Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις των Windows 7 φτάνουν τα 150 εκατομμύρια


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως καλύτερη ζωγραφική να είχε δεν θα είχα πρόβλημα !!! σε αυτό το κομμάτι είναι πίσω (να έδινε κάποιο αναβαθμισμένο πακέτο στην ultimate πχ...)

άλλη θα πουν οτι τα βαρύνεις άδικα ε όπως και με τον explorer να είχες επιλογή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 735
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
σκέφτηκες ποτέ ότι η τεχνολογία προχωράει/βελτιώνεται με συγκεκριμένους ρυθμούς, όχι μόνο λόγω business plans, άλλα ΚΥΡΙΩΣ γιατί (1) υπάρχουν τεχνολογικά limits, (2) υπάρχουν συγκεκριμένες ανάγκες την συγκεκριμένη χρονική στιγμή και (3) υπεισέρχεται ο ανθρώπινος παράγοντας;

 

Με όλα αυτά που γράφεις παραπάνω, και για τα οποία όπου "windows" θα μπορούσα να βάλω ΑΠΕΙΡΑ άλλα παραδείγματα (από μέσα για data storage μέχρι jets), είναι να σαν να ήθελες windows 7 την εποχή των windows 1.0

 

Μπορείς να πεις "θα μπορούσε να μην χρεώνει τίποτα μέχρι να βγάλει τα ΤΕΛΕΙΑ windows", άλλα εδώ μπαίνουν τα business plans... γιατί αν χρειάστηκε 25 χρόνια για να φτάσει στα win7, αυτά τα 25 χρόνια τι θα πλήρωνε το προσωπικό της; Στραγάλια;

 

Σαφώς λοιπόν υπάρχει ένα business plan, άλλα δεν είναι όλα μια συνομωσιολογία ξέρεις. Απλώς κάποια πράγματα ΓΙΝΟΝΤΑΙ με συγκεκριμένο τρόπο τη συγκεκριμένη στιγμή, σωστά / λάθος είναι άλλο θέμα, άλλα γίνονται. Τα "αν ήταν έτσι" και τα "θα έπρεπε να γινόταν αυτό" ανήκουν στη σφαίρα του "αν είχα καρούλια θα ήμουνα πατίνι" κτλ.

 

Φιλικά πάντα.

 

Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι όντως η τεχνολογία ουσιαστικά βελτιώθηκε;

Το μόνο που έχουν βελτιώσει είναι το DirectX και άντε λίγο το filesystem που ξέφυγε από το FAT 32 εδώ και πόσα χρόνια. Επίσης έβαλαν και multitasking που το DOS δεν είχε.

Έχεις ιδέα όμως πόσο έχουν κουτσουρέψει το command line τους; Έχεις ιδέα τι έκανε κάποιος παλιά με το command line του DOS και τι μπορεί να κάνει τώρα πια; Που είναι το edit, το edlin, το undelete και πόσα άλλα. Και να δω τι ακόμα θα κόψουν.

 

Για όσους δεν ξέρουν επειδή μεγάλωσαν με το point and click, το γραφικό περιβάλλον είναι απλώς ένα shell, δλδ ένα κέλυφος γύρω από τον πυρήνα του λειτουργικού. Η ισχύ όμως του κάθε λειτουργικού φαίνεται από το command line του και τις δυνατότητες που δίνει αυτό στο χρήστη. Αυτό το ξέρουν πολύ καλά οι linuxάδες.

 

Π.χ. έχεις ένα text αρχείο με δεδομένα που φτάνουν 200MB ή χειρότερα 4 GB! Αυτό πώς θα το διαβάσεις; Με το notepad?:lol:

 

Θα μου πεις τους περισσότερους δεν τους νοιάζει... άντε κάνα παιχνιδάκι, άντε καμιά κλεμμένη ταινιούλα HD, άντε και καμιά τσόντα και λίγο facebook. Ok όλοι μας τα κάνουμε αυτά και ίσως για αυτές τις δραστηριότητες τα windows να είναι το καλύτερο OS ειδικά αν μιλάμε για games και flash. Αλλά μέχρι εκεί... Μην ακούω λοιπόν για πρόοδο της τεχνολογίας όταν έχεις ένα UNIX από το '69 που ακόμα δεν το ξεπέρασε κανείς και που πάνω του στήθηκε όλη η βιομηχανεία της επικοινωνίας και των multimedia (servers του www), αλλά κάποιοι άλλοι παίρνουν τη δόξα με τη "συμβατότητα" (λέγε με εύκολη πειρατία) και τη δήθεν "φιλικότητα"!

