Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκε η πειρατεία λογισμικού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μονο που αν θυμαστε καλα οι σελιδες ελληνων διαχιεριστων με παρανομο περιεχομενο βαζουν λουκετο και ακολουθουν κι αλλες οποτε να περιμενετε πολλες εξελιξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που αν θυμαστε καλα οι σελιδες ελληνων διαχιεριστων με παρανομο περιεχομενο βαζουν λουκετο και ακολουθουν κι αλλες οποτε να περιμενετε πολλες εξελιξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να σηκωθείς από την καρεκλα σου και να πας να τα σκάσεις για να πάρει κάτι ενώ μπορεί να πάρεις το ίδιο πράγμα δωρεάν χωρίς να σηκωθείς :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς.

Δεν μπορώ να βρω έναν λόγο να τα αγοράσω.

Μπορώ να βρω έναν λόγο για να μη κλέψω τη τράπεζα, τη φυλακή.

 

Ξανά και ξανά και ξανά.

Δηλαδή είσαι ένοχος μόνο αν σε πιάσουν, ε? Μωρέ αυτά βλέπω και σκέφτομαι ότι είναι βλακεία η θεωρία της αναρχίας. Πως θα αυτορυθμιστεί ένα σύστημα όταν τα τμήματα του παίρνουν στα σοβαρά μόνο ένα νόμο, αυτόν της ζούγκλας;

 

Άλλο αυτό που λέει ο windshear, που έχει πάρει και 16 thumbs up αυτή την ώρα (και ένα δικό μου) και άλλο το κλέβω γιατί μπορώ.

[Οι άθλιοι vs Έγκλημα και Τιμωρία.]

 

Γενικά, όταν κάποιος κυκλοφορεί με την νοοτροπία θα κάνω ότι μπορώ(προφανώς όχι με την έννοια της προσπάθειας) και χωρίς κανένα ηθικό χάρτη, τότε γίνεται ένα καρκίνωμα στο κοινωνικό σύνολο στο οποίο ανήκει. Η βάση για αυτό είναι η ατιμωρησία φυσικά και ένα προβληματικό παράδειγμα είναι η χώρα μας. Γιατί προφανώς δεν τη λέω μόνο στο heatspreader εδώ πέρα, αλλά σε όλους όσους οδήγησαν το ευρύτερο κοινωνικό-οικονομικό σύνολο στο οποίο ανήκω (Ελλάδα) στον πάτο.

 

 

hal9000, ωραίο tag! pircacy :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'

Απλά το είπα αυτό, για να το τονίσω και να καταδικάσω την άποψη περί ηθικής που ίσως να πλανιόταν στον αέρα ή στο μυαλό κάποιου.

...

Δεν ξέρω για σένα αλλά εγω συνεχίζω να έχω ηθικές απόψεις πάνω από το μέσο όρο. Έχω δυο μηχανάκια. Το ένα έχει αυθεντικά windows, αυθεντικό antivirus και openoffice. To άλλο έχει Linux, οπότε κατάλαβες. Δεν με ενδιαφέρει να βρω σπασμένα τα win7 64 ultimate ή το office 2010 enterpr γιατί απλά δεν τα χρειάζομαι.

 

Όσον αφορά το ηθικό στο θέμα βενζίνης. Άμα βρω ένα αφύλακτο ανοιχτό δοχείο που έχει βενζίνη, δε θα του χαρίσω, αλλά δεν θα σπάσω καπάκι ντεπόζιτου βενζίνης για να κλέψω. Πίστεψε με ξέρω να φυλαχτώ και θα το κάνω (να σπάσω καπάκι και να ρουφήξω 10 λίτρα) σε λιγότερη ώρα από το να κατεβάσω την Χ πειρατική έκδοση των windows. Πάμε στην περίπτωση της τράπεζας; Άμα βρω ένα 20ευρω στο δρόμο, απλά θα το βάλω στην τσέπη μου. Έχω βρει αρκετές φορές πορτοφόλι και το παρέδωσα στις αρχές ή στον ιδιοκτήτη (αν είχε στοιχεία). Τράπεζα δε θα έκλεβα για τον ίδιο λόγο που δε έσπαζα καπάκι ντεπόζιτου, αν και πάλι πιστεύω ότι είναι εύκολο.

