Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκε η πειρατεία λογισμικού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το 1/3 των εργαζομενων να ειναι δημ υπαλληλοι και να παιρνουν 1500-2000 δουλευοτας (LoL) 35 ωρο ναι καπου εκει ειναι.

Ναι ε? Κοίτα να δεις, πως χαλάει ή μάλλον καλύτερα ομορφαίνει την εικόνα ενός κράτους μια τέτοια δημοσκόπηση. Απλά η πραγματικότητα είναι άλλη. 700Ευρώ πλέον παίρνεις και είσαι άρχοντας!

 

Στα παιχνιδια αναφερομαι στο Pc , σπανια ειναι πανω απο 50 euro στις κονσολες ειναι αλλιως ξερω.

Στις κονσόλες αναφερόμουν, λόγω ότι αγοράζω παιχνίδια για PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχουμε καποια επισημα στοιχεια για αυτο;

 

:lol: πόσο επίσημα, τόσο σαν αυτά της Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας της Ελλάδος που ο τσελεμεντές έλυνε και έδενε;;; :lol:

 

Αν θέλεις πραγματικά να μάθεις ποια είναι η κατάσταση και τί συμβαίνει, δεν περιμένεις αναλύσεις από τρίτους αλλά ρωτάς ο ίδιος τους ιδιοκτήτες που είσαι χρόνια πελάτης και που από αυτούς θα πάρεις μία ειλικρινή απάντηση και αν δεν τους γνωρίζεις και δεν είσαι πελάτης, μπες, κάνε μία βόλτα και δες πόσες ταινίες είναι νοικιασμένες και φυσικά το ίδιο ισχύει και για τους κινηματογράφους που από την κίνηση καταλαβαίνεις πόσα εισιτήρια κόβουν.

 

Με λίγα λόγια, επίσημα στοιχεία υπάρχουν αλλά δεν είναι επίσημα δημοσιευμένα, το θέμα όμως είναι ότι όσο μαγείρεμα και αν τους ρίξουν, την πραγματική εικόνα δεν μπορούν να την διαστρεβλώσουν και αυτή την εικόνα δεν χρειάζεσαι εμένα να στην δείξω, φίλους, γνωστούς, συγγενείς, έχεις, ρώτα λοιπόν στον κύκλο σου, δες την κίνηση των καταστημάτων/κινηματογράφων και γενικότερα αναρωτήσου πως γίνεται σε έρευνες που έχουν μία "ιδιαίτερη σκοπιμότητα" ο κανόνας να γίνεται εξαίρεση και τούμπαλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα παρά μόνον την πρώτη σελίδα. Και εκεί εστιάζω περισσότερο.

 

Να ξεκαθαρίσω λοιπόν προτού πω την άποψή μου ότι και εγώ κατεβάζω προγράμματα όπως όλοι. Το θέμα είναι ότι είμαστε φτωχοί και δεν αγοράζουμε νόμιμο λογισμικό? Η ότι δεν μας μένει δραχμή από τα άσκοπα έξοδα του στοιχήματος, του τζόγου γενικά, τα μπουζούκια, τον καθημερινό καφέ και το γενικό λούσο?

 

Βασικά ένας φίλος παραπάνω είπε ότι έβγαζε 700 ευρώ στην Ελλάδα. Και τώρα που βγάζει 2 χιλιάρικα ψωνίζει νόμιμο λογισμικό. Θάθελα να έβλεπα και κάποια απόδειξη για αυτό. Δεν μου αρκεί απλά ένα κείμενο.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι η φτώχεια μας που δεν ψωνίζουμε νόμιμα προγράμματα αλλά το κόστος αυτών και η ευκολία που τα βρίσκουμε και τα κατεβάζουμε καθώς και η απόλυτη έλειψη καταπολέμησης της πειρατειας.

