Προς το περιεχόμενο

Εργασιες ζητανε λυση! Visual Basic και C


iFrankie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

3) Να γινει προγραμμα το οποιο θα διαβαζει εναν ακεραιο αριθμο n (n>0) και θα εμφανιζει την τιμη του αθροισματος 1+2+3...+n (σημ: ο υπολογισμος του αθροισματος να γινει με χρηση επαναληπτικής δομής)

 

Σε συνέχεια των προηγούμενων σου ποστάρω και το τελευταίο έτσι για να μην έχεις άγχος μία και είχα λίγο χρόνο,οπότε θέλησα να βοηθήσω.

Επί της ουσίας:

>
#include <stdio.h>

main()
{
     int i,n; //Declare the i,n variables
     int sum = 0; //Declare the sum variable and initialize
     printf(" Enter the number:\n "); //prompt the question
     scanf( "%d",&n); //read the value
     if(n <= 0)
         {
           //check the given value
           while((n < 0) || (n = 0))
                {
                  printf(" Oops...you gave me non-negative number,please try again!!!\n ");
                  scanf( "%d",&n); //re-read the new value
                     if(n <= 0) //if not a positive value
                       continue; // go to "while loop" again
                     else
                        break;// go to the first "for loop" for suming
                  }
                for(i = 1; i <= n; i++)
                sum = sum + i; //calculate the sum
           }
       else 
              {
                for(i = 1; i <= n; i++)
                sum = sum + i; //calculate the sum
          } 
           //the result
           printf(" The sum of the given n(1+2+3+...+n) is %d\n ",sum); 
           system("pause");
}

 

Στο συνημμένο (.zip) αρχείο σου έχω βάλει-όπως και στα προηγούμενα-πηγαίο αλλά και εκτελέσιμο κώδικα του εν λόγ προγράμματος!Το πρόγραμμα τρέχει μία χαρά με το DEVC++ όπως και τα προηγούμενα εξάλλου!

Αν παρεπιπτόντως-λόγω κεκτημένης-μου έχει ξεφύγει κάτι,κάποιος φίλος ας με διορθώσει! Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θες επι της ουσίας!

Αν έχεις κάποια απορία μην διστάσεις να ρωτήσεις...

sum.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαινω ποιος ο λογος που τους βαζουν τετοιες ασκησεις. Για δικτυα παει οχι προγραμματιστης.. αντε να του μαθουν κανα script. Τι c & vb;

 

Ε, καλό είναι να έχουν μία ιδέα απ'όλα.Προσωπικά, δεν μπορώ να το κατακρίνω αυτό.Εξάλλου δεν τους έβαλαν και τίποτα απαιτητικές ασκήσεις.Απλά και εντελώς βασικά πράγματα τους έβαλαν για μία γνώση ευρύτερη ας πούμε...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, καλό είναι να έχουν μία ιδέα απ'όλα.Προσωπικά, δεν μπορώ να το κατακρίνω αυτό.Εξάλλου δεν τους έβαλαν και τίποτα απαιτητικές ασκήσεις.Απλά και εντελώς βασικά πράγματα τους έβαλαν για μία γνώση ευρύτερη ας πούμε...!

 

Τι λες αγορι μου; Σου διαφευγει οτι δεν ειναι το αντικειμενο του; Εγω Σου λεω θα του παρει καμια βδομαδα για να βρει εναν compiler c και κανα μηνα για να καταλαβει τι εστει προγραμματισμος.

 

ΥΓ: Ελα ενα ποστ και απο τον "βλαδιμιρ", να τον μειωσει τελειως. :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες αγορι μου; Σου διαφευγει οτι δεν ειναι το αντικειμενο του; Εγω Σου λεω θα του παρει καμια βδομαδα για να βρει εναν compiler c και κανα μηνα για να καταλαβει τι εστει προγραμματισμος.

 

ΥΓ: Ελα ενα ποστ και απο τον "βλαδιμιρ", να τον μειωσει τελειως. :eek:

 

Ε εντάξει αγαπητέ,είσαι λίγο υπερβολικός.Μία εβδομάδα για να βρει compiler???Δεν νομίζω, που αναφέρει μία γνωστή διαφήμιση!!!Θα του δώσουμε τους ανθρώπου τις πληροφορίες που χρειάζεται για να το υλοποιήσει άμεσα!Τώρα τι εστί προγραμματισμός είναι μία άλλη υπόθεση...θέλει και παραπάνω από ένα μήνα αλλά δεν έχει λόγο να μπει σε τέτοια νερά ο φίλος μας εκτιμώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μη διάλεξες τον προγραμματισμό, το "τεχνικός δικτύων" το διάλεξες

όμως. Δεν σε έβαλε κάποιος με το ζόρι. Οι ασκήσεις αυτές δεν χρειάζονται ούτε

να είσαι καλός προγραμματιστής ούτε τίποτα. Να μετατρέψεις μια σειρά λογικών

βημάτων στην σύνταξη της γλώσσας χρειάζονται και φυσικά λίγο διάβασμα

για να ξέρεις τις βασικές εντολές της γλώσσας.