 

Οι ηθικοί φραγμοί απέχουν πολύ από τους νομικούς φραγμούς και όταν έχεις αρκετούς από τους πρώτους, δύσκολα φτάνεις στους δεύτερους. Ο φόβος είναι πολύ κοντά στους νομικούς φραγμούς. Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ δεν θέλω να φοβάμαι μη με πιάσουν για κάτι που δεν χρειάζομαι ή έχω εναλλακτικές δωρεάν χρήσεις (μιλάω για το λογισμικό). Αν ζούσα σε περιβάλλον ανέχειας, τότε τίθεται θέμα επιβίωσης και όλες οι προηγούμενες κουβέντες πάνε περίπατο και δεν ισχύουν. Αντίθετα ζούμε κάπου στη μέση (ανέχεια και πολυτέλεια) οπότε δεν δικαιολογείται η ισοπέδωση των πάντων.

Είναι προφανές ότι οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά είναι αδιανόητο να ακούγεται κλάψα για τους μισθούς και την ίδια στιγμή να παρατηρείται αύξηση στις πωλήσεις hardware. Έχεις πειρατικό λογισμικό; Πρόβλημα σου, αλλά μην μου κλαίγεσαι (γενικά μιλάω έτσι; ) ότι τα win είναι ακριβά και την άλλη μέρα αγοράζεις pc των 1000 ευρώ!

 

Να το κλείσω από την πλευρά μου το θέμα.

-Δεν έχω λεφτα, δεν αγοράζω ή ψάχνω άλλες λύσεις

-Δεν έχω λεφτά αλλά το έχω ανάγκη, ίσως να το βρω πειρατικό

-Εχω λεφτά, ε όχι δεν θα το παίξω ψευδόμαγκας και κλαψιάρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αντιστοιχία αυξάνονται οι διώξεις και το κυνηγητό και αυξάνεται και η πειρατία :lol: να τα βλέπουν μερικοί μερικοί.Νομίζω πρέπει να νομιμοποιηθεί η πειρατία οπως τα ναρκωτικά σε κάποια κράτη για να μειωθούν οι χρήστες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλα τα πράγματα το ίδιο. Υπάρχει μία ιεραρχία στα πάντα γύρω μας. Από αξίες, από θέσης εργασίας, από συναισθήματα, από πράξεις, από όλα!

 

Δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τα πάντα.

Το ότι κάποιος προμηθεύεται, πειρατικό υλικό, δεν σημαίνει ότι προάγει το νόμο της ζούγκλας.

 

Αυτό που είπε ο windshear το οποίο το βλέπουμε και παρακάτω, διαψεύστηκε από πολλούς και τέλος πάντων φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι ότι ο λόγος που όλοι κατεβάζουν πειρατικά είναι επειδή μπορούν και όχι θέμα χρημάτων. Αν δεν σου αρέσει η αλήθεια και προτιμάς να εθελοτυφλείς, είναι δικό σου θέμα.

Από ότι καταλαβαίνω εσύ, αλλά και πολλοί άλλοι βρήκατε την δικαιολογία του windshear όμορφη, εύκολη, εύπεπτη και πιασάρικη.

 

Δεν είναι τυχαίο που όπου δεν υπάρχουν λεφτά, η πειρατεία ακμάζει! Όσο εργαζόμουν στην Ελλάδα και έπαιρνα 700€, δεν έμενε τίποτα για να αγοράσω αυθεντικό λογισμικό, τώρα που εργάζομαι εξωτερικό και μου περισσεύουν 2χιλιάρικα κάθε μήνα (από εκεί που μου περίσσευαν 200€ με δυσκολία) εννοείται ότι δε σκέφτομαι καν να μπω στη διαδικασία να κατεβάσω πειρατικό software. Δεν είναι θέμα νοοτροπίας των Ελλήνων, αλλά θέμα άδειας τσέπης και δε θα έπρεπε καν να μας βάζουν χέρι για την άνοδο της πειρατείας.

 

 

 

Γενικά, όταν κάποιος κυκλοφορεί με την νοοτροπία θα κάνω ότι μπορώ(προφανώς όχι με την έννοια της προσπάθειας) και χωρίς κανένα ηθικό χάρτη, τότε γίνεται ένα καρκίνωμα στο κοινωνικό σύνολο στο οποίο ανήκει.

Ποιος είναι αυτός που το κάνει αυτό? Αυτός που κατεβάζει τα Windows?

Σοβαρά μιλάς?

Πάει το έκλεισες το θέμα και έβγαλες καρκινώματα τις κοινωνίας κάποιους (δηλαδή όλους - όλοι έχουν) που έχουν παράνομο υλικό στη κατοχή τους?

