Προς το περιεχόμενο

Google Chrome 4.0 με Extensions και συγχρονισμό σελιδοδεικτών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαθέτει RSS Manager; Η ακόμα; Εμπλουτίστικαν οι ισχνές ρυθμίσεις ασφαλείας που είχε; Χωρίς να θέλω να θίξω πρόσωπα και καταστάσεις, αφήστε το trolling και τα flames και επικεντρωθείτε στα νέα χαρακτηριστικά (sic) που προσφέρει ο browser. Και για το Θεό, δεν μπορεί και δεν πρόκειται να ξεπεράσει για τον power user την αλεπού. Peace.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4.0.249.78 (36714) Ειχα Chrome 4.0 beta και σημερα το πρωι εβγαλε μηνυμα για νεα εκδοση.

 

Εμενα λεει 4.0.302.3. Πως γινεται αυτο;

 

Παντως μου φαινεται λιγο πιο αργος απο την προηγουμενη εκδοση που ειχα. Σιγουρα πιο αργος απο τον opera 10.50 pre alpha αλλα ισως και απο τον firefox. Αναρωτιεμαι μηπως εχει να κανει με την εκδοση που εχω

Επεξ/σία από rodez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εμενα λεει 4.0.302.3. Πως γινεται αυτο;

 

Παντως μου φαινεται λιγο πιο αργος απο την προηγουμενη εκδοση που ειχα. Σιγουρα πιο αργος απο τον opera 10.50 pre alpha αλλα ισως και απο τον firefox. Αναρωτιεμαι μηπως εχει να κανει με την εκδοση που εχω

 

Δεν νομίζω..και η 4.0.249.78(χωρίς extensions) μου φαίνεται αισθητά πιο αργή από opera 10.5 (που σημειωτέον έχει ενσωματωμένα τουλάχιστον καμιά 20αριά chrome extensions) , από προηγούμενες εκδόσεις δεν μπορώ να πω γιατί τον έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα...

Τώρα που θα τον φορτώνουν όλοι με extension να δούμε πόσο ''ελαφρύς και γρήγορος'' θα παραμείνει :P

Επεξ/σία από revvok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κάνει γιατί σε αντίθεση με τον Firefox, τον Opera και τον IE ο Chrome δεν έχει content policy και έτσι φορτώνει κανονικά τις διαφημίσεις πριν το extension τις κάνει απλά hide. Ουσιαστικά δηλαδή όποιο extension και αν χρησιμοποιήσεις ή όποιο βγει στο μέλλον κανένα απολύτως όφελος δεν έχει στο bandwidth και την ταχύτητα φορτώματος. Εκτός βέβαια και αν στο μέλλον αποφασίσουν να ενσωματώσουν στον Chrome preloading content policies κάτι που όμως δεν τους βλέπω και πολύ πρόθυμους να το κάνουν.

παντως με το ADThwart ολα δουλευουν σωστα.Μη βαζετε το AdBlock αλλα το AdThwart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
παντως με το ADThwart ολα δουλευουν σωστα.Μη βαζετε το AdBlock αλλα το AdThwart.

 

Δεν το νομίζω. Αυτό είναι από τη σελίδα που κατεβάζεις το AdThwart:

Seeing some ads momentarily as the page loads? Chrome does not yet allow extensions to prevent resources from being fetched, it just allows hiding page elements. This is also the reason video ads such as those on YouTube aren't blocked. The Chrome developers are working on remedying this.

 

Άρα και στο AdThwart περιμένουν αλλαγές από τους developers του Chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χαίρεστε...

...γνωρίζει κανείς απο που επιλέγουμε τις επιθυμητές εφαρμογές, που θα ανοίγουν τους διάφορους τύπους αρχείων μέσα απο τον μπρόουζερ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ καιρό είπα αντίο στον Firefox. Ο βασικότερος λόγος ήταν ότι το τελευταίο 3μηνο είχε γίνει εξαιρετικά αργός στην έναρξη του. Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά τον Chrome βλέποντας ότι ξεκίνησε και αυτός τα add-ons και έπαθα πλάκα με την ταχύτητα του.

 

Ευτυχώς σχεδόν όλα τα add-ons του FFτα έχει και ο Chrome. Επίσης μπαίνει μια χαρά στο e-banking της Εθνικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει αφου εγκαταστησω το adblock στον firefox τι πρεπει να κανω στις σελιδες ωστε να κοβω τις διαφημισεις???

 

Oλιγον εκτος, αλλα θα πας options, manage add-ons, adblock plus

οptions, add filter subscription.

Εγω βαζω το EasyList Germany (Deutschland) + EasyList.

 

Επι του θεματος, τελικα κραταω τον chrome μονο για html5 videos...

Δεν με βολευει ως browser και πιστεω οτι δεν θα φτασει ποτε την αλεπου, αλλωστε η ρουφιανια μου τη δινει γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις επιτυχημένες δοκιμές στο beta στάδιο, η Google κυκλοφορεί σήμερα την επόμενη επίσημη έκδοση του Google Chrome η οποία εισάγει δύο σημαντικά νέα χαρακτηριστικά, τα extensions και το συγχρονισμό των σελιδοδεικτών.

 

Τα extensions είναι επεκτάσεις τρίτων κατασκευαστών, οι οποίες μπορούν να εγκατασταθούν μέσω του Chrome, αυξάνοντας τις δυνατότητες του browser, κατά τρόπο αντίστοιχο με τα plugins του Firefox. Στο επίσημο ξεκίνημα, οι επεκτάσεις του Chrome 4.0 ξεπερνούν τις 1.500 και η εγκατάσταση τους γίνεται από την αντίστοιχη επιλογή στις ρυθμίσεις ή με μια επίσκεψη στη σχετική ιστοσελίδα.

 

Η δυνατότητα συγχρονισμού σελιδοδεικτών επιτρέπει το συγχρονισμό των αγαπημένων ιστοσελίδων σας έτσι ώστε να είναι άμεση η πρόσβαση σε αυτές από οποιοδήποτε έκδοση του Chrome χρησιμοποιείτε, σε οποιοδήποτε υπολογιστή. Η λειτουργία αυτή αποδεικνύεται ιδιαίτερα χρήσιμη σε όσους χρησιμοποιούν διαφορετικούς υπολογιστές και θέλουν οι αλλαγές που πραγματοποιούν στους σελιδοδείκτες τους να ενημερώνονται αυτόματα σε κάθε μηχάνημα.

 

File.png Download: Google Chrome 4.0

Link.png Site: Chrome Blog

Video Video: Extensions

 

Η Google πρόσθεσε υποστήριξη για extensions και συγχρονισμό bookmarks στην τελευταία έκδοση του Chrome για Windows.

 

Η νέα αναβάθμιση διορθώνει ακόμα 13 bugs ασφαλείας που βρέθηκαν στον browser, έξι εκ των οποίων η Google επισημαίνει ως "επικίνδυνα". Πληροφορίες σχετικά με τα τέσσερα από τα έξι bugs έχουν αποκλειστεί από το bug tracker του Chrome, ώστε να αποτραπεί οποιαδήποτε εκμετάλλευσή τους από επιτήδειους hackers.

 

Όπως ανακοίνωσε η Google, η ταχύτητα του αναβαθμισμένου browser είναι βελτιωμένη κατά 42% σε σχέση με την τελευταία σταθερή build για τα Windows.

 

ΠΗΓΗ http://www.pcw.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...