 

Αν βαριέσαι να το κάνεις αυτό, τότε και εμείς βαριόμαστε να απαντήσουμε.

Αν βαριέσαι να διαβάσεις 1 ώρα για κάτι που θεωρείται σημαντικό στη καριέρα σου,

τότε για το μελλοντικό καλό όλων, ναι πρέπει να κοπείς.

 

Πάλι μόνο εγώ γίνομαι κακός μου φαίνεται :-) αλλά όταν παίρνουμε τηλέφωνο

σε κάποια γραμμή εξυπηρέτησης και περιγράφουμε το πρόβλημά μας σε έναν

εντελώς άσχετο τεχνικό, ο οποίος έχει ένα χαρτί με πιθανές αιτίες τις οποίες μας

λέει με την σειρά, τότε βρίζουμε. Παρόλα αυτά δίνουμε ασκήσεις που θέλουν 3

λεπτά διάβασμα η κάθε μία.

 

Φυσικά και δεν με έβαλε κανείς με το ζόρι αλλά o τεχνικός δικτύων δεν νομιζω να χρειαζεται visual basic, c ,photoshop...Εγω τα θεωρω ασχετα οποτε δεν τα παρακολουθουσα (+επαναλαμβανω δεν μου αρεσουν οι γλωσσες προγραμματισμου,αμα μου αρεσανε θα διαλεγα η προγραμματιστης ή web development)...

 

Αν φιλε μου δεν θες να απαντησεις στις ερωτησεις που εχω κανει επειδη με θεωρεις τεμπελη δεν υπαρχει θεμα! Καλη καρδια...Ευχαριστω που τεκμηριωσες σε μια παραγραφο τις αποψεις σου οπώς και οι περισσότεροι που μιλήσανε (offtopic)

Ευχαριστώ επίσης και τα άτομα που απαντήσανε στις απορίες μου και με βοηθάνε

 

Το πόσο άσχετος τεχνικός θα γίνω και το αν θα δουλέψω ποτέ σε τηλεφωνική εξυπηρέτηση ασε με να το ξερω εγω αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν με έβαλε κανείς με το ζόρι αλλά o τεχνικός δικτύων δεν νομιζω να χρειαζεται visual basic, c ,photoshop...Εγω τα θεωρω ασχετα οποτε δεν τα παρακολουθουσα (+επαναλαμβανω δεν μου αρεσουν οι γλωσσες προγραμματισμου,αμα μου αρεσανε θα διαλεγα η προγραμματιστης ή web development)...

 

Δεν παίζει ρόλο τι θεωρείς εσύ άσχετο. Εφόσον υπάρχουν στη σχολή σου είσαι

υποχρεωμένος να τα ξέρεις.

 

Αν φιλε μου δεν θες να απαντησεις στις ερωτησεις που εχω κανει επειδη με θεωρεις τεμπελη δεν υπαρχει θεμα! Καλη καρδια...Ευχαριστω που τεκμηριωσες σε μια παραγραφο τις αποψεις σου οπώς και οι περισσότεροι που μιλήσανε (offtopic)

Ευχαριστώ επίσης και τα άτομα που απαντήσανε στις απορίες μου και με βοηθάνε

 

Το πόσο άσχετος τεχνικός θα γίνω και το αν θα δουλέψω ποτέ σε τηλεφωνική εξυπηρέτηση ασε με να το ξερω εγω αυτο.

 

Εφόσον δεν έστειλες pm σε μεμονωμένα άτομα αλλά έγραψες ένα public thread,

τότε και εγώ και "όσοι μιλήσανε offtopic" έχουμε δικαίωμα να πούμε την γνώμη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να υπάρξει τέτοια συζήτηση τωρά? Το δίκιο του Ελληνα πρεπει να αναλυθει στο δικό μου topic?

Αμα ήθελα να υπάρξει συζητηση θα το ανοιγα σε άλλο section το topic...Πραγματικα λυπάμαι που postara γιατι το μονο που βλεπω ειναι οι περισσοτεροι να κατακρινουν για τις γνώσεις μου, αμα δεν θέλετε να βοηθησετε απλα μην βοηθησετε μην καθεστε να σχολιαζεται τι κανω και τι δεν κανω για την δικια σας ικανοποιηση οτι εχετε δικιο ή οτι αλλο θελετε.

Ναι ειμαι υποχρεωμενος να ειμαι Τεχνικος Δικτυων και να ξερω photoshop...Μαλιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά,δεν υπάρχει λόγος και χώρος για αντιπαραθέσεις...σκοπός εδώ της παρέας είναι να βοηθάμε και να μας βοηθάνε.Σε αυτήν την διαδικασία,όποιος θέλει συμμετέχει,δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να βοηθήσει κανένα!Αν θέλει το κάνει και αν όχι δεν το κάνει,τόσο απλά.Από εκεί και πέρα, οι κριτικές είναι θα έγραφα περισσότερο για να «τρωγόμαστε» και εκτιμώ ότι δεν είναι εποχές πρόσφορες για κάτι τέτοιο...

