Προς το περιεχόμενο

Άδεια Οπλοφορίας


RottenLungs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βάζω στα Αθλητικά γιατι το εντάσσω στην Σκοποβολή αλλα και στο Κυνήγι.

 

1.Ρε παιδιά για πείτε όσοι ξέρετε και όσοι έχετε άδεια οπλοφορίας, με τι κριτήρια τις δίνουν; Επίσης έχει διαφορά αν πάρεις καραμπίνα ή κανα colt στα κριτήρια;

 

2.Υπάρχουν μέρη στην Αθήνα όπου μπορείς να μάθεις σκοποβολή (κέντρα εκμάθησης);

 

3. Μπορείς να το κουβαλάς πάνω σου όταν θα έχεις την άδεια;

 

Υ.Γ. Δεν έχω ιδέα γιαυτό αμα έχω ρωτήσει μ@λακίες να μην μου το ρίξετε απότομα.

Υ.Γ.2 Επίσης μια και είμαι ο topic starter θα παρακαλούσα στην συζήτηση να παραληφθεί το ηθικό κομμάτι του όλου θέματος. Μόνο όσοι έχουν γνώσεις να γράψουν αυτό που ξέρουν.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάζω στα Αθλητικά γιατι το εντάσσω στην Σκοποβολή αλλα και στο Κυνήγι.

 

1.Ρε παιδιά για πείτε όσοι ξέρετε και όσοι έχετε άδεια οπλοφορίας, με τι κριτήρια τις δίνουν; Επίσης έχει διαφορά αν πάρεις καραμπίνα ή κανα colt στα κριτήρια;

 

2.Υπάρχουν μέρη στην Αθήνα όπου μπορείς να μάθεις σκοποβολή (κέντρα εκμάθησης);

 

3. Μπορείς να το κουβαλάς πάνω σου όταν θα έχεις την άδεια;

 

Υ.Γ. Δεν έχω ιδέα γιαυτό αμα έχω ρωτήσει μ@λακίες να μην μου το ρίξετε απότομα.

Υ.Γ.2 Επίσης μια και είμαι ο topic starter θα παρακαλούσα στην συζήτηση να παραληφθεί το ηθικό κομμάτι του όλου θέματος. Μόνο όσοι έχουν γνώσεις να γράψουν αυτό που ξέρουν.

 

Ευχαριστώ

 

πιστευω πως η καλυτερη λυση ειναι να πας σε ενα Α.Τ. και να ενημερωθεις:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομιζω υπαρχουν 3 αδειες:

Eιναι η οπλοκατοχη η οποια το μονο που μπορεις ειναι να το εχεις σπιτι σου κλειδωμενο.

Ειναι η οπλοφορια η οποια σου επιτρεπει μονο να το κουβαλας επανω σου.

Και η οπλοχρησια η οποια σου επιτρεπει μεν να το εχεις στην κατοχη σου αλλα δεν ξερω σε τι περιπτωσεις σου επιτρεπει να ριξεις(αυτοαμυνα κλπ.).

Αυτες νομιζω ειναι τωρα αμα λεω καμια αρλουμπα ας με διορθωσει καποιος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άδεια κυνηγετικού όπλου στην Αστυνομία (λειόκανα μόνο). Μεταφορά κυνηγετικού όπλου στη θήκη και λυμένο παντού και πάντα (δε συζητάμε για το αν πρέπει να είναι γεμάτο). Χρήση κυνηγετικού όπλου στις περιοχές και τις περιόδους που επιτρέπεται το κυνήγι αν και μόνο αν έχεις ΚΑΙ άδεια κυνηγίου, αλλιώς μόνο σε κάνα σκοπευτήριο (υποθέτω για το τελευταίο, δεν έχω πάει ποτέ σε σκοπευτήριο).

 

Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις, δε γνωρίζω.

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το "ηθικό κομμάτι του θέματος". Εξήγησέ το αν θες. Δεν έχω ηθικά διλήμματα σε ότι αφορά το κυνήγι. Δεν έχω κυνηγήσει ποτέ παράνομα, κυνηγώ με δίκαννο αυστηρά, τρώω το θηράματα που σκοτώνω, σκοτώνω μόνο όσα επιτρέπονται (όταν και αν βρω θηράματα, όταν και αν πάω για κυνήγι, τελευταία το έχω ελαττώσει) και μόνο αυτά που επιτρέπονται όταν επιτρέπονται. Έχω τσακωθεί και το έχω ελαττώσει γιατί οι γνωστοί μου το έχουν παραχέσει με το παράνομο κυνήγι. Στο τέλος θα καταντήσω φυσιοδίφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τα έρθρα που μου έδωσες και μου γεννήθηκε μία απορία άσχετη με το θέμα. Με πιστόλι και άδεια να έχεις δεν μπορείς να αμυνθείς.