 

Το γαμάτο έκλεισε γιατί έπεσε κάποια καρφωτή. Υπάρχουν άλλα 100 γαμάτα με μεγάλη πληρώτητα. Αν υπήρχε αληθινή καταπολέμηση της πειρατείας θα τα έκλειναν και αυτά με μεγάλη ευκολία. Δεν υπάρχει όμως και για αυτό και η "κουτσή Μαρία" πλέον κατεβάζει ότι θέλει και όποτε το θέλει.

 

Να ρίξουν λοιπόν τις τιμές να δείτε πόσο εύκολα ο οποιοσδήποτε θα αγοράζει νόμιμο λογισμικό ακόμη και στην Ελλάδα. 20 χρόνια+ επίσημη ενασχόληση με το αντικείμενο και για πρώτη φορά στην ζωή μου αν και το έχω jailbroken αγοράζω εφαρμογές για το iPhone μου. Γιατί? Γιατί είναι φτηνές! Και γιατί είναι εύκολο να τις αγοράσει κανείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα παρά μόνον την πρώτη σελίδα. Και εκεί εστιάζω περισσότερο.

 

Να ξεκαθαρίσω λοιπόν προτού πω την άποψή μου ότι και εγώ κατεβάζω προγράμματα όπως όλοι. Το θέμα είναι ότι είμαστε φτωχοί και δεν αγοράζουμε νόμιμο λογισμικό? Η ότι δεν μας μένει δραχμή από τα άσκοπα έξοδα του στοιχήματος, του τζόγου γενικά, τα μπουζούκια, τον καθημερινό καφέ και το γενικό λούσο?

 

Βασικά ένας φίλος παραπάνω είπε ότι έβγαζε 700 ευρώ στην Ελλάδα. Και τώρα που βγάζει 2 χιλιάρικα ψωνίζει νόμιμο λογισμικό. Θάθελα να έβλεπα και κάποια απόδειξη για αυτό. Δεν μου αρκεί απλά ένα κείμενο.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι η φτώχεια μας που δεν ψωνίζουμε νόμιμα προγράμματα αλλά το κόστος αυτών και η ευκολία που τα βρίσκουμε και τα κατεβάζουμε καθώς και η απόλυτη έλειψη καταπολέμησης της πειρατειας.

 

Το γαμάτο έκλεισε γιατί έπεσε κάποια καρφωτή. Υπάρχουν άλλα 100 γαμάτα με μεγάλη πληρώτητα. Αν υπήρχε αληθινή καταπολέμηση της πειρατείας θα τα έκλειναν και αυτά με μεγάλη ευκολία. Δεν υπάρχει όμως και για αυτό και η "κουτσή Μαρία" πλέον κατεβάζει ότι θέλει και όποτε το θέλει.

 

Να ρίξουν λοιπόν τις τιμές να δείτε πόσο εύκολα ο οποιοσδήποτε θα αγοράζει νόμιμο λογισμικό ακόμη και στην Ελλάδα. 20 χρόνια+ επίσημη ενασχόληση με το αντικείμενο και για πρώτη φορά στην ζωή μου αν και το έχω jailbroken αγοράζω εφαρμογές για το iPhone μου. Γιατί? Γιατί είναι φτηνές! Και γιατί είναι εύκολο να τις αγοράσει κανείς :)

 

Έχεις καταλαβει ότι λες ακριβώς το ίδιο με αυτό που λέει ο φίλος που τώρα βγάζει 2000 ευρώ?

 

η αναλογία των 20 ευρώ ανά DVD (λέμε τώρα) είναι διαφορετική στα 700 και 2000 ευρώ... δηλαδή 1/35 και 1/100 => Τα 20 ευρώ του '700' αναλογούν σε 57 περίπου ευρώ του '2000' (700/35 και 2000/35)

μαθηματικά στο σχολείο γιοκ?

Επεξ/σία από linkinpark4175
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα παρά μόνον την πρώτη σελίδα. Και εκεί εστιάζω περισσότερο.

