Προς το περιεχόμενο

Τσιπ από γραφένιο υπόσχονται ταχύτητα 100 GHz


nick#18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά μην έχουμε και τον Power7....μέχρι να βρεθει κάποιος να σπάσει τον διαίρει και βασίλευε των εταιρειών Ιntel - AMD θα έχουμε φτηνά υποκαταστατα του.

Γιατί δεν έχουμε "Supercomputer" σπίτι μας?

Κάνουν ότι θέλουμε και ακόμα παραπάνω! Ούτε Software δεν υπάρχει που να τους αξιοποιεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ξέρεις πόσες πράξεις το δευτερόλεπτο μπορεί να κάνει η cpu σου; φυσικά ούτε ανάλογο λειτουργικό έχεις που να μπορεί να εκμεταλλευτεί αυτή την υπολογιστική ισχύ (και μην ακούσω εξυπνάδες για linux... :-D ) ούτε και η συνολική σχεδίαση του PC βοηθάει.

 

για το μονοπώλιο έχεις δίκιο αλλά... άλλου παπά ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις πόσες πράξεις το δευτερόλεπτο μπορεί να κάνει η cpu σου; φυσικά ούτε ανάλογο λειτουργικό έχεις που να μπορεί να εκμεταλλευτεί αυτή την υπολογιστική ισχύ (και μην ακούσω εξυπνάδες για linux... :-D ) ούτε και η συνολική σχεδίαση του PC βοηθάει.

 

Και η σχεδίαση των PC βοηθάει, και όλα βοηθάνε. Εμείς τα χαλάμε!

 

Όταν τους κύκλους της CPU και των μνημών τους «τρώμε» σε Compiz-fusion ή Aero, αναμενόμενο να αναρωτιόμαστε που πήγε η ισχύς! Θέλουμε eye-candy, θέλουμε εκατό (+) προγράμματα να τρέχουν ταυτόχρονα, θέλουμε το ένα και το άλλο.

 

Οι υπολογιστές ΔΕΝ χρησιμοποιούνται με την έννοια που λες, εδώ και δεκαετίες. Εάν ίσχυε η προσέγγισή σου, τα σημερινά λειτουργικά δε θα υπήρχαν καν. Ούτε τα glossy effects των Windows ούτε οι «φωτιές» και τα «κυβάκια» στις Linux διανομές θα υπήρχαν. Θα είχαμε κάτι πολύ πιο μινιμαλιστικό, για να μη σπαταλάμε πόρους σε ανούσια εφέ, ώστε να κάνουμε τη δουλειά μας! Να θυμίσω μια μαύρη οθόνη με λευκά γράμματα...

 

Οι σημερινοί υπολογιστές είναι όντως απίστευτα ισχυροί - το είπε ο alcemist. Εμείς διοχετεύουμε την ισχύ τους σε... αηδίες!

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Haldol:

Δε διαφωνώ μ αυτά που λες αλλά η πλειοψηφία των χρηστών δεν έχει ανάγκη την απόλυτη επεξεργαστική ισχύ, οπότε το να εργάζεται σε ένα πιο ευχάριστο και φιλικό (στο μάτι) λειτουργικό σύστημα, την ενδιαφέρει περισσότερο. Σε περιβάλλοντα που έχουν τόσο μεγάλες απαιτήσεις, δε νομίζω να υπάρχουν όλα αυτά τα εφέ. Εξάλλου δε νομίζω να κόβει ιδιαίτερα όλα αυτό το eye-candy στους σύγχρονους υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν μου δίνεις διπύρηνο χώρις να μου δίνεις δύο control bus, address bus και data bus, ένα για κάφε πυρήνα τότε έχω την εντύπωση οτι πλήρωνω αέρα και παράλληλα με κοροϊδεύεις κατάμουτρα.

 

Αναρωτιέμαι πώς θα ψύχονται τα ολοκλήρομένα σε αυτές τις συχνότητες και τα παθητικά στοιχεία πώς θα είναι δυνατόν να δουλέουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...