Προς το περιεχόμενο

βιβλιο c++


peat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 6 μήνες μετά...
  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομε να αγοράσω ένα βιβλίο για C++.

Έχω διαβάσει το Η ΓΛΩΣΣΑ C ΣΕ ΒΑΘΟΣ και μπορώ να πώ ότι δεν είχα κάποιο πρόβλημα στην ανάγνωση.

Και σκεφτόμουν να πάρω και το επόμενο βιβλίο του ίδιου συγγραφέα για τη C++, το Η ΓΛΩΣΣΑ C++ ΣΕ ΒΑΘΟΣ

Από τα μηνύματα του θέματος είδα ότι η καλύτερη επιλογή για τη C++ είναι το βιβλίο του bjarne stroustrup, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΗ C++

Είδα και σε μερικά μηνύματα ότι μερικά βιβλία έχουν προβλήματα στην μετάφραση.

Τί είδους προβλήματα δηλαδή μπορεί να υπάρξουν;

Εγώ το παραπάνω που διάβασα για τη C δεν είχα κανένα πρόβλημα όλα ήταν κατανοητά και απλά γραμμένα. Αν και το βιβλίο είναι γραμμένο από Έλληνα συγγραφέα.

Επίσης το βιβλίο του bjarne stroustrup που έχουν τα eshop είναι στα Ελληνικά έτσι;

Τα 2 αυτά βιβλία έχουν ίδια τιμή, μεταξύ αυτών ποιο προτείνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς; :fear:

Καμιά γνώμη ρε παιδιά;

Αν γνωρίζεις C και έχεις εμπειρία, θα σου είναι γνωστά τα προβλήματα της. Διαβάζοντας τα παρακάτω θα καταλάβεις πως η C++ δίνει λύσεις στα προβλήματα αυτά.

 

http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/

http://www.cppreference.com/wiki/

 

Δεν θεωρώ ότι χρειάζεται βιβλίο για την εκμάθηση της γλώσσας. Εγώ, με εμπειρία απο C και lisp την έμαθα γρήγορα και άνετα. Αν είσαι άσχετος από προγραμματισμό τότε δεν σου προτείνω την γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πρόβλημα με τα αγγλικά όμως, γιαυτό σκεφτόμουν να πάρω ένα βιβλίο.

Από C ξέρω μέχρι χειρισμό αρχείων.

 

---------- Προσθήκη στις 16:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:53 ----------

 

Θέλω μόνο μια γνώμη από όσους γνωρίζουν το βιβλίο του bjarne stroustrup.

Για το άλλο βιβλίο λίγο πολύ ξέρω το ύφος του συγγραφέα.

Το βιβλίο του για τη C πιστεύω μπορεί να το διαβάσει και κάποιος που δεν έχει ιδέα από προγραμματισμό. Μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί εγώ ήξερα κάποια θέματα από C. Αλλά τα 2 πρώτα κεφάλαια μου φάνηκαν γραμμένα για τελείως άσχετους.

Μεταξύ των 2 συγγραφέων το βιβλίο του δημιουργού της C++ φυσικά θα είναι και πιο ανώτερο (κατά τη γνώμη μου) αλλά από τα σχόλια στο forum είδα πολλοί να λένε ότι σε μερικά ξενόγλωσσα βιβλία υπάρχουν λάθη κατά τη μετάφραση.

Εγώ σε θέματα προγραμματισμού δεν είμαι και τόσο άσχετος για να καταλάβω τι προσπαθεί να πει όταν αναλύει μια εντολή ή συνάρτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ ως αυτοδίδακτος ερασιτέχνης ένα πράγμα θα σου πω :

 

MAΚΡΙΑ από το βιβλίο του Stroustoup. Θα σου είναι παντελώς άχρηστο.

Είναι καλό μόνον ως αναφορά για να μελετήσεις κάτι πολύ συγκεκριμένο που δεν διευκρινίζεται αλλού και δεν έχει διδακτικό χαρακτήρα.

Όσοι το συστήνουν σε αρχάριους είναι μάλλον κακοί δάσκαλοι και έχουν άγνοια της βιβλιογραφίας.

