Προς το περιεχόμενο

Epilogh diskou....


TreckeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xronia polla kai kalh xronia paidia....Emena o ai basilis den perase apo to spiti opote eipa na paw egw gia shopping..Psaxnw gia disko kai skeftomai enan sta 80gb me 8mb cashe.oi diskoi pou exw(edw kai 5 xronia) einai WD kai epeidh den eixa kanena prob lew na paw gia idio.8a kanw kala??? polla diabazw teleytaia kai den 3erw... :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον έχεις δοκιμάσει - ακούσει και λες ότι είναι θορυβώδης ;

τον έχει φίλος και δεν νομίζω ότι κάνει τόσο θόρυβο όπως λένε....εξάλλου με τα ίδια λεφτά έχεις και U133 και ας έχει απειροελάχιστη - σίγουρα θα είναι καλύτερα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ,εγώ προσωπκά θα προτιμήσω Maxtor γιατί πολλά προβλήματα βλέπω υπάρχουν τώρα τελευταία με W.D

 

μερικά αποσπάσματα από διάφορα posts :

 

pios? : Kalhtera pare me liga lefta para pano enan 80arh skliro kata protimish maxtor -h- seagate giati wd den tous vlepw kai poli kala teleftea!

 

ASSOS : kata ena periergo tropo den to kanei otan 3ekinaei to PC alla otan einai anoixto kai einai se katastash anamonhs (pou stamataei na peristrefete) kai mpei se leitourgeia. Den 3erw 8a to dw gia ligo kairo akoma. Eixa palia enan Fireball pou mou to ekane afto olo kai pio syxna ospou kata thn diarkeia enws Defrag mou eipe antio.

 

Narayan : Σήμερα το πρωί ο δίσκος μου, μάρκας Western Digital και μοντέλο 1000ΒΒ (100GB) αποφάσισε να σταματήσει να διαβάζει. Προσπάθησα να ανοίξω τα περιεχόμενα στον Explorer και το σύστημα κόλλησε, με αποτέλεσμα να μπορώ μόνο να κάνω hard reset. Στην επανεκκίνηση του συστήματος τα WinXP δεν έβλεπαν τον δίσκο, ενώ το BIOS τον αναγνώριζε με καθυστέρηση και έβγαζε μήνυμα πως δεν έχει S.M.A.R.T. (=none).

Αφού εντόπισα ότι όντως ο δίσκος προκαλούσε το πρόβλημα, έτρεξα τα Data Lifeguard Tools από δισκέτα για να εντοπίσω το πρόβλημα. Το DLGDIAG μου έβγαλε το εξής μήνυμα:

 

UNKNOWN ERROR

 

ERROR/STATUS CODE: 0101

 

Στο Knowledge Database της WD λέει πως ο κωδικός σημαίνει πως δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με τον δίσκο, και πως πρέπει να δικιμάσω πάλι και αν αποτύχω να αντικαταστήσω το δίσκο. Αφού το δοκίμασα αρκετές φορές με όλα τα δυνατά configurations και δεν δούλεψε, υποθέτω πως ο δίσκος παρουσίασε ελάττωμα

 

coby : Katarxas xronia polla se olous!

Prin merikes meres agorasa ena Western Digital Skliro 60gb...Molis ton evala doulepse kanonika(akoma douleuei...)Alla kanei ipervoliko thorivo!!San TERASTIO ANEMISTIRAKI!Ti fteei?Einai fisiologiko?

Euxaristo.

 

Nakostyphoon : Το τελευταίο διάστημα(περίπου 2 εβδομάδες) ο σκληρος μου ,ένας Western Digital 30GB 7200rpm , είχε αρχίσει να κάνει έναν θόρυβο σαν να "ζοριζόταν στην περιστροφή" στην αρχή αυτό σταματούσε μετά από λίγο αλλά καθώς περνούσαν οι μέρες το έκανε για όλο και μεγαλύτερο διάστημα.

Κάποιες φορές μάλιστα ενώ δούλευα σε Word π.χ. και πήγαινα να σώσω την εργασία μου έβγαζε μήνυμα ότι ο σκληρός είναι γεμάτος ή έχω ανοίξει πολλά προγράμματα , πράγματα που δεν ίσχυαν.Μάλιστα είχα 2 partition's.

Τέλικα σήμερα το πρωί ενώ δούλευα Word ξαφνικά η οθόνη "πάγωσε" και άκουσα από τον σκληρό τον ήχο που κάνει και όταν σβήνει ο υπολογιστής.

Μετά το reset του μηχανήματος το BIOS δεν εύρισκε τον σκληρό ενώ και ο ίδιος ο σκληρός δεν γύρναγε απ' ότι καταλάβαινα.

Κάτι ακόμα , επειδή δεν έχω cd-r τον σκληρό μου τον μετέφερα συχνά , μπορεί αυτό να έπαιξε καθοριστικο ρόλο ;;

Κατά την γνώμη μου ο δίσκος παρέδωσε το πνεύμα και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μάθω αν και πως μπορώ να πάρω από μέσα ότι έχει απομείνει από τα αρχεία μου .

 

 

adi32 : WD POTE KSANA

exw dei pollous na ta ftynoun

 

 

kai auto edo

 

 

ναι το ξέρω ότι και οι Maxtor μπορεί να βγάλουν προβλήματα αλλά προς το παρόν δεν έχω ακούσει και διαβάσει........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον Kom,έχω πάψει να εμπιστεύομαι τους WD εδώ και αρκετό καιρο.

Το καλό support και η ταχύτητα είναι τα ατού του αλλά τι να το κάνεις αν χάσεις πολύτιμα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους κατόχους δίσκων W.D : παιδιά απλά ένα search έκανα για να βρώ μερικά αρνητικά στοιχεία για τους δίσκους,δεν επιδιώκω τίποτα παραπάνω και ούτε θέλω να δημιουργήσω στρατόπεδα W.D vs MAXTOR

 

δεν έχω ούτε MAXTOR ούτε W.D,είμαι κάτοχος ενός IBM DTLA 30GB 7200rpm U100 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

 

Ξέρουμε όλοι μας πολύ καλά ότι σίγουρα θα βρεθούν προβλήματα και σε άλλες εταιρίες είτε αυτές λέγονται IBM - MAXTOR - SEAGATE - HITATCHI αλλά πάντα πάμε με γνώμονα του τί διαβάζουμε - τί βλέπουμε από συγκριτικά - τί έχουμε συναντήσει και έπειτα ο καθένας μας εκφέρει την γνώμη του η οποία είναι σεβαστή από τον καθένα εδώ μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exw tous parakatw sklirous :

 

1) Maxtor 40Gb ATA/133 7.200rpm

2) WD 80GB ATA/100 7.200rpm

3) Quantom 20GB ATA/100 7.200rpm

4) WD 6GB ATA/66 7.200rpm

 

Se ena sygkritiko pou ekana, o Quantom me ton Maxtor einai sxedon ta idia, einai apeiroelaxista kalyteros o Maxtro...

Twra se sygkrish me ton WD ton 80GB eida pws o WD einai pio grigoros apo olous tous allous... kai ligo pio athoryvos!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pieros τον ίδιο δίσκο δεν έχεις ή κάνω λάθος ; όποτε μπορέσω θα κάνω post benchmarks !!! <hr /></blockquote>

ton exw allaxei exw parei ton WD 80GB JB!

Pantws extes pou eixa ena seagate sta xeria mou einai poiotika o poio kalos pou exw dei!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...