Προς το περιεχόμενο

Sony Vaio E Series VPC-EB2Z1E/BQ


dimaries

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλο το forum και χαίρομαι που πλέον έχω την ευκαιρία να γράψω και εγώ κάτι.

Χθες παρέλαβα ένα Sony Vaio VPC-EB2Z1E/BQ, το οποίο παραγγέλθηκε ως αντικαταστάτης του EB1Z1E/B, γιατί δεν μπορούσαμε να το βρούμε από τον συγκεκριμένο προμηθευτή. Δεν με πείραξε ιδιαίτερα γιατί ήταν δώρο ούτως ή άλλως. ;)

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές, ετοιμάζομαι να κάνω clean install εξαρχής για να καθαρίσω το μηχάνημα από τα προγραμματάκια της Sony.

Ήσυχο μηχάνημα, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ματ πλαστικά παντού τα οποία δεν κρατάνε δαχτυλιές, εκπληκτικό πληκτρολόγιο, κάρτα γραφικών που "τα σπάει", αλλά... απογοητευτική οθόνη, η οποία ήταν και ο λόγος για τον οποίο είχα αρχικά διαλέξει τον EB1Z1E/B. Εάν δεν είσαι ΑΚΡΙΒΩΣ απέναντι της, βλέπεις όλα τα χρώματα "ξεπλυμένα". Μεγάλη απογοήτευση από τη Sony το συγκεκριμένο θέμα. Ευτυχώς που δεν είναι τόσο glossy όσο πχ οι οθόνες των Acer ή των Toshiba που είχα δει. Εάν υπάρχει άλλος κάτοχος του συγκεκριμένου μηχανήματος μπορούμε να αρχίσουμε αντίστοιχο θέμα με το πολύ καλό του EB1Z1E/B.

 

Υ.Γ.: Εντελώς ανεξήγητη η κίνηση της Sony Hellas να φέρει σαν αντικαταστάτη (όπως μου είπαν οι ίδιοι) του EB1Z1E/B, υπολογιστή με πανομοιότυπα χαρακτηριστικά, κατώτερη οθόνη και υψηλότερη τιμή!!! Τα ματ πλαστικά θα ήταν ακριβά μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλο το forum και χαίρομαι που πλέον έχω την ευκαιρία να γράψω και εγώ κάτι.

Χθες παρέλαβα ένα Sony Vaio VPC-EB2Z1E/BQ, το οποίο παραγγέλθηκε ως αντικαταστάτης του EB1Z1E/B, γιατί δεν μπορούσαμε να το βρούμε από τον συγκεκριμένο προμηθευτή. Δεν με πείραξε ιδιαίτερα γιατί ήταν δώρο ούτως ή άλλως. ;)

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές, ετοιμάζομαι να κάνω clean install εξαρχής για να καθαρίσω το μηχάνημα από τα προγραμματάκια της Sony.

Ήσυχο μηχάνημα, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ματ πλαστικά παντού τα οποία δεν κρατάνε δαχτυλιές, εκπληκτικό πληκτρολόγιο, κάρτα γραφικών που "τα σπάει", αλλά... απογοητευτική οθόνη, η οποία ήταν και ο λόγος για τον οποίο είχα αρχικά διαλέξει τον EB1Z1E/B. Εάν δεν είσαι ΑΚΡΙΒΩΣ απέναντι της, βλέπεις όλα τα χρώματα "ξεπλυμένα". Μεγάλη απογοήτευση από τη Sony το συγκεκριμένο θέμα. Ευτυχώς που δεν είναι τόσο glossy όσο πχ οι οθόνες των Acer ή των Toshiba που είχα δει. Εάν υπάρχει άλλος κάτοχος του συγκεκριμένου μηχανήματος μπορούμε να αρχίσουμε αντίστοιχο θέμα με το πολύ καλό του EB1Z1E/B.

 

Υ.Γ.: Εντελώς ανεξήγητη η κίνηση της Sony Hellas να φέρει σαν αντικαταστάτη (όπως μου είπαν οι ίδιοι) του EB1Z1E/B, υπολογιστή με πανομοιότυπα χαρακτηριστικά, κατώτερη οθόνη και υψηλότερη τιμή!!! Τα ματ πλαστικά θα ήταν ακριβά μάλλον...

 

 

πραγματι χαλια η οθονη και απορω πως τα καταφεραν να το βγαλουν πιο ακριβο θα μου πεις πηγε καλα το προηγουμενο και γλυκαθηκαν και ειπαν να βγαλουν κατι παραπανω (οπως και με τα vaio F). αν ηταν και γυαλιστερη δεν θα εβλεπες τιποτα απολυτως...

επισης τα πλαστικα εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο χειροτερα...

αν και τωρα δεν λερωνουν ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι μου είπαν οι άνθρωποι της Sony, στο νέο διόρθωσαν θέματα που είχαν αρχικά στο προηγούμενο, και ότι πλέον δεν είχε νόημα να βάζουν full HD ανάλυση σε τόσο μικρή οθόνη, ενώ από έρευνα που κάναν, οι περισσότεροι πελάτες μετά από λίγο καιρό κατέβαζαν την ανάλυση (εδώ έχουν μισό δίκιο). Το θέμα είναι ότι θα μπορούσαν να βάλουν την x-black και να σκίσουν τον ανταγωνισμό. Κατά τα άλλα, το μηχάνημα είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και παράξενα φτηνό για sony με τέτοια χαρακτηριστικά.

