Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εφαρμογές του iPhone


tsaros13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Πριν από μια βδομάδα αγόρασα το iphone 3gs και έβαλα κάποιες εφαρμογές που κατέβασα απο το itunes store και μάλιστα κάποειες τις πλήρωσα κιόλας.

Σήμερα όμως δεν ανοίγει καμία από όλες τισ εφαρφμογές που έχω περάσει. Πατάω πάνω τους, αωοίγουν για κλάσμα του δευτερολέπτου και μετά με βγάζει πάλι στο αρχικό μενού του iphone. Ξέρει κανείς γιατί μπορεί να γίνετε αυτό ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πάνω γράφει έκδοση. 3.1.3 σου γράφει; Άρα το τηλ σου δεν είναι jailbroken. Στο iTunes κανείς δεξί κλικ στο iPhone στα Αριστερά και κανείς backup.

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 3.1.3 γράφει.τι είναι jailbroken??

Όταν το συνδέσω με το mac θα το κάνω αυτό??

 

Jailbrake είναι μια διαδηκασια με την οποία περνεις Ολλα τα apps τσαμπε.

 

Αποστολή από iPod touch με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα Backup-Restore από το Itunes για να δεις μήπως στρώσει.

Αν δεν στρώσει, καλό θα ήταν να το πας να στο κοιτάξουν από εκεί που το πήρες. Δεν είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό.

Κάνοντας Backup+Restore θα διακρίνεις αν είναι πρόβλημα Software ή hardware. Δηλαδή αν φτιάξει με Backup-Restore τότε ήταν θέμα Software. Άν δεν φτιάξει το πρόβλημα ίσως έχεις πρόβλημα Hardware και θα πρέπει να το κοιτάξεις (να το πας δηλαδή εκεί που το πήρες και να τους δείξεις το πρόβλημα. Ελπίζω να σε καλύπτει η εγγύηση).

 

Καινούριο από μαγαζί το πήρες ή μεταχειρισμένο από κάποιον ιδιώτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα τη προηγούμενη εβδομάδα απο κατάστημα Vodafone

Αν ήταν πρόβλημα software όμως γιατί μου το κάνει μόνο σε εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει εγώ και όχι και σε αυτές που είχε μέσα απο μόνο του??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά δοκίμασε ένα Backup-Restore και λογικά θα φτιάξει.

Το Backup-Restore πιθανώς θα καθαρίσει την κατάσταση...!!!

Mac ή PC έχεις?

 

Επίσης Restart δοκίμασες? (να το κλείσεις και να το ξανα-ανοίξεις?) (τι ρωτάω τώρα...? αποκλείτεται να μην το δοκίμασες)

Εμένα το να σου σκάνε οι εφαρμογές στο iPhone μου κάνει "έλλειψη μνήμης" ή πρόβλημα μνήμης. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που ήδη τρέχει και λόγω κάποιου Bug ή κολλήματος καταλαμβάνει χώρο στην μνήμη γεμίζοντάς την τόσο που να μην μπορούν να τρέξουν άλλες, ή αλλιώς σε Permissions προβλήματα που ίσως θέλουν Repair permissions (κάτι που δεν μπορείς να κάνεις στο iphone, και που θα διορθωθεί αυτόματα με ένα Backup-Restore κατά πάσα πιθανότητα), ή σε μπέρδεμα του iPhone OS (που επίσης θα φτιάξει με το backup-restore).

Άν δεν φτιάξει με Backup-restore, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, παρά μόνο να το δούν τεχνικοί από άποψη Hardware.

 

---------- Προσθήκη στις 02:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:21 ----------

 

Το πήρα τη προηγούμενη εβδομάδα απο κατάστημα Vodafone

Αν ήταν πρόβλημα software όμως γιατί μου το κάνει μόνο σε εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει εγώ και όχι και σε αυτές που είχε μέσα απο μόνο του??

 

Τα Librarys των εφαρμογών που κατεβάζουμε εμείς βρίσκονται σε ξεχωριστό φάκελο μέσα στο iPhone Os μας.

Για παράδειγμα τα applications στο iphone εγκαθιστώνται στον φάκελο

/Applications (που είναι Shortcut και οδηγεί αλλού - αν θυμάμαι καλά στον φάκελο /var/stach/applications.something)

 

Ενώ οι ρυθμίσεις των applications είναι στο

/var/mobile/applications

Εκεί μέσα έχει κάτι κωδικές ονομασίες φακέλων που περιέχουν ο κάθε ένας τις ρυθμίσεις για την κάθε εφαρμογή.

