Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκαν Blu-ray δίσκοι με χωρητικότητα 128GB


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και βέβαια κανένας δεν τόλμησε να ξεθάψει το τρισμέγιστο "Tal" ή κάπως έτσι.

Εκείνο το δισκάκι που είχε παρεισφρύσει σε μια κορίνα dvdrιών...

Πόσο πρόσφατο ήταν,που μας φαινόταν σενάριο Sci-Fi και τώρα με άνεση "διαπραγματευόμαστε" εκατοντάδες gb σε ένα δισκάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχει κάνει κάποια βήματα στο εξωτερικό! Θεωρείται πλέον δεδομένο & όποια ταινία βγαίνει σε DVD, κυκλοφορεί και σε BD! Εδώ δυστυχώς οι εταιρείες μας λόγω οικονομικής αδυναμίας, είναι πολύ επιλεκτικές στη διάθεση BD. Δεν έγινε ακόμα DVD, αλλά εφόσον υφίσταται κάτι "καλύτερο" από άποψη ποιότητας, σημαίνει πως το DVD έρχεται αυτομάτως δεύτερο, κι ας κυριαρχεί (καθότι είναι χρόνια στην αγορά).

Το αν τελικά επικρατήσει το BD ή αν έρθει κάτι άλλο που θα το σβήσει, θα δείξει... και θα συμφωνήσω μαζί σου πως οι αντίπαλοι κάνουν άλματα.

Αλλά... άλμα δεν θεωρείται και το mp3 σε σχέση με το CD? Κι όμως, ό,τι έχει απομείνει σε πωλήσεις (λόγω πειρατίας), βασίζεται επί το πλήστον ακόμα στο CD και κατά πολύ λιγότερο σε κάτι "άπιαστο" όπως το mp3! Μπορεί από άποψη χώρου να είναι πιο βολικό το mp3, αλλά στον εαυτό σου λες "έχω αυτό το album" κρατώντας CD στα χέρια σου, όχι κατεβάζοντας/αγοράζοντας το mp3!

Με την ίδια λογική σβήνουν για την ώρα και τα άλματα απέναντι στο BD!

Ό,τι αφορά τώρα το επιθυμητό αποτέλεσμα... Και με μια απλή LCD TV, η διαφορά του BD είναι εμφανέστατη!

Άλλωστε με την ίδια λογική θα έπρεπε να είχε αποτύχει & το DVD προ δεκαετίας... Οι τηλεοράσεις τότε, δεν είναι οι τηλεοράσεις του σήμερα! Αλλά τελικά αλλάχθηκαν...;)

 

 

Ο μονος λογος που μιλαμε για Blu-Ray ειναι επειδη η SONY "χαρισε" πολλες εκατονταδες εκκατομυριων δολλαριων σε εταιρειες παραγωγης ταινιων προκειμενουν να το στηριξουν ( Οσοι εχουν ασχοληθει θα το γνωριζουν και σαν τον λογο εξαιτιας του οποιου επεσε το HDDVD της Toshiba )οποτε λογικο ειναι να θελει να τραβηξει οσο μπορει το προτυπο Blu-Ray ωστε να βγαλει απο την μυγα ξυγκι. Το μελλον δεν βρισκεται στα δισκακια κυριοι, το μελλον βρισκεται στο αμεσο κατεβασμα ταινιων σε format τυπου MKV η εστω καποιου πιο βελτιωμενου στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Χωρίς να διαφωνώ με τα περισσότερα που γράφτηκαν "κατά" του BR, εξακολουθώ να έχω μία ένσταση σχετικά με τον όρο "αποτυχία".

 

Πιστεύω ότι είναι αδόκιμο να θεωρεί κάποιος ότι το BR απέτυχε σαν φορμάτ, επειδή το ξεπέρασαν άλλου τύπου τεχνολογίες. Η σύγκριση πρέπει να γίνεται με ομοειδή φορμάτ πιστεύω.

 

Δηλαδή, τι θα έπρεπε να έχει το BR για να μην θεωρηθεί αποτυχημένο φορμάτ οπτικού δίσκου; Να έχει κεφαλές και βραχίονες; Τότε δεν θα ήταν δίσκος, αλλά κάτι άλλο! Η δομή και ο τρόπος λειτουργίας των σκληρών δίσκων τους κάνει αυτόματα ανώτερους από τους οπτικούς, αλλά αυτό ίσχυε και στην εποχή των DVD.

