Προς το περιεχόμενο

Adobe Flash 10.1 για smartphones (Video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Το καλό είναι οτι υπάρχει ανταγωνισμός και επιτέλoυς η Adobe ξυπνάει...κάλιο αργα παρά ποτέ...και ο άγιος φοβέρα θέλει....

 

Το πρόβλημα είναι πως άργησε πολύ να κινηθεί και δεν έκανε και πολλές προσπάθειες για να βελτιώσει τον κώδικα και γενικώς να "ελαφρύνει" σημαντικά το flash!

 

Αν δείτε γενικοτερα ανακοινώσεις κατασκευαστών κλπ θα δείτε πως ουσιαστικά ενσωματώνουν το flash σε mobile συσκευές "με το ζόρι" ενώ γνωρίζουν πως λειτουργεί προβληματικά και ξεζουμίζει το hardware! Τι να το κάνω το smartphone που θα μπορεί να παίξει flash αλλά μέσα σε μια ώρα θα ψάχνω να βρω φορτιστή???

 

Ακόμη και τα Windows mobile 7 για την ώρα ΔΕΝ έχουν υποστήριξη για flash!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το καλό είναι οτι υπάρχει ανταγωνισμός και επιτέλoυς η Adobe ξυπνάει...κάλιο αργα παρά ποτέ...και ο άγιος φοβέρα θέλει....

 

Η αλήθεια είναι ότι και πολύ άργησε να απλώσει τα πλοκάμια της η adobe και έπρεπε εδώ και καιρό να έχει ασχοληθεί πιο εντατικά με το θέμα mobile browsing, ας ελπίσουμε ότι θα δούμε καλύτερα αποτελέσματα στο άμεσο μέλλον.

 

Μέχρι τώρα ήταν πολύ λίγα τα τηλέφωνα που μπορούσες να σερφάρεις άνετα εξάλλου, είτε λόγο μικρής οθόνης είτε λόγο μικρού hardware.

 

Άσε που έρχεται και διπύρηνος 1.2ghz :devil:

 

 

1) Τι να το κάνω το smartphone που θα μπορεί να παίξει flash αλλά μέσα σε μια ώρα θα ψάχνω να βρω φορτιστή???

2) Ακόμη και τα Windows mobile 7 για την ώρα ΔΕΝ έχουν υποστήριξη για flash!

 

1. Δεν θα είναι έτσι και θα το δεις.

2. θα υποστηρίξουν πιο μετά απο οτι διαβάζω, άσε που ο όπερα ήδη υποστηρίζει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Άσε που έρχεται και διπύρηνος 1.2ghz :devil:

 

Θα συμφωνείς και εσύ όμως πως θα είναι "χαζό" να αυξάνεται η ταχύτητα των επεξεργαστών ώστε να μπορούν να παίξουν flash! Ειδικά όταν επεξεργαστές στα 500mhz μπορούν και κάνουν τα πάντα (για μια mobile συσκευή) και να παίζουν επίσης άνετα html5 περιεχόμενο!

B)

 

Και θα το δεις πως σύντομα η adobe θα "φάει μεγάλη ήτα" από όλους (προσωπική άποψη).

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα θα αυξάνεται έτσι κι αλλιώς. Απλά είναι βολικό στην περίπτωση του flash :-)

 

Εγώ από την άλλη πιστεύω πως θα αργήσει πολύ να φάει ήττα, δεν μεταπηδάς έτσι απλά και γρήγορα όταν έχεις μάθει να δουλεύεις με το flash τόσα χρόνια σαν web designer.

 

O χρόνος βέβαια θα δείξει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι πως άργησε πολύ να κινηθεί και δεν έκανε και πολλές προσπάθειες για να βελτιώσει τον κώδικα και γενικώς να "ελαφρύνει" σημαντικά το flash!

 

Αν δείτε γενικοτερα ανακοινώσεις κατασκευαστών κλπ θα δείτε πως ουσιαστικά ενσωματώνουν το flash σε mobile συσκευές "με το ζόρι" ενώ γνωρίζουν πως λειτουργεί προβληματικά και ξεζουμίζει το hardware! Τι να το κάνω το smartphone που θα μπορεί να παίξει flash αλλά μέσα σε μια ώρα θα ψάχνω να βρω φορτιστή???

