Προς το περιεχόμενο

Στις 18 Ιουνίου η έναρξη της Digea στην Αθήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Χθες ξημερώματα κατα τις 4-5 το σημα επαιζε πανω/κατω αρκετα.

 

Εγω εχω εδω και ενα χρόνο μια μικρη Samsung 933HD που οπως ελεγε το πλαισιο υποστηρίζει mpeg4 αλλα μου εβγαλε μυνημα οτι δεν υποστηρίζει HD μεταδόσεις. Ο ηχος επαιζε κανονικά.. Ελλατωματικό κομμάτι;

 

Δεν υποστηριζει HD μεταδοσεις τι εννοεις?

Οι ψηφιακες mpeg4 ειναι SD.

Αν εχεις ηχο και οχι εικονα, τοτε μαλλον απλα δεν υποστηριζει MPEG4. Καθολου σπανιο για μια μικρη τηλεορασουλα ενος ετους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eχω την Philips 32PFL7403D/10 και δεν εχει (CI)! Δηλαδη ηχο θα αλλαζω απο το κοντρολ της τηλεορασης και καναλι απο τον αποκωδικοποιητη, ετσι δεν ειναι?

 

Μα η συγκεκριμένη τηλεόραση, παρότι η Philips δεν ξεκαθαρίζει αν έχει MPEG2 ή MPEG4, έχει σίγουρα CI slot, (Common Interface), ή τουλάχιστον έτσι αναφέρει στις οδηγίες. Είναι στην πλαϊνή πλευρά, κάτω απο την HDMI, στην δική σου δεν υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια κουβέντα θα πω παιδιά που με έχει αρρωστήσει την τελευταία εβδομάδα: ΡΙΚ HD το είπανε και το κάνανε.-

 

και εμείς ακόμα σα μαμάκες περιμένουμε... και θα περιμένουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η συγκεκριμένη τηλεόραση, παρότι η Philips δεν ξεκαθαρίζει αν έχει MPEG2 ή MPEG4, έχει σίγουρα CI slot, (Common Interface), ή τουλάχιστον έτσι αναφέρει στις οδηγίες. Είναι στην πλαϊνή πλευρά, κάτω απο την HDMI, στην δική σου δεν υπάρχει;

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ποσο δικιο εχεις, εχει CI....Ειχα μπει στη σελιδα της philips νωριτερα και στην μπροσουρα του προιοντος δεν ειδα να το αναφερει...τελικα μαλλον δεν το ειδα εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
μια κουβέντα θα πω παιδιά που με έχει αρρωστήσει την τελευταία εβδομάδα: ΡΙΚ HD το είπανε και το κάνανε.-

 

Εδω το κρατος δεν εχει λεφτα να φτιαξει την Κορινθου-Πατρων, οπου πεθαινουν ανθρωποι, και ο αλλος κλαιει για το HD της NET. Τι φουμαρουν εδω μερικοι εδω μεσα και δεν μας δινουν πολυ θα ηθελα να ξερα...

 

Το πα δεν αντεξα... Η συνεχεια εδω

 

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποπάνω (ή το προηγούμενο post γι αυτούς που άλλαξαν σελίδα :P) δεν το συνεχίζω (τουλάχιστον εγώ), είναι πολύ βαρύ θέμα... :mad:

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ποσο δικιο εχεις, εχει CI....Ειχα μπει στη σελιδα της philips νωριτερα και στην μπροσουρα του προιοντος δεν ειδα να το αναφερει...τελικα μαλλον δεν το ειδα εγω...

 

Επίσης, όπως είπα και νωρίτερα, στο ίδιο εγχειρίδιο δεν αναφέρει αν υποστηρίζει mpeg2 ή mpeg4, δεν κάνεις μια αναζήτηση αύριο-μεθαύριο μπας και βρείς Digea και δεν χρειαστείς τίποτα επιπλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, όπως είπα και νωρίτερα, στο ίδιο εγχειρίδιο δεν αναφέρει αν υποστηρίζει mpeg2 ή mpeg4, δεν κάνεις μια αναζήτηση αύριο-μεθαύριο μπας και βρείς Digea και δεν χρειαστείς τίποτα επιπλέον;

 

Nαι, εννοειται αυτο! Ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποπάνω (ή το προηγούμενο post γι αυτούς που άλλαξαν σελίδα :P) δεν το συνεχίζω (τουλάχιστον εγώ), είναι πολύ βαρύ θέμα... :mad:

Και καλα κανεις. Αλλα τι να εκανα, καποιος επρεπε να κοψει τους χασισοποτες του φορουμ, οπου στις τελευταιες σελιδες μας εχουν υπενθιμισει 1096 φορες οτι η NET και η digea εκπεμπουν σε SD και 4:3, και οχι σε HD και 16:9. Τετοια αρτηριοσκληρωση με ενα συγκεκριμενο θεμα, ουτε ο gtp77 δεν ειχε. Θα φταιει ο βαρυς καπνος.