 

Η σωστή (κατά τη γνώμη μου) τοποθέτηση σχετικά με την επιτυχία ή όχι του BR θα έπρεπε να είναι πάντα με βάση το ότι μιλάμε για οπτικό δίσκο. Κοινώς: Εϊναι το BR ένα αποτυχημένο φορμάτ οπτικού δίσκου ή όχι; Τι θα έπρεπε να έχει ένας οπτικός δίσκος της επόμενης γενίας από τα DVD που δεν έχει το BR, ώστε να θεωρούμε το τελευταίο αποτυχημένο;

Πάντως το (τότε) αντίπαλο δέος (HDDVD), τουλάχιστον σε ονομαστικά specs ΔΕΝ προσέφερε κάτι περισσότερο, οπότε δεν μπορούμε να πούμε ότι το Blue Ray "πήγε πίσω" την εξέλιξη των ψηφιακών δίσκων. Μπορεί να "πεθαίνει" σιγά-σιγά η "οικογένεια", αλλά αυτό είναι μία άλλη κουβέντα!

 

ΥΓ: Προφανώς και παίζονται άπειρα παιχνίδια κάτω από το τραπέζι και προφανώς η SONY δεν πήγε με το σταυρό στο χέρι σε αυτό τον "πόλεμο" των φορμάτ.

Αλλά δεν είναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύουμε ότι και οι υποστηρικτές του HDVDV έκατσαν με σταυρωμένα τα χέρια, ειδικά όταν ένας από αυτούς ήταν η... Microsoft; :)

Σίγουρα "παίχτηκαν" πάρα πολλά στο παρασκήνιο, αλλά η ταπεινή μου άποψη είναι ότι μεταξύ των δύο, το Blue Ray ήταν ανώτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Χωρίς να διαφωνώ με τα περισσότερα που γράφτηκαν "κατά" του BR, εξακολουθώ να έχω μία ένσταση σχετικά με τον όρο "αποτυχία".

 

Πιστεύω ότι είναι αδόκιμο να θεωρεί κάποιος ότι το BR απέτυχε σαν φορμάτ, επειδή το ξεπέρασαν άλλου τύπου τεχνολογίες. Η σύγκριση πρέπει να γίνεται με ομοειδή φορμάτ πιστεύω.

 

Δηλαδή, τι θα έπρεπε να έχει το BR για να μην θεωρηθεί αποτυχημένο φορμάτ οπτικού δίσκου; Να έχει κεφαλές και βραχίονες; Τότε δεν θα ήταν δίσκος, αλλά κάτι άλλο! Η δομή και ο τρόπος λειτουργίας των σκληρών δίσκων τους κάνει αυτόματα ανώτερους από τους οπτικούς, αλλά αυτό ίσχυε και στην εποχή των DVD.

 

Η σωστή (κατά τη γνώμη μου) τοποθέτηση σχετικά με την επιτυχία ή όχι του BR θα έπρεπε να είναι πάντα με βάση το ότι μιλάμε για οπτικό δίσκο. Κοινώς: Εϊναι το BR ένα αποτυχημένο φορμάτ οπτικού δίσκου ή όχι; Τι θα έπρεπε να έχει ένας οπτικός δίσκος της επόμενης γενίας από τα DVD που δεν έχει το BR, ώστε να θεωρούμε το τελευταίο αποτυχημένο;

Πάντως το (τότε) αντίπαλο δέος (HDDVD), τουλάχιστον σε ονομαστικά specs ΔΕΝ προσέφερε κάτι περισσότερο, οπότε δεν μπορούμε να πούμε ότι το Blue Ray "πήγε πίσω" την εξέλιξη των ψηφιακών δίσκων. Μπορεί να "πεθαίνει" σιγά-σιγά η "οικογένεια", αλλά αυτό είναι μία άλλη κουβέντα!

 

ΥΓ: Προφανώς και παίζονται άπειρα παιχνίδια κάτω από το τραπέζι και προφανώς η SONY δεν πήγε με το σταυρό στο χέρι σε αυτό τον "πόλεμο" των φορμάτ.

Αλλά δεν είναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύουμε ότι και οι υποστηρικτές του HDVDV έκατσαν με σταυρωμένα τα χέρια, ειδικά όταν ένας από αυτούς ήταν η... Microsoft; :)

Σίγουρα "παίχτηκαν" πάρα πολλά στο παρασκήνιο, αλλά η ταπεινή μου άποψη είναι ότι μεταξύ των δύο, το Blue Ray ήταν ανώτερο...

