Προς το περιεχόμενο

Lg 32lg3000 και NEOTION Pocket dTV


pliktras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια επιβεβαιωνω οτι το μηνυμα "Υποστηριξη HD" φευγει με την αναβαθμιση σε 3.5.1 !

 

Σημερα (πριν απο λιγο) εκανα την αναβαθμιση μιας 32LG3000 με τα ακολουθο firmware του φιλου μας

και το αποτελεσμα ειναι απολυτα επιτυχημενο.

 

να επαναλαβω και εγω, κατεβαζετε το firmware (.bin) το γραφετε σε ενα USB στικακι (FAT32) χωρις να βαλετε μεσα ΤΙΠΟΤΑ αλλο.

 

Μετα αφου εχετε το στικακι με το firmware ετοιμο, ΚΛΕΙΝΕΤΕ την τηλεοραση απο το τηλεκοντρολ, βαζετε ΜΕΤΑ το στικακι στο πισω μερος της τηλεορασης, και αφου το βαλετε στην υποδοχη (Service Only) πατατε το ΟΝ στο τηλεχειριστηριο. Μεσα σε λιγα δευτερολεπτα (καμια 20) βγαζει μηνυμα στην οθονη οτι γινεται ηδη αναβαθμιση και να μην σβησετε την τηλεορασης σας. Σε καμια 3-4 λεπτα (εχει progress bar) ολοκληρωνει την αναβαθμιση (100%) και σβηνει την τηλεοραση. Αναβει το κοκκινο φωτακι της τηλεορασης καμια 3-4 φορες και ξαναανοιγει μονη της στα καναλια.

 

Αν πατε τωρα στα ψηφιακα που ειχατε το προβλημα με το "Υποστηριξη HD" , το βγαζει για ενα δευτερολεπτο και μετα ΧΑΝΕΤΑΙ!!!!! ΟΛΕ!!!!

 

Ολα τα καναλια μενουν οπως τα αφησατε και δεν φαινεται πουθενα οτι ειχατε καποιο προβλημα!

 

Παιδια παρτε την καρτα και βρειτε την ησυχια σας Εγω εχω την ΝΕΟΤΙΟΝ FTA (Free To Air) και την πηρα 49.00 ευρω απο το Praktiker Θεσσαλονικης.

 

Τωρα θελω να κανω αναβαθμιση και σε μια 22' παλι LG της μητερας μου παλι και θελω το Firmware αν χρειαστει για πασα ενδεχομενο. Καμια βοηθεια με το firmware της 2294D

 

models

 

32LG2000

37LG2000

42LG2000

26LG3000

32LG3000

37LG3000

42LG3000

32LG5000

 

firmware: http://synapse.gr/downloads/32LG5000...2009-05-14.bin'>http://synapse.gr/downloads/32LG5000...2009-05-14.bin

v3.51.01

 

---------- Προσθήκη στις 21:26 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:18 ----------

 

Παιδια, απολυτη επιτυχια!!!!!

 

Επιβεβαιωνω οτι εκανα αναβαθμιση μιας 32LG3000 με το firmware που μας εστειλε ο φιλος μας.

 

firmware: http://synapse.gr/downloads/32LG5000...2009-05-14.bin

v3.51.01

 

Για να ξαναθυμισω την διαδικασια, βαζετε ΜΟΝΟ το αρχειο σε ενα στικακι (FAT32). Σβηνεται την τηλεοραση και βαζετε απο πισω το στικακι. Αναβετε την τηλεοραση με το τηλεχειριστηριο και σε 10-15 δευτερολεπτα βγαζει οθονη και αρχιζει η αναβαθμιση (progress bar). Σε 3-4 λεπτα ολοκληρωνεται, κανει σβηνει μονη της η τηλεοραση και σε λιγο ξαναανοιγει μονη της στα καναλια. Πλεον το μηνυμα "Υποστηριξη HD" εχει φυγει και δεν εμφανιζεται απο εδω και απο εκει!!!!

 

Τωρα θελω να βρω και το firmware της 22 94D παλι της μητερας μου μηπως μετα την τοποθετηση και νεας καρτας και εδω μου βγαλει το μηνυμα HD.

