Προς το περιεχόμενο

Αγορα Σκυλου


kate23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά και η σφαλιάρα στο πρόσωπο βοηθάει. (Όχι με δύναμη φυσικά και ποτέ στο σώμα) Εγώ πάντα όταν έτρωγε κάτι του έριχνα σφαλιάρα και το έπαιζα δυσαρεστημένος. Έτσι εδώ και πάρα πολλά χρόνια όποτε είμαι μπροστά δεν τρώει αλλα άμα δεν κοιτάω (μια χαρά τρώει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εμείς τον δικό μας (γερμανικό ποιμενικό με χάσκι) τον πήραμε από κτηνίατρο. Συγκεκριμένα, πήγα μια μέρα στον κτηνίατρο της περιοχής και του είπα οτι ψάχνω σκυλί(του εξέφρασα την αδυναμία μου στους γερμανικούς ποιμενικούς) και του είπα αν βρει κάποιον που έχει γεννησει η σκύλα του να με ενημερώσει. Για καλή μου τύχη μέσα στην βδομάδα ο άνθρωπος βρήκε. Όταν τον πήραμε ήταν 4 μηνών και τρελός φλώρος. Δυστυχώς παρέμεινε τρελός φλωράκος αλλά τον αγαπήσαμε τον μπαγάσα.:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πλεον μεγαλος για να μαθει κατι τετοιο, ασε που ετσι λιμασμενος που ειναι παιζει να μην καταλαβει τιποτα με το πιπερι. Σοβαρα.

 

Οταν προσπαθω να του παρω αυτο που εχει βρει κατω δεν επιτιθεται. Βασικα παιζει να μην τον εχω δει ποτε επιθετικο σε ανθρωπο. Απλα λοκαρει και δεν το αφηνει με τιποτα. Αλλα μιλαμε για τετοιον λιγουρη που ο χρονος που μεσολαβει απο την ανευρεση της τροφης μεχρι την καταποση της ειναι πραγματικα ελαχιστος, οποτε καθε προσπαθεια διπλωματιας παει ακλαφτη στο πρωτο δευτερολεπτο...:lol:

 

Εν τω μεταξυ τον ειχα βρει κουταβι και ειχα σκεφτει ποσο φοβερος φυλακας θα γινοταν κλπ αλλα κατεληξε να ξεπουλιεται για ενα χαδι ή μια λιχουδια :P

Οποτε topic starter πρεπει να σκεφτεις επισης γιατι θελεις εναν σκυλο και να προσαρμοσεις την συμπεριφορα σου με βαση αυτο. Διοτι ναι μεν ολοι οι σκυλοι εχουν τις προοπτικες να γινουν φυλακες της περιοχης τους, αλλα αν δεν τους ενισχυσεις και λιγο το ενστικτο αυτο θα καταληξουν βουτυρα :lol:

 

τελειος και ο δικος σου!!! πολυ φατσουλα!!!

και εμενα ετσι κανει ο δικος μου οταν βρει τροφη αλλα επειδη τον ξερω σαν καλπικη δεκαρα ξερω αμεσως αν εχει βρει κατι οποτε το παιρνω εκτως και αν το εχει καταπιει αμασητο!:-D

αυτο που λες στο τελος οντως ισχυει... εγω τον δικο μου τον εκανα βουτυρομπεμπε!! ολο χαδια θελει και με το που δει κοπελααα... τρελαινεται λεμε!!!:-D

κουναει τον ποπο του σαν τρελος απο την χαρα του!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πλακα εχουν τα σκυλια σας! Ζηλευωωωωωωωω! :lol:

Τωρα δεν ξερω κατα ποσο 8α καταφερω να παρω εναν σκυλο... Μπορει να περιμενω μεχρι τελη ιουνιου που 8α εχω δωσει και τα ειδικα μα8ηματα! Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Πειτε και αλλα! Μ αρεσει! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και η σφαλιάρα στο πρόσωπο βοηθάει. (Όχι με δύναμη φυσικά και ποτέ στο σώμα)

