Προς το περιεχόμενο

μοίρασμα σήματος απο public hot spot σε σπιτι για internet


ppetraka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κύριοι καλησπερα σας

 

θα ήθελα την αποψή σας σε μια κατασκευή που θέλω να κάνω .

στο εξοχικό δεν έχω γραμμή τηλεφώνου και θέλω να αναμεταδώσω, εντός του σπιτιού σήμα απο public hot spot του δήμου, το οποίο είναι free :-D ,για να έχω internet.τώρα, χωρίς επιπλέον εξοπλισμό,μέσα στο σπίτι έχω μια με δύο μπάρες σήμα αλλά το laptop δε συνδέεται με τίποτα.

για την κατασκευή που σκέφτομαι να κάνω ,έφτιαξα ένα γενικό σκαρίφιμα WIFI_EXTEND.jpeg.zip , η yagi είναι για wifi με 17 dbi gain και την χρησιμοποιώ για να αποφύγω κάποια εμπόδια (δεντρα κτήρια), το hot spot του δήμου έιναι περίπου στα 300μ με xpolar κατευθηντικές κεραίες, στις οποίες θα "κοιτάει" η yagi , o router είναι ένας hackaρισμένος linksys wrt54g με το ddwrt.v.24 , σκέφτομαι να τον βάλω σε κατάσταση repeater, τα access points ειναι 2 tp-link 500ag τα οποία θα συνδεθούν με patch cords πάνω στο router.

θα ήθελα τα σχόλια σας για το αν 1) άν είναι δυνατό να παίξει έτσι το σύστημα ? 2) έιναι νόμιμο? 3)απο θέμα ασφάλειας δεδομένων τι γίνεται?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
απο θέμα ασφάλειας δεδομένων τι γίνεται?

 

ευχαριστώ

Public ειναι οπως ειπες με οτι συνεπειες εχει αυτο.Οτι κυκλοφορει χωρις κρυπτογραφιση,με ενα sniffer ειναι ευκολα προσβασιμο σε καποιον που ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Public ειναι οπως ειπες με οτι συνεπειες εχει αυτο.Οτι κυκλοφορει χωρις κρυπτογραφιση,με ενα sniffer ειναι ευκολα προσβασιμο σε καποιον που ξερει.

 

κατάλαβα....για κλειδωμα ουτε κουβεντα ε... να μου πεις πρέπει να ξέρεις το κλειδί του hot spot .

πάντως θα ήθελα μια άποψη για το αν απο τεχνικής άποψης είναι εφικτή η λειτουργία του σχεδίου αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
κατάλαβα....για κλειδωμα ουτε κουβεντα ε... να μου πεις πρέπει να ξέρεις το κλειδί του hot spot .

πάντως θα ήθελα μια άποψη για το αν απο τεχνικής άποψης είναι εφικτή η λειτουργία του σχεδίου αυτού.

 

Εχει κλειδωμα?Νομισα πως ειναι ανοιχτο.Οπως και να χει αν θελεις να εισαι καλυμμενος και απο αυτους που ειναι συνδεδεμενοι στο hotspot,να χρησιμοποιεις https η ssh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κλειδωμα?Νομισα πως ειναι ανοιχτο.Οπως και να χει αν θελεις να εισαι καλυμμενος και απο αυτους που ειναι συνδεδεμενοι στο hotspot,να χρησιμοποιεις https η ssh.

 

Οχι το hot spot δεν είναι κλειδωμένο, να υποθέσω ότι τεχνικά η λύση μου παίζει, λέω να το δοκιμάσω ούτως η άλλως έχω το router θα πάρω τη yagi και ένα access point το πολυ πολυ να μου μείνουν αμανάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...