 

Να ξεκαθαρίσω λοιπόν προτού πω την άποψή μου ότι και εγώ κατεβάζω προγράμματα όπως όλοι. Το θέμα είναι ότι είμαστε φτωχοί και δεν αγοράζουμε νόμιμο λογισμικό? Η ότι δεν μας μένει δραχμή από τα άσκοπα έξοδα του στοιχήματος, του τζόγου γενικά, τα μπουζούκια, τον καθημερινό καφέ και το γενικό λούσο?

 

Βασικά ένας φίλος παραπάνω είπε ότι έβγαζε 700 ευρώ στην Ελλάδα. Και τώρα που βγάζει 2 χιλιάρικα ψωνίζει νόμιμο λογισμικό. Θάθελα να έβλεπα και κάποια απόδειξη για αυτό. Δεν μου αρκεί απλά ένα κείμενο.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι η φτώχεια μας που δεν ψωνίζουμε νόμιμα προγράμματα αλλά το κόστος αυτών και η ευκολία που τα βρίσκουμε και τα κατεβάζουμε καθώς και η απόλυτη έλειψη καταπολέμησης της πειρατειας.

 

Το γαμάτο έκλεισε γιατί έπεσε κάποια καρφωτή. Υπάρχουν άλλα 100 γαμάτα με μεγάλη πληρώτητα. Αν υπήρχε αληθινή καταπολέμηση της πειρατείας θα τα έκλειναν και αυτά με μεγάλη ευκολία. Δεν υπάρχει όμως και για αυτό και η "κουτσή Μαρία" πλέον κατεβάζει ότι θέλει και όποτε το θέλει.

 

Να ρίξουν λοιπόν τις τιμές να δείτε πόσο εύκολα ο οποιοσδήποτε θα αγοράζει νόμιμο λογισμικό ακόμη και στην Ελλάδα. 20 χρόνια+ επίσημη ενασχόληση με το αντικείμενο και για πρώτη φορά στην ζωή μου αν και το έχω jailbroken αγοράζω εφαρμογές για το iPhone μου. Γιατί? Γιατί είναι φτηνές! Και γιατί είναι εύκολο να τις αγοράσει κανείς :)

 

Όχι 100 gamato δεν υπάρχουν σήμερα στην Ελλάδα αλλά ούτε ένα με αντίστοιχη κίνηση και αυτό αποδεικνύεται από το γράφημα του κόμβου διασύνδεσης των παρόχων.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3420799&postcount=69

 

Καταρχήν δεν κατεβάζουν όλοι παράνομα προγράμματα, πολλοί χρησιμοποιούν linux οπότε και δεν έχουν ανάγκη τα πειρατικά προγράμματα, από εκεί και πέρα το γιατί κάποιος που βγάζει 2000+ ευρώ σε μία ευρωπαϊκή χώρα (εκτός Ελλάδας) γιατί επιλέγει να αγοράσει τα προγράμματά του και όχι να τα βρει σπασμένα το εξηγεί η έκθεση και δεν χρειάζονται μεμονωμένες αποδείξεις που μπορεί να δείξουν το δέντρο αλλά όχι το δάσος.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3344017&postcount=36

 

Από εκεί και πέρα το πως αποφασίζει κάποιος να διαθέσει τα χρήματα που του περισσεύουν (???) και το τί θεωρεί κάποιος απαραίτητο και τί σπατάλη... σηκώνει πολύ κουβέντα και δεν είναι της παρούσης.

 

Τα υπόλοιπα τα κάλυψε ο linkinpark4175 παραπάνω. Έτσι έχει το σύστημα. Κάπου ξεθεώνονται όλη μέρα για ένα κομμάτι ψωμί ώστε κάπου αλλού άλλοι να απολαμβάνουν αυτούς τους κόπους προσφέροντας (συγκριτικά) αέρα κοπανιστό.