 

 

 

Γιατί προφανώς δεν τη λέω μόνο στο heatspreader εδώ πέρα, αλλά σε όλους όσους οδήγησαν το ευρύτερο κοινωνικό-οικονομικό σύνολο στο οποίο ανήκω (Ελλάδα) στον πάτο.

Έχεις οργή μέσα σου και δεν ξέρεις τι σου φταίει νομίζω.

Δεν έχει σχέση ξαναλέω το ότι κάποιος κατεβάζει πειρατικό υλικό επειδή γουστάρει να στο πω έτσι, για το πως έφτασε έτσι η χώρα.

Είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι το συγκεκριμένο και χαμηλά σε ιεραρχία.

Μακάρι να κατέβασαν όλοι πειρατικό υλικό και να είχαν άλλες αξίες....

 

 

Και τέλος μία ερώτηση προς εσένα.

Όλα αυτά τα λες βάζοντας τον εαυτό σου να προβληματιστεί και ρωτώντας εμάς, αλλά και τον εαυτό σου σαν τρίτο?

Με λίγα λόγια κατεβάζεις και εσύ πειρατικό υλικό και θέλεις να μαζέψεις γνώμες γι' αυτό που κάνεις προκαλώντας τις αντιδράσεις των "πειρατών"?

 

Δεν ξέρω για σένα αλλά εγω συνεχίζω να έχω ηθικές απόψεις πάνω από το μέσο όρο. Έχω δυο μηχανάκια. Το ένα έχει αυθεντικά windows, αυθεντικό antivirus και openoffice. To άλλο έχει Linux, οπότε κατάλαβες. Δεν με ενδιαφέρει να βρω σπασμένα τα win7 64 ultimate ή το office 2010 enterpr γιατί απλά δεν τα χρειάζομαι.

Δεν έχεις πειρατικό υλικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα σχόλιο και μια παρατήρηση.

 

Σχόλιο: Μιλάμε για αύξηση 1%. Σιγά τα αυγά. Άνετα το θεωρείς στατιστικό λάθος. Βγάλαν ανακοινωθέν ... έτσι για να βγάλουν

 

Παρατήρηση (γενικότερη και δεν είναι προσωπική απάντηση σε κανέναν από τους προηγούμενους): Για να αγοραστούν άδειες λογισμικού δεν υπάρχουν λεφτα, αλλά για αγορά νέων υπολογιστών υπάρχουν; (αύξηση 11%). Άμα δεν έχω λεφτά για βενζίνη, δεν αγοράζω αυτοκίνητο.Σωστά;

 

Για πολλούς ο υπολογιστής είναι εργαλείο δουλειάς . Εφόσον δεν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις "πειρατικό" υπολογιστή θα ζοριστείς και θα τον αγοράσεις .Από τη στιγμή όμως που μπορείς να έχεις πειρατικό λογισμικό και δεν υπάρχουν λεφτά ,δε βλέπω το λόγο να μην το κάνεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να πω οτι η παρομοίωση του Η/Υ με το αυτοκίνητο- και του -software με την βενζίνη, είναι λίγο ατυχής...

Στον Η/Υ δεν χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να περνάς τα win... Εεεμ...! Άκυρο αυτό μάλλον. :-D

Καλύτερα, -δεν ειναι απαραίτητο μετά απο κάθε μερικές ώρες χρήσης του pc, να περνάς καινούρια win, απλά και μόνο για να καταφέρεις να το ανοίξεις και να κάνεις ένα και μόνο πράγμα, ( βλέπε αυτοκίνητο, βενζίνη, κίνηση )

Το λειτουργικό η το κάθε software, είναι ένα κομμάτι απο το σύνολο, που αποτελεί τον Η/Υ.πχ τροχοί, σασμαν, ψυγείο κλπ, αντίστοιχα σε ένα αυτο/το- και όχι η βενζίνη, που την αντίστοιχη δουλειά κάνει το ρεύμα, στον Η/Υ.

Το λειτουργικό θα μπορούσε να είναι όπως το ΒΙΟS και να μήν υπάρχει καθόλου πειρατεία αλλά τότε βλέπεις το κόστος παραγωγής για τον κάθε bill, θα ήταν λίγο περισσότερο απο μηδαμινό (βλ.δισκάκια dvd) και το περιθώριο (αισχρό)κέρδους μικρότερο.

Το μόνο κοινό (software-βενζίνης) που μπορώ να βρω είναι η γελοία υψηλή τιμή που έχουν και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...