 

Το HDDVD προσφερε ιδια ποιοτητα εικονας σχεδον στην μιση τιμη εκεινη την εποχη εφοσον ενας τιτλος HDDVD εκανε περι τα 20ε και ενας Blu-Ray ξεπερνουσε τα 35ε. Το μονο που το HDDVD δεν ειχε ηταν ο μεγαλυτερος χωρος για τα εξτρα που ειχε το Blu-Ray, προσωπικα εγω μπορω και χωρις εξτρα οπως commentaries και πως γυριστηκε η ταινια.

 

Τωρα οσο για το τι παιχτηκε μην συγχεεις ανομοια πραγματα, η MS δεν ειχε να κερδισει κατι με το να μεινει το HDDVD στην αγορα, το οτι πουλουσε σε περιορισμενα κομματια ενα εξωτερικο HDDVD drive για το XBOX ηταν απλα μια αποφαση marketing και σιγουρα οχι κατι που θα δικαιολογουσε να δαπανεισει εκκατομυρια για να υποστηριξει. Η Sony απο την αλλη ειναι ο πατερας του Blu-Ray και περα απο αυτο πουλαει τοσο συσκευες, ταινιες, το PS3 και παιχνιδια για PS3 οποτε το οτι δαπανεισε κατι εκατονταδες εκκατομυρια για εκεινους δεν ηταν τπτ. Προσωπικα δεν θα επαιρνα ποτε Blu-Ray μονο και μονο εξαιτιας του τροπου που η SONY εσβυσε τον ανταγωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HDDVD προσφερε ιδια ποιοτητα εικονας σχεδον στην μιση τιμη εκεινη την εποχη εφοσον ενας τιτλος HDDVD εκανε περι τα 20ε και ενας Blu-Ray ξεπερνουσε τα 35ε. Το μονο που το HDDVD δεν ειχε ηταν ο μεγαλυτερος χωρος για τα εξτρα που ειχε το Blu-Ray, προσωπικα εγω μπορω και χωρις εξτρα οπως commentaries και πως γυριστηκε η ταινια.

 

Δεκτόν! :)

 

 

 

Τωρα οσο για το τι παιχτηκε μην συγχεεις ανομοια πραγματα, η MS δεν ειχε να κερδισει κατι με το να μεινει το HDDVD στην αγορα, το οτι πουλουσε σε περιορισμενα κομματια ενα εξωτερικο HDDVD drive για το XBOX ηταν απλα μια αποφαση marketing και σιγουρα οχι κατι που θα δικαιολογουσε να δαπανεισει εκκατομυρια για να υποστηριξει. Η Sony απο την αλλη ειναι ο πατερας του Blu-Ray και περα απο αυτο πουλαει τοσο συσκευες, ταινιες, το PS3 και παιχνιδια για PS3 οποτε το οτι δαπανεισε κατι εκατονταδες εκκατομυρια για εκεινους δεν ηταν τπτ. Προσωπικα δεν θα επαιρνα ποτε Blu-Ray μονο και μονο εξαιτιας του τροπου που η SONY εσβυσε τον ανταγωνισμο.

 

Χωρίς να είμαι "οπαδός" του BR (δεν έχω ούτε ένα player, ούτε προβλέπεται να αποκτήσω αν δεν πέσουν αρκετά περισσότερο οι τιμές), ανοίγεις μια μεγάλη κουβέντα περί καταναλωτικής ηθικής που δεν νομίζω ότι έχει νόημα να αναλυθεί εδώ!

Τελείως επιφανειακά και σύντομα πάντως, αν η παραπάνω "ηθική" σου (την οποία δεν σνομπάρω καθόλου, για να μην παρεξηγηθώ) εφαρμοστεί σε κάθε περίπτωση επιχειρηματικής αδικίας, δεν θα έπρεπε -στην κυριολεξία- να έχουμε κανένα καταναλωτικό αγαθό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτόν! :)

 

 

 

 

 

Χωρίς να είμαι "οπαδός" του BR (δεν έχω ούτε ένα player, ούτε προβλέπεται να αποκτήσω αν δεν πέσουν αρκετά περισσότερο οι τιμές), ανοίγεις μια μεγάλη κουβέντα περί καταναλωτικής ηθικής που δεν νομίζω ότι έχει νόημα να αναλυθεί εδώ!

Τελείως επιφανειακά και σύντομα πάντως, αν η παραπάνω "ηθική" σου (την οποία δεν σνομπάρω καθόλου, για να μην παρεξηγηθώ) εφαρμοστεί σε κάθε περίπτωση επιχειρηματικής αδικίας, δεν θα έπρεπε -στην κυριολεξία- να έχουμε κανένα καταναλωτικό αγαθό...

