Προς το περιεχόμενο

Eπαναφορτιζομενες μπαταριες


achisael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γιατι τοτε στον δικο μου(τον καινουριο της Energizer) οταν δειχνει οτι φορτισαν μετα απο 10 περιπου ωρες και τον βγαζω απο την μπριζα και τον ξαναβαλω τοτε δειχνει ξανα οτι χρειαζονται επιπλεον φορτιση και αμα τις αφησω τα λαμπακια δειχνουν οτι φορτιζουν επιπλεον και αυτο κραταει καμια ωρα ωστε τοτε δειχνει οτι φορτισαν?

3 φορα να τον βαλω στην μπριζα δεν το δοκιμασα ακομη για αν δω αν θα ξαναλεει οτι θελουν και αλλη φορτιση.

 

Το ίδιο ακριβώς κάνει και στον δικό μου της energizer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω έναν φορτιστή ο οποίος φορτίζει μπαταρίες ΑΑ 12000mAh σε 20 ώρες (από 10-20 γράφει οπότε οι 20 υποθέτω ειναι για full φόρτιση). Εγώ φορτίζω μπαταρίες με 2100mAh, πόσο παραπάνω πρέπει να τις αφήσω για full φόρτιση?? Να σημειώσω πως δεν σβήνει όταν γεμίσουν τελείως οπότε σε υπερφόρτωση θα ανοίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, καθε ποτε σας ξεφορτιζουν οι μπαταριες, διχως χρηση?

Εχω κατι eneloop, και στο 20μερο πανω, ακομη και διχως να τις χρησιμοποιησω, αδειαζουν.

Ειναι φυσιολογικο αυτο?

 

Μαλιστα αγορασα και 2ο ζευγαρι eneloop, και μου εκαναν ακριβως τα ιδια.

Δεν επρεπε να κρατανε το φορτιο τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eneloop και να χάνουν τη φόρτιση; Και μάλιστα μέσα σε... 20 ημέρες; Αδύνατον.

 

Ή μούφα μπαταρίες πήρες, ή μούφα φορτιστή.

 

Οι δικές μου οι Eneloop κρατάνε τουλάχιστον χρόνο, χωρίς να πέσει αισθητά η φόρτισή τους. Όλες τους (έχω και μπόλικες πανάθεμά με). Και δεν έχω και κάναν super wow φορτιστή ακριβείας, τον απλό της Sanyo έχω, που συνοδεύει τις Eneloop.

 

 

sanyo-eneloop-charger-001.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως εχω, και το αγορασα απο γερμανο.

Μουφα απο τον γερμανο?

 

Δεν εχω τροπο να μετρησω το φορτιο. Αλλα η canon φωτογραφικη μου, απλα στο 20μερο, ΔΕΝ ανοιγει ΚΑΝ!!!!

Να τα ριξω οτι φταιει η μηχανη? Μα ομως οταν βαζω κλασικες αλκαλικες, κρατανε μηνες...

Αρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια ερώτηση. 

 

Έχω πάρει κάτι μπαταρίες panasonic . 

 

Μου κάνει εντύπωση που αδειάζουν τόσο γρήγορα... :/ 

Επεξ/σία από βασίλης26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18650 μπαταρίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο 3100 mah άδειες φορτίζουν πλήρως σε  4 με 5 ώρες σε ένα

απλό φτηνό φορτιστή μάλλον κινέζικο.Μόλις φορτίσουν το φωτάκι από κόκκινο γίνεται πράσινο.

 

Οι πωλητές λένε ότι την πρώτη φορά βάλτες 8 - 12 ή και παραπάνω ώρες αλλά πιστεύω ότι είναι μύθος.

Ποτέ δεν χρειάστηκε να μείνουν τόσο πολύ  να πρασινίσει το λαμπάκι.

 

Για ένα ασύρματο παίρνω από το jumbo με 3 ευρώ δύο επαναφορτιζόμενες.Κρατάνε πολύ  και το τηλέφωνο

έχει καλή αυτονομία.

