Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Opera 10.6


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το user experience που έχει ο καθένας δε κρίνεται ως δίκαιο/άδικο.

Το δικό μου user experience από το 2001-2 (περίπου αν θυμάμαι καλά) που έχω τον Opera και του αλλάζω τα πετρέλαια, είναι τελείως διαφορετικό από αυτά που διαβάζω.

 

 

Επίσης (άσχετο) δεν καταλαβαίνω γιατί όταν ένας χρήστης πάει από το ένα λογισμικό στο άλλο προσπαθεί να το κάνει ίδιο. Αν το θες ίδιο, τότε άσε εκείνο που είδες αρχικά. Μου θυμίζει κάτι skins και τέτοια που έκαναν τα Windows να μοιάζουν με Mac, το Linux με Windows και κάτι τέτοια χαζά. Αυτά είναι αστεία να τα διαβάζει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειπα πουθενα εγω οτι εχεις αδικο απο την δικια σου πλευρα οταν λες πως ο οπερα ειναι απροβληματιστος; νομιζω πως ειναι αυτονοητο οτι η αντιμετωπιση του εκαστοτε προγραμματος ειναι υποκειμενικο θεμα.και στην περιπτωση του οπερα,για μενα ειναι γεγονος πως ο browser ειναι δυστροπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μη τι άλλο, ο οπερα είναι πολύ παραμετροποιήσιμος σε σχέση με τους άλλους πλοηγούς. Βάζεις ότι θέλεις οπουδήποτε.

 

Το μεγάλο πλεονέκτημα για μένα είναι η τοποθέτηση των αγαπημένων από αριστερά, όπου με ένα μόνο κλικ εμφανίζονται ή εξαφανίζονται κατά προτίμηση. Πολύ βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει autohide του adress+favorities+tabs ? (όχι fullscreen)

 

όσο αφορά αυτό που λέγατε με τα αγαπημένα. Προσωπικά μου αρέσει να τα βάζω στην οριζόντια bara κάτω από την adressbar αλλά δεν έχω καθόλου λέξεις, μόνο το εικονίδιο του site. Ξεκίνησα στην αρχή μόνο με τα γνωστά και μετά όλα, γενικά είναι πολύ βολικό+έβαλα και σε έναν φάκελο όλους τους φακέλους όπου έχω και γράμματα μέσα. και για του λόγου το αληθές:

http://picasaweb.google.com/118421951061706443315/Random?feat=directlink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι καλύτερα να ανοίξουμε άλλο thread που να παρουσιάζουμε χρήσιμα user javascripts, buttons, panels, tricks και άλλες δυνατότητες παραμετροποίησης για τον όπερα?

αν υπάρχει κάποιος που ασχολείται και έχει όρεξη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης (άσχετο) δεν καταλαβαίνω γιατί όταν ένας χρήστης πάει από το ένα λογισμικό στο άλλο προσπαθεί να το κάνει ίδιο. Αν το θες ίδιο, τότε άσε εκείνο που είδες αρχικά. Μου θυμίζει κάτι skins και τέτοια που έκαναν τα Windows να μοιάζουν με Mac, το Linux με Windows και κάτι τέτοια χαζά. Αυτά είναι αστεία να τα διαβάζει κάποιος.

 

Γιατί η εμφάνιση δεν παίζει κανένα ρόλο με την λειτουργικότητα;

Δλδ βάζω Opera,τρώει το 1/10 απο την μνήμη που τρώει ο Φίφης,κάνω την εμφάνιση ολόιδια με του Φίφη και είμαι τζετ,ούτε να συνηθίσω νέα GUI ούτε τπτ,υποθέτω δλδ ότι γι αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η εμφάνιση δεν παίζει κανένα ρόλο με την λειτουργικότητα;

Συνήθεια είναι 100%. Κατά καιρούς έχω κάνει ριζοσπαστικές αλλαγές στο UI customization του opera, τις δύο πρώτες μέρες πήγαινα τον κέρσορα λάθος, μετά ήταν όλα αυτόματα. Είναι η γνωστή διαδικασία μάθησης του εγκεφάλου...

Έλλειψη λειτουργικότητας σημαίνει δεν υπάρχει κάποια λειτουργία, όχι υπάρχει αλλά είναι λίγο πάνω το κουμπάκι αντί λίγο κάτω, αυτά είναι αστεία.

 

Τέλος πάντων, ο καθένας όπως τον βολεύει. Δεν υπάρχει σωστό-λάθος στο πού γουστάρουμε να είναι τα χειριστήρια, είναι πώς γουστάρει ο καθένας.

 

Ίσως θα ήταν ωραία ιδέα, αφού ο Opera δίνει τόσο πολλές επιλογές παραμετροποίησης του UI, να ανοίξουμε ένα θέμα όπου να παρουσιάζουμε screenshots με τί διάταξη έχει επιλέξει ο καθένας. Ίσως κάποιοι να πάρουν και ιδέες, πχ για εξοικονόμηση χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος τροπος ωστε τα rss να ανανεώνονται πιο συχνα και οχι ανα 3 ωρες που ειναι το default, νταξ μπορω ενα ενα να το κανω αλλα εχω καμια 60 site και θα μου φαει πολυ χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρήκα αλλα δεν ξερω πως ακριβώς κανω αντικατάσταση

 

δες την φωτό . (κράτα ένα αντιγραφο του αρχείο πρώτα , σε κάποιο άλλο φάκελο.)

 

το 10800 (seconds) που έχω βάλει είναι υποθέτοντας οτι τα έχεις όλα στα 3 Min. αν εχεις αλλάξει κάποια θα είναι διαφορετικά

post-9947-129063120107_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...