Προς το περιεχόμενο

Για γερά νεύρα...


Jaco

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα ένα PC-άκο ως εξής:

 

AhtlonXP - 2200+

M/B Giga-byte GA-7VXP

RAM 512DDR-333 2.5T

WD1200JB - 120GB Hard Disk

και άλλα λοιπά όπως CD-RW, DVD κ.ο.κ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το M/B υποστηρίζει διάφορους τρόπους λειτουργίας όπως safe mode, optimized και "πάρε να'χεις" mode. Όταν δουλεύω το σύστημα στους δυο πρώτους τρόπους, όλα καλά, αλλά στο turbo mode τα βλέπει όλα και δεν boot-άρει, κάνει ότι δεν με ξέρει και τέτοια κόλπα. Στην αρχή είπα με κλειστά τα μάτια: "μνήμη!!!". Την άλλαξα από Samsung σε Geil (σαφώς γρηγορότερη), αλλά πάλι DDR-333 2.5T. Μπάμπαλα... Ψάχνω να βρω τι διάολο είναι το turbo mode στο Internet και στα manual και βλέπω το περιγραφικότατο "optimized for fastest speed". Εεε, λέω και εγώ αυτό θέλω, τι με τυραννάς, χρυσό σε πλήρωσα? Αλλαγή BIOS στο καπάκι και boot. Αμ, δε... Φοβάμαι τελικά ότι είναι η 2.5Τ της μνήμης και μάλλον θέλει 2Τ, αλλά από την άλλη δεν έχω βρει περαιτέρω πληροφορίες. Καμιά ιδέα κανείς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Στην δικιά μου mobo Gigabyte 8PE667 Ultra για να μπεις στις "κρυφές" ρυθμίσεις , αυτές δηλαδή που ρυθμίζεις τα CAS latency της RAM, πατάς το Ctrl+F1 και εμφανίζεται ενα μενού στο BIOS.

 

Λογικά και σε σένα κάπως ετσι θα ναι... give a try.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego exo mia palioteri gigabyte tin 7DXR+ me to AMD 761+Via 686B.

Exei kai auti mia epilogi top performance...Me auti energopoiimeni pao den pao mexri ta 160 FSB...

An tin apenergopoiiso mporo kai ftano mexri ta 173. Oi rithmiseis tis mnimis den paizoun kai megalo rolo.

Pantos i plaka einai pos sta benchmarks tis mnimis apo sandra i apodosi einai sxedon i idia sta 173 xoris kai sta 158 me Top performance.

Telika paizo me to top performance energopoiimeno giati sta 173 o raid controller logo tou ipsilis taxititas tou pci bus kanei koufa...

 

 

crAss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι έτσι όπως τα έχουν κάνει σε άλλη ταχύτητα τρέχει η CPU - 266, σε άλλη η μνήμη 333, το Chipset είναι 400, το AGP τα δικά του κ.ο.κ. με αποτέλεσμα να βάζουν κάποιες standard εργοστασιακές ρυθμίισεις και σε όποιον τρέξει, οι υπόλοιποι μπορούν να πάρουν τον πούλο, όπως τον πήρα και εγώ. Γιατί όταν δίνεις ένα κάρο λεφτά για ένα μηχανημα περιμένεις να λειτουργεί και σωστά. Τέσπα θα πρέπει να ψάξω να βρω μια μνήμη DDR-400 για να δω αν δουλεύει σωστά, αλλά άντε να βρεις κάποιον που να έχει τέτοιο πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με μένα το ίδιο. Έχω μια VAXP και με τίποτα δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το top performance. Έχω κάνει ότι αναβάθμιση μπόρεσα στο bios αλλά η Kinston μου ( 333 512ΜΒ με cas 2.5 σνιφ...) δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Έχω διαβάσει ότι αν δουλέψει δίνει μέχρι 20% πάνω στις επιδόσεις.

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι οφείλεται στον χρονισμό της μνήμης, αλλά για να αγοράσω Corsair 512ΜΒ DDR-333 2Τ θα πρέπει να πουλήσω τον υπολογιστή και η μνήμη δεν δουλεύει χωρίς αυτόν... Ασ'τα, βράστα, τελικά καλύτερα να περιμένεις να οριμάσει μια τεχνολογία και μετά να αγοράζεις, αλλά τι να κάνω που δεν μπορώ κρατηθώ, ήταν πειρασμός, γλυκός... αξέχαστος... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην σκάσω και άλλα φράγκα για το παλιόπραγμα. Αρκετά!!!! Ακόμα και γυναίκα να έχεις φτηνότερα κοστίζει από ένα PC. Το χειρότερο, δε, είναι να έχεις γυναίκα που να τις αρέσουν τα PC.... Δυο δουλειές, διπλές βάρδιες και έτσι.... και πάλι χρεωμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό να μη δουλεύει σε top performance με οποιοδήποτε hardware προσθέσεις πάνω στη μητρική.

Βλέπεις έχουν και οι μητρικές τις προτιμήσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετατρέπει το T(RCD) αν θυμάμαι έτσι πρέπει να λέγεται σε 2 απο 3 και εκεί κολλάνε ο Kingston

Εγώ τη δικιά μου Kingston μπορούσα και την έτρεχα 6-3-2-2-1Τ CL2 σε μια 7VRXP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι άμα πας στο site της Γιγα-Βυτε (!!) δεν υπάρχει ούτε ίχνος ενημέρωσης. Τι FAQ έψαξα δεν λέγεται... Αλλά τελικά FAQ you τώρα μου φαίνεται, γιατί δεν πρόκειται κανείς να αγοράσει και extra-επιστημονική μνήμη 10 ταχυτήτων για να κερδισει ένα μικρό ποσοστό σε ταχύτητα. Ας μην τα θέλουμε και όλα δικά μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego Molias agorasa tin

Gigabyte G7VA

AMD XP 2000

Volcano 7+

To probliama mou einai oti otan o epeksergastis ftanei stous 50 C tote mou kanei reboot!

Den mporo na katalabo ton logo, fobamai oti to CPU i to M/B einai elatomatika!

Ebala kai anemistiraki gia na fisaei ton aera eksa alla tipota.

Apo oso ksero o AMD ftanei 65 C aneta xoris na kolisei

O palios mou AMD 800 doulebe stous 70 C gia 2 xronia xoris prob giati bariomoun na tou allakso Cooleraki!!!!!

I alli ekdoxi einai na fteei to thermometro tou M/B kai na mou dixnei kamia 20ara bathmous ligotero apo to pragmatiko! kai gia auto na kolaei.

To Top Preformance den mou doulebei oute kata diania!

To kalo einai oti pira to CPU apo to plaisio kai elpizo na mou to allaksoun efkola!

 

Eseis ti pistebete????????????

 

To mono pou mou exei minei kai tha to kano aurio einai na tou balo mia kali thermiki pasta alla mallon den nomizo an exo tromera apotelesmata!

@#$@%#@$ tin tixi mou

 

 

Sorry gia to megalo POST

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...