Προς το περιεχόμενο

Η Sony τερματίζει την παραγωγή δισκετών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφου καποιοι ειναι συναισθηματικα δεμενοι με τις δισκετες θα πρεπει να εφευρεθει ενα νεο πρωτυπο καρτων μνημης που να ειναι σα δισκετα αλλα να εχει 1gb τουλαχιστο.

Πλακα πλακα,τα cd σε 2 χρονια θα ειναι επισης ιστορια,οπως και τα dvd σε 4.Ποιος ο λογος να μπαινεις σε διαδικασια για να γραψεις ενα cd με τοσο φθηνα usb stick που κυκλοφορανε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου καποιοι ειναι συναισθηματικα δεμενοι με τις δισκετες θα πρεπει να εφευρεθει ενα νεο πρωτυπο καρτων μνημης που να ειναι σα δισκετα αλλα να εχει 1gb τουλαχιστο.

Πλακα πλακα,τα cd σε 2 χρονια θα ειναι επισης ιστορια,οπως και τα dvd σε 4.Ποιος ο λογος να μπαινεις σε διαδικασια για να γραψεις ενα cd με τοσο φθηνα usb stick που κυκλοφορανε ?

 

Υπάρχουν τα ZIP drives (500-600Mb), δεν ξέρω κανέναν που τα χρησιμοποιεί...

 

Τα cd τα χρησιμοποιώ ακόμη σε ελάχιστον βαθμό (μουσική για το αυτοκίνητο), τα dvd είναι αυτά που έχω πετάξει ήδη (τα DVD-RW ειδηκά πλησιάζουν σε αναξιοπιστία τις δισκέττες "κυκλικός έλεγχος πλεονασμού", σας λέει τπτ?), και φυσικά δεν βλέπω κανέναν νόημα στην ύπαρξη blu-ray και τα σιναφή, παρά μόνο για διανομή ταινιών και video games offline... Σε καμία περίπτωση δεν θα χρησιμοποιούσα κάποιον οπτικό δίσκο οποιουδήποτε είδους για να αποθηκεύσω κάτι, πλέον υπάρχουν σκληροί δίσκοι / usb flash drives πολλών gb και φυσικά το ίντερνετ για μεταφορά αρχείων... Αν συμπεριλάβει κανείς σε αυτά, τα προβλήματα ανάγνωσης από φυσιολογικές φθορές (γρατζουνιές κτλπ), έρχετε το τελειωτικό χτύπημα... Προσωπικά πιστεύω πως όλα αυτά έχουν καταντήσει άχρηστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τα DVD-RW ειδηκά πλησιάζουν σε αναξιοπιστία τις δισκέττες "κυκλικός έλεγχος πλεονασμού", σας λέει τπτ?)

Ναι, οτι γραφεις σε πολυ ψηλες ταχυτητες (παντα πρέπει να γραφεις ενα βημα κατω απο αυτο που σε αφηνει ως maxiumum) ή σε noname δισκακια.

 

Εγω προσωπικα που γραφω σε philips και verbatim σε χαμηλες ταχυτητες, οχι μονο δεν εχω προβλημα, αλλα τα διαβαζει μεχρι και το drive-καβουρδιστηρι του XBOX.

 

Ξερω υπαρχουν σκληροι δισκοι και συναφη, αλλα αλλιως ειναι να εχεις ενα DVD-Video που παιζει παντου (σπιτι, πατρικο, tribeca θειου κλπ) και αλλιως να θες hardware media player που να υποστηριζει και αναπαραγωγη VIDEO_TS απο σκληρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οτι γραφεις σε πολυ ψηλες ταχυτητες (παντα πρέπει να γραφεις ενα βημα κατω απο αυτο που σε αφηνει ως maxiumum) ή σε noname δισκακια.

 

Εγω προσωπικα που γραφω σε philips και verbatim σε χαμηλες ταχυτητες, οχι μονο δεν εχω προβλημα, αλλα τα διαβαζει μεχρι και το drive-καβουρδιστηρι του XBOX.

 

Thnx για τις συμβουλές, τα έχω αποβάλει όμως τελειώς από την ζωή μου όλα τα προαναφερθέντα μέσα αποθήκευσης, οπότε δεν μου χρειάζονται (καλό είναι φυσικά να γράφονται για όποιον άλλο συμφορουμίτη ενδιαφέρεται)...

 

 

 

Ξερω υπαρχουν σκληροι δισκοι και συναφη, αλλα αλλιως ειναι να εχεις ενα DVD-Video που παιζει παντου (σπιτι, πατρικο, tribeca θειου κλπ) και αλλιως να θες hardware media player που να υποστηριζει και αναπαραγωγη VIDEO_TS απο σκληρο

 

Όσοι άνθρωποι δεν έχουν υπολογιστή σπίτι τους κατατάσσονται σητν κατηγορία "Νεάντερνταλ-Άνθρωποι των Σπηλαίων", οπότε δεν υπάρχει νόημα να μιλάς μαζί τους, πόσο μάλλον να κάτσεις να παρακολουθήσεις κάποια ταινία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι άνθρωποι δεν έχουν υπολογιστή σπίτι τους κατατάσσονται σητν κατηγορία "Νεάντερνταλ-Άνθρωποι των Σπηλαίων", οπότε δεν υπάρχει νόημα να μιλάς μαζί τους, πόσο μάλλον να κάτσεις να παρακολουθήσεις κάποια ταινία...

