Προς το περιεχόμενο

Στις 18 Ιουνίου η έναρξη της Digea στην Αθήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το scaling όσο και να το ωραιοποιούν κάποιοι παραμένει πατέντα (και μάλιστα κάκιστη). Δεν με απασχολεί τι λέει ο καθένας, με ενδιαφέρει η εικόνα - μαύρο χάλι που δείχνουν πανάκριβες lcd όποτε προβάλλουν οτιδήποτε εκτός εγγενούς ανάλυσης. Και όσοι νομίζουν ότι θα δουν χαοτική βελτίωση με τα κόλπα της digea καλά θα κάνουν πρώτα να δουν τα ψηφιακά της ερτ με την "απίστευτη" ποιότητα τους :lol: :lol:

 

Μεγαλο ρολο παιζει ο scaler. Εχω δει scalers (philips, vlc) οπου παραγουν καλο αποτελεσμα. Αρκει ο προγραματιστης να ειναι wizard και να ξερει να εκμεταλλευτει το IDCT. Φυσικα και αμα η digea εδειχνε σε 1080p θα ηταν πολυ καλυτερα, οπως και να μην υπηρχαν λακουβες-κρατηρες στους δρομους της Ελλαδας, παλι καλυτερα θα ηταν. Αλλα δυστυχως δεν ειναι.

 

Αλλα μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι. Ναι μεν οι CRT εχουν το πλεονεκτημα οτι δουλευουν σε πολλες αναλυσεις (και παλι μην παιρνεις ορκο γι αυτο, προφανως δεν εχεις δει 19 αρα CRT να δουλευει σε standard defintion αναλυσεις, κατι κενα αναμεσα στις γραμμες τεραστια), αλλα εχουν το αλλο προβλημα οτι δεν εχουν native αναλυση στην οποια να δειχνουν τελεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Φυσικα και αμα η digea εδειχνε σε 1080p θα ηταν πολυ καλυτερα

 

δεν θα έπρεπε όμως και το υλικό των καναλιών να είναι 1080p?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα έπρεπε όμως και το υλικό των καναλιών να είναι 1080p?

 

Το live υλικο (ποδοσφαιρικοι αγωνες, ειδησεις) μπορει να γινει 1080p απλώς με αντικατασταση της καμερας (αν και εχω την εντυπωση οτι οι καμερες τους εχουν ηδη 1080p δυνατοτητες, οπως και 16:9). Οι διαφημισεις και οι ταινιες μπορουν να αποκτηθουν σε HD υλικο. Τα υπολοιπα, οπως παλια σηριαλ, μπορουν να γινουν upscale σε 1440x1080 (γιατι ειναι και σε 4:3).

 

Γινεται, απλά τα καναλια δεν κανουν τον κοπο. Το γιατι μπορει να αναλυθει σε topic στο μπλα-μπλα.

 

Για να ποσταρω και κατι σχετικο. Υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορει να "σηκωσει" σημα απο ψηφιακο δεκτη και να το αποθηκευσει στον σκληρο δισκο χωρις μετατροπη; (ειτε σε ts ειτε σε mp4 container). Κατι σαν το dscaler, αλλα για ψηφιακο και χωρις να κανει μετατροπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω μια απορία: μένω Άνω Γλυφάδα και σήμα μπορώ να πάρω μόνο από Αίγινα. Τώρα στις 18 Ιουνίου που θα σταματήσει η αναλογική εκπομπή εντελώς, θα χαθούν και τα ΕΤ1/ΝΕΤ/ΕΤ3. Με το μουντιάλ τι γίνεται;

 

Οπότε πάει το μουντιάλ. Την τύχη μου μέσα .... Παρακαλούσα να ξεκινήσει επιτέλους η ψηφιακή εκπομπή αλλά τι κατάλαβα; Απαράδεκτοι και αυτοί πάντως να μην εκπέμπουν ψηφιακά αυτά τα κανάλια. Έλεος !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ΕΡΤ δεν συμμετέχει στη digea ρε παιδιά..

 

Έχει mpeg2 ψηφιακή πλατφόρμα.

οι κεραίες των ιδιωτικών καναλιών θα αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω μενω στο καρακεντρο της Αθηνας.Μιχαλακοπουλου κ εδω κ 2 χρονια δεν παιζει κανενα καναλι νορμαλ.Μιλαμε αλλα δεν εχουν χρωμα,αλλα ηχο,αλλα μονιμως στην μουγκα κτλ.Μια φορα πηγα να βρω την κεραια μας πανω αλλα τπτ.Παντως μενω UK μονιμα βλεπω ολα τα Ελληνικα καναλια στο Laptop απο το νετ κ το ιδιο κανω οποτε επισκεπτομαι το πατρικο μου Ελλαδα.Καλη ωρα τωρα δλδ.