 

Ακόμη και τα Windows mobile 7 για την ώρα ΔΕΝ έχουν υποστήριξη για flash!

B)

 

Εχεις δίκιο...αλλά και μόνο το γεγονος οτι όλο και περισσότεροι ασχολούνται με τον τομέα των smartphones (ας είναι καλά το iPhone) δίνει ελπίδες για το μέλλον.Καλά κάνεις και γκρινιάζεις αλλα μην γίνεσαι και απόλυτος σαν μερικούς που βλέπουν το δέντρο και χάνουν το δάσος....πχ. θυμάσαι πόσο αρνητικοί ήταν όταν βγήκε το iPhone....δεν καταλαβεναν όμως οτι έτσι θα ασχοληθούνε σοβαρά και οι υπόλοιποι.Ο ανταγωνισμος είναι καλος δεν θέλω να επικρατήσει μόνο ένας (ΗΤΜL5) αλλα αν γίνεται να βγούνε και άλλοι...δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι google,microsoft,Apple,Adobe......φτάνει να γίνεται κατι.Οχι επειδη μας παίρναν στο κυνήγι οι αλλοι οταν λέγαμε για την Apple να παίρνουμε εκδίκηση....λέγοντας τα ίδια...Δεν νομίζω τώρα πια να χρειάζεται τώρα να δικαιολογεις γιατί Αpple..αλλα ούτε και να γίνεσαι σαν και αυτούς που σου την λέγανε:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταγωνισμος είναι καλος δεν θέλω να επικρατήσει μόνο ένας (ΗΤΜL5) αλλα αν γίνεται να βγούνε και άλλοι...δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι google,microsoft,Apple,Adobe......φτάνει να γίνεται κατι.

 

 

Κάτσε γιατί συγκρίνεις μπανάνες και αγγούρια!

 

Καλός ο αντωγωνισμός μεταξύ προϊόντων και ναι, ωφελεί τον καταναλωτή αλλά δεν ισχύει το ίδιο όταν συγκρίνεις ένα ανοιχτό επίσημο πρότυπο του διαδικτύου και μια κλειστή πλατφόρμα μιας εταιρείας. Δεν μπορείς να πεις "δε θέλω να επικρατήσει μόνο η HTML5" και φαντάσου κάποτε κάποιος να έλεγε "δε θέλω να επικρατήσει η HTML ή το HTTP" και να είχαμε τώρα οι μισοί να μπαίναμε να βλέπαμε το internet της adobe, οι άλλοι μισοί το internet της microsoft κ.ο.κ. και να μην ήταν στάνταρ το πρωτόκολο.

 

H HTML5 θα εφαρμοστεί ούτως ή άλλως. Το θέμα είναι όπου υπάρχουν ανοικτά πρότυπα να τα προτιμάμε. Το flash υπήρξε πρωτοποριακό σε κάποια πράγματα γι'αυτό και έπιασε. Αν όμως κάποια ανοικτά πρότυπα μπορούν να κάνουν ό,τι κάνει, ας τα προτιμήσουμε σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να διαφώνησε κανένας στο ότι κάποια στιγμή το flash θα πρέπει να μείνει πίσω μας, το θέμα όμως είναι ότι δεν μπορείς να τραβήξεις ένα χ και να πεις ότι είναι μια πατάτα και μισή και δεν με ενδιαφέρει όταν το βρίσκεις σχεδόν παντού.

 

πχ τα 1000δες παιχνιδάκια που έχουν φτιαχτεί σε flash, λογικά θα είναι πολύ πιο εύκολο να τροποποιηθούν λίγο για mobiles παρά να γραφτούν από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί συγκρίνεις μπανάνες και αγγούρια!