Επεξ/σία από ixthy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι το command prompt se dos και windows ατικατασταθικε απο το powershell

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_PowerShell

http://www.microsoft.com/windowsserver2003/technologies/management/powershell/default.mspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι όντως η τεχνολογία ουσιαστικά βελτιώθηκε;

Το μόνο που έχουν βελτιώσει είναι το DirectX και άντε λίγο το filesystem που ξέφυγε από το FAT 32 εδώ και πόσα χρόνια. Επίσης έβαλαν και multitasking που το DOS δεν είχε.

Έχεις ιδέα όμως πόσο έχουν κουτσουρέψει το command line τους; Έχεις ιδέα τι έκανε κάποιος παλιά με το command line του DOS και τι μπορεί να κάνει τώρα πια; Που είναι το edit' date=' το edlin, το undelete και πόσα άλλα. Και να δω τι ακόμα θα κόψουν.

 

Για όσους δεν ξέρουν επειδή μεγάλωσαν με το point and click, το γραφικό περιβάλλον είναι απλώς ένα shell, δλδ ένα κέλυφος γύρω από τον πυρήνα του λειτουργικού. Η ισχύ όμως του κάθε λειτουργικού φαίνεται από το command line του και τις δυνατότητες που δίνει αυτό στο χρήστη. Αυτό το ξέρουν πολύ καλά οι linuxάδες.

 

Π.χ. έχεις ένα text αρχείο με δεδομένα που φτάνουν 200MB ή χειρότερα 4 GB! Αυτό πώς θα το διαβάσεις; Με το notepad?:lol:

 

Θα μου πεις τους περισσότερους δεν τους νοιάζει... άντε κάνα παιχνιδάκι, άντε καμιά κλεμμένη ταινιούλα HD, άντε και καμιά τσόντα και λίγο facebook. Ok όλοι μας τα κάνουμε αυτά και ίσως για αυτές τις δραστηριότητες τα windows να είναι το καλύτερο OS ειδικά αν μιλάμε για games και flash. Αλλά μέχρι εκεί... Μην ακούω λοιπόν για πρόοδο της τεχνολογίας όταν έχεις ένα UNIX από το '69 που ακόμα δεν το ξεπέρασε κανείς και που πάνω του στήθηκε όλη η βιομηχανεία της επικοινωνίας και των multimedia (servers του www), αλλά κάποιοι άλλοι πέρνουν τη δόξα με τη "συμβατότητα" (λέγε με εύκολη πειρατία) και τη δήθεν "φιλικότητα"![/quote']

 

Σωστοοοος!!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν ξέρουν επειδή μεγάλωσαν με το point and click, το γραφικό περιβάλλον είναι απλώς ένα shell, δλδ ένα κέλυφος γύρω από τον πυρήνα του λειτουργικού.

 

+1000 και ένα από τα σχεδιαστικά λάθη των Win είναι ότι πλέον το γραφικό περιβάλλον δεν είναι απλά κέλυφος αλλά είναι προσκολλημένο πάνω στον πυρήνα για αυτό βλέπουμε ότι μόλις κρασάρει το γραφικό πέφτει όλο το σύστημα. Για να μην πω και για την απουσία πληροφοριών στα μηνύματα σφάλματος. Στο Linux μπορεί να αντιμετωπίσεις προβλήματα (δεν υπάρχει λειτουργικό χωρίς προβλήματα) αλλά τουλάχιστον από τα μηνύματα που θα δεις θα ξέρεις τι φταίει και πως να λύσεις το πρόβλημα (σε αντίθεση με τα μηνύματα των Windows τύπου "Συνέβη Σφάλμα.")

 

-Γεια σας τεχνικός?

-Ναι πείτε μου τι πρόβλημα έχετε

-Τα Ουίντοους μου βγάζουν ένα μήνυμα "Συνέβει Σφάλμα"

-...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......

 

Για όσους δεν ξέρουν επειδή μεγάλωσαν με το point and click, το γραφικό περιβάλλον είναι απλώς ένα shell, δλδ ένα κέλυφος γύρω από τον πυρήνα του λειτουργικού.Η ισχύ όμως του κάθε λειτουργικού φαίνεται από το command line του και τις δυνατότητες που δίνει αυτό στο χρήστη. Αυτό το ξέρουν πολύ καλά οι linuxάδες.