 

Υπάρχουν πολλά και ασύγκριτα καλύτερα βιβλία για να μάθεις C++ όπως των Lippman & Lajoie, του Lafore, του Prata, του Horton καθώς

και πολλά με χαρακτήρα "cookbook" όπως του Shildt ή του Cogswell που δίνουν λύσεις σε διάφορα καθημερινά προβλήματα ή που συζητούν σημεία που

συνήθως δυσκολεύουν τους αναγνώστες ή δίνουν οδηγίες για πιο αποδοτικό στυλ γραφής κώδικα όπως του Sutter, Dewhurst, Wilson, Meyers, Bulka κ.α.

Ρίξε μια ματιά στο amazon και δες τις κριτικές των αναγνωστών, θα καταλάβεις πολλά.

 

Προσωπικά, συστήνω ένα από τα τρία (ή και τα τρία) : Lippman "C++ primer"(4η έκδοση), Lafore "Οbject oriented programming with C++", Prata "C++ primer plus"

Eξαιρετικά όλα- και μην σου φανούν απλοϊκά, έχουν τα πάντα μέσα και τα παρουσιάζουν με τον καλύτερο τρόπο, μάλιστα τα δυο τα έχω δει και στα ελληνικά.

Επιλέον, είναι αυτοτελή ως προς την διδασκαλία της C++ και δεν απαιτούν καμιά προηγούμενη γνώση της C ούτε την χρησιμοποιούν

(μια κακή, άχρηστη και μειωμένης αποδοτικότητας προσέγγιση κατά τη γνώμη μου και κατά την γνώμη πολλών ειδικών στην διδασκαλία της C++).

 

-

Υ.Γ. Σε ότι αφορά το βιβλίο του Stroustroup, εκτός από το ευρέως γνωστό έχει γράψει και το "Programming: Principles and Practice Using C++"

που όμως είναι αρκετά κατώτερο διδακτικά από τα παραπάνω που προτείνω.

Eπίσης, ούτε τα βιβλία των Deitel μου φαίνονται καλά για αρχάριους (και όχι μόνον...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MAΚΡΙΑ από το βιβλίο του Stroustoup. Θα σου είναι παντελώς άχρηστο.

Είναι καλό μόνον ως αναφορά για να μελετήσεις κάτι πολύ συγκεκριμένο που δεν διευκρινίζεται αλλού και δεν έχει διδακτικό χαρακτήρα.

Όσοι το συστήνουν σε αρχάριους είναι μάλλον κακοί δάσκαλοι και έχουν άγνοια της βιβλιογραφίας.

 

Συμφωνώ. Στην σχολή μας έδωσαν το συγκεκριμένο βιβλίο και ήταν απαίσια επιλογή.

 

Το βιβλίο του Stroustoup καθώς και το βιβλίο των K&R είναι πιο πολύ reference

material. Όπως είπε και ο V.I.Smirnov είναι για αναφορά. Όταν ξέρεις την γλώσσα

και θέλεις να ανατρέξεις σε κάτι είναι πολύ καλά. Αλλά δεν είναι καλά για εκμάθηση.

 

Πάρε ένα καλό βιβλίο που να είναι μόνο για C++ και όχι αυτά που λένε C και C++

και η C++ είναι μόνο 2 κεφάλαια.

Edit: Τα βιβλία του Χατζηγιαννάκη είναι καλούτσικα αλλά από ό,τι βλέπω εδώ

η C++ αρχίζει από το κεφάλαιο 13 οπότε καλύτερα πάρε κάποιο από αυτά που πρότεινε ο V.I.Smirnov

ή και κάπoιο άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, πάρε ένα από τα τρία : Lippman (4η έκδοση), Lafore, Prata.

Και μην σου φανούν απλοϊκά, έχουν τα πάντα μέσα και τα παρουσιάζουν με τον καλύτερο τρόπο, μάλιστα τα δυο τα έχω δει και στα ελληνικά.

Επιλέον, είναι αυτοτελή ως προς την διδασκαλία της C++ και δεν απαιτούν καμιά προηγούμενη γνώση της C ούτε την χρησιμοποιούν

(μια κακή, άχρηστη και μειωμένης αποδοτικότητας προσέγγιση κατά τη γνώμη μου και κατά την γνώμη πολλών ειδικών στην διδασκαλία της C++).

