Προς το περιεχόμενο

Υπερβολικές θερμοκρασίες σε AthlonXP και Epox moth


doc1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και πιάνω υπερβολικές θερμοκρασίες στον AthlonXP μου 1600+ και motheboard Epox 8kha+ (Via266a), μέχρι και 75 βαθμούς(!) σε games (idle 62 βαθμούς το καταχείμωνο), θα ήθελα να ρωτήσω αν τυχόν οι Epox δείχνουν υπερβολικά υψηλές θερμοκρασίες... Το σύστημα βέβαια είναι απόλυτα σταθερό, αλλά σίγουρα η θερμοκρασία με προβληματίζει... Η ψύκτρα που έχω τώρα είναι μια Antec με προδιαγραφές μέχρι και για 1800+, αλλά παρήγγειλα και μια Volcano7+ μπας και δω άσπρη μέρα...

 

Πέρυσι οι θερμοκρασίες που έδειχνε δεν ξεπερνούσαν ποτέ τους 60 βαθμούς. Ένας φίλος πρότεινε μήπως έπιασε σκόνη το cooler, αλλά τί να το κάνω? Να το βάλω κάτω από τη βρύση να το πλύνω? :P

 

Πρέπει να ανησυχώ (απ' τη στιγμή που το σύστημα δεν έχει κολλήσει ποτέ), ή είναι τελικά άλλο ένα bug της motherboard?

Thanks! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bios update έχω κάνει 3 φορές. Πάντως θερμοκρασία στο antec κουτί μου δείχνει 28 βαθμούς (με θρμοκρασία δωματίου 24) και κλειστό κουτί.

Αλλά από 28 ---> 63 ο επεξεργαστής... (σταθερότατος όμως ακόμα και στους 75!)

Eλπίζω να μην έχω προβλήματα και με τα clips της Volcano...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο BIOS έχεις βάλει;

 

Είναι κάποια που δε δείχνουν σωστές θερμοκρασίες.

 

Το καθάρισμα της ψύκτρας από τη σκόνη κάθε τόσο το συνιστώ πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Agorase mia fisixtra i opos alios to lene kai vges sthn avlh sou h sto mpalkoni sou kai valto na fisixei to cooler sou na figei olh i skonh. Afta den einai akriva sto pactiker an pas einai kapou sta 15 euro an den kanw lathos to pio aplo. Alla prosexe na kratas to anemistiraki thn wra pou tha fisaei giati alios den kaneis douleia. Twra an esy den thes na xalaseis lefta gia kati tetio xrisimopiise pinelo, ayto exei plaka tha niwseis san arxaiologos :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bios έχω βάλει το προτελευταίο που έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα. Δε νομίζω ότι το τελευταίο θα έλυνε το τυχόν πρόβλημα και δεν θέλω να παίζω και όλο με τα Bios updates... (μια φορά να γίνει η στραβή...)

 

Ευχαριστώ και για τις προτάσεις σας για καθάρισμα της ψύκτρας. Πιθανόν να το δοκιμάσω αλλά αυτό με το βενζινάδικο μου φάνηκε πολύ x-treme! (Μη ρουφήξει και το cooler μαζί!) lol

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρνάει στις 4500 στροφές και φαίνεται οκ. Η πλάκα είναι ότι το ανεμιστηράκι είναι πολύ κρύο στην αφή και σίγουρα όχι 70 βαθμούς! Μπορεί βέβαια να είναι το core τόσο θα μου πείτε αλλά δεν ξέρω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote KWSN-Men:</font><hr> Για πες ποιο BIOS είναι ακριβώς αν μπορείς... <hr /></blockquote>

 

το τελευταίο (μετα το σημερινό update)

Bios filename: 8khi2612.bin

Bios date: 6/12/2002

 

Πάντως είχα διαβάσει παλιά σε review το παρακάτω:

Not that you're likely to find a board without this feature these days, the 8KHA+ has the stock thermistor sat centrally in the socket well. This isn't a particularly long legged or flexible device for those who like to bend them up to make contact with the bottom of the CPU, though if anything the board seems to report higher temperatures than a lot of other boards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 1 μήνα που έχω παραγγείλει το Volcano7+ και ακόμα να μου το φέρουν! Για τη δε SLK800 με ρωτούσαν: "πώς την είπατε? όχι δεν την φέρνουμε... ( ούτε με παραγγελία)"

 

Όχι δε ζω στην Ουγκάντα... Στη Λάρισα μένω αυτόν τον καιρό, που τουλάχιστον στους υπολογιστές είναι σκατοχώρι του κερατά... Αν κάποιος ξέρει κανένα άλλο μαγαζί της προκοπής στη Λάρισα τον παρακαλώ να το αναφέρει...

Μην μου πείτε να το παραγγείλω από Αθήνα, γιατί μ' αυτά που διαβάζω δεν το επιχειρώ να το εγκαταστήσω μόνος μου... Μη μείνω και με το ... "πράμα" στο χέρι! :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...