 

 

Υπαρχουν αδικιες και υπαρχουν και ΑΔΙΚΙΕΣ, αυτο που εκανε η Sony ηταν το λιγοτερο απαραδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αδικιες και υπαρχουν και ΑΔΙΚΙΕΣ, αυτο που εκανε η Sony ηταν το λιγοτερο απαραδεκτο.

 

Εμένα δεν μου κάνει μικρότερη ΑΔΙΚΙΑ η συμπεριφορά της Microsoft 20+ χρόνια τώρα, η πολιτική της Intel, το καρτέλ Voda-Telestet πριν μπει στην αγορά (με απόφαση του ΣτΕ) η Cosmote και τόσες μα τόσες ΑΔΙΚΙΕΣ... Όλοι όμως έχουν/είχαν Windows, Intel PC, κινητό Vodafone κτλ... Κακώς ίσως ισχύει αυτό, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να κολλάμε στο θέμα του BR...

Anyway, έχει να κάνει με τις ιδιαίτερες ευαισθησίες του καθενός.

 

Σόρι για το off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.computerworld.com/s/article/9174895/128GB_Blu_ray_Disc_format_slated_for_release?taxonomyId=19

:-(

 

Eπισης ριχτε μια ματια και στο μαλλον πιο κοντινο σε εμας :

 

http://techon.nikkeibp.co.jp/article/HONSHI/20091222/178809/

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που μιλαμε για Blu-Ray ειναι επειδη η SONY "χαρισε" πολλες εκατονταδες εκκατομυριων δολλαριων σε εταιρειες παραγωγης ταινιων προκειμενουν να το στηριξουν ( Οσοι εχουν ασχοληθει θα το γνωριζουν και σαν τον λογο εξαιτιας του οποιου επεσε το HDDVD της Toshiba )οποτε λογικο ειναι να θελει να τραβηξει οσο μπορει το προτυπο Blu-Ray ωστε να βγαλει απο την μυγα ξυγκι. Το μελλον δεν βρισκεται στα δισκακια κυριοι, το μελλον βρισκεται στο αμεσο κατεβασμα ταινιων σε format τυπου MKV η εστω καποιου πιο βελτιωμενου στο μελλον.

 

Σαφώς & λαδώθηκαν οι εταιρείες από πλευράς Sony προκειμένου να επικρατήσει το BD, άλλωστε δεν υπήρχε κανένας λόγος οι εταιρείες να προωθήσουν κάτι καινούριο & ακριβό, όταν το παλιό DVD παραμένει να κυριαρχεί στην αγορά και να θεωρείται "δεδομένο" όπως & το CD!

Στα ΟΑ τους άλλωστε για την υψηλή ευκρίνεια, οι εταιρείες απλά θέλουν να πουλάνε, κι ας είναι και βιντεοκασέτες!

Από'κει όμως ξεκινάει και το όλο θέμα... να πουλάνε!

Τι θα γίνει όμως στο μέλλον, κανείς δεν το γνωρίζει... Και δεν πιστεύω πως το μέλλον ανήκει στον "αέρα", δηλαδή σε κάτι που δεν είναι χειροπιαστό (έχω το δίσκο στα χέρια μου), αλλά σε ένα δεδομένο που θα κατεβάζω/αγοράζω (mkv)!

Τι εννοώ μ'αυτό? Υπό την ίδια λογική το μέλλον ανήκει στα mp3 και όχι στα CD! Μπορούμε να αγοράσουμε πλέον ένα-ένα τα τραγούδια μέσω itunes, amazon κλπ, προκειμένου να αγοράζουμε όλο το CD. Συμβαίνει όμως αυτό? Πόσοι από μας έχουν αγοράσει έστω 10 mp3 νόμιμα & με χρέωση? Απειροελάχιστοι! Ακόμη κι αν αποφασίσουμε να αγοράσουμε ένα album γνήσιο, θα το πάρουμε σε CD!

Τα δεδομένα, κάτι δηλαδή που δεν είναι χειροπιαστό, αντιγράφονται πανεύκολα & μέσω της κλονοποίησης! Ό,τι έχεις εσύ, το αντιγράφω από σένα (torrent) & μπορούν να το αντιγράψουν από μένα μερικοί εκατομμύρια χρήστες!