 

Ξερει κανενας που μπορω να το βρω?

 

Υ: Τα εκανε σαλατα το φορουμ (γκρρρρ!!!). Εγραφα, εγραφα και μολις πηγα να στειλω το ποστ μου με πεταξε εξω και ειπα να ξαναγραψω. Παω να δω και τι να δω και τα δυο ποστ σε ενα... ΕΛΕΟΣ!!!

 

Παντως τουλαχιστον εχουμε ευχαριστα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Για όποιον έχει την 32LG3000 Η LG έχει βγάλει στο site της αναβαθμίσεις...

διαβάζοντας την συζήτηση, και αφού έχω προμηθευτεί ήδη ένα Neotion NP4 FTA αποφάσισα να αναβαθμίσω την τηλεόραση... άντε ένας μήνας είναι για να ξεκινήσει η εκπομπή και στην Αθήνα

 

http://www.lg.com/gr/support/product/support-product-profile.jsp?customerModelCode=32LG3000&matchedModelCode=NOT_MATCHED&searchEngineModelCode=32LG3000&initialTab=documents&targetPage=support-product-profile

 

θα βρείτε (λογικά) στο site και άλλες αναβαθμίσεις για άλλα μοντέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον έχει την 32LG3000 Η LG έχει βγάλει στο site της αναβαθμίσεις...

διαβάζοντας την συζήτηση, και αφού έχω προμηθευτεί ήδη ένα Neotion NP4 FTA αποφάσισα να αναβαθμίσω την τηλεόραση... άντε ένας μήνας είναι για να ξεκινήσει η εκπομπή και στην Αθήνα

 

http://www.lg.com/gr/support/product/support-product-profile.jsp?customerModelCode=32LG3000&matchedModelCode=NOT_MATCHED&searchEngineModelCode=32LG3000&initialTab=documents&targetPage=support-product-profile

 

θα βρείτε (λογικά) στο site και άλλες αναβαθμίσεις για άλλα μοντέλα

makro απο 26-05 εως 8-06 στα 29.9+φπα η νεοτιον...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα αγορασα την PCMCIA καρτα ,μου εβγαζε το γνωστο ενοχλητικο μηνυμα.Εκανα την αναβαθμιση του λογισμικου της τηλεορασης ,ολα πηγαν πολυ καλα ,εξαφανιστηκε το μηνυμα αλλα μεγαλη καθυστερηση στο χρονο αλλαγης-εμφανισης καναλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μεγάλη καθυστέρηση, ποια TV έχεις και ποια ακριβώς κάρτα πήρες;

 

---------- Προσθήκη στις 20:32 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:23 ----------

 

Λοιπόν, παλεύω να περάσω το firmware, έβαλα το flash, πάτησα να ανοίξει και άνοιξε κανονικά, βλέπω ΝΕΤ.

Λέω δε θα πήρε χαμπάρι, πατάω να ξανακλείσει και δεν ακούει το τηλεκοντρόλ.

 

Τι να κάνω, να ξυλώσω με βία το flash, να την κλείσω από ρεύμα;

Να συμβιβαστώ πως είναι η τελευταία φορά που βλέπω το φως της;

Να μη την ξανακλείσω ποτε;

:lol:

 

Περιμένοντας δεν ΓΙΝΕΝ τίποτα.

 

---------- Προσθήκη στις 22:35 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:32 ----------

 

Τελικά μετά από 2-3 κλεισίματα μέσω ρεύματος και αντίστοιχες προσπάθειες, την ξεκόλλησα και της πέρασα το προηγούμενο fw (3.51)

 