Για τα πλαστικά, δεν συμφωνώ με το φίλο μας. Έτυχε να δουλέυω σε βιομηχανία και σας υπογράφω ότι ίσα-ίσα τα γυαλιστερά πλαστικά είναι συνήθως πιο φτηνά και δεν αντέχουν στο χρόνο και κυρίως στις γρατζουνιές. Με τα ματ πλαστικά θα φαίνεται ο ίδιος μετά από 3-4 χρόνια.

Σχετικά με το clean install, κάπου στο θέμα του ΕΒ1Ζ1Ε/Β αναφέρεται η διαδικασία, αλλά θα ήθελα και εγώ την διαδικασία με μεγαλύτερη λεπτομέρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α αλλά θα ήθελα και εγώ την διαδικασία με μεγαλύτερη λεπτομέρεια.

 

βαζεις το δισκακι των windows 7 hp και μπουταρεις

τι το φοβαστε?

ενα pc ειναι after all:-)

 

οτι drivers θελεις υπαρχουν στο support της sony και αλλου ........

 

edit:οι ανθρωποι της sony λενε μακακιες ....παντα υπαρχουν θεματα που διορθωνονται υποτιθεται στα νεα μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το γεγονός ότι έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα μας (το οποίο είναι το συγκεκριμένο μοντέλο υπολογιστή), θα ήθελα να υπενθυμίσω στο φίλο akalo (ανα θυμάμαι καλά) ότι μερικοί άνθρωποι είμαστε περισσότερο εξοικειωμένοι με τις εγκαταστάσεις από άλλους. Εγώ ζήτησα περισσότερες λεπτομέρειες κυρίως για τους φίλους που διαβάζουν το forum και χρειάζονται βοήθεια. Η δουλειά μου μου έχει μάθει να μην θεωρώ τα πάντα εύκολα και αυτονόητα απλά επειδή εγώ έχω τη γνώση τους... Δεν είναι σε καμία περίπτωση μομφή προς εσένα, φίλε akale, ούτε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία αντεγκλήσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ έχω βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο laptop, στο πλαίσιο λέει ότι έχει οθόνη X-black:

 

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/SONY-Vaio-VPC-EB2Z1E-BQ-VPCEB2Z1E-BQ-GC2.htm

 

WTF? Πουθενά αλλού δεν το είδα αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ έχω βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο laptop, στο πλαίσιο λέει ότι έχει οθόνη X-black:

 

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/SONY-Vaio-VPC-EB2Z1E-BQ-VPCEB2Z1E-BQ-GC2.htm

 

WTF? Πουθενά αλλού δεν το είδα αυτό...

 

Η οθόνη ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι x-black, και έχει πολλύ μικρές γωνίες θέασης. κατά τα άλλα δεν είναι κακή, και έχει πολύ λιγότερες αντανακλάσεις από άλλες του ανταγωνισμού.

Πάντως είναι πολύ καλό μηχάνημα για τα λεφτά του, και η κάρτα γραφικών με τα μέτρα των φορητών σκίζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι x-black, και έχει πολλύ μικρές γωνίες θέασης. κατά τα άλλα δεν είναι κακή, και έχει πολύ λιγότερες αντανακλάσεις από άλλες του ανταγωνισμού.

Πάντως είναι πολύ καλό μηχάνημα για τα λεφτά του, και η κάρτα γραφικών με τα μέτρα των φορητών σκίζει....

 

Δυστυχώς η SONY σταμάτησε προ ετών να εξοπλίζει με καλές οθόνες τα low budget μοντέλα της. Το βρίσκω λογικό βέβαια αν αναλογιστούμε ότι πολλά VAIO είναι πλέον φτηνότερα ακόμη και από αντίστοιχα ACER.

Για το θέμα των αντανακλάσεων έχεις δίκιο και το διαπίστωσα σε ένα VAIO EA που είχα αγοράσει πρόσφατα. Είναι πολύ πιο ξεκούραστη για καθημερινή χρήση αν και χάνει αρκετά σε contrast για προβολή ταινιών. Προσωπικά το βρίσκω πολύ προτιμότερο από την τοποθέτηση φίλτρων που μετατρέπουν την οθόνη σε καθρέφτη.

Πάντως ακόμη ζηλεύω την οθόνη xblack dual lamp από το παλιό μου VAIO FE, το οποίο μας υπηρετεί ακούραστα (τώρα την αδελφή μου) εδώ και μια 5ετία. Απίστευτη πιστότητα, φωτεινότητα και κορυφαίες γωνίες θέασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

παιδιά έχω και εγώ αυτό το μοντέλο, φοράω τα 7άρια της μάνας του τώρα αλλά λέω να τα βγάλω και να βάλω τα 8άρια pro 64bit greek που τα έχω δωρεάν λόγο του πανεπιστημίου. Απλά ψάχνω στο site της sony και τα drivers που έχει είναι για τα 7 ακόμα δεν έχουν βγάλει για τα 8 κάτι. Τι να κάνω να περιμένω ή είναι ίδια η συμβατότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...