 

Καλός ο αντωγωνισμός μεταξύ προϊόντων και ναι, ωφελεί τον καταναλωτή αλλά δεν ισχύει το ίδιο όταν συγκρίνεις ένα ανοιχτό επίσημο πρότυπο του διαδικτύου και μια κλειστή πλατφόρμα μιας εταιρείας. Δεν μπορείς να πεις "δε θέλω να επικρατήσει μόνο η HTML5" και φαντάσου κάποτε κάποιος να έλεγε "δε θέλω να επικρατήσει η HTML ή το HTTP" και να είχαμε τώρα οι μισοί να μπαίναμε να βλέπαμε το internet της adobe, οι άλλοι μισοί το internet της microsoft κ.ο.κ. και να μην ήταν στάνταρ το πρωτόκολο.

 

H HTML5 θα εφαρμοστεί ούτως ή άλλως. Το θέμα είναι όπου υπάρχουν ανοικτά πρότυπα να τα προτιμάμε. Το flash υπήρξε πρωτοποριακό σε κάποια πράγματα γι'αυτό και έπιασε. Αν όμως κάποια ανοικτά πρότυπα μπορούν να κάνουν ό,τι κάνει, ας τα προτιμήσουμε σιγά σιγά.

 

Καλά θα περιμένω ποτε το flash θα γίνει ανοιχτο οπως έκανε η Nokia με το Symbian...:-D

 

Τις ταμπέλες ανοιχτό-κλειστό δεν τις βάζουμε με σκοπό να βγαλουμε τα μάτια μας...

Αν αυτό πάντως είναι το πρόβλημα και όχι να βγει κάτι ποιοτικά καλυτερο, πάω πασο....:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ από τότε πού ενεργοποίησα την Html5 δυνατότητα του YouTube ,

τα Video φορτώνουν σημαντικά πιο γρήγορα από πριν , σας προκαλώ να το δοκιμάσετε Googl-άροντας

Youtube Html5 και ενεργοποιήστε το !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Θα συμφωνήσω, αλλά πρέπει η Adobe να κάνει κάτι για το flash, όπως και για πολλά άλλα προγράμματά της! Πρέπει να τα κάνει πιο ελαφριά επιτέλους!

 

To flash 10.1 σε windows ειναι παναλαφρο σε υπολογιστες με nvidia ή ati καρτα γραφικων των τελευταιων 2 ετων..

Δεν καταναλωνει σχεδον καθολου cpu(ολη την δουλεια την κανει η gpu), ακομα και οταν πχ βλεπεις ενα 1080p video στο youtube. (μπορεις πχ να το δεις ακομα και με atom , αν εχεις nvidia καρτα γραφικων)

 

Σε mac os x δυστυχως δεν εχει gpu acceleration, λογω κολληματων-αδυναμιας της apple .(δεν δινει τα απαραιτητα apis)

Ετσι ενα 1080p video, απαιτει δυνατη cpu, καταναλωνει πορους κλπ.

 

 

Σε κινητα, τωρα κανει τα πρωτα του βηματα και μακαρι να βελτιωθει αισθητα(γιατι τωρα δεν θα το ελεγες και πληρως λειτουργικο), για να μπορουμε σε διαφορες περιπτωσεις να βλεπουμε κανονικα ολα τα sites μεχρι να καθιερωθει το html5, το webgl και αλλες παρομοιες τεχνολογιες που αναμενεται να επικρατησουν του flash.

 

Οπως και να εχει , ειναι πολυ θετικο, μπραβο στην google και στην adobe! (ασχετα με το πως το βλεπουν μερικοι κοντοφθαλμοι)

 

 

 

"Μπράβο" στην adobe που κατάφερε να βγάλει νέα έκδοση του flash που ΔΕΝ παίζει καλά ούτε καν σε 1Ghz  CPU???

B)

 

Μπραβο, γιατι θα μπορουν οι χρηστες του nexus να βλεπουν ολα τα site οταν το θελουν, εστω και με καποιο τιμημα..