 

Το καταλαβαμε τζιμανια! Και το ξανακαταλαβαμε, το ξανακαταλαβαμε, το ξανακαταλαβαμε... Η ΝΕΤ και η Digea δεν εκπέμπουν σε HD! Oh, the humanity! Μπορουμε ομως να κανουμε κατι; 'Οχι. Πισω στα στριφτα σας λοιπόν, δεν υπαρχει κατι που να μπορειτε ή να μπορουμε να κανουμε. Βολευτειτε με το SD και 4:3. Τελεια.

 

ΥΓ: Απο το παραπανω εξαιρουνται οσοι ποσταραν συγκριτικα μεταξυ των μεταδοσεων ξενων καναλιων και ελληνικων, αφου μας εδωσαν να καταλαβουμε την διαφορα ποιοτητας με facts (αν και θα προτιμουσα να ειναι σε PNG και οχι JPEG, για να ειναι πιο αντικειμενικη η συγκριση, χωρις τις ατελειες του JPEG). Σε αυτους μπραβο.

 

 

Οσον αφορα το τεχνικο κομματι, αυτες οι καρτουλες για την υποδοχη CI, χαλανε πολυ την ποιοτητα στην μετατροπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη βάλει μια τέτοια σε μια Sharp που δεν υποστήριζε Mpeg4, αλλά ακόμα δεν έχω παρακολουθήσει πολύ για να μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Από μια γρήγορη δοκιμή που έκανα όμως δεν είδα διαφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πιξελ με το κιλο τι εννοεις;

Σου κανει πιξελιασματα μηπως λογω χαμηλου σηματος;

 

Παντως εγω οταν το ειδα σκεφτηκα: 'Οκ, αυτο ειναι εμφανως ο,τι καλυτερο εχει να μου προσφερει μια SD αναλυση'. Ουτε κατι παραπανω, ουτε κατι χειροτερο.

 

Να ενημερωσω οτι η ισχυς ειχε πεσει απο 90% στο 80% μετα απο μιση ωρα, χωρις επιπτωση στη ποιοτητα του σηματος.

 

λόγω upscaling,

το σήμα ήταν μια χαρά!

Επεξ/σία από atropa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστηριζει HD μεταδοσεις τι εννοεις?

Οι ψηφιακες mpeg4 ειναι SD.

Αν εχεις ηχο και οχι εικονα, τοτε μαλλον απλα δεν υποστηριζει MPEG4. Καθολου σπανιο για μια μικρη τηλεορασουλα ενος ετους.

 

Εμ δεν ειναι περίεργο το μηνυμα που εβγαλε για HD; γι'αυτο ρωτησα. Ηχο ειχε κανονικα οπως το λες. Πάντως η συγκεκριμένη SM 933HD διαφημίζεται οτι εχει mpeg4 συμφωνα με το plaisio και αλλα μαγαζια , αλλωστε γι'αυτο την αγόρασα. Την επατήσαμεν; :eek: :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
εμ αμα δε βαζεις κόμματα....

 

Ah, κανενα προβλημα :-)

Αρα η Samsung LE 32 B530 εχει χειροτερο scaler απο την LG 32 LF2510? (Και οι 2 ειναι τα βασικα 32ρια μοντελα των 2 εταιρειων με mpeg4 και full hd αναλυση).

 

Εμ δεν ειναι περίεργο το μηνυμα που εβγαλε για HD; γι'αυτο ρωτησα. Ηχο ειχε κανονικα οπως το λες. Πάντως η συγκεκριμένη SM 933HD διαφημίζεται οτι εχει mpeg4 συμφωνα με το plaisio και αλλα μαγαζια , αλλωστε γι'αυτο την αγόρασα. Την επατήσαμεν; :eek: :fear:

Παντως στο site της ιδιας της Samsung, στα πληρη τεχνικα χαρακτηριστικα αναφερει μονο ενα γενικο "Δεκτης Ψηφιακης Τηλεορασης"... το οποιο μπορει καλλιστα να μεταφραστει σε mpeg2 μονο.

http://www.samsung.com/gr/consumer/pc-peripherals-printers/monitor/lcd-multifunction/LS19CFEKF/EN/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=specification

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ah, κανενα προβλημα :-)

Αρα η Samsung LE 32 B530 εχει χειροτερο scaler απο την LG 32 LF2510? (Και οι 2 ειναι τα βασικα 32ρια μοντελα των 2 εταιρειων με mpeg4 και full hd αναλυση).

 

προφανώς.. αλλά το περίεργο βρίσκετε στο ότι με τον αναλογικό δέκτη δεν έχει τέτοιο θέμα στο scaling.

παρόλο που η εικόνα είναι καλύτερη digital.. o scaler δεν είναι τόσο καλός.

 

να υποθέσω ότι έχει διαφορετικό scaler αναλογικά και διαφορετικό ψηφιακά? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...