Με το 3.54 δε ψήνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερούδια παίδες!!! Έχω την 32LG2000 και εγώ πάλι κοντεύω να τρελαθώ, απόψε. Κατέβασα το firmware 3.51 το βάζω στο usb stick μου κάνει αναβάθμιση κανονικά τελειώνει και παίρνω πάλι το υδατογράφημα, δοκιμάζω να βάλω την 3.54 που έχει η LG στο site της και δε φορτώνεται με τίποτα. Τι μπορεί να φταίει έχει κανείς κάποια ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερούδια παίδες!!! Έχω την 32LG2000 και εγώ πάλι κοντεύω να τρελαθώ, απόψε. Κατέβασα το firmware 3.51 το βάζω στο usb stick μου κάνει αναβάθμιση κανονικά τελειώνει και παίρνω πάλι το υδατογράφημα, δοκιμάζω να βάλω την 3.54 που έχει η LG στο site της και δε φορτώνεται με τίποτα. Τι μπορεί να φταίει έχει κανείς κάποια ιδέα?

 

Έβαλες την κάρτα της NEOTION και βλέπεις πάλι το "hdservice" ή χωρίς να την βάλεις φαίνεται;

ΑΝ δεν κάνω λάθος, όταν δεν υπάρχει κάρτα εμφανίζεται η μλκία ανεξαρτήτου firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλες την κάρτα της NEOTION και βλέπεις πάλι το "hdservice" ή χωρίς να την βάλεις φαίνεται;

ΑΝ δεν κάνω λάθος, όταν δεν υπάρχει κάρτα εμφανίζεται η μλκία ανεξαρτήτου firmware.

 

Δεν έχω βάλει τη κάρτα άλλα δεν έχω καθόλου σήμα, παίρνω μόνο μία μαύρη οθόνη αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί δε βλέπω τα κανάλια ενώ η τηλεόραση είναι MPEG4.??? Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστηρίζει mpeg4 η 32LG2000 αν θυμάμαι καλά, η 32LG3000 που έχω εγώ δεν υποστηρίζει σίγουρα, γι'αυτό άλλωστε χρειάζεται η κάρτα της NEOTION.

 

To fw update χρειάζεται επειδή με τα παλιά fw το υδατογράφημα εξακολουθεί να κόβει βόλτες στην οθόνη ακόμα και όταν πιάσεις τα κανάλια μέσω της κάρτας.

 

 

Πάντως ακούγονται πολλά χαζά bug μέχρι τώρα, τεράστιος χρόνος αλλαγής καναλιών, μη αναγνώριση της κάρτας που λύνεται με βάλε-βγάλε την κάρτα την ενώ είναι ανοιχτή η TV, σκάλωμα στην αλλαγή καναλιού που λύνεται με άνοιξε-κλείσε την TV κλπ.

Αν δεν βρω κάποιον να αναφέρει πως του δούλεψε η συγκεκριμένη TV με συγκεκριμένη κάρτα, ίδιο fw και χωρίς πρόβλημα, μάλλον θα πάω σε εξωτερικό δέκτη ...κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερούδια παίδες!!! Έχω την 32LG2000 και εγώ πάλι κοντεύω να τρελαθώ, απόψε. Κατέβασα το firmware 3.51 το βάζω στο usb stick μου κάνει αναβάθμιση κανονικά τελειώνει και παίρνω πάλι το υδατογράφημα, δοκιμάζω να βάλω την 3.54 που έχει η LG στο site της και δε φορτώνεται με τίποτα. Τι μπορεί να φταίει έχει κανείς κάποια ιδέα?

 

κ σε εμενα δεν κανει update την 3.54 μόνο την 3.51 καταφερα να βαλω

 

κ εγω την 32LG2000 έχω

 

τις επομενες ημέρες θα παω να παρω την καρτα κ ελπιζω το προβλημα που αντιμετωπισαν οι υπολοιποι να εχει ξεπεραστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ την τοποθετησα

 

δουλευει κ δεν εμφανιζεται το HD Ready πανω στην εικονα παρα μονο στην αλλαγη των καναλιων, στα3-4 δευτερολεπτα που χρειαζεται δλδ για να αλλαξει καναλι

 

όντως εχει διαφορα στην ποιοτητα της εικονας, τωρα γα τον ηχο δεν καταλαβα κ πολλες διαφορες

 

στην αρχη μου εδωσε την εντυπωση οτι εχει μικροτερη ενταση

 

οσο για την τιμη 37,50€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...