 

Ποτε δεν απλωνουμε χερι(για σφαλιαρα) στο σκυλι μας:shifty::shifty:

 

 

@topic starter οι Γ.Π με την προυποθεση οτι θα μεγαλωσουν σωστα γινονται καταπληκτικα σκυλια. Πρεπει να εχεις υπ οψη σου ομως καποια πραγματα

1)Καθαροαιμο σκυλι αγοραζουμε μονο απο σωστο εκτροφεα, για να μη τρεχουμε μετα με δυσπλασιες και αλλα προβληματα

2)Τα σκυλια οσο ειναι κουταβια μας βγαζουν την πιστη, αναλογως και με τη ρατσα βεβαια. Θελουν αρκετη υπομονη και χρονο μεχρι να μαθουν τους κανονες του σπιτιου.

3)Οι Γ.Π ειναι ακρως ανθρωποκεντρικα σκυλια που σημαινει οτι να μενει ολη μερα εκτος σπιτιου, το ξεχνας.(αν το σκεφτοσουν)

4)Μαδανε αρκετα και θελουν βουρτσισμα 4-5 φορες τη βδομαδα αναλογως και την εποχη

5)Μπανιο.Οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα

6)Εχουν πολλη ενεργεια την οποια αν δεν εκτονωνουν θα εχουν/εχουμε προβληματα

 

 

Αν δεν εχεις 800-900 ευρω για την αγορα του, σου προτεινω να απευθυνθεις σε μια φιλοζωικη/καταφυγιο κια να παρεις ενα ημιαιμο λυκακι. Αν θες να γλιτωσεις τις κουταβισιες αταξιες και να σαι σιγουρη για τον χαρακτηρα, μπορεις να παρεις ενα λιγο μεγαλυτερο ζωο πχ 10-12 μηνων. Ριξε μια ματια http://www.kazshelter.org/adoptions.htm

 

Επισης δεν ειναι καλυτερα να περιμενεις να δεις που περασες πρωτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω μονο ότι όλα τα σκυλιά εκπαιδεύονται, ανεξαρτήτως ηλικίας. Επίσης, οι εκπαιδευτές ποτε δεν χτυπάνε το σκυλί στο πρόσωπο. Αυτό που κάνουν είναι ένα χτυπηματάκι με το δάχτυλο στα πίσω πόδια και επιβράβευση με φωνές και λιχουδιές όταν το μάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ήξερα οτι όταν εκπαιδεύετε αν χρειαστεί πέφτει σφαλιάρα (καλά όχι και γροθιά)

 

Σφαλιαρες δε πρεπει να πεφτουν ποτε. Ναι το ξερω οτι δεν εννοειτε ξυλο, αλλα ουτε μικρα χτυπηματακια. Μπορει να δημιουργησουν σοβαρο προβλημα συμπεριφορας στο ζωο. Φοβια, επιθετικοτητα, στρες...ή και να το κανουν να κυνηγαει να δαγκωσει τα χερια μας.

 

Αν ο σκυλος μας κανει κατι που δεν ειναι επιθυμητο, μπορουμε να του φωναξουμε "μη" δυνατα και κοφτα, να φυγουμε απο κοντα του, να τον απομονωσουμε σε αλλο δωματιο για λιγη ωρα κλπ, εξαρταται απο το τι εκανε.

Κι οταν κανει το επιθυμητο, οσο ειναι κουταβι, και μεχρι να μαθει, επιβραβευουμε με λιχουδιες ή παιχνιδι αναλογως τι προτιμα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπα ναι έχετε δίκιο

θυμήθηκα τη μου είχαν πεί

δεν βαράμε γιατί αγριεύει

ουπς για την παραπληροφόρηση

 

---------- Προσθήκη στις 14:32 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:32 ----------

 

με πρόλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fidelio κυρυφαιο σκυλι!!!

