Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα κυκλοφορήσει διόρθωση για το σήμα του iPhone 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά κράτα τα κανονικά και τα 3 και κάνε τις συγκρίσεις. Λογικά, κρατώντας και τα άλλα δυο θα πέφτει το 3g. Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις το speedtest από το Appstore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όντως έτσι έγινε και με το 3G. Έκανα το speedtest κρατώντας και μη τα 2 κινητά και ορίστε:

 

screenshot20100703at516.png

 

Αριστερά iphone 4, δεξιά iPhone 3G (και τα 2 με iOS4). Δεν νομίζω να χρειάζεται να εξηγήσω πότε κρατάω το κινητό και πότε όχι, τα νούμερα μιλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έκανα το speedtest και με το 3Gs:

 

screenshot20100703at812.pngscreenshot20100703at812.png

 

Τα αποτελέσματα είναι κάπως καλύτερα κρατώντας το με το χέρι όπως βλέπετε.

 

(Για κάποιο λόγο έχει κολλήσει το logo της vodafone από την προηγούμενη κάρτα που είχε, αλλά όπως βλέπετε είναι στο δίκτυο της wind).

 

Με την Vodafone κάρτα στο 3Gs έχω full σήμα και στο speedtest δεν άλλαξαν και πολύ τα νούμερα. Δυστυχώς δεν μπορώ να την βάλω στο 4 γιατί δεν είναι δικιά μου η κάρτα και δεν μπορώ να την κόψω. :P

 

screenshot20100703at846.png

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Επεξ/σία από Whiteyez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βλέπετε τα νούμερα οχι το χέρι μου.

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

Αν μπορείς κάνε το ίδιο ακουμπώντας απλά στην ένωση των 2 κεραιών με ένα δάχτυλο και παρέθεσε μας τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς κάνε το ίδιο ακουμπώντας απλά στην ένωση των 2 κεραιών με ένα δάχτυλο και παρέθεσε μας τα αποτελέσματα.

 

Ακουμπούσε το χέρι μου στην ένωση, έτσι το πιάνω δλδ πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ’εμενα γιατί δεν υπάρχει διαφορά στην λήψη όταν κρατάω το iphone 4 στα σημεία της ένωσης;

Ισα ισα που φορές ανεβαίνει η μπάρα του σήματος αντί να εξαφανίζεται.

Δεν ξέρω τι να πώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα το speedtest και με το 3Gs:

 

screenshot20100703at812.pngscreenshot20100703at812.png

 

Τα αποτελέσματα είναι κάπως καλύτερα κρατώντας το με το χέρι όπως βλέπετε.

 

(Για κάποιο λόγο έχει κολλήσει το logo της vodafone από την προηγούμενη κάρτα που είχε, αλλά όπως βλέπετε είναι στο δίκτυο της wind).

 

Με την Vodafone κάρτα στο 3Gs έχω full σήμα και στο speedtest δεν άλλαξαν και πολύ τα νούμερα. Δυστυχώς δεν μπορώ να την βάλω στο 4 γιατί δεν είναι δικιά μου η κάρτα και δεν μπορώ να την κόψω. :P

 

screenshot20100703at846.png

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Πτώσεις κλήσεων (*μηδενικό σήμα ουσιαστικά αλλά χωρίς να λαμβάνεις υπ' όψην τις γραμμές ένδειξης σήματος-signal indicators) όταν αγγίζεις το επίμαχο σημείο, είχες ποτέ?

Το δικό σου συμπέρασμα ποιο είναι? Ότι ναι μεν υπάρχει πτώση σήματος αλλά ουσιαστικά δεν τίθεται θέμα ουσιαστικού προβλήματος και ότι είναι μέσα σε αναμενόμενα και λογικά πλαίσια, κάτι το οποίο σημαίνει οτι δεν είναι Deal Breaker για την αγορά του πρακτικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κλήσης δεν δοκίμασα αλλά φαντάζομαι στα test που έγιναν και είχαν σχεδόν μηδενικό νούμερο θα υπήρχε και drop call.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι το εξής:

Όλα τα iphone (3G-3Gs και 4 δεν δοκίμασα άλλα κιν.) έχουν κάποια πτώση του σήματος όταν τα πιάνεις στο χέρι, από εκεί και πέρα παίζει ρόλο αν έχεις καλό σήμα η όχι στην περιοχή που είσαι.

Αν δεν έχει καλό σήμα τότε μάλλον θα έχεις και dropedcalls και θα σε γυρίσει σε GPRS, αν έχεις καλό σήμα θα έχει μια μικρή πτώση του σήματος (ασχέτος αν το iphone δίχνει full σήμα) αλλά δεν επηρεάζει καθόλου της κλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...