 

Δεν είναι τυχαίο που οι αγορές έχουν γεμίσει με κινέζικα προϊόντα ή που διαδικτυακά η απόκτηση ενός αγαθού απεσταλμένου από την Κίνα πέρα από την τιμή του, τα μεταφορικά και ο εκτελωνισμός που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να υπάρχει, σαν σύνολο δεν ξεπερνάνε πολλές φορές τα $15 (πχ aliexpress) όταν για αποστολές εντός της Ελλάδας από ηλεκτρονικά καταστήματα τα μεταφορικά φτάνουν τα 10 ευρώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έγραψα αυτό? :confused:

Μπορείς να δείξεις link με το Post?

Οχι ρε συ μην τρελενεσαι ηταν Dead το Link σου απλα γιαυτο το σχολιασα οταν το εφτιαξα.

 

Οσο για τις τιμες των Games standar τιμη που αγοραζεις απεξω,VHSDistribution ας πουμε ειναι 46,70€ αρα στο 70€ ποσο;:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε αυτό με τα windows 7 dsp και τα 80 ευρώ, τόσο είχαν όταν πρωτοβγήκαν. Μάλιστα στο hardshop τα είχε 49 ευρώ και μετέπειτα 65. Τώρα τα έχουν πάει όλοι στα 100 ευρώ.

 

Για τις τιμές των παιχνιδιών πάντως, έχω να πω ότι παίζει ρόλο και η ανάγκη του "άμεσου". Εγώ πχ θέλω να ισχυριστώ τώρα ότι οι τηλεοράσεις είναι πανάκριβες. Σοβαρά, χρειάζεσαι 1.000 για να δεις tv. Ναι, μιλάω για τις led, αυτές βγήκαν τώρα, αυτές θα πάρω. Καταλάβατε που το πάω, έτσι; Εγώ πχ έχω δίπλα μου στο ράφι καμια 20αρια αυθεντικές ταινίες, και δεν έδωσα πάνω από 5,99 ευρώ για κάποια από αυτές.

Το ότι τα θέλουμε όλα άμεσα, παίζει παντού, όχι μόνο στο software και στις ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι αν ηθελαν να σταματησουν την πειρατεια θα το ειχαν κανει... με το να βγουν τα cd-rw/dvd-rw στο ευρυ κοινο με 20 ευρω μονο... τι περιμενεαν? Δεν θα ερχοταν και η στιγμη που θα αντεγραφε καποιος προγραμματα/μουσικη/ταινιες?

 

Μετα, μπορει πολυ ευκολα η microsoft να σταματησει την πειρατεια, τουλαχιστον στα χωραφια της... αν το update kb971033 που ελεγχει την αυθεντικοτητα των windows το ενσωματωσει στο sp1 που θα βγει σε λιγο, ενα καρο pc ανα τον κοσμο θα βγουνε off. Γιατι ομως αυτο που κανει το update δεν το ενσωματωνε απο την αρχη στα windows 7?

 

Μηπως εχει να κανει με την εξαπλωση του λογισμικου? Επισης ενας σημαντικος αριθμος εταιριων (antivirus & games περισσοτερο) στηριζονται στη microsoft. Πως γινεται να βγαινουν drivers και προγραμματα συμβατα με τα windows 7, πριν την επισημη κυκλοφορια τους? Στην microsoft δεν το ξερανε οτι κυκλοφορουνε εκδοσεις σε torrents που λενε οτι ειναι κανονικες και κανουν κανονικα τα updates? Δεν μπορουσανε αυτες να τις κλειδωσουνε στο πρωτο update αφου ηταν πριν την official?

 

Αν κλειδωσουν τα windows, ολες οι εταιριες θα χασουν ενα μεριδιο της αγορας, καποιοι θα πανε σε mac, καποιοι σε linux, καποιοι θα τα αγορασουν. Με δεδομενο οτι οι εταιριες αυτες πασχιζουν για να εχουν το μεγαλυτερο μεριδιο στην αγορα, πιστευω οτι κανουν και τα στραβα ματια συνειδητα.