 

Οτι μερικοι βλεπουν σαν μειονεκτημα τις εξτρα δυνατοτητες που προσφερουν πλεονεκτηματα, δεν σημαινει οτι ειμαστε ολοι κοντοφθαλμοι.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Μπραβο, γιατι θα μπορουν οι χρηστες του nexus να βλεπουν ολα τα site οταν το θελουν, εστω και με καποιο τιμημα..

 

Οτι μερικοι βλεπουν σαν μειονεκτημα τις εξτρα δυνατοτητες που προσφερουν πλεονεκτηματα, δεν σημαινει οτι ειμαστε ολοι κοντοφθαλμοι.

 

Οι οποίοι χρήστες του Nexus τι ποσοστό καταλαμβάνουν ανάμεσα στους συνολικούς χρήστες smartphones??? :devil:

 

Σαφώς και θέλω μια mobile συσκευή να υποστηρίζει τα πάντα και ο browser να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στον browser του υπολογιστή! Αν όμως αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα η mobile συσκευή μου να κρατάει 1-2 ώρες, τότε sorry αλλά μετά δεν είναι ...mobile και δεν τη θέλω!

 

Θα έχω δηλαδή το nexus (που κατά τα άλλα μου αρέσει σαν συσκευή και σαν os κλπ κλπ) και θα είμαι χαρούμενος που έχει super specs αλλά θα είναι ...σβηστό!:rolleyes:

 

 

Από τη στιγμή που πλεον σχεδόν όλα τα smartphones παίζουν τα videos τύπου youtube χωρίς να έχουν απαραίτητα flash, μου αρκεί στο να μη μου λείπει τραγικα το flash!

 

PS: Να διαβάσετε προσεκτικά όσα γράφω για να μην καταντήσουμε και αυτό το topic όπως τα ...άλλα!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οποίοι χρήστες του Nexus τι ποσοστό καταλαμβάνουν ανάμεσα στους συνολικούς χρήστες smartphones??? :devil:

 

Σαφώς και θέλω μια mobile συσκευή να υποστηρίζει τα πάντα και ο browser να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στον browser του υπολογιστή! Αν όμως αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα η mobile συσκευή μου να κρατάει 1-2 ώρες, τότε sorry αλλά μετά δεν είναι ...mobile και δεν τη θέλω!

 

Θα έχω δηλαδή το nexus (που κατά τα άλλα μου αρέσει σαν συσκευή και σαν os κλπ κλπ) και θα είμαι χαρούμενος που έχει super specs αλλά θα είναι ...σβηστό!:rolleyes:

 

 

Από τη στιγμή που πλεον σχεδόν όλα τα smartphones παίζουν τα videos τύπου youtube χωρίς να έχουν απαραίτητα flash, μου αρκεί στο να μη μου λείπει τραγικα το flash!

 

PS: Να διαβάσετε προσεκτικά όσα γράφω για να μην καταντήσουμε και αυτό το topic όπως τα ...άλλα!

B)

 

Τις αβασιμες εικασιες περι τις αυτονομιας τις κανεις εσυ..

Γιατι ποιος σου ειπε οτι θα το εχεις ολη την ωρα ενεργο το flash? Εδω δεν το εχεις καν ενεργο στον υπολογιστη σου. (χρησιμοποιεις flashblock)

 

Απλα οταν θελεις κατι που απαιτει flash(μεχρι να επικρατησει html5 , webgl κλπ), θα εχεις την δυνατοτητα να το δεις.. Κατα τα αλλα θα συνεχιζεις να απολαμβανεις μεγαλη αυτονομια, αφου δεν θα το εχεις ολη την ωρα ενεργο.

 

Και αυτο ειναι μια εξτρα δυνατοτητα! Οτι μερικοι κοντοφθαλμοι το βλεπουν σαν μειονεκτημα, δεν σημαινει οτι το βλεπουν ετσι ολοι.

 

 

Υ.Γ.: Και το gaming τρωει την μπαταρια.. Προτεινω να μην αφηνουμε να βγαινουνε παιχνιδια,γιατι τρωνε την μπαταρια και ετσι τα κινητα δεν θα ειναι "mobile" ..

Lol!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[..]