Ναι δεν εχω τοσα πολλα χρηματα... οποτε αν δεν βρω καποιον γνωστο σιγουρα 8α υι8ετησω! Προβληματιστηκα και εγω με το 8εμα του που 8α περασω αλλα πιστευω πως δεν εχει μεγαλη σημασια! 8α εχω προβλημα λετε με το να βρω ενα διαμερισμα ενω εχω σκυλο? Πριν αποκτησω σκυλο 8ελω να ειμαι σιγουρη οτι 8α μπορεσω να το φροντησω σωστα...

 

Πω πω πε8ανα με αυτο το site!τι πλασματακια ειναι αυτα?τι ματακια ειναι αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα ειναι πολλοι που αν ειναι καινουργιο το σπιτι δε θελουν σκυλια μεσα... καλο ειναι να ρωτησεις πρωτα πριν νοικιασεις.. αν ειναι καπως παλιο δεν θα υπαρχει προβλημα πιστευω... εμεις δεν εχουμε προβλημα, ουτε στο σπιτι το δικο μου ουτε του αγοριου μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fidelio κυρυφαιο σκυλι!!!

Ναι δεν εχω τοσα πολλα χρηματα... οποτε αν δεν βρω καποιον γνωστο σιγουρα 8α υι8ετησω! Προβληματιστηκα και εγω με το 8εμα του που 8α περασω αλλα πιστευω πως δεν εχει μεγαλη σημασια! 8α εχω προβλημα λετε με το να βρω ενα διαμερισμα ενω εχω σκυλο? Πριν αποκτησω σκυλο 8ελω να ειμαι σιγουρη οτι 8α μπορεσω να το φροντησω σωστα...

 

Πω πω πε8ανα με αυτο το site!τι πλασματακια ειναι αυτα?τι ματακια ειναι αυτα?

 

Kate23 η συγκεκριμένη κυρία ειναι υιοθετημένη :) Είναι μισός κόπρος και μισό χάσκυ. Κτηνίατρος ήταν ο μεσάζοντας.

 

Γενικώς τα σκυλιά είναι σαν τα μικρά παιδιά , δεν διαφέρουν σε κάτι απο αυτά πραγματικά.

 

Είναι απίστευτη εμπειρία και ταυτόχρονα μεγάλη μα μεγάλη ευθύνη. Οταν ειναι μεγαλωμένο με αγάπη (όπως ακριβως θα μεγαλώνατε και το παιδί σας ) θα σας την ανταποδώσει. Μου κάνει εντύπωση το ΠΩΣ τα σκυλιά καταλαβαίνουν όταν εισαι στεναχωρημένος και το ΠΩΣ θα κάνουν μια ταρζανιά ή θα σου χωθούν με την μουσούδα , για να σε κάνουν να νιώσεις καλύτερα, και το πετυχαίνουν .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειχα ενα πιτμπουλ πριν απο 4 χρονια,1 μηνα ιταν οταν το πηρα,δεν ακουγε με τπτ μα με ΤΠΤ!!! Στο τελος επρεπε να φυγω και το κρατησε η αδερφη μου,αν και λεγανε οτι ειναι επικυνδινο και οχι για κοπελες,μια χαρα το μεγαλωσε. Εγω θα σου προτεινα να παρεις κατι λιγοτερο τριχωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ενα χασκευ ειναι τελεια ειδικα οταν ειναι κουταβακια εχει ο θειος μου εγω εχω ενα ροτβαιλερ ενα γιορκσιερ και ενα τερριε γουεστ χαιλαντ το τερριε τωρα που ειναι μικρο δεν εχει αφησει τιποτα μεσα στο σπιτι παρε χασκευ ειναι το πιο γλυκα και τα πιο ομορφα ασε που δε νγαβγιζουν κανουν αουυυυυυυυυυ χαχαχαχαχαχαα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...