Αποτέλεσμα αυτού είναι σήμερα οι δισκογραφικές να χτυπάνε κόκκινο, να πέφτουν έξω οικονομικά & η μουσική να έχει καταντήσει "επιθυμία" του καθενός να τη κατέχει, χωρίς να δίνει δεκάρα γι'αυτήν!

Το να σβήσει λοιπόν μελλοντικά κάθε είδους οπτικού μέσω ή οτιδήποτε άλλο, θα έφερνε μόνο το τέλος τόσο στις δισκογραφικές, όσο & στις εταιρείες που προσπαθούνε να πουλήσουν ταινίες είτε σε DVD, είτε σε BD!

Αν θα είναι το BluRay το μέλλον? Απλά θα συμβαδίζει με το DVD στο άμεσο μέλλον, διότι στάνταρ θα ανακαλυφθεί κάτι εντελώς διαφορετικό αργότερα που θα σβήσει και τα 2, κι ας μη μοιάζει καθόλου με δίσκο... αλλά με κάτι θα μοιάζει! Θα είναι κάτι που θα έχει εξώφυλλο, booklet, κι ας έχει τετράγωνο ή τρίγωνο σχήμα ή μέγεθος παλάμης!

Θα είναι κάτι που θα σε παροτρίνει να το αγοράσεις, κι όχι ένα δεδομένο που είτε το "αγοράσεις" είτε το "κλέψεις", θα είναι το ίδιο με καμία διαφορά!

Αν γίνουν όλα δεδομένα, το μέλλον λόγω της πειρατίας και μόνο απλά δεν θα υπάρχει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θα γίνει όμως στο μέλλον, κανείς δεν το γνωρίζει... Και δεν πιστεύω πως το μέλλον ανήκει στον "αέρα", δηλαδή σε κάτι που δεν είναι χειροπιαστό (έχω το δίσκο στα χέρια μου), αλλά σε ένα δεδομένο που θα κατεβάζω/αγοράζω (mkv)!

Τι εννοώ μ'αυτό? Υπό την ίδια λογική το μέλλον ανήκει στα mp3 και όχι στα CD! Μπορούμε να αγοράσουμε πλέον ένα-ένα τα τραγούδια μέσω itunes, amazon κλπ, προκειμένου να αγοράζουμε όλο το CD. Συμβαίνει όμως αυτό? Πόσοι από μας έχουν αγοράσει έστω 10 mp3 νόμιμα & με χρέωση? Απειροελάχιστοι! Ακόμη κι αν αποφασίσουμε να αγοράσουμε ένα album γνήσιο, θα το πάρουμε σε CD!

 

θα διαφωνησω λιγο :-D

 

Οχι και απειροελαχιστοι, μεσω itunes εχουν πουληθει εκατομμυρια τραγουδια , και υποθετω και απο αλλα αντιστοιχα online stores .

Εγω αντιθετως πονταρω στην επικρατηση του 'αερινου' μεσου :)

Μπορει αυτη τη στιγμη το φυσικο μεσο να φανταζει απαραιτητο , και να ειναι για καποιους, και να προωθειται ακομα κλπ ,αλλα απλως ειναι θεμα χρονου . Και οι νεωτερες γενιες θα ειναι ολοενα και πιο εξοικειωμενες με το πρωτο .

 

Εξαλλου και οι ιδιοι οι κατασκευαστες δειχνουν με τα προιοντα τους (media players,τηλεορασεις που ειναι media players ,blu ray που ειναι και mkv players, usb dac κλπ κλπ ) οτι αγκαλιαζουν το αερινο μεσο , η τουλαχιστον οτι δεν θελουν να μεινουν εξω απο το παιχνιδι.

Επεξ/σία από dimitris2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το blue ray δεν το υιοθέτησαν οι εταιρίες γιατί δεν το υιοθέτησε ο κόσμος. Πλέον όλες οι ταινίες έχουν και στην Ελλάδα ταυτόχρονη κυκλοφορία και σε DVD και σε BR. Το θέμα είναι οτι ακόμα και αυτοί που έχουν PS3 δεν ξέρουν οτι υπάρχει η δυνατότητα του BR. Δεν έχουν καν hdmi καλώδιο. Οι εταιρίες παρακαλούσαν να έχει επιτυχία το BR μήπως και ο κόσμος ξεκολλήσει από τα cam και τα ts. Μάταια.

Τέλος πάντων η αυξημένη χωρητικότητα των BR μπορεί να ωφελήσει μόνο για το 3D. Θα είναι ένα σκαλί για την επόμενη 10ετία, μέχρι να επεκταθεί το ftth παντού.

Επεξ/σία από giorgosgudelias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...