Προς το περιεχόμενο

Atom ION HTPC ή PS3;;


djargad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω για το σαλόνι ένα HTPC. Συγκεκριμένα αυτό: http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=17340 , που είναι η δεύτερη γενιά ion της Asrock. Ξέρω ότι θα είναι σαν να έχω ένα πλήρες (όσον αφορά τις multimedia δυνατότητες) htpc. Για την ακρίβεια το θέλω στο σαλόνι για να μπορώ να βλέπω ό,τι έχω αποθηκευμένο στο pc στο δωμάτιο. Το θέμα είναι ότι κοστίζει γύρω στα 430€. Και επειδή σκέφτομαι να του κάνω και αναβάθμιση στη RAM το κόστος θα ανέβει στα 500+.

Από την άλλη πλευρά υπάρχει το PS3 Slim 250Gb. Από ότι έχω δει μπορεί να κάνει streaming από το δίκτυο βίντεο κλπ. Δεν ξέρω βέβαια τι παίζει με τους υπότιτλους (που είναι ψιλοσημαντικό για μένα γιατί συχνά κάνουμε βραδιές κινηματογραφου). To PS3 κάνει 345€ (game bundle) και σκέφτομαι το extra κόστος που θα φέρει και η αγορά κανενός παραπάνωπαιχνιδιου (είναι πειρασμός να το χεις και να μην πάρεις κανα Grand Turismo).

 

Οπότε είμαι σε δίλλημα. Τα παιχνίδια τα έχω σε δεύτερη μοίρα αλλα όχι και τα λεφτά μου.

 

Τι να κάνω;;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω για το σαλόνι ένα HTPC. Συγκεκριμένα αυτό: http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=17340 , που είναι η δεύτερη γενιά ion της Asrock. Ξέρω ότι θα είναι σαν να έχω ένα πλήρες (όσον αφορά τις multimedia δυνατότητες) htpc. Για την ακρίβεια το θέλω στο σαλόνι για να μπορώ να βλέπω ό,τι έχω αποθηκευμένο στο pc στο δωμάτιο. Το θέμα είναι ότι κοστίζει γύρω στα 430€. Και επειδή σκέφτομαι να του κάνω και αναβάθμιση στη RAM το κόστος θα ανέβει στα 500+.

Από την άλλη πλευρά υπάρχει το PS3 Slim 250Gb. Από ότι έχω δει μπορεί να κάνει streaming από το δίκτυο βίντεο κλπ. Δεν ξέρω βέβαια τι παίζει με τους υπότιτλους (που είναι ψιλοσημαντικό για μένα γιατί συχνά κάνουμε βραδιές κινηματογραφου). To PS3 κάνει 345€ (game bundle) και σκέφτομαι το extra κόστος που θα φέρει και η αγορά κανενός παραπάνωπαιχνιδιου (είναι πειρασμός να το χεις και να μην πάρεις κανα Grand Turismo).

 

Οπότε είμαι σε δίλλημα. Τα παιχνίδια τα έχω σε δεύτερη μοίρα αλλα όχι και τα λεφτά μου.

 

Τι να κάνω;;

 

Ευχαριστώ

 

κανενα απο τα δυο δεν κανει γι αυτο που τα θες.

το ps 3 θελει μετατροπες αρχειων η streaming για να παιξει και οχι παντα με απολυτη επιτυχια.

το asrock δεν αξιζει γιατι δεν εχει εγγυηση στην ελλαδα αμα παθει κατι πρεπει να το στειλεις εξω η να βγαλεις ακρη με το μαγαζι ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες και δεν το φτιαχνει η asrock αλλα καποια pegatron...