 

-

Υ.Γ. Σε ότι αφορά το βιβλίο του Stroustroup, εκτός από το ευρέως γνωστό έχει γράψει και το "Programming: Principles and Practice Using C++"

που όμως είναι αρκετά κατώτερο διδακτικά από τα παραπάνω που προτείνω.

Μπορείς να μου πεις τίτλο για να τα βρω στα Ελληνικά αν υπάρχουν;

 

---------- Προσθήκη στις 17:08 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:59 ----------

 

Πάρε ένα καλό βιβλίο που να είναι μόνο για C++ και όχι αυτά που λένε C και C++

και η C++ είναι μόνο 2 κεφάλαια.

Edit: Τα βιβλία του Χατζηγιαννάκη είναι καλούτσικα αλλά από ό,τι βλέπω εδώ

η C++ αρχίζει από το κεφάλαιο 13 οπότε καλύτερα πάρε κάποιο από αυτά που πρότεινε ο V.I.Smirnov

ή και κάπoιο άλλο

Αυτό το πρόσεξα κι εγώ... Όλα αυτά τα θέματα που αναλύει στα πρώτα 13 κεφάλαια αναφέρονται και στη C. Είναι ακριβώς ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις τίτλο για να τα βρω στα Ελληνικά αν υπάρχουν;

 

Βιβλίο του Lafore στα Ελληνικά βρήκα το Αντικειμενοστραφής

Προγραμματισμός με την C++ δεν ξέρω όμως αν εννοούσε αυτό ο V.I.Smirnov.

Καλά λόγια ακούγονται επίσης και για τα βιβλία των Deitel όπως το Προγραμματισμός με C++

 

Αυτό το πρόσεξα κι εγώ... Όλα αυτά τα θέματα που αναλύει στα πρώτα 13 κεφάλαια αναφέρονται και στη C. Είναι ακριβώς ίδια;

 

Το οπισθόφυλλο λέει ότι δεν απαιτούνται γνώσεις προγραμματισμού, οπότε

το βιβλίο πρέπει να περιγράψει όλες τις έννοιες (δεν θα σου έλεγε πάρε και το

άλλο μου βιβλίο). Ακριβώς τα ίδια λόγια δεν θα είναι αλλά ουσιαστικά εσύ θα

τα ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tων Lippman & Lajoie είναι "C++ Primer" ( έκδοση) και το είχα δει στο βιβλιοπωλείο Παπασωτηρίου πριν πολύ καιρό.

Δεν θυμάμαι στον τίτλο στα ελληνικά - πρέπει να ρωτήσεις εκεί.

Μάλιστα το έχω και ηλεκτρονικά αλλά στα αγγλικά.

 

Του Lafore πρέπει να είναι "Αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός με την C++", εγώ διάβασα μια παλιά έκδοση πριν καιρό.

(Αυτό εννοούσα Imitheos...)

Σου προτείνω να αγοράσεις και τα δυο - δεν θα μετανιώσεις για τα χρήματα.

 

Επίσης σου προτείνω ανεπιφύλακτα και τo cookbook "C++ cookbook" του Cogswell ή το αντίστοιχο "C++ programming cookbook"του Shildt - θα σε βοηθήσουν πολύ.

Τέλος, ξαναγράφω ότι τα βιβλία του Deitel εμένα δεν μου άρεσαν ως προς το ύφος τους και τα θεωρώ σαφώς κατώτερα από τα παραπάνω ως προς τον διδακτικό χαρακτήρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tων Lippman & Lajoie είναι "C++ Primer" ( έκδοση) και το είχα δει στο βιβλιοπωλείο Παπασωτηρίου πριν πολύ καιρό.

Δεν θυμάμαι στον τίτλο στα ελληνικά - πρέπει να ρωτήσεις εκεί.

Μάλιστα το έχω και ηλεκτρονικά αλλά στα αγγλικά.

 

Του Lafore πρέπει να είναι "Αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός με την C++", εγώ διάβασα μια παλιά έκδοση πριν καιρό.

(Αυτό εννοούσα Imitheos...)

Σου προτείνω να αγοράσεις και τα δυο - δεν θα μετανιώσεις για τα χρήματα.

