Προς το περιεχόμενο

Filezilla index


iFrankie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Χθες εφτιαξα εναν ftp server αλλα δεν εχω βρει τροπο να τον βαλω online στο browser. Δηλαδη ο αλλος να μπορει να εχει προσβαση στα αρχεια απο πχ τον firefox και οχι μονο απο filezilla οποτε χρειαζομαι λιγο τα φωτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις τον ftp server με κάποιο browser πρέπει να γράψεις την ανάλογη διεύθυνση

>ftp://ip:port για παράδειγμα ftp://192.168.1.10:21

Θεωρώ αυτονόητο (με βάση αυτά που έγραψες) ότι ο ftp server λειτουργεί και έχεις ορθή πρόσβαση αν χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο ftp client.

 

Στα υπόψη ότι ο firefox δεν υποστηρίζει upload στον ftp server, ενώ ο IE υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με FTP Client είναι όλα μια χαρά.Aπο firefox ή IE είναι το προβλημα μου πατάω τις ip και τα σχετικα (πχ 77.65.234.43:21) και κάνει πάνω απο 10 λεπτά να ανοίξει το index και κάθε επομένη σελίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με FTP Client είναι όλα μια χαρά.Aπο firefox ή IE είναι το προβλημα μου πατάω τις ip και τα σχετικα (πχ 77.65.***:21) και κάνει πάνω απο 10 λεπτά να ανοίξει το index και κάθε επομένη σελίδα...

Γράφεις

>77.65.234.43:21

και πατάς enter ή γράφεις

>ftp://77.65.234.43:21

και πατάς enter;

 

Επίσης δοκιμαστικά απενεργοποίησε antivirus και firewall (και στον υπολογιστή και στον router)

 

Τι εννοείς "να ανοίξει το index". Δε σου δείχνει λίστα με τα αρχεία;

 

Κάτι ακόμα. Έχεις αρκετό upload bandwidth για να τρέχει ομαλα ο ftp server;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 πρώτα τα εχω δοκιμασει και ναι με το index εννοω την λίστα με τα αρχεια...Έχω απενεργοποιήσει firewalls και σε router και windows και παλι τα ιδια

Upload εχω 1024kb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με οποιοδήποτε ftp client η σύνδεση είναι άμεση και γρήγορη ή την καθυστέρηση την έχεις μόνο με τους browsers;

 

Αν είναι έτσι όπως τα λες, τρία πραγματα μπορώ να φανταστώ:

-Δεν έχεις αρκετό bandwidth (πχ το δίκτυο σου είναι φορτωμένο)

-O ftp server δεν είναι σωστά ρυθμισμένος (ποιον χρησιμοποιείς ; )

-Κάποιος firewall ή antivirus σου κόβει τα πακέτα. Μήπως συνδεεσαι με conn-x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με οποιοδήποτε ftp client η σύνδεση είναι άμεση και γρήγορη ή την καθυστέρηση την έχεις μόνο με τους browsers;

 

Αν είναι έτσι όπως τα λες, τρία πραγματα μπορώ να φανταστώ:

-Δεν έχεις αρκετό bandwidth (πχ το δίκτυο σου είναι φορτωμένο)

-O ftp server δεν είναι σωστά ρυθμισμένος (ποιον χρησιμοποιείς ; )

-Κάποιος firewall ή antivirus σου κόβει τα πακέτα. Μήπως συνδεεσαι με conn-x

 

 

 

Απο ftp client είμαι εντάξει δεν κολλαει μονο με browser

Το δικτυο για να ειναι φορτωμένο πρέπει οι να μαστε πολλοι χρηστες συνδεμενοι ή να κατεβάζω/ανεβάζω την ωρα που το δοκίμαζα δεν έκανα τιποτα απο τα παραπάνω.

Χρησιμοποιώ Filezilla Server

Συνδέομαι με forthnet

και κατι συμαντικο που μπορει να παρέβλεψα ειναι οτι οταν παω να συνδεθω απο firefox/ie βγαζει συνεχεια στο log του filezilla για 421 Cant Create Socket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...