περιμενε τα νεα asus eeebox που ειναι πολυ καλυτερα για να κανεις ανετα την δουλεια σου η φτιαξε ενα σχετικα φθηνο pc με mini atx και ενα καλο κουτακι με αλουμινιο, πανω απο 500 ευρω δεν θα σου παει με μεγαλο δισκο 4 γιγα ραμ και διπυρηνο επεξεργαστη της προκοπης με μια απλη καρτα γραφικων για τις ματροσκες με DXVA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες και αυτό : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801717

Το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Παίζει τα πάντα και έχει και ethernet για να "τραβάς" ταινίες.Εγώ το έχω στο σαλόνι και μέσω ethernet παίζω HD ταινίες που είναι αποθηκευμένες σε άλλο δωμάτιο που έχω το pc.Συνδεδεμένο με οπτική με τα Ζ5500 , απλά σπέρνει.

Επίσης έχει σύνδεση USB για εξωτερικούς δίσκους και SATA.

και είναι και αρκετά πιο φτηνό από τα άλλα 2 που σκέφτεσαι να πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό φαίνεται αλλά βλέπω ότι υποστηρίζει η264 σε H.264 (-BP@L3 ,[email protected] ,[email protected] ,[email protected]) ενώ εγώ έχω και content με [email protected]. οπότε φοβάμαι μήπως εκεί έχω πρόβλημα αν και τα περισσότερα θα παίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μία ματιά στα σχετικά thread με το egreat και το WD live media player. Έχει αναλυτικές παροuσιάσεις και εντυπώσεις χρηστών. Και πιστεύω ότι θα κάνεις την δουλειά σου με τον φθηνότερο και μάλλον τον καλύτερο τρόπο(τουλάχιστον για αυτό που κυρίως θέλεις).

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=316465

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=339581

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=290508

 

Ειδικά το μοντέλο της WD χωρίς ethernet έχει πέσει στα 90 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PS3 "παίζει" mkv μέσω του PS3 Media Server...

 

Οπότε αν και μόνο αν μπορείς να έχει ενσύρματη σύνδεση του PC με το PS3 και το PC σου είναι σχετικά δυνατό( διπύρηνο τουλάχιστον) τότε προχώρα στην αγορά του PS3...

 

Θα χρειαστείς διπύρηνο γιατί το PS3 media server θα κάνει transcode τις ταινίες ώστε να κάψει πάνω τους υποτίτλους..

 

Αλλιώς μακριά από το PS3 και σκέψου ένα WD TV HD Live...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω καλά όλα αυτά για streaming κτλ, αλλά θα ήθελα και το BD-ROM. Γιατί σκέφτομαι από το να έχω 10 συσκευές να έχω μια που θα τα κάνει όλα.

 

Αν δεν χρειάζεσαι άμεσα το BD-ROΜ(το οποίο εξαρτάται από την πρόσβαση σε δισκάκια που έχεις/μπορείς να βρεις/νοικιάσεις πάρε κάτι φθηνό να κάνεις την δουλεία σου άμεσα και αργότερα αγοράζεις και ένα PS3/HTPC στα ίδια χρήματα σύνολικά που θα δώσεις τώρα και για μόνο μία "ακριβή" συσκευή τώρα.

 

Δεν λέω περίμενε να βγει κάτι καλυτερο και αγοράζεις στον μέλλον που έχει ξανασυζητηθεί και μπορεί να μην τελειώσει ποτέ, λέω πάρε κάτι να κάνεις καλά την δουλειά σου χωρίς να ξοδευτείς τώρα(αφού τα σκέφτεσαι τα χρήματα και για μένα καλά κάνεις) και βλέπεις αργότερα με καλύτερες τιμές. Τώρα αν θέλεις να παίξεις άμεσα δισκάκια blue ray πας στον αρχικό σου συλλογισμό. Σε ότι αφορά το ION HTPC κατά την γνώμη μου δεν έγινε και τίποτα που ζεσταίνεται, μέχρι να χαλάσει από την ζέστη θα τα έχει φάει τα ψωμιά του από τεχνολογικής απόψεως. Για το PS3 έχω ακούσει ότι κάνει θόρυβο(ας επιβεβαιώσει κάποιος) οπότε λάβε το και αυτό υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα απο τα δυο δεν κανει γι αυτο που τα θες.

το ps 3 θελει μετατροπες αρχειων η streaming για να παιξει και οχι παντα με απολυτη επιτυχια.

