Προς το περιεχόμενο

Αυξήστε τις επιδόσεις των Maxtor!!!


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για δες τι βρίσκεις ξαφνικά! Μερικοί καινούριοι δίσκοι Maxtor έχουν ενσωματωμένη μια τεχνολογία ονόματι Silent Store, η οποία επιτρέπει στους δίσκους να λειτουργούν με μειωμένα επίπεδα θορύβου. Η συγκεκριμένη τεχνολογία έχει τρία mode, τα Silent Store, Fast και Off. Όταν ο δίσκος είναι στο Silent Store, λειτουργεί με τα χαμηλότερα δυνατά επίπεδα θορύβου αλλά με εξίσου χαμηλές επιδόσεις. Στο Fast γίνεται ένας συμβιβασμός ανάμεσα στις επιδόσεις και τον θόρυβο, ενώ στο Off έχουμε τις μέγιστες επιδόσεις.

Όπως μπορεί να καταλάβατε ήδη, οι δίσκοι που ενσωματώνουν την τεχνολογία έχουν ενεργοποιημένο το Silent Store by default από το εργοστάσιο!. Αυτό σημαίνει πολύ απλά ότι χάνουν πολύ σε επιδόσεις σε σχέση με έναν δίσκο που το έχει απενεργοποιημένο!

Ευτυχώς όσοι έχετε Maxtor μπορείτε να απενεργοποιήσετε το Silent Store. To AMSET utility σας επιτρέπει να επιλέξετε σε ποιό από τα τρία mode θα λειτουργεί ο δίσκος. Προσωπικά βρήκα το Fast ως τον καλύτερο συμβιβασμό, αλλά αν θέλετε κορυφαίες επιδόσεις βάλτε Off (οδηγίες θα βρείτε μέσα στο συμπιεσμένο αρχείο.

Ένα άρθρο που περιγράφει την τεχνολογία αυτή και τις διαφορές στις επιδόσεις βρίσκεται εδώ. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω 2 Maxtor D740X 80gb 7200 ata133 se Raid 0 αλλα δε τους βρισκει το πρόγραμμα. Το τρέχω κατω απο ΧΡ.

Μήπως θελει καθαρό DOS?

 

Note that this utility requires real mode DOS so it won't work in a DOS window.

 

Οκ, τώρα το είδα :o

 

θα το δοκιμάσω και βλέπουμε .

 

Thanks φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LEFteriz εμένα μόνο με επανεκκίνηση σε msdos δούλεψε (98se). Ούτε από λειτουργικό ούτε από παράθυρο. Στις οδηγίες αν διαβάσεις λέει να μπουτάρεις με 98 boot disk.

Αυτά.

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote Jimakos77:</font><hr> φίλε LEFteriz κι εγώ σε Raid 0 τους έχω και δεν τους βλέπει.δυστυχώς...

 

κρίμα και θα ήταν καλή φάση! <hr /></blockquote>

 

Αν διαβάσεις το link που έδωσα θα δεις ότι οι δίσκοι πρέπει να είναι συνδεδεμένοι με τον ενσωματωμένο ελεγκτή του chipset της μητρικής και όχι με κάποιον RAID Controller, είτε αυτός είναι πάνω στην μητρική είτε σε κάποια add-on κάρτα. Βάλε τους δίσκους στον ελεγκτή της μητρικής και δοκίμασε ξανά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote pieros:</font><hr> Narayan se autous pou sou edwsa douleuei?

An nai mporeis na mas peis diafores? <hr /></blockquote>

 

Λοιπόν μετρήσεις (Maxtor D740X 80GB U133):

 

Fast

 

Benchmark Breakdown

Buffered Read : 88 MB/s

Sequential Read : 37 MB/s

Random Read : 7 MB/s

Buffered Write : 109 MB/s

Sequential Write : 38 MB/s

Random Write : 10 MB/s

Average Access Time : 7 ms (estimated)

 

 

 

Quiet

 

Benchmark Breakdown

Buffered Read : 86 MB/s

Sequential Read : 38 MB/s

Random Read : 7 MB/s

Buffered Write : 109 MB/s

Sequential Write : 23 MB/s

Random Write : 9 MB/s

Average Access Time : 7 ms (estimated)

 

 

 

Off

 

Benchmark Breakdown

Buffered Read : 86 MB/s

Sequential Read : 38 MB/s

Random Read : 7 MB/s

Buffered Write : 109 MB/s

Sequential Write : 23 MB/s

Random Write : 10 MB/s

Average Access Time : 7 ms (estimated)

 

 

Οι μετρήσεις έγιναν στο SiSoft Sandra 2003. Μου έκανε εντύπωση πως με το Silent Store τελείως απενεργοποιημένο οι επιδόσεις ήταν χειρότερες από το fast mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...