματα να κανεις και τους τη λες κι απο πανω;;;;;;; Γιατι απλα δεν εκανες αυτα τα σημαντικα πραγματα. Εδω δεν εχεις κανει ακομα μπανιο μας δουλευεις;;;;;;;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:49 ----------

 

Μεγαλε εγραψες.Προσπαθω να τους καταλαβω και εγω τόση ώρα αλλα συνεχεια μου τι λένε.Γραφω και λιγο περιεργα....:-D

 

LOL LOL LOL LOL LOL LOL οποιος καταλαβε καταλαβε γιατι θα γινω κακος αν συνεχισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως το να κανεις μπανιο. Εδω εσυ καθεσαι και διαβαζεις τοση ωρα αλλους να τσακωνονται για μαλακιες ενω υπαρχουν πιο σημαντικα πραγματα να κανεις και τους τη λες κι απο πανω;;;;;;; Γιατι απλα δεν εκανες αυτα τα σημαντικα πραγματα. Εδω δεν εχεις κανει ακομα μπανιο μας δουλευεις;;;;;;;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:49 ----------

 

 

LOL LOL LOL LOL LOL LOL οποιος καταλαβε καταλαβε γιατι θα γινω κακος αν συνεχισω

 

Παω και εγώ για μπάνιο καληνυχτα.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα στο πρόγραμμα το μπάνιο και έπρεπε να ζεσταθεί το νερό και εφόσον δεν βιαζόμουν είπα να κάτσω να διαβάσω και τίποτα και ήθελα να δω πόσο θα το τραβάτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι 12παρά διαβάζω εδώ και πόση ώρα από τις 10:30 π γύρισα από την μπάλα και βλέπω να τσακώνεστε για μαλακίες ενώ υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα(επιτέλους να μπω για μπάνιο..) :):):):)

Το καλύτερο που είχες να κάνεις ήταν να πας για μπάλα... μετά να διαβάσεις όοοοοολα τα posts... μετά να γράψεις μήνυμα ασχολούμενος με τα μηνύματα... και μας τη λες που δεν ασχολούμαστε με κάτι σοβαρό! Ασε μας ρε παλικάρι.

 

(ναι, ασχολούμαστε με αηδίες, δεν αντιλέγω, οι διαφωνίες όμως είναι ενδιαφέρον σπορ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια 1η: Πριν την εγκατάσταση σχεδόν ΚΑΘΕ προγράμματος/λειτουργικού εμφανίζεται το EULA, το οποίο αποτελεί μια συμφωνία μεταξύ του χρήστη και της εταιρίας. Το EULA δεν παραβιάζει κανέναν νόμο του εκάστοτε κράτους (και άρα δεν μπορει να θεωρηθεί παράνομο), και θέλει υποχρεωτική αποδοχή προκειμένου να χρησιμοποιήσεις το προϊόν, αλλιώς πατάς "Disagree" και παίρνεις τα χρήματά σου πίσω. Από τη στιγμή, όμως, που πατάς το "Agree" θα πρέπει να ακολουθήσεις την συμφωνία, αλλιώς η εκάστοτε εταιρεία έχει το δικαίωμα να βάλλει εναντίον σου δικαστικώς για παραβίαση της "συμφωνίας" με σκοπό το κέρδος (και κατ'επέκταση παραβίαση copyrights - αυτό έκανε η Psystar). Για τους χαζούς: μια υποτιθέμενη EULA, η οποία περιλαμβάνει όρους του στυλ "συμφωνώ να με δηλητηριάσει η Apple αν αντιγράψω πειρατικά το iLife" ή "συμφωνώ σε δημόσιο λιθοβολισμό εάν κατεβάσω activation crack για τα Windows 7" είναι αντισυνταγματική, γιατί παραβιάζουν βασικά ανθρωπινα δικαιώματα, θεμελιωμένα συνταγματικά. Το να πεις όμως "σου πουλάω αυτό το προϊόν στα Χ ευρώ, με τον όρο ότι θα το χρησιμοποιείς με τον Α τρόπο" ** δεν είναι σε καμιά περίπτωση αντισυνταγματικό, οπότε από τη στιγμή που το ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ οφείλεις να το τηρείς.

 

** γιατί αλλιώς, αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς π.χ. όχι σε 1, αλλά σε 5 υπολογιστές, τότε θα στο πουλήσω σε τιμή 10*Χ - βλέπε family/bussiness licenses... αυτό ως ένα παράδειγμα του τι αφορά η EULA ως concept.

 

Αλήθεια 2η: Αν η Apple είχε κυρίαρχη θέση στην αγορά (μονοπώλιο), τότε ναι, ενδεχομένως τέτοιοι μονοπωλιακοί όροι στην EULA να δύνανται να απορρίπτονται δικαστικώς, και αυτό λόγω των διαφόρων αντιμονοπωλιακών νόμων (κάτι παρόμοιο γίνεται με την MS και τον Internet Explorer - η αγορά των web browsers θεωρείται διαφορετική από την αγορά των Λειτουργικών Συστημάτων, οπότε κρίνεται μονοπωλιακή τακτική η MS να αυξάνει το μερίδιό της στην αγορά των browsers πλασάροντας τον IE υποχρεωτικά μέσω του τεράστιου μεριδίου σε μια άλλη αγορά, αυτή των λειτουργικών συστημάτων). Απο τη στιγμή που η Apple έχει πολύ μικρότερο ποσοστό αγοράς, δεν ελέγχεται για μονοπωλιακές τακτικές, και καλώς γίνεται αυτό κατά τη γνώμη μου.

 

Αλήθεια 3η: Η Apple είναι πρωτίστως (εμπορικά τουλάχιστον) εταιρεία εμπορίας hardware, κάτι που ανέφεραν και άλλα παιδιά πιο πάνω. Κοινώς, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, κατασκευάζει software απλώς και μόνο για να δίνει προστιθέμενη αξία στο βασικό προϊόν της, που είναι το hardware. Δεν μοιράζει το Mac OS στα pc (όπως η MS με τα Windows), αλλά φτιάχνει πρώτα τον iMac/Macbook κλπ. και δίνει πακέτο και το Mac OS. Δεν φτιάχνει το iPhone OS για τα Nokia/SE/HTC κλπ., αλλά φτιάχνει το iPhone (και το iPod) και το πουλάει με εγκατεστημένο το iPhone OS. Και η πολιτική αυτή ειναι επιλογή της εταιρείας, δεν έκατσε (ούτε διατηρείται) κατά τύχη.

 

Αλήθεια 4η: πολλοί εδώ μέσα δεν ξέρουν τι γράφουν, δεν κατέχουν ιδιαίτερα το θέμα, και βιάζονται πολύ να εκφράσουν μια γνώμη

 

Αλήθεια 5η: Όποιος βιαστεί να σχολιάσει το παρόν ποστ αρνητικά, και σχετικά με fanboy-σμους ή άλλα τέτοια αστεία, ας το ξαναδιαβάσει και ας το αναλύσει καλύτερα. Όποιος το κάνει, αλλά παρ' όλα αυτά συνεχίζει να διακατέχεται από μια τάση γείωσής μου, τότε ας το αφήσει καλύτερη να το πάρει το ποτάμι, δεν το' χει γενικά το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...