Τα email σου (από το mail.app στο iphone σου), καταχωρούνται στον φάκελο /var/mobile/library/Mail

(που είναι εντελώς άσχετος με τον άλλο φάκελο για τις εφαρμογές που εγκαθιστάς εσύ ο ίδιος).

Το Calendar για παράδειγμα αποθηκεύει στο

/var/mobile/library/Calendar (και πάλι άσχετο με τις άλλες εφαρμογές που έχεις κατεβάσει).

Άν έχεις permissions problems στον φάκελο που αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις των εφαρμογών που κατεβάζεις - με άλλα λόγια αν χρειάζεται να κάνεις Repair Permissions στο iPhone σου, δεν θα μπορείς να το κανεις αυτό (δεν δίνεται η δυνατότητα να κάνεις τέτοια "κόλπα" στο iPhone σου, επίσημα από την κατασκευάστρια εταιρία). Μόνο το Backup-Restore θα μπορέσει να σου διορθώσει τέτοιου είδους προβλήματα.

 

Μην μπλέκεσαι όμως με τις παραπάνω πληροφορίες αν σου είναι άγνωστες ή ακατανόητες .

Κάνε ένα Backup-Restore και λογικά θα στρώσει το iphone σου.

Το γεγονός ότι τρέχουν κανονικά οι Default εφαρμογές είναι ακόμη μία ένδειξη οτι δεν πρέπει να έχεις Hardware Problem στο iPhone σου, αλλά Software Problem που κατά πάσα πιθανότητα θα διορθωθεί με ένα σωστό Backup-Restore μέσω του iTunes στον Mac σου ή στο PC σου. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο παθαίνω καμιά φορά κι εγώ με το ipod touch μου όταν το βγάζω απο το itunes δίχως πρώτα να πατήσω eject απο τον υπολογιστή.Και είναι λάθος να το βγάζεις έτσι.Δοκίμασε να κατεβάσεις απο wifi μέσω του itunes shop κάποια εφαρμογή (οποιαδήποτε) και να την κάνεις εγκατάσταση.Κατά πάσα πιθανότητα θα πιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι

 

Κατ αρχήν να πώ οτι δεν έχω πρόβλημα μνήμης καθώς έχω ακόμα 29giga free

Επανεκκίνηση έκανα αρκετές φορές.

Κατέβασα ακόμα μια εφαρμογή και λειτούργησαν και οι υπόλοιπες αλλά μόλις άνοιξα το Shazam μου έβγαλε μήνυμα "You have docked tour device.Would you like to enter Car mode? " Τι σημαίνει αυτό?? Μπορεί να πείραξα κάτι απο τις ρυθμίσεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είπα πρόβλημα μνήμης εννοούσα οτι εάν έκανες Backup-Restore και εξακολουθούσες να έχεις προβλήματα, πιθανώς να είχες πρόβλημα με το αν δουλεύει η μνήμη σωστά ή όχι (Hardware Problem). Δεν εννοούσα το αν έχεις πρόβλημα χωρητικότητας (free space) η κάτι άλλο.

 

Κάνε ένα Backup-Restore για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και για να έχεις και ένα Backup αποθηκευμένο στο Computer σου. Προφανώς κάποιο σκάλωμα έφαγε. Το Backup-Restore θα σου φτιάξει και τα permissions και θα καθαρίσει λίγο την κατάσταση γενικώς.

Το ότι έφτιαξε με το κατέβασμα μίας εφαρμογής, σημαίνει ότι στα σίγουρα ΔΕΝ έχεις πρόβλημα ελαττωματικού Hardware. :-)

 

Επίσης στην έσχατη περίπτωση, θα μπορούσες να κάνεις Erase All Content and Settings στο κινητό σου (χάνοντας τα πάντα) και να τα περνούσες από την αρχή. Οι εφαρμογές πχ. που έχεις πληρώσει για να κατεβάσεις, εφόσον θυμάσαι ποιές είναι για να τις ξανα-κατεβάσεις απο το app store δεν ξαναχρεώνονται δεύτερη φορά για να τις κατεβάσεις. Θεωρούνται δηλαδή ήδη "Buyed" και τις κατεβάζεις ξανά όσες φορές θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...