το asrock δεν αξιζει γιατι δεν εχει εγγυηση στην ελλαδα αμα παθει κατι πρεπει να το στειλεις εξω η να βγαλεις ακρη με το μαγαζι ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες και δεν το φτιαχνει η asrock αλλα καποια pegatron...

περιμενε τα νεα asus eeebox που ειναι πολυ καλυτερα για να κανεις ανετα την δουλεια σου η φτιαξε ενα σχετικα φθηνο pc με mini atx και ενα καλο κουτακι με αλουμινιο, πανω απο 500 ευρω δεν θα σου παει με μεγαλο δισκο 4 γιγα ραμ και διπυρηνο επεξεργαστη της προκοπης με μια απλη καρτα γραφικων για τις ματροσκες με DXVA.

 

Το asrock το εχω και η υψηλοτερη θερμοκρασια που ανεβασε ειναι 30 βαθμοι. Ειναι και OC στα 2.1GHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το asrock το εχω και η υψηλοτερη θερμοκρασια που ανεβασε ειναι 30 βαθμοι. Ειναι και OC στα 2.1GHz.

 

Μάλλον αυτοί που το λένε αναφέρονται στην GPU.

 

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=3630&p=7

 

Εδω που τα λέμε τι θερμοκρασίες να ανεβάσει ένας επεξεργαστής που καίει max 8 Watt στην διπύρηνη έκδοση.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Atom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάτι τέτοιο είχα το μυαλό μου κι εγώ παλιότερα. Αλλά μετά τους Atom και κυρίως το ION για HD ΚΑΙ λόγω μεγέθους άρχισαν τα nettop να με κερδίζουν λιιγο περισσότερο.

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι εκεί μου ήμουν σε δίλλημα, τώρα είμαι ξανά σε δίλλημα (μπήκε το custom HTPC αντί του PS3). Θα δείξει. Μου φαίνεται ότι μέχρι να αποφασίσω θα έχουν βγει οι Atom 4xx και θα έχω λιώσει το laptop της αδερφής μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με πείσατε. Αφού το έψαξα λίγο σχετικά με το WD TV Live , είδα τι προσφέρει οπότε με κάτι λιγότερο από 200€ (μαζί με καλώδια και wireless-N stickακι) το παρήγγειλα.

 

Το σίγουρο είναι ότι για Atom με βλέπω του χρόνου όταν αρχίσουν να βγαίνουν και τα πρώτα με Atom 450.

 

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές και καθοδήγηση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα απο τα δυο δεν κανει γι αυτο που τα θες.

το ps 3 θελει μετατροπες αρχειων η streaming για να παιξει και οχι παντα με απολυτη επιτυχια.

το asrock δεν αξιζει γιατι δεν εχει εγγυηση στην ελλαδα αμα παθει κατι πρεπει να το στειλεις εξω η να βγαλεις ακρη με το μαγαζι ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες και δεν το φτιαχνει η asrock αλλα καποια pegatron...

περιμενε τα νεα asus eeebox που ειναι πολυ καλυτερα για να κανεις ανετα την δουλεια σου η φτιαξε ενα σχετικα φθηνο pc με mini atx και ενα καλο κουτακι με αλουμινιο, πανω απο 500 ευρω δεν θα σου παει με μεγαλο δισκο 4 γιγα ραμ και διπυρηνο επεξεργαστη της προκοπης με μια απλη καρτα γραφικων για τις ματροσκες με DXVA.

 

Συμφωνώ. Ένα σοβαρότερο pcάκι (με προσεκτική επιλογή εξαρτημάτων για χαμηλό θόρυβο, κυρίως στο PSU) θα κοστίσει ελαφρώς παραπάνω από ένα ps3 αλλά θα μπορείς να έχεις πολύ μεγαλύτερες ανέσεις στον τομέα αναπαραγωγής αλλά και να παίξεις 1-2 games με παρέα (NFS και Pro για παράδειγμα) σε medium ή high για αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...