 

Οσων αφορα την τιμη του ειναι αυτη που ειναι, πιστευω γιατι μπορει να το βαλει σε οποιοδηποτε μηχανημα χωρις περιορισμο σε hardware πχ mac με amd cpu, linux με ati gpu. Πιστευω ομως οτι το linux θα την βρει την ακρη, ενω η apple δεν την ενδιαφερει, γιατι πουλαει τα δικα της pc, και με αυτον τον τροπο αποτρεπει καποιους να τρεξουν το λειτουργικο της σε αλλα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία 40"+ Full HD, πόσο έχει?

Οι LED είναι τώρα, ίδια τιμή είχαν και οι παλιότερες, παλιότερα.

 

Μα αυτό είναι το θέμα που περιγράφω. Θα αγόραζες game 3ετίας που τώρα κάνει 9.99 ευρώ; (σχετικά καλή τιμή) Μάλλον όχι. Εγώ γιατί να αγοράσω τηλεόραση τριετίας; Άρα καταλήγουμε στο ότι οι τηλεοράσεις κάνουν 1.000 ευρώ.

(υποθετικά τα λέω, δεν προκειται να αγοράσω led tv)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι αν ηθελαν να σταματησουν την πειρατεια θα το ειχαν κανει... με το να βγουν τα cd-rw/dvd-rw στο ευρυ κοινο με 20 ευρω μονο... τι περιμενεαν? Δεν θα ερχοταν και η στιγμη που θα αντεγραφε καποιος προγραμματα/μουσικη/ταινιες?

Γιατί πολύ απλά η εταιρία που βγάζει τα CD/DVD κλπ δεν θα έχει κέρδος με το 20ευρω/προϊόν...

 

Μετα, μπορει πολυ ευκολα η microsoft να σταματησει την πειρατεια, τουλαχιστον στα χωραφια της... αν το update kb971033 που ελεγχει την αυθεντικοτητα των windows το ενσωματωσει στο sp1 που θα βγει σε λιγο, ενα καρο pc ανα τον κοσμο θα βγουνε off. Γιατι ομως αυτο που κανει το update δεν το ενσωματωνε απο την αρχη στα windows 7?

Γιατί μετά από 2-3 μέρες κάποιος θα το "crackarei" και θα γεμίσουν πάλι τα warezαδικα με το σπασμένο λογισμικό. (αν και έχω την εντύπωση πως αυτό έγινε με τα 7 ή ήταν τα vista?)

 

 

Μηπως εχει να κανει με την εξαπλωση του λογισμικου? Επισης ενας σημαντικος αριθμος εταιριων (antivirus & games περισσοτερο) στηριζονται στη microsoft. Πως γινεται να βγαινουν drivers και προγραμματα συμβατα με τα windows 7, πριν την επισημη κυκλοφορια τους? Στην microsoft δεν το ξερανε οτι κυκλοφορουνε εκδοσεις σε torrents που λενε οτι ειναι κανονικες και κανουν κανονικα τα updates? Δεν μπορουσανε αυτες να τις κλειδωσουνε στο πρωτο update αφου ηταν πριν την official?

Συνήθως leaked δοκιμαστικές είναι αυτές οι εκδόσεις που λες (Alpha/Beta/RC).

 

Αν κλειδωσουν τα windows, ολες οι εταιριες θα χασουν ενα μεριδιο της αγορας, καποιοι θα πανε σε mac, καποιοι σε linux, καποιοι θα τα αγορασουν. Με δεδομενο οτι οι εταιριες αυτες πασχιζουν για να εχουν το μεγαλυτερο μεριδιο στην αγορα, πιστευω οτι κανουν και τα στραβα ματια συνειδητα.

Λογικό είναι γιατί όσο και να λένε πως η πειρατεία σκοτώνει τις τσεπες τους...

