Προς το περιεχόμενο

Treme


ScarletK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέα σειρά του HBO.Νέα Ορλεάνη μετά τον τυφώνα Κατρίνα.Με άξονα την μουσική, βλέπουμε πως είναι η ζωή μετά από μια τόσο μεγάλη καταστροφή.Μια ωδή στο μοναδικό καζάνι που λέγεται Νέα Ορλεάνη και τους κατοίκους του.Μέχρι στιγμής έχω δει δύο επεισόδια(Πρέπει να βρισκόμαστε στο 3-4 τώρα) και μπορώ να πω ότι κυλάνε πολύ καλά-στα συν η πολύ ωραία ζωντανή μουσική.Θα αναγνωρίσετε μέσα μερικές φιγούρες από το The wire,deadwood etc

including cool Lester smooth που εξελίσσεται σε μορφή ;p

 

 

http://www.imdb.com/title/tt1279972/

post-124289-129063082825_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι θα πρεπει να σε ενδιαφερει αρκετα η μουσικη για να δεις τη συγκεκριμενη σειρα...

 

σιγουρα παντως οσοι εχουν δει σειρες οπως το oz, the corner, wire του hbo θα προσαρμοστουν πιο γρηγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα the corner & the wire είναι ίσως η κορυφαίες σειρές που έχω δει*, θα προσπαθήσω να το δω. Sorry δεν πρόσεξα το όνομα του David Simon οπότε θα το δω σίγουρα.

 

 

*μαζι με το married with children ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
(Πρέπει να βρισκόμαστε στο 3-4 τώρα)

 

http://www.imdb.com/title/tt1279972/

Από όσο ξέρω, μόλις προχθές προβλήθηκε το 1x03 - Right Place, Wrong Time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχουν αρχίσει τα όργανα για τα καλά στην σειρά...Γενικά βλέπεται σε στυλ ντοκιμαντέρ, αλλά όταν αποφασίζει να σπρώξει λίγο το σενάριο των χαρακτήρων

σε παίρνει λίγο από κάτω.

 

Λυπήθηκα για τον χαρακτήρα του Goodman:cry:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν αρχίσει τα όργανα για τα καλά στην σειρά...Γενικά βλέπεται σε στυλ ντοκιμαντέρ, αλλά όταν αποφασίζει να σπρώξει λίγο το σενάριο των χαρακτήρων

σε παίρνει λίγο από κάτω.

 

Λυπήθηκα για τον χαρακτήρα του Goodman:cry:

 

Ο David Simon πάντα έχει χαρακτήρες που συνήθως είναι όλοι "καμμένοι", γενικός δεν θυμάμαι κάποιον φυσιολογικό χαρακτήρα σε The Corner ή The Wire (μάλιστα το λέει και ο ίδιος στα σχόλια στην πρώτη σεζόν του the wire).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι πολύ καλή η σειρά. Η μουσική από New Orleans είναι πολύ ενδιαφέρουσα (και τα Jazz κομμάτια και τα υπόλοιπα πχ street music, cajun music :mrgreen:)

 

Επίσης, οι ηθοποιοί πολύ καλοί, και οι χαρακτήρες τους έχουν ενδιαφέρον. Αν και οι περισσότεροι μέχρι εκεί που έχω δει (1x08) έχουν πολλά σκαμπανευάσματα, δηλαδή από κορυφαίοι μπορεί να γίνουν υποτονικοί και τούμπαλιν.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπω να υπάρχουν σημαντικές ιστορίες (πέρα από 1 που σχεδόν ολοκληρώθηκε -και πάλι δεν είχε πιάσει πολύ screen time) για τους χαρακτήρες και δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια κατεύθυνση/στόχος. (Περιμένω στα τελευταία επεισόδια να υπάρξει σαφής βελτίωση ως προς αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
  • 6 μήνες μετά...

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο κοντά στην πραγματικότητα είναι η σειρά. Άρχισα να την παρακολουθώ, αφότου ήρθα στη Nola, η σειρά δεν έχει αληθοφανή στοιχεία αλλά αληθινά.

 

Μου απονέμω και ένα αργυρό φτυάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Είμαι στην τρίτη σεζόν, επειδή αγοράζω τα blue rays καιπέρνω το χρόνο μου να την ευχαριστηθώ. Η 3η σεζόν είναι καλύτερη από τις προηγούμενες 2.


ασημένιο φτυάρι goes το insomniaK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...