Προς το περιεχόμενο

Κάηκε ο σκληρός ;;;;; Help Me !!!!!!!!!!!


nakostyphoon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο διάστημα(περίπου 2 εβδομάδες) ο σκληρος μου ,ένας Western Digital 30GB 7200rpm , είχε αρχίσει να κάνει έναν θόρυβο σαν να "ζοριζόταν στην περιστροφή" στην αρχή αυτό σταματούσε μετά από λίγο αλλά καθώς περνούσαν οι μέρες το έκανε για όλο και μεγαλύτερο διάστημα.

Κάποιες φορές μάλιστα ενώ δούλευα σε Word π.χ. και πήγαινα να σώσω την εργασία μου έβγαζε μήνυμα ότι ο σκληρός είναι γεμάτος ή έχω ανοίξει πολλά προγράμματα , πράγματα που δεν ίσχυαν.Μάλιστα είχα 2 partition's.

Τέλικα σήμερα το πρωί ενώ δούλευα Word ξαφνικά η οθόνη "πάγωσε" και άκουσα από τον σκληρό τον ήχο που κάνει και όταν σβήνει ο υπολογιστής.

Μετά το reset του μηχανήματος το BIOS δεν εύρισκε τον σκληρό ενώ και ο ίδιος ο σκληρός δεν γύρναγε απ' ότι καταλάβαινα.

Κάτι ακόμα , επειδή δεν έχω cd-r τον σκληρό μου τον μετέφερα συχνά , μπορεί αυτό να έπαιξε καθοριστικο ρόλο ;;

Κατά την γνώμη μου ο δίσκος παρέδωσε το πνεύμα και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μάθω αν και πως μπορώ να πάρω από μέσα ότι έχει απομείνει από τα αρχεία μου .

Αν έχετε καμιά λύση πείτε μου σας παρακαλώ !

Σκέφτομαι και την περίπτωση να τον στείλω στην κατασκευάστρια εταιρία.

Αχ και μου έλεγαν κάνε back up!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το www.wdc.com θα βρεις ένα προγραμματάκι για να δεις την κατάσταση του σκληρού σου.

 

Πάντως τσέκαρε μήπως "παίζει" το βύσμα στο καλώδιο τροφοδοσίας, για να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN ONTOS DEN TON BLEPEIS STO BIOS SOY TOTE DOKIMASE KAI SE KAPION ALLON Y/H AN KAI TOTE ...TOIPOTA. TOTE SORRY POY STO LEW ALLA ... 8A PREPEI NA ZHTISEIS APO TON AGIO BASILH ENA SKLHRO DISKO.

TO KALO STHN OLH YPO8ESEI EINAI PWS AMA EXEIS EGYISH MPOREIS NA TON ALA3EIS SXEDON H TSAMPA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote adi32:</font><hr> WD POTE KSANA

exw dei pollous na ta ftynoun <hr /></blockquote>

Κάτσε ρε μεγάλε, ο φίλος μας λέει ότι τον πηγαινοέφερνε πέρα δώθε το οποίο συνεπάγεται γερούς κραδασμούς.

Σώνει και καλά η WD φταίει?

Εκτός κι αν οι άλλες εταιρίες υπόσχονται shock-resistance και δε το'ξερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ύστερα από όσα έχω δει έχω πάψει να κατηγορώ μάρκες.

Μου έχουν βγάλει bad sectors ΟΛΕΣ οι μάρκες σκληρών που έχουν περάσει απ'τα χέρια μου.

 

Παίζουν πολλά, παίζουν οι κραδασμοί, παίζει το ρεύμα, παίζουν οι επαφές κτλ.

 

Τώρα για παράδειγμα κι εγώ WD 80άρι έχω εδώ και 6 μήνες και ακόμα φυσάει παρ'όλες τις τρελές πτώσεις τάσεις που έχω.

Μου φένεται ότι δεν αργεί ο καιρός που θα τον κλαίω, αλλά σίγουρα δε θα τα ρίξω ολοκληρωτικά στην WD.

Η διάρκεια ζωής τους εξαρτάται απ'την μεταχείριση που τους κάνουμε και όχι εξ'ολοκλήρου απ'την εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...