Προς το περιεχόμενο

Error 15 κατά το boot


enti7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου βγαζει μήνυμα invalid or damaged bootable partition. Εκτος απ το να εχω ορισει απ τα bios το usb first boot device , θα πρεπει να κανω και κάτι άλλο? Μεχρι στιγμης απλα έβαλα τον φάκελλο boot απ το .rar που κατέβασα στο root φάκελλο του usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησα τελικα το UNetboot για να κανω boot απ το usb. εκει εβαλα ενα αρχειο .iso με το usbgrabdisk. Κανει κανονικα Boot και μου βγαζει 3 επιλογες

  • default
  • super grab disk
  • try to detect boot device and boot distro_menu.lst

 

Πατώντας Enter , σε καμμια επιλογη δε γινεται τιποτα. Καμμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καθε iso διανομης που θα περασεις με το unetbootin εχει διαφορετικη μεταχειρηση.

 

Πχ του debian απαιτει να υπαρχει ενα .iso μεσα εκει και αντιγραφει καποια αλλα αρχεια ωστε να γινει το usb > bootable.

Του systemrescuecd πχ, απλα κανει "αντιγραφη" των περιεχομενων του iso στο usb, και το κανει bootable γραφοντας στον boot record του κλπ.

 

(μισο λεπτο να βρω τι κανει για το super grub disk)

 

 

---edit

Δεν λεει κατι, εκτος απο τα αυτονοητα, οποτε λογικα πρεπει να του υποδειξεις το .iso και θα κανει αυτο τη "αντιγραφη" του.

Description:

Super Grub Disk is a bootloader which can perform a variety of MBR and bootloader recovery tasks.

Install Notes:

SGD simply boots and runs; no installation is required to use it.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα απλα να τρεξω το UNetboot χωρις να του βαλω καποιο αρχειο και κανει κανονικα boot. Τρεχει και το super grab disk βγαζοντας μου 5-6 επιλογες. Πλεον δοκιμαζω να κανω recovery στα XP καθώς εκει με οδηγησε μια απ τις επιλογες του menu. Δε το νομιζω βεβαια να διορθωθεί μ αυτον τον τροπο....

 

Edit: Δυστυχως ακομα βγαζει error15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Δυστυχως ακομα βγαζει error15

 

Μήπως συνέβει κάτι από τα παρακάτω:

 

1) αλλαγή στις ρυθμίσεις BIOS.

2) προσθήκη-αφαίρεση-αλλαγή hardware

3) upgrade πυρήνα Linux

 

Ποιά διανομή+έκδοση φοράει το pc;

 

[εδιτ] μήπως υπάρχουν εξωτερικοί δίσκοι συνδεδεμένοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ubuntu εχει , δεν ειναι δικο μου και αποτι μου λεει ο ιδιοκτητης του , δεν εγινε τιποτε απο αυτα που αναφερεις.

 

Μηπως πρεπει ν αλλαξω κάτι απ αυτα?

 

(hd0,0)

(hd1,4)

(hd1,6)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ubuntu 9.10 ή 9.04;

 

δε γνωριζω , παιζει καποιον ρολο? απ την στιγμη που δεν εχω manual , και κολλαει στο ξεκινημα δε μπορω να σου απαντησω :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε γνωριζω , παιζει καποιον ρολο? απ την στιγμη που δεν εχω manual , και κολλαει στο ξεκινημα δε μπορω να σου απαντησω :rolleyes:

 

ε,ναι... διαφορετική έκδοση GRUB. τελειώς διαφορετική αντιμετώπιση... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως και να χει πάντως, μπορείς ως ύστατη αλλά εύκολη λύση να βάλεις ubuntu σε φλασάκι, να bootάρεις από κει, να σώσεις όλα τα αρχεία σε εξωτερικό δίσκο και να ξανακάνεις εγκατάσταση πάνω στο partition του Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Μηπως να ξανακανες restore το λινουξ απο την αυτοματη διαδικασια του νετμπουκ και να μην το κοψεις επειδη εμεινε στο 50% επι 20 λεπτα?απλα να κανεις....περισσοτερη υπομονη?

 

και αν δεν γινει κατι παλι εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...