Να έχετε ένα όμορφο Σαββατόβραδο όλοι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι κακός βοηθάτε τέτοια άτομα. Γενικός οποιος δη τα κατέχει η βαριετέ καλύτερα να τα παρατήσει και να μην πρήζει με τις ανόητες απορίες τον υπόλοιπο κόσμο. Δεν χρειάζεται να σπουδάσεις αν βαριέσαι το αντικείμενο που μαθαίνεις, δεν έχει νόημα, δεν θα βρείς δουλειά μετά με tpt gt πολύ απλά θα υπάρχουν άτομα που πραγματικά το αγαπάνε και ξέρουν 10πλάσια από σένα... Αυτά από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι κακός βοηθάτε τέτοια άτομα. Γενικός οποιος δη τα κατέχει η βαριετέ καλύτερα να τα παρατήσει και να μην πρήζει με τις ανόητες απορίες τον υπόλοιπο κόσμο. Δεν χρειάζεται να σπουδάσεις αν βαριέσαι το αντικείμενο που μαθαίνεις, δεν έχει νόημα, δεν θα βρείς δουλειά μετά με tpt gt πολύ απλά θα υπάρχουν άτομα που πραγματικά το αγαπάνε και ξέρουν 10πλάσια από σένα... Αυτά από μένα.

 

Σεβαστή η άποψή σου πλήρως Μολαταύτα,εγώ διαφοροποιούμαι πλήρως και επιθυμώ να κρατώ άλλη στάση απέναντι στο εν λόγω θέμα! Το να βοηθάμε-άποψή μου-είναι πάντα καλό.Αρκεί να το θέλουμε και να το κάνουμε με την ψυχή μας ειδάλλως,δεν έχει νόημα. Σε θέματα δουλειάς τα πράγματα διαφοροποιούνται πλήρως.Αν εξαιρέσουμε ότι πλέον για να βρεις καλή δουλειά πρέπει να έχεις καλή γνωριμία-ανέκαθεν συνέβαινε αυτό αλλά έχει οξυνθεί πια το φαινόμενο στις μέρες μας-το αν κάνεις σε κάποιον εργοδότη,επιχείρηση ή όχι θα φανεί από την απόδοση που θα έχεις.Αν δεν έχεις...δεν θα συνεχίσεις,αν έχεις θα προοδεύσεις και θα είσαι ιδιαιτέρως σημαντικός στο χώρο σου.Εν ολίγοις,θα κριθείς ούτως ή άλλως,μην ανησυχείς,όλοι κρινόμαστε εξάλλου όχι από τα λόγια μας αλλά από τα πεπραγμένα μας!!!Κατά συνέπεια,άσε το φίλο μας να κριθεί στο τι ξέρει από αυτούς που θα τον χρειαστούν και θα τον "χρησιμοποιήσουν".Εδώ-αναφέρομαι στο συγκεκριμένο forum-είμαστε για να βοηθάμε εάν θέλουμε,εάν όχι...καλή καρδιά και πάλι! Μην το επεκτείνουμε άλλο το θέμα, εκτιμώ ότι δεν έχει νόημα.Το αυτό και πράττω πρώτος!!!

Καλό υπόλοιπο Κυριακής...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι κακός βοηθάτε τέτοια άτομα. Γενικός οποιος δη τα κατέχει η βαριετέ καλύτερα να τα παρατήσει και να μην πρήζει με τις ανόητες απορίες τον υπόλοιπο κόσμο. Δεν χρειάζεται να σπουδάσεις αν βαριέσαι το αντικείμενο που μαθαίνεις, δεν έχει νόημα, δεν θα βρείς δουλειά μετά με tpt gt πολύ απλά θα υπάρχουν άτομα που πραγματικά το αγαπάνε και ξέρουν 10πλάσια από σένα... Αυτά από μένα.

 

Και εγω μαζι σου. Το θεμα ειναι οτι ο τυπος παει για δικτυα οχι για προγραμματιστης. Αν ηταν κανας ΑΕΙτζις η ΤΕΙτζις "προγραμματιστης", σιγα μην του απανταγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να καταθέσω και εγώ την ταπεινή μου άποψη.

είμαι εκπαιδευτής σε ΙΕΚ εδώ και 3 χρόνια.

τα μαθήματα είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο όπως άλλωστε φαίνεται και από τις ασκήσεις που μας παρέθεσε ο φίλος.

εγώ έχω να του πω το εξής (που λέω και σε όλους τους καταρτιζόμενους που έχω στα μαθήματά μου)

αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις μικρές απαιτήσεις οποιουδήποτε μαθήματος, τότε δεν έχεις καμία ελπίδα να περάσεις στην πιστοποίηση. η πιστοποίηση πρέπει να είναι ο σκοπός σου, διότι η "βεβαίωση φοίτησης" που παίρνεις τελειώνοντας το ΙΕΚ δεν σου χρησιμεύει σε τίποτε απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...