Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκε η πειρατεία λογισμικού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε τρελιάρη, δεν είναι εταιρία προγραμματιστών, αλλά σπίτι για διάφορους indies.

Ο καθένας από τους developers αποφάσισε να ανοίξει τον κώδικα του εξαιτίας της έκπληξης που εισέπραξε. Μόνο αυτοί του World of Goo το έπαιξαν δύσκολοι.

 

Επική κίνηση αυτή πάντως.

Και αυτό το κόλπο με το pioneer one - δεν το έχω δει ακόμα βέβαια, αλλά ωραίο κόλπο, όπως και να έχει.

 

Να αναφέρω κάπου εδώ και το http://www.kickstarter.com/, ένα φοβερό μοντέλο αγοράς. Σε αυτό βασίστηκε το pioneer one και ο επικείμενος distributed αντικαταστάτης του facebook.

 

 

Τέλος, είσαι software engineer ή αγρότης; Κάτι για πατατούλες είχα δει σε ένα άλλο post. :lol:

 

 

In other news...

Τι προγράμματα χρησιμοποιείτε και δεν τα προσφέρουν οι εταιρίες στους φοιτητές δωρεάν; Συγκεκριμένα, AutoCad δεν δίνουν;

Σε εμάς πάντως το Matlab το δίνουν. Τώρα κάτι Orcad και multisim... έχουν και αυτά τα trial τους με τα οποία δουλεύουμε άνετα.

Γενικά, όσες εταιρίες δεν είναι εντελώς καθυστερημένες δίνουν μια κάποια free έκδοση στα πανεπιστήμια.

Στο κάτω κάτω αν δεν πιάσουν από εκεί πελάτες, από που θα τους πιάσουν;

Χαζή είναι η Microsoft που δίνει εντελώς δωρεάν και χωρίς δεσμεύσεις λειτουργικά και προγράμματα σε φοιτητές; (Για να είμαι και εγώ trendy...) Τυχαίο; Δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα χαλάς το image της εταιρίας... :lol:

Στην wolfire αναφερόμουν που με το εκατομμύριο που έβγαλε όχι μόνο εταιρία είναι αλλά και πολυεθνική. :rolleyes:

 

Usually I don't buy games, I donate to their creators, because I mostly play free games (as in freedom ;-)), but the Humble Indie Bundle was really attractive since we chose the price and could give some to charity. It felt more like a donation than buying. All the games had a GNU/Linux version, that's something important for me since I only use GNU/Linux.

 

(Με λίγα λόγια δικός μας είναι, τα σχετικά με τις εταιρίες είναι για αυτούς που νομίζουν ότι οι εταιρίες αποτελούνται από γραβατωμένους και κουστουμάτους. Τέτοιες ευκαιρίες δεν τις αφήνουν να πάνε χαμένες, αλλά φαίνεται ο Stallman δεν έχει τακτική επαφή με την επικαιρότητα (sic) και ειδικότερα στο συγκεκριμένο ηλικιακό γκρουπ.)

 

 

Αφού το έχεις απορία φίλε μου, είμαι μηχ. μηχ. του ΕΜΠ, ζω σε νησί και αναζητώ την πλήρη αυτονομία και εν μέρει την έχω επιτύχει. :-)

 

 

Υ.Γ. Κουζουλός, σε μεγάλο βαθμό και όταν πρέπει και το σηκώνει η περίσταση, ναι, τρελιάρης, όχι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κάτω κάτω αν δεν πιάσουν από εκεί πελάτες, από που θα τους πιάσουν;

Χαζή είναι η Microsoft που δίνει εντελώς δωρεάν και χωρίς δεσμεύσεις λειτουργικά και προγράμματα σε φοιτητές; (Για να είμαι και εγώ trendy...) Τυχαίο; Δε νομίζω.

 

Τα ιδια κανει και η adobe, αν και αυτη χρεωνει απλα σχεδον στο 1/4 της τιμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...