 

Ωραία, εσύ δεν θέλεις Flash στην συσκευή σου, εγώ όμως θέλω και ας μου φάει τάχα μου δήθεν, την μπαταρία σε 1 ώρα. Όσον αφορά την Apple δεν υποστηρίζει Flash βασικά διότι το Flash δρα ως πλατφόρμα ανάπτυξης multimedia λογισμικού, πράγμα που δημιουργεί περιπλοκές όσον αφορά την πολιτική διαχείρισης λογισμικού που ακολουθεί η εταιρία μέσο του on-line καταστήματος της για το iPhone (τα ίδια έκανε και σε ορισμένους κατασκευαστές emulators που έτρεχαν στο iPhone -και αυτοί θα κάνανε κακό στο iPhone hardware; έλα τώρα, απλά είναι η γνωστή απληστία του Steve από την εποχή του MacOS 1.0!!). Τα υπόλοιπα για τεχνικά προβλήματα κτλ. είναι ανόητες, μπουρδολογίες – δικαιολογίες. Απλά ο Steve δεν θέλει άλλον παίκτη σε αυτόν τον επικερδή τομέα όπου κάθε δημιουργός οφείλει να πληρώνει την Apple για να προγραμματίζει το iPhone! Και φυσικά δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να βγει δημοσίως ο Steve μας, να στο πει ανοιχτά. Οι υπόλοιπες εταιρίες έχουν κάθε δικαίωμα να ακολουθήσουν άλλη πολιτική επί του θέματος για τις συσκευές τους –ευτυχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, εσύ δεν θέλεις Flash στην συσκευή σου, εγώ όμως θέλω και ας μου φάει τάχα μου δήθεν, την μπαταρία σε 1 ώρα. Όσον αφορά την Apple δεν υποστηρίζει Flash βασικά διότι το Flash δρα ως πλατφόρμα ανάπτυξης multimedia λογισμικού, πράγμα που δημιουργεί περιπλοκές όσον αφορά την πολιτική διαχείρισης λογισμικού που ακολουθεί η εταιρία μέσο του on-line καταστήματος της για το iPhone. Τα υπόλοιπα για τεχνικά προβλήματα κτλ. είναι ανόητες, μπουρδολογίες – δικαιολογίες. Απλά ο Steve δεν θέλει άλλον παίκτη σε αυτόν τον επικερδή τομέα όπου κάθε δημιουργός οφείλει να πληρώνει την Apple για να προγραμματίζει το iPhone! Και φυσικά δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να βγει δημοσίως ο Steve μας, να στο πει ανοιχτά. Οι υπόλοιπες εταιρίες έχουν κάθε δικαίωμα να ακολουθήσουν άλλη πολιτική επί του θέματος για τις συσκευές τους –ευτυχώς!

 

Μπορεί να έχεις δίκιο αλλα εδώ με το ζόρι τρέχει το flash στα Mac πόσο μάλλον σε iPhone.

Σιγουρα πολλά εξηγούνται στο όνομα του κέρδους αλλα μην γίνεται και καραμέλα....

Βασικά ουτε εγώ θέλω να έχω στο κινητό μου τον καθένα να κάνει οτι του γουστάρει με τα plug in του και για αυτό αλλωστε μου αρέσει η φιλοσοφία του Jobs.Μπορεί να κερδίζει ετσι παραπάνω χρήματα οπως λες,αλλα μου φαίνεται πιο λογικό να βγάλει ακόμα περισσότερα εχοντας αγοραστες αυτους που θέλουν το flash οπως εσύ.Ας μην ξεχνάμε οτι η Apple είναι εταιρεία hardware και σε αντίθεση με άλλες έχει την δυνατότητα να φτιάξει το software που αυτή θέλει για τις συσκευές της.Τέλος παντων αρκετά off topic βγήκαμε δεν έχω ιδέα με Adobe αλλα οπως είπα καλοδεχούμενη κάθε της ενέργεια...Καλοδεχούμενες και οι απόψεις επι του θέματος και εγω προσπαθώ να μην έχω προκατάληψη είτε αρνητική είτε θετική για το θέμα.....με βάση τη λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...