πχ: χωρίς την πειρατεία οι περισσότεροι "καλλιτέχνες" βασισμένοι στο Photoshop δεν θα υπήρχαν γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι δεν θα δίναν τόσα λεφτά άσκοπα σε προϊόντα που δεν είναι για τόσο ευρύ κοινό.

(μερικοί απο αυτούς τους warezακιδες μόλις το μάθουν αρκετά καλά και [λέμε τώρα] ανοιξουν μαγαζί Photo.. θα αναγκαστούν να αγοράσουν άδειες χρήσης του photoshop. άρα στην τελική έγιναν πελάτες)

 

 

 

σορρυ για το wall-of-text

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό είναι το θέμα που περιγράφω. Θα αγόραζες game 3ετίας που τώρα κάνει 9.99 ευρώ; (σχετικά καλή τιμή) Μάλλον όχι. Εγώ γιατί να αγοράσω τηλεόραση τριετίας; Άρα καταλήγουμε στο ότι οι τηλεοράσεις κάνουν 1.000 ευρώ.

(υποθετικά τα λέω, δεν προκειται να αγοράσω led tv)

Α, ναι βέβαια.

Τώρα κατάλαβα πως το εννοείς.

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή.

 

Θα μπορούσα για να μη πληρώνω από ελάχιστα λεφτά, έως και τίποτα, να αγόραζα ή να μου χάριζαν τώρα ένα Playstation 2 και να έπαιζα εκεί, όταν έβγαινε το Playstation 4, να έβρισκα ή να αγόραζα ένα Playstation 3 και πάει λέγοντας.

 

Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό, καθώς ο καθένας μας θέλει να είναι μέσα στη τεχνολογία, όταν είναι λάτρης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ναι βέβαια.

Τώρα κατάλαβα πως το εννοείς.

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή.

 

Θα μπορούσα για να μη πληρώνω από ελάχιστα λεφτά, έως και τίποτα, να αγόραζα ή να μου χάριζαν τώρα ένα Playstation 2 και να έπαιζα εκεί, όταν έβγαινε το Playstation 4, να έβρισκα ή να αγόραζα ένα Playstation 3 και πάει λέγοντας.

 

Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό, καθώς ο καθένας μας θέλει να είναι μέσα στη τεχνολογία, όταν είναι λάτρης της.

 

Όμορφα εκτρέπεται η συζήτηση και καταλήγει σε αλήθειες που είναι μεθοδευμένα ριζωμένες στο αξιακό μας σύστημα. :-)

 

Υπάρχει μία ουσιαστική διαφορά μεταξύ της λατρείας της τεχνολογίας και της υπερκαταναλωτικής μανίας υπερκοστολογημένων προϊόντων που για κάποιο λόγο οι πρώτες μονάδες πληρώνουν το "R&D".

 

Άλλο λάτρης και άλλο θύμα.

 

Του λάτρη του αρέσει να γνωρίζει κάθε τί νέο που βγαίνει, πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί, τί έρχεται να αντικαταστήσει, σε ποιους απευθύνεται και πάει λέγοντας.

 

Ο λάτρης γνωρίζει ποιες είναι οι πραγματικές του ανάγκες, ποια είναι η πραγματική αξία ενός προϊόντος (αυτή που θα καταλήξει όταν "τα φώτα της δημοσιότητας" φύγουν από πάνω του) οπότε και επειδή έχει τις γνώσεις ξέρει με ποιο τρόπο θα καλύψει τις ανάγκες του χωρίς να πέσει θύμα των εταιριών.