 

Π.χ. έχεις ένα text αρχείο με δεδομένα που φτάνουν 200MB ή χειρότερα 4 GB! Αυτό πώς θα το διαβάσεις; Με το notepad?:lol:

 

Γιατι το command line δεν ειναι κελυφος ; :rolleyes:

 

Και γιατι παρακαλω φαινεται η ισχυ απο τις δυνατοτητες του command line ;Το linux εχει πιο "δυνατο" command line και ειναι πιο δυνατο εεεεεεε ; :o

Αλλα ειναι τα στοιχεια που δειχνουν την ισχυ ενος λειτουργικου και τα windows 7 τα εχουν.

 

 

 

Υ.Γ εσυ ανοιγεις αρχειο κειμενου 4 GB απο τη γραμμη εντολων ;:devil::devil::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ εσυ ανοιγεις αρχειο κειμενου 4 GB απο τη γραμμη εντολων ;:devil::devil::devil:

 

και βιντεο βλεπουμε απο τη γραμμη εντολων δεν εχει να λεει..αλλο θελει να πει ο ixthy ..οτι ουσιαστικα το gui σου κοβει λειτουργικοτητα και εχει απολυτο δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το command line δεν ειναι κελυφος ; :rolleyes:

 

Και γιατι παρακαλω φαινεται η ισχυ απο τις δυνατοτητες του command line ;Το linux εχει πιο "δυνατο" command line και ειναι πιο δυνατο εεεεεεε ; :o

Αλλα ειναι τα στοιχεια που δειχνουν την ισχυ ενος λειτουργικου και τα windows 7 τα εχουν.

 

 

 

Υ.Γ εσυ ανοιγεις αρχειο κειμενου 4 GB απο τη γραμμη εντολων ;:devil::devil::devil:

 

Το Linux εχει καλυτερο κελυφος αλλα η δυναμη του ειναι τα πολυ λιγοτερα bugs σε σχεση με τα Windows (ολα τα Windows) και ο ελευθερος πηγαιος κωδικας αγαπητε συμφορουμιτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το command line δεν ειναι κελυφος ; :rolleyes:

 

Και γιατι παρακαλω φαινεται η ισχυ απο τις δυνατοτητες του command line ;Το linux εχει πιο "δυνατο" command line και ειναι πιο δυνατο εεεεεεε ; :o

Αλλα ειναι τα στοιχεια που δειχνουν την ισχυ ενος λειτουργικου και τα windows 7 τα εχουν.

 

 

 

Υ.Γ εσυ ανοιγεις αρχειο κειμενου 4 GB απο τη γραμμη εντολων ;:devil::devil::devil:

 

Αν καταφέρεις να κάνεις τα Windows 7 χωρίς extra πρόγραμμα να κάνουν backup ένα φάκελο με mp3 κάθε κυριακή στις 4 το πρωί και να σου στέλνει email με το ποιά νέα mp3 μπήκανε στο backup τότε εγώ θα βάλω Windows 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linux εχει καλυτερο κελυφος αλλα η δυναμη του ειναι τα πολυ λιγοτερα bugs σε σχεση με τα Windows (ολα τα Windows) και ο ελευθερος πηγαιος κωδικας αγαπητε συμφορουμιτη

 

και να συμπληρωσω οτι μεσα απτο command line μπορεις να κανεις οτι θες το συστημα σου αρα και να αντιμετωπισεις πιο αποτελεσματικα το οποιοδηποτε bug..εκει ειναι η δυναμη του..

 

 

βεβαια υπαρχουν δυστυχως και διανομες που προσπαθουν να τα κανουν ολα απο gui "αλλα windows"...ε εκει χανεται το νοημα και η μαγεια του gnu/linux και του ανοιχτου κωδικα και χανεται το παιχνιδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική να πάρουμε μια νταλίκα για την μια φορά που χρειαστούμε να κάνουμε μετακόμιση είναι ισοπεδωτική...

 

shell/dos/command line και άλλες ωραίες ορολογίες... στο δια ταύτα εγώ που θεωρώ ότι το κατέχω το ρημάδι λίγο παραπάνω από τον μέσο όρο και μετράω -+ άπειρες ώρες πάνω σε αυτό δεν τα χρειάστηκα ποτέ.

