Προς το περιεχόμενο

TbredB 1800+


LL_NEO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έπεσε στα χέρια μου ο συγκεκριμένος επεξεργαστής. Φυσικά δεν έχασα την ευκαιρία και η Epox 8RDA+ δήλωσε πρόθυμη να τον δεκτή πάνω της. Επειδή δεν ξέρω ακριβώς τι ανοχές έχει το συγκεκριμένο τσιπάκι σε voltage επέλεξα να δω τι συχνότητα μπορεί να πιάσει στα 1,85Vcore. Το απόλυτο κριτήριο βέβαια είναι μια μέρα συνεχόμενη Prime95 TortureTest. Λοιπόν το τσιπάκι απο 11,5x133 έπιασε φρένο στα 10x202. Παρολαυτά το WCPUID μου δίνει μια ταχύτητα κοντά 2030MHz wcpuid.JPG

 

Λοιπόν τώρα μετρήσεις! Και φυσικά μιας και παίζουμε και παιχνιδάκια για να δούμε τι κερδίζουμε στο 3dmark 3dmark.JPG . Απλώς για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης ο 1900+ Palomino είχε στα 145x12 11600+ 3dmarks

 

Και Sandra βέβαια. Πρώτα το cpu arithmetic

cpu.JPG

 

και τώρα η μνήμη... memory.JPG

 

Η οποια βέβαια έχει περίθώρια βελτίωσης. Σκέφτομαι να χαμηλώσω λόγο το multi και να φτιάξω κάτι του στυλ 9,5x213 ή 9x224. Το τελευταίο βέβαια το ψιλοφοβάμαι, καθότι το passive cooling του northbridge δε μου γεμίζει το μάτι, οπότε περιμένω το titan για τέτοια κόλπα. Με τόσους χρήστες να λένε οτι υπερθερμαίνεται και το δικό μου απλώς να είναι θερμό, κάτι μου λέει οτι το μπρίκι δεν κάνει καλή επαφή. Η Corsair λογικά στα rated specs 7-3-3 δε θα έχει πρόβλημα λογικά στα 224 εφόσον το ταίζω με 2,9(2,91 reported) To μόνο που με ανησυχεί στην παρούσα φάση είναι το γεγονός οτι το vcore έχει συχνές διακυμάνσεις απο 1,83 έως 1,88, τουλάχιστον έτσι λέει το mbm5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia ti XMS milame 3200?h 3500?

 

Panw apo 2.9V actual den pairneis polla mhz me corsair synh8ws....pane pshla...3.5V den lew...zematane omws...alla oso 8a rixneis se voltage panw apo 2.9V ligo 8a anevainoun synh8ws....

 

Oi 3500 mou me 2.9V 450mhz vgazoun se 2722 1T isws kai 2633 1T :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ακούστε το τρελό. Με το που συνειδητοποιώ τι παίχτικε, τα δοκιμάζω όλα CMOS, δισκέττα με bios στο floppy μην τυχόν και το ψάξει απο κει, boot δισκέττα με bios για τον ίδιο λόγο. ΟΛΑ παπάρια, CF errors. Πάω πληρώνω το έμβασμα για να μου έρθει νέο απο την Epox,πάω uni και γυρνάω σπίτι. Λύνω κάτι ασκήσεις για Παράγωγα και μηχανικά πάω να ανοίξω τον υπολογιστή. Guess what! Δουλεύει. Μα το θεό δεν ξέρω τι παίχτηκε και πως, αλλά είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι σου λέει το παλικάρι μαμεί και δέρνει. 5 μέρες να κάτσει μπροστα σε μια οθόνη του bloomberg θα βγάλει αρκετά για να πάρει 1 AthlonXP2700+ άλλο ένα στικάκι 512XMS3500 και ένα prometheia, οπότε ας του κάνω τσαλιμάκια. Τελικά τα πισια είναι σαν τις γκόμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...