Προς το περιεχόμενο

Eπαναφορτιζομενες μπαταριες


achisael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On topic αφού μιλάω για μπαταρίες, off topic αφού δεν είναι για επαναφορτιζόμενες.

 

Χρησιμοποιώ σε όλες μου τις συσκευές (τηλεκοντρόλ, φωτογραφικές, κλπ) αλκαλικές (δεν θέλω να ξεκινήσω συζήτηση για επαναφορτιζόμενες vs αλκαλικές. Είχα παλαιότερα και δεν με ικανοποιούσαν με διάφορα χαρακτηριστικά τους πχ διάρκεια και τελικά τις χάρισα μέσω του inosmnia).

Γενικά δεν είχα πρόβλημα με τις αλκαλικές ούτε σαν λειτρουργία, ούτε όταν έμεναν καιρό μέσα στη συσκευή. Τελευταία όμως βρήκα σε κάποιες περιπτώσεις να έχουν βγάλει αυτά τα "άλατα" (τα άσπρα).

Το ερώτημα είναι αν συμβαίνει και σε άλλους αυτό (θεωρούσα πάντα ότι η αλκαλικες δεν "βγάζουν").

Επίσης επειδή αυτό το έχω δει με μπαταρίες του IΚΕΑ, αν και τις χρησιμοποιούσα χρόνια χωρίς πρόβλημα, θέλω να μάθω αν παρουσιάζεται και σε άλλους με τις συγκεκριμένες μπαταρίες και πότε. Δηλαδή πάντα συνέβαινε (σε μένα όχι) ή τελευταία; (πχ κάτι άλλαξαν στην "συνταγή")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε κατι ξεχασμενα τηλεκτρολ ή παρατημενες σε κουτια εχω βρει μπαταριες και επωνυμες και τρεχα γυρευε μαρκες να εχουν οξειδωθεί και εχουν βγαλει αυτη την λευκη πουδρα. Μαλλον η αντιδραση αυτη ξεκινα οταν περασει αρκετα ο χρονος ζωης που αναγραφεται στο κουτι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα επιχειρήματα που υπήρχαν (δεν ξέρω αν είναι πραγματικό ή μούφα) στο "απλές vs αλκαλικές", πέραν της μεγαλύτερης διάρκειας, ήταν και το ότι οι αλκαλικές δεν "τρέχουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...