Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Προς νέα αναβάθμιση ταχυτήτων ADSL


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

τα ΚΑΦΑΟ είναι συνήθως 300-500 μέτρα το πολύ από τα σπίτια μας, άρα όπως φαντάζεσαι αν είχαν "dslam" η πλειοψηφία θα έπαιζε με πάνω από 20mbit συγχρονισμό πράγμα που δεν ισχύει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερώτηση : Στα γνωστά ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ υπάρχουν μέσα πλακέτες DSLAM? Η είναι στα κέντρα του ΟΤΕ ανά περιοχή?

 

υπαρχουν ηδη πιλοτικοι χρηστες vdsl,άρα ναι υπαρχουν ανα περιoχες στα καφαο, dslam( τα οποια προς το παρον εχουν vdsl καρτες, θα μπορουσαν να έχουν και adsl).

 

 

Στον Χολαργο και στη Πεντελη θα γίνουν αναβαθμισεις σημερα, για καποιους χρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πάντως από ότι έχω διαβάσει το vdsl βάζει τρελό crosstalking στο adsl, αλλά ίσως να κατάλαβα και λάθος, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα τα επιλέξουν και για χρήση adsl2+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξεκίνησαν να κάνουν τίποτε αλλαγές-αναβαθμίσεις? Για κάνα 5-10λεπτο δεν είχα internet δύο φορές σήμερα. Μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια αλλά επειδή δεν ξαναείχα ποτέ πρόβλημα, γι αυτό το συνδύασα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μονίμως έχω 52dB attenuation. Το περίεργο είναι ότι έχω διακυμάνσεις στο attainable rate. Το πρωί το USR 9108 μου δείχνει 6000 kbps και πέφτει σταδιακά μέχρι το βράδυ όπου έχει φτάσει και τα 4600 kbps. Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να κάνω restart το router για να κλειδώνει πιο χαμηλά από το attainable rate. Περιοχή Άνω Γλυφάδα με conn-x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αναβάθμιση των ταχυτήτων ADSL πανελλαδικά για πέμπτη φορά τα τελευταία χρόνια, χωρίς πρόσθετη οικονομική επιβάρυνση, ανακοίνωσε ότι προτίθεται να προβεί ο ΟΤΕ.

 

Οι σχεδιαζόμενες αναβαθμίσεις αφορούν στα εξής:

 

• όσοι έχουν 2Mbps θα απολαμβάνουν διπλάσια ταχύτητα upload

• όσοι έχουν 8Mbps θα αποκτήσουν αναβαθμισμένες ταχύτητες έως 24Mbps

• όσοι έχουν 24Mbps, θα επωφεληθούν από τη νέα ανταγωνιστική τιμολογιακή πολιτική που θα ανακοινωθεί κατά την έναρξη των αναβαθμίσεων.

 

Με την ολοκλήρωση της παραπάνω αναβάθμισης, οι νέες προσφερόμενες ταχύτητες θα είναι οι εξής:

 

• 2 Mbps/ 512 Κbps

• έως 24 Mbps/1 Mbps

 

Οι παραπάνω αναβαθμίσεις αφορούν τόσο νέους όσο και υφιστάμενους πελάτες, οικιακούς και επιχειρησιακούς, λιανικής και χονδρικής.

 

Source.png Πηγή: naftemporiki.gr

 

Δηλαδη εγω που εχω 8mbps με την tellas (κλειδωνει στα 7) θα μου αναβαθμιστει αυτοματα στα 24mbs?

 

Ξερουμε ποτε περιπου θα γινει αυτη η αναβαθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δηλαδη εγω που εχω 8mbps με την tellas (κλειδωνει στα 7) θα μου αναβαθμιστει αυτοματα στα 24mbs?

 

Ξερουμε ποτε περιπου θα γινει αυτη η αναβαθμιση?

 

αυτή την στιγμή πληρώνεις μόνο Tellas ή και ΟΤΕ?

 

από την στιγμή που κλειδώνει στα 7mbit και να πήγαινες στα έως 24mbit πάλι στα 7 θα έπαιζες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή την στιγμή πληρώνεις μόνο Tellas ή και ΟΤΕ?

 

από την στιγμή που κλειδώνει στα 7mbit και να πήγαινες στα έως 24mbit πάλι στα 7 θα έπαιζες...

 

ok thanx τοτε.Μονο Τελλας.Νομιζα την αναβαθμιση την κανει ο οτε αλλα θα εχει επιδραση και σε ολα τα δικτυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια η γραμμη μου κλειδωνει στα 17.7 και εχω line attenuation 20.5 db και noise margin 31.5 db. Προς το παρον εχω 2Mb/s συνδεση και σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση στα 24. Συμφερει? ή 8α τρωω συνεχεια DCs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...