 

Επίσης σου προτείνω ανεπιφύλακτα και τo cookbook "C++ cookbook" του Cogswell ή το αντίστοιχο "C++ programming cookbook"του Shildt - θα σε βοηθήσουν πολύ.

Τέλος, ξαναγράφω ότι τα βιβλία του Deitel εμένα δεν μου άρεσαν ως προς το ύφος τους και τα θεωρώ σαφώς κατώτερα από τα παραπάνω ως προς τον διδακτικό χαρακτήρα τους.

Ανάμεσα στου lafore "Αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός με την C++" και του lippman "C++ Primer" ποιό να προτιμήσω;

Προς στιγμήν έχω βρεί μόνο του lafore σε ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπα, καλό είναι να πάρεις και τα δύο, είναι πολύ καλά.

Το καθένα τονίζει κάποια ζητήματα με τρόπο που δεν κάνει το άλλο.

Του Lippman είναι κάπως πιο προχωρημένο στο ύφος.

 

Αφού δεν βρίσκεις στα ελληνικά και τα δυο πάρε του Lafore, έχει όλες τις έννοιες της αντικειμενοστρέφειας που πρέπει να ξέρεις και είναι πολύ προσιτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα πάρω του lafore.

Τί θέματα περίπου αναλύει γνωρίζεις;

Εγώ ξέρω μέτριο επίπεδο στη C όπως είπα, μέχρι χειρισμό files.

Οπότε θέλω μια κατευθείαν εισαγωγή στη C++ και στις ιδιότητές της.

Με διάφορα παραδείγματα και προγράμματα κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Giorgos3924

 

To γνωρίζω πολύ καλά διότι κάποτε το διάβασα όλο.

Κυρίως από αυτό έμαθα C++ και αντικειμενοστρεφή προγραμματισμό ενώ πριν ήμουν άσχετος.

 

Το βιβλίο αυτό δεν προϋποθέτει καμιά προηγούμενη γνώση της C.

Ο προσανατολισμός του είναι κύρια στην αντικειμενοστρεφή προσέγγιση και γι' αυτό οι σχετικές έννοιες (κλάσεις κλπ) εισάγονται ήδη από τα πρώτα κεφάλαια.

Δηλαδή ακριβώς αυτό που θέλεις.

Αντίθετα οι δείκτες που είναι πιο παραδοσιακό θέμα αναπτύσσονται αρκετά αργότερα.

Επίσης τα αρχεία είναι κάπου μετά την μέση του βιβλίου και γίνονται με χρήση των κλάσεων stream (λόγω χρήσης της αντικειμενοστρέφειας) και όχι με τα κλασικά της C.

Σχεδόν παντού γίνεται χρήση στοιχείων μόνον από την C++.

Π.χ. πουθενά δεν χρησιμοποιεί την printf, αλλά μόνον την cout, ακριβώς επειδή η cout είναι αντικειμενοστρεφής ενώ η printf όχι.

Τέλος, τα προγραμματάκια που έχει για παραδείγματα είναι σύντομα και περιεκτικά και δείχνουν αυτό που συζητά ο συγγραφέας με σαφήνεια και ακριβολογία.

Και μην σε ξενίσει το κάπως απλοϊκό ύφος του, έχει όλα όσα πρέπει να ξέρεις.

 

Πιστεύω όμως ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να πάρεις και ένα "cookbook" όπως αυτά που σου είπα για να δεις άμεσα λύσεις σε μερικά πρακτικά πράγματα.

Αλλά με το συγκεκριμένο για αρχή είσαι σε καλό δρόμο για την C++...

 

@dop

 

Τώρα αν πω ότι είσαι άσχετος θα θυμώσεις.

Μίλησα για "cookbook" κι όχι tutorial.

Δες εδώ :

http://www.amazon.com/Herb-Schildts-C-Programming-Cookbook/dp/007148860X/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1281371775&sr=8-2

Δεν έχει κριτικές βέβαια αλλά είναι πολύ καλό - το έχω και ξέρω.

 

Εξάλλου άλλα βιβλία του όπως αυτό

http://www.amazon.com/C-Complete-Reference-Herbert-Schildt/dp/0072226803/ref=ntt_at_ep_dpi_2

είναι καλογραμμένα και πολύ χρήσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...