Προς το περιεχόμενο

Στις 18 Ιουνίου η έναρξη της Digea στην Αθήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεβάζω μερικά δείγματα για να συγκρίνω τις διαφορές στην ποιότητα με το σήμα που πιάνω στο σπίτι μου

 

Alpha

 

 

Ψηφιακή

alphaze.jpg

Αναλογική

alphaanalog.jpg

 

 

Alter

 

Ψηφιακήalter.jpg

Αναλογικήalteranalog.jpg

 

Ant1

 

Ψηφιακή

ant1u.jpg

Αναλογικήant1analog.jpg

 

Μακεδονία

 

Ψηφιακή

makedonia.jpg

Αναλογική

makedoniaanalog.jpg

 

Mega

 

 

Ψηφιακή

megaf.jpg

Αναλογική

megaanalog.jpg

 

ΣΚΑΪ

 

 

Ψηφιακή

skaiy.jpg

Αναλογική

skaianalog.jpg

 

Star

 

 

Ψηφιακή

stargx.jpg

Αναλογική

staranalog.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια κουβέντα θα πω παιδιά που με έχει αρρωστήσει την τελευταία εβδομάδα: ΡΙΚ HD το είπανε και το κάνανε.-

 

Και οι υπάλληλοι του ΡΙΚ (HD και μη) πάνε ανά δεκάδες στα νοσοκομεία από επιδημία μικροβίων στις εγκαταστάσεις του σταθμού, ενώ οι εργασίες για να βγουν στον αέρα γίνονται όπου τύχει. Άσχετο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πώς έκανες frame-grabbing από τα ψηφιακά;

Με print screen χρησιμοποιώντας την free έκδοση του Splash για την αναπαραγωγή. Στην pro έκδοση σου δίνει να κάνεις grab κατευθείαν μέσα από το πρόγραμμα

Βλέπω ότι δεν έχουν την αναμενόμενη ανάλυση των 720x576 pixels... :shifty:
720x576 είναι η ανάλυση που δίνει, το αναφέρει στις πληροφορίες, απλώς άλλαξα το μέγεθος του παραθύρου της εφαρμογής να είναι κοντά σ' αυτή την ανάλυση μιας και το έκανα μέσω print screen... Επεξ/σία από panospc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με την εμφάνιση των ψηφιακών?

Εμένα το βράδυ πέρα από τις ΕΡΤ μου δείχνει Ant1,Alpha,Alter,Mtv και τώρα το πρωί δεν τα βρίσκει τα 4 τελευταία λέγοντας ότι δεν υπάρχει σήμα...Κάνω και diagnostics και μου δείχνει ότι στο channel που τα βρίσκει (46) υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην pro έκδοση σου δίνει να κάνεις grab κατευθείαν μέσα από το πρόγραμμα

 

Ενημερωτικά, video players που να κάνουν grab στην εγγενή ανάλυση του video που παίζουν εκείνη τη στιγμή υπάρχουν αρκετοί δωρεάν. Δες π.χ. τον MPC-HC. :-)

 

Επίσης, όταν ανεβάζεις κάπου δείγματα για σύγκριση, είναι δέον να τηρείς τα ακόλουθα:

1. Όχι scaling/resizing του αποτελέσματος καθ' οιονδήποτε τρόπο. Κατά περιπτώσεις, ακόμη και μεταβολή της μίας ή και των δύο διαστάσεων κατά 1-2 pixels μπορεί να οδηγήσει σε ορατή πτώση της ποιότητας του δείγματος

2. Όχι capture σε απωλεστικά formats (όπως π.χ. το JPEG που χρησιμοποίησες). PNG ή TIFF είναι καταλληλότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω μία. Έχω στο pc κάρτα τηλεόρασης με ψηφιακό δέκτη. Όταν ψάχνω για ψηφιακές εκπομπές, βρίσκει μόνο 4 κανάλια, cine+, sport+, prisma και ΡΙΚ.

 

Τι παίζει και δε βλέπει τα άλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαθα αγκύλωση από το νευρικό γέλιο.

Προσπαθώ 2 κωλοφάκην ώρες, έχω κάνει όλους τους δυνατούς συνδυασμούς με κεραίες και ενισχυτές και απλώς αυτοί δεν εκπέμπουν.

 

Θα τους μαχαιρώσω με τα οστά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι πηρε το αυτι μου οτι τα κρατικα (ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3) θα μπουνε κι αυτα τον Σεπτεμβρη στο πακετο της digea, εχετε ακουσει τιποτα τετοιο? Μεχρι τοτε για να τα δεις, θα πρεπει να κλεινεις τον αποκοδοικοποιητη... ανοιξε κλεισε δηλαδη οσο διαρκει το μουντιαλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαθα αγκύλωση από το νευρικό γέλιο.

Προσπαθώ 2 κωλοφάκην ώρες, έχω κάνει όλους τους δυνατούς συνδυασμούς με κεραίες και ενισχυτές και απλώς αυτοί δεν εκπέμπουν.

 

Θα τους μαχαιρώσω με τα οστά τους.

 

post-4351-12906309969_thumb.png

 

«Υπομονή», «μια λεμονιά ανθίζει στη γειτονιά» κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι πηρε το αυτι μου οτι τα κρατικα (ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3) θα μπουνε κι αυτα τον Σεπτεμβρη στο πακετο της digea, εχετε ακουσει τιποτα τετοιο? Μεχρι τοτε για να τα δεις, θα πρεπει να κλεινεις τον αποκοδοικοποιητη... ανοιξε κλεισε δηλαδη οσο διαρκει το μουντιαλ...

 

Δεν στέκει αυτό. Η Ντιτζέα είναι σύμπραξη των ιδιωτικών καναλιών. Η ΕΡΤ αναπτύσσει [citation needed] έχει δικό της δίκτυο μεταδόσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...