 

Πόσοι ημιμαθείς (στην καλύτερη περίπτωση) αγοράζουν πανάκριβα προϊόντα απλά και μόνο επειδή μπορούν και επειδή έχουν την εντύπωση ότι το αντικείμενο είναι που έχει την αξία και όχι η γνώση της αξιοποίησής του;;;;

 

Κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας, όλοι στην πορεία τα μάθαμε με το να το ενδιαφερόμαστε και να "το ψάχνουμε το πράγμα" και πάντα κάνοντας συγκρίσεις με αντίστοιχα προϊόντα και υπηρεσίες οπότε και όλη αυτή η κριτική διαδικασία μας έκανε λάτρεις και όχι θύματα. Μας έκανε και σε αυτό το αντικείμενο σκεπτόμενα άτομα και όχι fanboys. :-)

 

Για να γυρίσουμε λοιπόν στο αρχικό θέμα του topic που είναι η εξάπλωση της πειρατείας και για να συσχετίσουμε τα παραπάνω με το topic, φανταστείτε να υπήρχε ένας αντιγραφέας που θα μπορούσε με μηδενικό ή έστω ελάχιστο κόστος να αντιγράφει hardware όπως γίνεται με το software. Δεν θα υπήρχαν αντίστοιχες αντιδράσεις από τις εταιρίες hardware; Πόσο θα αγοράζαμε το ps4 ή μία 3d τηλεόραση;;;

 

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας; Δεν το νομίζω! Ήδη υπάρχει αυτός ο αντιγραφέας και κοστίζει ελάχιστα για αυτό και σε αυτόν έχουν στραφεί όλες οι εταιρίες. Ονομάζεται Κίνα και το φθηνά εργατικά χέρια που παραμένουν φθηνά λόγω των εργασιακών σχέσεων από την μια και από την πληθώρα του εν δυνάμει εργατικού δυναμικού από την άλλη, επιτρέπει την δημιουργία νέων συσκευών με ελάχιστο κόστος, συσκευών τεχνολογίας αιχμής, που όμως μέρος της θα περάσει στην τοπική τους κατανάλωση σε τιμές που να μπορούν να αγοράσουν τα προϊόντα αυτά οι ίδιοι και από την άλλη να κρατήσουν και τον πληθωρισμό που θα τους ανάγκαζε στο άμεσο μέλλον να πρέπει να δώσουν αυξήσεις στους μισθούς για να μην υπάρχουν εντάσεις (ή και αυτοκτονίες).

 

Αυτά λοιπόν τα φθηνά προϊόντα πλέον βρήκαν τον δρόμο τους προς τις αγορές μας και όσο και αν φαντάζει άσχετο με το θέμα του topic, στην ουσία είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

Όπως ένας "πειρατής" παίρνει μία ταινία ή μία σειρά και την μοιράζεται με κόσμο ο οποίος θα μπορούσε να αποτελεί μέρος του αγοραστικού κοινού των εταιριών, έτσι και ένας Κινέζος αγοράζει εξαιρετικά φθηνά κάποια προϊόντα τα οποία προορίζονταν για την τοπική τους κατανάλωση (20% του παγκόσμιου πληθυσμού) και τα στέλνει στις "αναπτυγμένες" χώρες βγάζοντας και αυτός κέρδος αλλά και κερδισμένος να είναι ο ίδιος ο καταναλωτής.

 

Αναρωτιόμαστε λοιπόν ποια είναι η σχέση μεταξύ της "πειρατείας" και της τιμής πώλησης ενός προϊόντος, πως γίνεται (γιατί γίνεται) το ίδιο προϊόν να έχει διαφορετικές τιμές σε διαφορετικές χώρες, με τιμές που σε καμία περίπτωση δεν έχουν να κάνουν με το κόστος των μεταφορικών.

 

Πριν κάποιους μήνες, συγγενής μου πολιτικός μηχανικός πήγε με ένα πελάτη του στην Κίνα και αγόρασαν ότι χρειαζόταν για το νέο εργοστάσιο (στην ουσία αποθήκη ήταν) από πλακάκια και φωτιστικά μέχρι είδη υγιεινής και γραφεία, τα φόρτωσαν σε κοντέινερ και πλήρωσαν το 1/5 της τιμής που θα έδιναν εδώ, όχι μόνο στην χώρα μας, αλλά γενικότερα στην Ευρώπη και μιλάμε πάντα για επώνυμα προϊόντα πιστοποιημένης ποιότητας.