 

Γενικότερα σε άμυνα μπορείς να τον σκοτώσεις - τραυματίσεις με άλλα μέσα, πχ. μαχαίρι ή άλλα αιχμηρά αντικείμενα ή ακόμα και με χρήση πολεμικών τεχνών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μαχαίρια είναι συγκεκριμένο το μήκος της λάμας που επιτρέπεται να το έχεις πάνω σου χωρίς άδεια. Νομίζω πάνω από 7cm +- θέλεις άδεια από αστυνομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα σε άμυνα μπορείς να τον σκοτώσεις - τραυματίσεις με άλλα μέσα, πχ. μαχαίρι ή άλλα αιχμηρά αντικείμενα ή ακόμα και με χρήση πολεμικών τεχνών;

 

Εξαρτάται από την περίπτωση.

Αν κινδυνεύει άμεσα η ζωή σου, θεωρείται αυτοάμυνα... αν η κατάσταση είναι πιο ήπια(π.χ ληστεία) δεν δικαιολογείται... ειδικά ο φόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης νομίζω ότι όταν είσαι γνώστης πολεμικών τεχνών -από κάποια ζώνη και πάνω-, δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις σου αυτές σε καυγά ή γενικότερα σε οποιαδήποτε μη αναγκαία περίσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μη κυνηγετικό όπλο, χρειάζεται ΚΑΛΟΣ λόγος να το έχεις, ψυχολογικά τεστ κτλ. Καλός λόγος θεωρείται να είσαι πολιτικό πρόσωπο, γνωστός επιχειρηματίας, να είχες προβλήματα με απόπειρες, απειλές κτλ (και πάλι δύσκολο) και τέτοια. Γενικά να πας να πεις "γεια, μ' αρέσουν τα μαγκνουμ, θέλω ένα να το 'χω για μόστρα" ξέχνα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ο λόγος που θέλω να μάθω να πυροβολάω είναι καθαρά γιατι ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου χρειαστεί. Έρχονται εποχές που μπορεί μία τέτοια γνώση να είναι απαραίτητη. Για μόστρα κτλ. χέστηκ@ εντελώς, άσε που άμα βγείς έξω με όπλο θα σε περάσουν για ασφαλίτη και μετά θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις. Έχω αρχίσει και ψάχνω για συλλόγους και το πολύ πολύ να βγάλω απλά μία άδεια που να σου επιτρέπει να το χρησιμοποιείς μόνο εντός των συλλόγων αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τράβα στο χωριό σου, ζήτα από κανάν γείτονα το κυνηγετικό του όπλο και τράβα σε μια ερημιά και μάθε να πυροβολάς. Δεν είναι και κάτι δύσκολο.

 

Εγώ πρώτη φορά έριξα με δίκανο στην πέμπτη δημοτικού, και παρόλο που πήγε να μου φύγει, τον στόχο τον πέτυχα.

 

Εκτός αν γουστάρεις να ασχοληθείς και σα hobby, να πηγαίνεις να ρίχνεις καμιά "κανονιά" και να εκτονώνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ το εκμεταλλευτικά απτό στρατό πήγαινα στο πεδίο βολής και αφού τελείωνα με το όπλο μου γύρναγα και έλεγα αρλούμπες πως έχω άλλη ειδικότητα. καλή φάση ήταν το 45αρι κλωτσάει λίγο το συνηθίζεις ωμός .εκείνο που δεν κατάφερα ηταν 1 βομβιδοβολο δεν με αφήνανε σε μια στιγμή έρχεται ένας υπολοχαγός και μου λέει ρε σι το βαστάς λίγο έγινα καπνός μόλις μου το έδωσε γύριζα στο πεδίο βολής για να βρω βλήματα :devil:φρίκαραν όλοι :fear: τρελή φάση :lol::lol:.

Επεξ/σία από jasper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ρε παιδες να σασ ρωτησω εαν γνωριζει καποιοσ, για να αγορασω μαχαιρι σκοποβολησ θα χρειαστω αδεια ?? δηλ θα μ ζυτησουν τπτ σχετικο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το εκμεταλλευτικά απτό στρατό πήγαινα στο πεδίο βολής και αφού τελείωνα με το όπλο μου γύρναγα και έλεγα αρλούμπες πως έχω άλλη ειδικότητα. καλή φάση ήταν το 45αρι κλωτσάει λίγο το συνηθίζεις ωμός .εκείνο που δεν κατάφερα ηταν 1 βομβιδοβολο δεν με αφήνανε σε μια στιγμή έρχεται ένας υπολοχαγός και μου λέει ρε σι το βαστάς λίγο έγινα καπνός μόλις μου το έδωσε γύριζα στο πεδίο βολής για να βρω βλήματα :devil:φρίκαραν όλοι :fear: τρελή φάση :lol::lol:.

Είμαι ο μόνος που δεν έβγαλα άκρη;;; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...