Προς το περιεχόμενο

Σημαντικές βελτιώσεις στο OpenOffice 3.2


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κατέβασα από χτες και το δουλεύω για την διπλωματική μου. Προηγούμενη έκδοση την είχα παλέψει (συμπτωματικά, όταν έκανα την πτυχιακή μου) και την εγκατέλειψα, αλλά αν θυμάμαι καλά όχι λόγω ασυμβατότητας (όχι τόσο πολύ, γιατί είχε και απ' αυτές) αλλά γιατί μου κράσαρε ανεξήγητα στα καλά καθούμενα (έκδοση για mac). Ελπίζω η νέα έκδοση να είναι σταθερότερη, γιατί έχω όλη τη καλή διάθεση να την κρατήσω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά εάν θές να φτιάξεις στο word ας πούμε ένα εμπλουτισμένο κείμενο με πίνακες, φωτογραφίες έχει περιορισμένες δυνατότητες από αυτό που θυμαμαι από την έκδοση 2.8 ή 2.9,

 

Διαφωνώ. ΕΙΔΙΚΑ το writer είναι πολύ ανώτερο από το word σε θέματα page layout. Το writer δηλαδή είναι πολύ πιο κοντά στα επαγγελματικά προγράμματα σελιδοποίησης από το word. (το word έχει καλύτερα εφέ π.χ. soft shadows).

καθώς και αντίστοιχα στο excel είχα δυσκολίες με τις συναρτήσεις.

Το δε calc έχει σχεδόν τις διπλάσιες συναρτήσεις από to excel (και για λόγους συμβατότητας μάλιστα πολλές φορές έχει μια συνάρτηση στη "φτωχή" μορφή της για συμβατότητα με το excel και την ίδια συνάρτηση με περισσότερες δυνατότητες για το odf format)

 

Εκεί που το ms office είναι με διαφορά καλύτερο είναι στο powerpoint vs impress. Το impress πρέπει να κάνει μεγάλα βήματα για να φτάσει το Powerpoint

 

Y.Γ. Όλα τα παραπάνω αφορούν στο ooo 3.1 που δουλεύω στο ubuntu 9.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3.1 αναβαθμίζει αυτόματα στο 3.2 ή πρέπει να κατεβάσω το setup? Γιατί όταν του πατάω να κάνει update, το μόνο που μου γράφει είναι ότι "το 3.1 είναι ενημερωμένο".

Και σε μένα το ίδιο έλεγε...

Απλώς απεγκατέστησα το 3.1.1 και εγκατέστησα το 3.2,το οποίο είχα κατεβάσει.

Σαφώς καλύτερος χρόνος εκκίνησης,αλλά δεν είναι μόνο αυτό...Είναι μια πάρα πολύ καλή σουΐτα γραφείου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όμως παιδιά δεν γίνεται αυτό το πράγμα, δηλαδή αν αύριο-μεθαύριο βγει το 3.3 θα πρέπει πάλι να κάνουμε απεγκατάσταση-εγκατάσταση? Ουφφφφ.... Σκεφτείτε δηλαδή να έχουμε περάσει το Oo σε αρκετά PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το MS Office 2003 το οποίο χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα, καθώς δε δικαιολογώ το να πληρώσω για το 2007 (και δε θέλω να επιβαρύνω το "θείο"). Πώς συγκρίνεται το ΟΟ 3.2 με το MS Office 2003? Αξίζει να εγκαταστήσω το μεν και να πετάξω το MS? (τρέχω Win 7 Pro 32bit)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το MS Office 2003 το οποίο χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα, καθώς δε δικαιολογώ το να πληρώσω για το 2007 (και δε θέλω να επιβαρύνω το "θείο"). Πώς συγκρίνεται το ΟΟ 3.2 με το MS Office 2003? Αξίζει να εγκαταστήσω το μεν και να πετάξω το MS? (τρέχω Win 7 Pro 32bit)

 

το OpenOffice εχει παρα πολλα κοινα στοιχεια με το ms office 2003...ιδιο μενου,ιδια εργαλεια και θα σου φανει παιχνιδακι η μεταβαση απο το ενα λογισμικο στο αλλο...εφοσον γνωριζεις το office 2003 δεν θα εχεις κανενα προβλημα στη χρηση του open office...

 

Εγω θα σου προτεινα να εγκαταστησεις την καινουργια εκδοση του open office στον υπολογιστη σου και να τσεκαρεις και μονος σου τις λειτουργιες του και θα διαπιστωσεις και εσυ τα πολλα κοινα στοιχεια μεταξυ των προγραμματων αυτων...Δεν ειναι απαραιτητο να εγκαταστησεις το μεν και να διωξεις το δε...Χρησιμοποιησε και τα δυο και μετα διαπιστωσε μονος σου ποιο απο τα 2 σε εξυπηρετει καλυτερα...και κρατα αυτο που θεωρεις καλυτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πάντα από τη δουλειά που κάνεις.

Για 'μένα υπερέχει ξεκάθαρα, γιατί κάνω την ίδια δουλεία ακριβώς, δωρεάν.

Τώρα αν θέλεις να μιλήσουμε για το office 2007 ή μάλλον για το 2010 που βγαίνουν το καλοκαίρι... Υπάρχει ένα πρόβλημα. Αν συνηθίσεις το ribbon, σου κακοφαίνεται να γυρίσεις πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, το κατεβάζω. Βασικά έκανα φορματ και καθαρή επανεγκατάσταση των πάντων πρόσφατα και δεν έχω ακόμα βάλει office suite. Δεν κάνω βαριά χρήση, αλλά αφού έχω ήδη το 2003 δε θέλω κάτι κατώτερο από αυτό. Θα βάλω μόνο το ΟΟ προς το παρόν και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Το χρησιμοποιώ συχνά και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ειδικά σε όποιον του αρέσει η απλότητα του MS Office 2003 θα λατρέψει το Open Office. Μοιάζουν πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...