Να σκεφτείτε ότι το χρησιμοποιεί η σύζυγος να μιλάει με τις φιλενάδες. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18650 μπαταρίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο 3100 mah άδειες φορτίζουν πλήρως σε  4 με 5 ώρες σε ένα

απλό φτηνό φορτιστή μάλλον κινέζικο.Μόλις φορτίσουν το φωτάκι από κόκκινο γίνεται πράσινο.

 

Οι πωλητές λένε ότι την πρώτη φορά βάλτες 8 - 12 ή και παραπάνω ώρες αλλά πιστεύω ότι είναι μύθος.

Ποτέ δεν χρειάστηκε να μείνουν τόσο πολύ  να πρασινίσει το λαμπάκι.

 

Για ένα ασύρματο παίρνω από το jumbo με 3 ευρώ δύο επαναφορτιζόμενες.Κρατάνε πολύ  και το τηλέφωνο

έχει καλή αυτονομία.

Να σκεφτείτε ότι το χρησιμοποιεί η σύζυγος να μιλάει με τις φιλενάδες. :-D

 

Oι πωλητές κοντεύουμε να κλείσουμε 20ετία από τότε που σταμάτησαν οι Νi-MH που ήθελαν κάτι περίεργα στη φόρτιση, κι ακόμη διαδίδουν τις παραπάνω ώρες κ κουραφέξαλα. Σε μια μπαταρία αυτοκινήτου κάτι κάνει όταν τον αφήνεις πάνω το φορτιστής. Στην Λιθίου-Ιόντων δεν κάνει τίποτα ειδικά σε αυτόματο φορτιστή (μην τυχόν και βάλετε ποτέ 18650 σε χειροκίνητο φορτιστή). 

 

Παππού αν θες μπαταρία 18650 που να αξίζει τα λεφτά της για ηλεκτρονικό mod LG HG2 original

 

 

Ποιo mod έχεις

;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παππού αν θες μπαταρία 18650 που να αξίζει τα λεφτά της για ηλεκτρονικό mod LG HG2 original

 

 

Ποιo mod έχεις

;

Πολύ καλή και σε απίστευτη τιμή.skroutz δεν τη βγάζει γιατί προχτές πήρα μία panasonic 3000 mah από το

ΔΗΣΙΟ 8 ευρώ.

 

Έχω ένα evic vtc 75 watt  ένα κλασικό i stick pico 75 watt (όπως οι περισσότεροι που θέλουν να λέγονται 

ατμιστές και ένα παροπλισμένο k box mini. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή και σε απίστευτη τιμή.skroutz δεν τη βγάζει γιατί προχτές πήρα μία panasonic 3000 mah από το

ΔΗΣΙΟ 8 ευρώ.

 

Έχω ένα evic vtc 75 watt  ένα κλασικό i stick pico 75 watt (όπως οι περισσότεροι που θέλουν να λέγονται 

ατμιστές και ένα παροπλισμένο k box mini. :P

 

Να προσέχετε με τις 18650 να έχουν πιστοποιητικό γνησιότητας γιατί έπεσαν στα χέρια μου κάτι μαϊμού από γερμανό που τις πλήρωσε ο άλλος 12 ευρώ το τεμάχιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσέχετε με τις 18650 να έχουν πιστοποιητικό γνησιότητας γιατί έπεσαν στα χέρια μου κάτι μαϊμού από γερμανό που τις πλήρωσε ο άλλος 12 ευρώ το τεμάχιο.

Χώρια πως μπορούν να πάρουν και φωτιά.

Γενικά τις μπαταρίες εκτός από επώνυμες (που και πάλι...) να τις έχετε υπό επιτήρηση όταν τις φορτίζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χώρια πως μπορούν να πάρουν και φωτιά.

Γενικά τις μπαταρίες εκτός από επώνυμες (που και πάλι...) να τις έχετε υπό επιτήρηση όταν τις φορτίζετε.

 

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω. Πάνε οι εποχές που τις άφηνες πάνω στο φορτιστή και απλά ζεσταινόταν η μπαταρία. H li-ion δεν αστειεύεται. Επίσης επειδή κυκλοφορεί πολύ κινεζιά εκεί έξω δεν είναι να εμπιστεύεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...