 

Η τεχνολογία πάει μπροστά κατ εμε όταν πιάνεις ένα παράθυρο το κολλάς δεξιά και πιάνει την μισή οθόνη... όταν δεν χρειάζομαι πλέον drivers γιατί μου τα βρίσκει όλα μόνο του ή να πω και ένα linuxοκικό παράδειγμα όταν με ένα live cd έχω ένα κανονικό λειτουργικό χωρίς εγκατάσταση...

 

Οτιδήποτε μου κάνει την ζωή πιο εύκολη... δεν πα να μην έχει πυρήνα, ατμόσφαιρα και στρατόσφαιρα το λειτουργικό, εγώ την δουλειά μου θέλω να κάνω.

 

Όταν λοιπόν τα seven μου κάνουν την ζωή πιο εύκολη, είναι όμοιο με αυτό που έχω συνηθίσει και έχει μερικά πράγματα καινούρια, ναι... η τεχνολογία βελτιώθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βιντεο βλεπουμε απο τη γραμμη εντολων δεν εχει να λεει..αλλο θελει να πει ο ixthy ..οτι ουσιαστικα το gui σου κοβει λειτουργικοτητα και εχει απολυτο δικιο.

 

Και εγω σου κανω προγραμμα που πατας ./bestVideoViewerOnPC(linux) και σου κανει παπαδες.Ποιο το νοημα ;

 

 

Αν καταφέρεις να κάνεις τα Windows 7 χωρίς extra πρόγραμμα να κάνουν backup ένα φάκελο με mp3 κάθε κυριακή στις 4 το πρωί και να σου στέλνει email με το ποιά νέα mp3 μπήκανε στο backup τότε εγώ θα βάλω Windows 7

 

Δεν νομιζω να ειναι ενα + αυτο που λες.Και επειδη το κανει τι σημανει ;

 

 

 

 

 

Stop trolling.....:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ιδέα όμως πόσο έχουν κουτσουρέψει το command line τους; Έχεις ιδέα τι έκανε κάποιος παλιά με το command line του DOS και τι μπορεί να κάνει τώρα πια; Που είναι το edit, το edlin, το undelete και πόσα άλλα. Και να δω τι ακόμα θα κόψουν.

 

Το command line στα ΝΤ based windows ειναι πολυ πιο εμπλουτισμενο σε σχεση με το dos και ακομη και τα Win9χ. Μπορει να μην υπαρχουν ολα τα συγκεκριμενα utilities που θυμασαι εσυ (edit και edlin υπαρχουν) αλλα υπαρχουν αλλα που κανουν τη δουλεια και ισως καλυτερα, ενω πολλα πραγματα εχουν προστεθει που στο dos απλως δεν υπηρχαν. Τραβα μια βολτα απο εδω

http://www.ss64.com

για μια λιστα με ολες τις εντολες στα NT (μεταξυ αλλων)

Για να μην πουμε με το ποσα πραγματα θα μπορουσες να κανεις απο γραμμη εντολων αμα προσθεσουμε και σκριπτακια VBScript που ολα μπορουν να κληθουν απο γραμμη εντολων και λυνουν τα χερια σε τομεις που το cmd υστερει. Και ειναι και standard απο την εποχη των 98

 

Powershell δεν αναφερω καν. Ειναι πολυ καλυτερο ακομα αλλα φοβαμαι οτι ηρθε πολυ αργα και θελει υπερβολικα μεγαλη προσπαθεια προωθησης για να πιασει. Ο χρονος θα δειξει.

 

Παντως η δικη μου εμπειρια λεει πως αμα κατι αξιζει και χρειαζεται να γινει απο γραμμη εντολων σε MS με ψαξιμο θα βρεθει τροπος. Ειναι κριμα που υπαρχει ακομα τοση προκαταληψη σε αυτο το θεμα. Σαν το θεμα linux και φιλικοτητα στο χρηστη που ακους ενα σωρο αποψεις για το θεμα που πλεον δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα αλλα επιβιωνουν μεσω προκαταληψεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να ειναι ενα + αυτο που λες.Και επειδη το κανει τι σημανει ;

 

Σημαίνει ότι κάνω τη δουλεία μου πιο γρήγορα, το ίδιο ακριβώς που λένε και οι Windows users, ότι με το δικό τους λειτουργικό κάνουν τη δουλειά τους πιο γρήγορα.

 

Θέλετε δλδ να τις μετρήσουμε τώρα?... τις ταχύτητες μας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...