Προς το περιεχόμενο

Firefox 3.7: ταχύτατος χάρη στην υποστήριξη των πολυπύρηνων επεξεργαστών


Daimon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τα πιο σημαντικα βηματα ετσι... Αν και δεν αντιλαμβανομαι την σχεση της υπολογιστικης δυναμης μιας cpu με την πλοηγηση στο διαδυκτιο

Για να καταλάβεις την σημασία της δοκίμασε να ανοίξεις την σελίδα του φέισμπουκ, που συγκριτικά με άλλες είναι αρκετά βαριά, σε πισί λίγο πιο παλιό. 3, 4 ή 5αετίας. Και γενικά η τάση των μελλοντικών εφαρμογών είναι να παρέχονται online (βλέπε google docs, κλπ.). Η ανάπτυξη ολοένα και γρηγορότερων browsers θα διευκολύνει αυτές τις εφαρμογές!

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από ταχύτητα σίγουρα έμεινε πολύ πίσω... Άσε που δεν είναι 64bitος. Στα windows 7- 64bit ο ie8-64bit ανοίγει σε λιγότερο από δευτερόλεπτο ενώ o firefox θέλει σχεδόν 2sec!!

 

Εσύ συνέχισε να χρησιμοποιείς IE.... Ακόμα να καταλάβετε ότι μέρος του IE φορτώνεται μαζί με το λειτουργικό σύστημα, οπότε είναι λογικό να εκκινεί και γρηγορότερα η εφαρμογή? Άσε που λόγω proprietary λογισμικού, θα μπορούσε χαλάρά η MS να έχει προσθέσει στον κώδικα του λειτουργικού 0,5" delay κάθε φορά που πάει να ξεκινήσει ο firefox. Δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς. Σενάριο συνωμοσίας - το ξέρω -, αλλά ο λόγος που ο IE εκκινεί γρηγορότερα δεν είναι γιατί είναι καλύτερος ή πιο καλογραμμένος browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ Ο firefox 3.7 εγκαταλείφθηκε απ' ό,τι διαβάζω σήμερα. Οι βελτιώσεις θα ενσωματωθούν σε κάποια 3.5.x ή 3.6.x έκδοση. Ο μεγάλος στόχος παραμένει ο firefox 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα να καταλάβετε ότι μέρος του IE φορτώνεται μαζί με το λειτουργικό σύστημα, οπότε είναι λογικό να εκκινεί και γρηγορότερα η εφαρμογή?

 

Μπορεις να μου πεις συγκεκριμενα στα 7 σε ποιες διεργασιες αναφερεσαι..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να γνωρίζω ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος εφόσον μιλάμε για proprietary λογισμικό - εκτός και αν εσύ έχεις πρόσβαση στον κώδικα. Ενδεχομένως ο IE να "πατάει" πάνω στον windows eplorer και άρα να εκκινεί ταχύτερα. Όσο και να προσπαθήσεις, δε θα με πείσεις ότι δε χρησιμοποιεί η MS "σημεία - κλειδιά" του κώδικα του λειτουργικού για να αποκτήσει τακτικό πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού (που τώρα είναι απειλητικός). Είσαι εσύ σε θέση να αποδείξεις ότι εσκεμμένα δεν έχει η MS φροντίσει να καθυστερεί η εκκίνηση του firefox ή του κάθε firefox? Όσο μπορεί να είναι κάτι τέτοιο φανταστικό σενάριο, άλλο τόσο μπορεί να είναι και αληθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως ο IE να "πατάει" πάνω στον windows eplorer.....

 

Κοιτα αυτο γινοταν επι εποχης 9χ κυριως και συνεχιστηκε σε μικροτερο βαθμο μεχρι και τα xp.Απο τα vista και μετα δεν νομιζω να εχουν πολλες εξαρτησεις μεταξυ τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά Firefox από Chrome!

 

Καλά από Opera και IE η διαφορά είναι χαώδης!

 

Edit:

Μόλις δοκίμασα και τον Opera 10.50. Ελάχιστα πιο αργός από τον Chome (589.4ms +/- 7.0% ο πρώτος, 553.4ms +/- 5.4% ο δεύτερος)! Και να φανταστείτε ότι ο 10.1 πιάνει 3465.6ms +/- 11.5%!!!!

ε αν αυτά είναι ακριβή στοιχεία τι σας λέει αυτό για το test?.. μην ψαρώνετε ρε, βάλτε opera και τελειώνετε:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση της υποστήριξης πολυπύρηνων επεξεργαστών στο firefox, ή θα πρέπει κάθε φορά που θα τον τρέχω να το ρυθμίζω με το task manager;

 

Με ενδιαφέρει επειδή σε μερικά βαριά site καταναλώνει το 50% της CPU ( έχω διπύρηνο) και σέρνεται ο υπολογιστής. Στον 3.7 θα μου τρώει το 100% και θα κολλήσει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει επειδή σε μερικά βαριά site καταναλώνει το 50% της CPU ( έχω διπύρηνο) και σέρνεται ο υπολογιστής. Στον 3.7 θα μου τρώει το 100% και θα κολλήσει το σύστημα.

 

α) Δε θα είναι έτσι τα πράγματα

 

β) Το 50% στο "τρώει" το flash από το οποίο είναι γεμάτα τα "βαριά" site που επισκέπτεσαι και όχι ο firefox. Αν ο υπολογιστής σου σέρνεται, μάλλον είναι καιρός για αναβάθμιση (υποθέτω έχεις παλιό ή "οικονομικό" διπύρηνο) ή θα πρέπει να δοκιμάσεις κάποια ελαφριά linux διανομή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άντε να τον κάνουνε ακόμα πιο γρήγορο γιατι εκανα και εγω αυτο το τεστ στον Google Chrome 4 και μου έβγαλε 400msec, ενώ στον Firefox 3.6 4000msec και κατι!!ην τους νικήσει, ειδικά τώρα που εχει τόσους οπαδούς o Firefox!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δε μπορώ να καταλάβω τί κόλλημα έχετε με τον πιο γρήγορο και τον πιο αργό browser. Εγώ στα pc μου έχω βάλει απ όλα τα καλά, FF, Chrome, Opera...αντε ακόμα και τον ύπουλο ΙΕ μπορεί να χρησιμοποιήσω.Ανάλογα τα κέφια...

Το θέμα είναι τί σου παρέχει ο καθένας...Προσωπικά στον FF έχω 20 addon. Τα οποία δέ θα μπορούσα να βρώ πουθενά αλλού. Και για όσους ακόμα δέν έχουν περάσει στον 3.6, να προσθέσω ότι είναι πιο γρήγορος απο τον 3.5.x ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...