Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε η έκδοση 3.6 του Mozilla Firefox


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουμε κανένα νεώτερο για την φορητή του έκδοση που αφορά στικάκια και αν ισχύει η ταχυτητα του πλοηγού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμμμμ...

Με χάλασε λίγο που δεν παίζει το "Minimize to tray" addon.

 

[edit] Βρήκα αυτό το οποίο δουλεύει άριστα για όποιον ενδιαφέρεται. http://tn123.ath.cx/mintrayr/ [/edit]

Επεξ/σία από Aligator21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι από αυτούς που δεν έχω καταφέρει να δω html5 video. Στο youtube, όταν πατάω Join the HTML5 Beta και πάω να δω video, μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα

Your browser does not currently recognize any of the video formats available.

Click here to visit our frequently asked questions about HTML5 video.

Παρ' ότι παρακολουθώ το topic από την αρχή, δεν έχω καταλάβει αν έχει βρεθεί τρόπος να ξεπεράσουμε αυτό το πρόβλημα.

 

Εσείς όλοι δηλαδή βλέπετε μια χαρά;

 

Firefox 3.6.1pre, σε Ubuntu 9.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι γράφει στη σελίδα του YouTube. Ωστόσο, το συγκεκριμένο topic στο οποίο μιλάμε τώρα, είναι για τον Firefox 3.6 που η είδηση στην frontpage λέει ξεκάθαρα "υποστήριξη πλήρους οθόνης σε βίντεο που χρησιμοποιούν την τεχνολογία HTML5".

 

Εκτός αυτού, οι μισοί χρήστες λένε:

"Ούτε εμένα παίζει", "Ούτε σε μένα δείχνει να παίζει", "Περίεργο στους μισούς να παίζει και στους μισούς όχι",

 

από την άλλη, οι άλλοι μισοί λένε:

"τα ίδια βιντεάκια έπαιζαν με Firefox 3.6", "εμένα παίζουν μια χαρά και στα 2 PC και στο netbook", "Πάντως κι εμένα παίζει"

 

και αυτά είναι μερικά από τα μηνύματα.

 

Το τοπικ το διαβασες?
Γιατί σου κάνει εντύπωση ότι μπερδεύτηκα με όλα αυτά τα αντιφατικά posts παραπάνω

 

Μιας και δε μου απάντησες σε αυτό που ρώτησα, τελικά, με firefox 3.6 μπορούμε ή όχι να δούμε html5 videos. Και αν όχι, τότε γιατί η αρχική είδηση λέει ότι μπορούμε; Το πρόβλημα είναι του YouTube;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και στο άλλο τοπικ

 

Το θέμα είναι οτι το htlm5 δεν έχει καθοριστεί πλήρως γιατί υπάρχει πόλεμος μεταξύ opera mozilla google apple ms και άλλων για το ποιος codec θα χρησιμοποιηθεί για το video.

 

Οπότε πετάγεται η google και σου λέει αφού έχουμε το youtube έχουμε και τον chrome ας σπρώξουμε τον H.264.

 

Το θέμα με τον H.264 είναι ότι είναι patented και έτσι δεν γίνεται να συμπεριλαμβάνεται με open source browsers όπως ο firefox. Η opera επίσης διαμαρτύρεται γιατί το fee που πρέπει να πληρώσει είναι μεγάλο. Opera και firefox ψηφίζουν τον theora.

 

Το θέμα με τον theora είναι οτι ενώ είναι ανοιχτός δεν είναι τόσο γαμάτος όσο ο H.264 οπότε σου λέει η google εγώ που έχω και τόσα βίντεα στο site μου δεν με παίρνει να έχω μαπα codecs.

 

Δεν γινεται να δεις youtube με html5 και firefox/opera γιατί υποστηρίζουν την εκδοχή html5 με theora για video codec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατος. Ευχαριστώ πολύ. Κι από όσο φαίνεται, θα πάει μακρυά το πράγμα ε; Στην ουσία γίνεται μια κόντρα για ποιος θα επιβάλει τον codec του ε;

 

Η google έχει σαν μέσω πίεσης τον chrome και το YouTube. Η mozilla με τι ακριβώς διαπραγματεύεται; Μόνο με το μεγάλο μερίδιο στην αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν είναι κόντρα μεταξύ Mozilla-Google, αλλά μεταξύ Google-Adobe. Γενικά ο μόνος χαμένος από όλη την υπόθεση είναι η Adobe. Το h264 δεν ανήκει στην Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και προτείνω και συνιστώ να περιμένεις να ενσωματωθεί στα repositories και να γίνει auto update, μπορείς να τον εγκαταστήσεις πανεύκολα από τώρα :

 

how to install firefox 3.6 on ubuntu karmic koala

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν χρόνια χρήστης της αλεπούς μέχρι που δοκίμασα τον κρόουμ.Τώρα την έχω σαν δεύτερη επιλογή.Βελτιώθηκε κάπως η ταχύτητα με την έκδοση 3.6 αλλά τίποτα το ιδιαίτερο για μένα.Επίσης συνεχίζει να πιάνει αρκετό χώρο με τις bars.Τα καλά ελπίζω να έρθουν με την 4η έκδοση,ως τότε είδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...