Εαν παρω αποκοδικοποιητη θα γινει τουλαχιστον νορμαλ η εικονα?Δε μιλαμε τωρα για HD κτλ.Απλα να ειναι νορμαλ η εικονα κ ο ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πάει το μουντιάλ. Την τύχη μου μέσα .... Παρακαλούσα να ξεκινήσει επιτέλους η ψηφιακή εκπομπή αλλά τι κατάλαβα; Απαράδεκτοι και αυτοί πάντως να μην εκπέμπουν ψηφιακά αυτά τα κανάλια. Έλεος !!!

 

Δυστυχώς τα 50 ευρώ * 5.000.000 λογαριασμοί ΔΕΗ = 250.000.000 ευρώ δεν φτάνουν για βελτίωση των υπηρεσιών που προσφέρουν στον καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση μονο.Πεζει ρολο αν ο αποκωδικοποιητης βγαζει hdmi σημα εκτος απο scart?

Ευχαριστω.

 

 

Ακομα καλυτερα αν εχει hdmi και η tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω μενω στο καρακεντρο της Αθηνας.Μιχαλακοπουλου κ εδω κ 2 χρονια δεν παιζει κανενα καναλι νορμαλ.Μιλαμε αλλα δεν εχουν χρωμα,αλλα ηχο,αλλα μονιμως στην μουγκα κτλ.Μια φορα πηγα να βρω την κεραια μας πανω αλλα τπτ.Παντως μενω UK μονιμα βλεπω ολα τα Ελληνικα καναλια στο Laptop απο το νετ κ το ιδιο κανω οποτε επισκεπτομαι το πατρικο μου Ελλαδα.Καλη ωρα τωρα δλδ.

Εαν παρω αποκοδικοποιητη θα γινει τουλαχιστον νορμαλ η εικονα?Δε μιλαμε τωρα για HD κτλ.Απλα να ειναι νορμαλ η εικονα κ ο ηχος.

 

 

Ξερει κανεις τελικα τι παιζει με αυτη την παπαριτσα που μου εχει σπασει τα νευρα?βοηθεια ,κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω κ 2 χρονια δεν παιζει κανενα καναλι νορμαλ.

Τι άλλαξε στα δύο χρόνια;Χτίστηκε πολυκατοικία που μπλοκάρει το σήμα;

Έχεις δοκιμάσει με εσωτερική κεραία, και επίσης, αν γίνεται, έλεγχος σε καλώδια ενισχυτές κλπ για τυχόν σκουριές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλαξε στα δύο χρόνια;Χτίστηκε πολυκατοικία που μπλοκάρει το σήμα;

Έχεις δοκιμάσει με εσωτερική κεραία, και επίσης, αν γίνεται, έλεγχος σε καλώδια ενισχυτές κλπ για τυχόν σκουριές;

 

Δοκιμασαμε κ με εσωτερικη αλλα τπτ!Αυτο που με ενδιαφερει ειναι εαν με το ψηφιακο στις 18 θα φτιαξει αυτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τελικα τι παιζει με αυτη την παπαριτσα που μου εχει σπασει τα νευρα?βοηθεια ,κατι?

 

Άμα λες δεν έχει ήχο ή χρώμα μήπως φταίει η τιβι σου ?

Σε άλλη τιβι έχεις δοκιμάσει?

Οι γείτονες πως πιάνουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το scaling όσο και να το ωραιοποιούν κάποιοι παραμένει πατέντα (και μάλιστα κάκιστη).

Παντως, μια και μου εδωσες την ευκαιρια, να πω οτι και οθονη με 576p native αναλυση να εχεις, παλι θες upscaler :X

Κι αυτο γιατι μια 576p οθονη (σαν αυτες των portable dvd player) θα εχει αναλυση ειτε 768*576 (4:3), ειτε 1024*576 (16:9) αφου ολες οι LCD οθονες εχουν square pixels (τουλαχιστον σε consumer επιπεδο). Και επειδη το DVD εχει 720x576 αναλυση, θες horizontal scaling.

Βεβαια στις 768p/1080p οθονες θες και vertical scaling, απλά θελω να δειξω οτι στο SD σημα παντα εχεις καποιου ειδους scaling. Απλά πρέπει να ξερεις να διαλεγεις τους καλους scalers, που οπως ειπα ειναι philips, toshiba και vlc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...