 

Σε τί βαθμό λοιπόν η κίνησή τους θα μπορούσε να χαρακτηριστεί πειρατική με την ίδια λογική που χαρακτηρίζεται σήμερα πειρατική η διάθεση λογισμικού πέρα από τα επίσημα κανάλια των εταιριών;

 

Βέβαια δεν συσχετίζω τα πνευματικά έργα με τους μπιντέδες, (όχι τουλάχιστον στην ολότητά τους :lol:) και πρώτοι εμείς οι πολλοί καταναλωτές υποστηρίζουμε ότι οι δημιουργοί πρέπει να πληρώνονται δίκαια, αλλά το πράγμα έχει ξεφύγει και η αισχροκέρδεια πλέον είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση και αυτή η τακτική των εταιριών είναι που οδηγεί τους ίδιους του καταναλωτές στην "πειρατεία" τόσο του software όσο και του hardware.

 

Ρίξτε μια ματιά στο www.alibaba.com και θα καταλάβετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πληγή είναι ανοικτή από τότε, από την εποχή του Κάιν και Άβελ και ακόμα παλαιότερη, από την εποχή που (και) εμείς αναζητούσαμε την αλήθεια και την σοφία που αυτή κρύβει μέσα της, απλά η απληστία τις τελευταίες δεκαετίες αποτελεί τον κινητήριο τροχό της άμαξας που λέγεται οικονομία, κοινωνία, υγεία, πολιτισμός, παιδεία και πάει λέγοντας, οπότε και πλέον όλα οδεύουν σε μία αναμενόμενη κατάρρευση ακριβώς επειδή οι βάσεις στην οποία στηρίχτηκαν τα οικοδομήματα ήταν σαθρές και που τώρα με σοβαντίσματα πάμε να σώσουμε κτίρια που ήδη γέρνουν!!!

 

Εμείς οι ίδιοι σαπίσαμε μέσα μας και αυτό επιτρέψαμε να γίνει όταν αφήναμε όλους αυτούς τους καιροσκόπους να κερδίζουν και από τα ψίχουλα που έπεφταν και μαζεύαμε ήμασταν χαρούμενοι και ευτυχισμένοι, ξεχνώντας ότι πάντα κάποιοι υπέφεραν για να μπορούμε εμείς να περνάμε καλά. Τώρα που γύρισε ο δίσκος από την ανάποδη και που η σαπίλα αρχίζει να κάνει εμφανή τα σημάδια της, τώρα που τελειώνουν τα ψίχουλα και για μας και αρχίζουμε να αναρωτιόμαστε τί είναι αυτά τα μαυράκια που βγαίνουν στην επιφάνεια, γιατί υπάρχει πειρατεία και ποιο είναι το γενικότερο αξιακό σύστημα που έχει επικρατήσει και έχει διαφθείρει τα πάντα στο πέρασμά του, αρχίζουμε να ξυπνάμε και να βλέπουμε τα πράγματα από μία άλλη οπτική γωνία.

 

Κρίμα που έπρεπε να φτάσουμε μέχρι εδώ, αλλά από την φύση μου είμαι αισιόδοξος γιατί κάθε πρόβλημα έχει την λύση του, το πρόβλημα της λύσης δεν είναι ότι δεν υπάρχει λύση αλλά το ότι αυτή δεν είναι αρεστή στους λίγους που πάντα και με όποιο πολιτικό σύστημα εκμεταλλευόντουσαν τους πολλούς για να περνάνε αυτοί καλύτερα πιστεύοντας ότι πάντα ένας γάιδαρος θα πρέπει να έχει μπροστά του κρεμασμένο ένα καρότο γιατί αυτό τον κάνει να συμβάλει στην ανάπτυξη μέσω της οποίας κερδισμένο είναι το σύνολο... το βλέπουμε εξάλλου παντού γύρω μας, έτσι δεν είναι;;; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...