 

Είπαμε να υπερβάλουμε αλλά όχι και έτσι. Ο άνθρωπος μίλησε για πατρικά, για θείους κτλ. Δηλαδή εσύ γειώνεις και την οικογένεια σου? Παλιούς φίλους ή καινούργιους που γνωρίζεις από μη τεχνολογικές δραστηριότητες(κάποιο σπορ-γυμναστήριο ή γνωριμία σε διακοπές π.χ.) δεν κάνεις αν δεν έχουν popcornhour ή HTPC κάτω από την τηλεόραση τους? Και τους κατατάσεις και στην κατηγορία "Νεάτερνταλ" κιόλας? Ή πας μόνο για καφέ μαζί τους αλλά δεν βλέπεις ταινίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε να υπερβάλουμε αλλά όχι και έτσι. Ο άνθρωπος μίλησε για πατρικά, για θείους κτλ. Δηλαδή εσύ γειώνεις και την οικογένεια σου? Παλιούς φίλους ή καινούργιους που γνωρίζεις από μη τεχνολογικές δραστηριότητες(κάποιο σπορ-γυμναστήριο ή γνωριμία σε διακοπές π.χ.) δεν κάνεις αν δεν έχουν popcornhour ή HTPC κάτω από την τηλεόραση τους? Και τους κατατάσεις και στην κατηγορία "Νεάτερνταλ" κιόλας? Ή πας μόνο για καφέ μαζί τους αλλά δεν βλέπεις ταινίες?

 

Πλακίτσα έκανα μωρέ... ελεος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως ζουν ακόμα. Πριν 2-3 μέρες πάντως πήγε να μου δώσει ένας κάτι αρχεία σε δισκέτα (!). :confused:

 

Ε, εκεί έμεινα με το κλασσικό βλέμμα ζαβλακωμένης αγελάδας και με ένα ύφος σα να λέει "τι είναι αυτό;"... ευτυχώς τα βρήκαμε με CD-R. Το οποίο του το έδωσα εγώ κιόλας μιας και "οι δισκέτες συμφέρουν καλύτερα γιατί ξαναγράφονται".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου καποιοι ειναι συναισθηματικα δεμενοι με τις δισκετες

Σε συνδυασμό με τεμπελιά και απώλεια κοινής λογικής. Διάλογος μου πριν μήνες με τον λογιστή στη δουλειά που ήρθε να με ρωτήσει σε κάποια φάση αν έχουμε πουθενά δισκέτες:

 

-Tι να την κάνεις καλέ την δισκέτα?!!

-Πρέπει να δώσω κάτι αρχεία στην εφορία (ή στο IKA ήταν, δεν θυμάμαι τώρα)

-Ε δώστο σε φλασάκι.

-Πάντα σε δισκέτα τα δίνω, το γράφουν και στο σάιτ να δίνονται σε δισκέτα.

-Καλά μην κολλάς, τις οδηγίες τις έχουν γράψει πριν μια δεκαετία τουλάχιστον. Απλά εννούν να δοθεί σε μέσο αποθήκευσης, κι αν δεν αντιγράφουν τα αρχεία και το κρατάνε, στην τελική γράψτο σ'ενα cd για να μην αφήσεις φλασάκι. Αν και τζάμπα και το δισκάκι για αρχείο ούτε 1mb, αλλά τεσπά, που να βρεις τώρα δισκέτα. Kάτσε να σου δώσω cd.

- βλέμμα βαθειάς σκέψης του στυλ: α) λες όντως να εννοούν γενικά μέσο αποθήκευσης?" και β) κι έτσι να 'ναι, σιγά μην κάθομαι να ψήνω cd τώρα*

.....Μπα, άσε, πάω επάνω να δω μήπως βρω καμία.

 

Το ότι έχασε και 20 λεπτά να βρει την ρημάδα την δισκέτα και θα είχε τελειώσει σε 5' με το burn cd, έτερον εκάτερον.:rolleyes:

 

"οι δισκέτες συμφέρουν καλύτερα γιατί ξαναγράφονται".

LMAO, που να δεις τα επανεγγράψιμα cd, έπρεπε να του πεις. Και θα άφηνες την ενημέρωση για φλασάκια για άλλο επεισόδιο, μην πάθει διπλό πολιτιστικο-τεχνολογικό σοκ ο άνθρωπος μέσα σε 2 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ σοβαρά;; Και χρησιμοποιήσα μια χθές για να περάσω sata driver για εγκατάσταση xp στο pc φίλου αφού βαριόμουν να φτιάξω νέο CD και απο το bios δεν είχε επιλογή.

 

Είχα μια τσάντα γεμάτη παλιές και για να βρώ μια να δουλεύει πέταξα 6, το φορμάρισμα έκανε κανα 10'-15' (όχι quick) ενώ ο ήχος μου θύμισε τις παλιές εποχές που συμπίεζα τα πάντα και τα έκανα κομμάτια για να μπούν σε δισκέτα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...