Προς το περιεχόμενο

Νέο ρεκόρ στον υπολογισμό του αριθμού «π»


markelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλ. πέρα απ το πόσο χρήσιμο είναι κάτι τέτοιο, μπορεί αύριο ν αφήσουν το pc ανοιχτό μια μέρα ακόμα και να κάνουν νέο ρεκόρ και αυτό να συνεχιστεί επ άπειρο (ή υπάρχει κάποιος περιορισμός);

 

Κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό καθώς υπάρχει ο περιορισμός του hardware (cpu).

 

Ουπς ξέχασα πως δε γίνεται merge στις ειδήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό καθώς υπάρχει ο περιορισμός του hardware (cpu).

 

Ουπς ξέχασα πως δε γίνεται merge στις ειδήσεις...

Μπορείς να εξηγήσεις γιατί ο επεξεργαστής είναι περιορισμός; Αν κάτι μου ξέφυγε, let me know :>

 

Στο κείμενο αναφέρεται: «Όπως είπε, όταν έφτασε τα 5 τρισεκατομμύρια ψηφία, ήταν μεσάνυχτα [...]», πχ γιατί δε μπορεί να τ αφήσει την επόμενη φορά μέχρι το μεσημέρι και να κάνει νέο ρεκόρ;

 

 

Ξαναλέω ότι δε θέλω να μειώσω το τι κάνανε, αλλά 64GB RAM σε «απλό επιτραπέζιο υπολογιστή» δε βλέπεις συχνά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω λινκ μπορείτε να κατεβάσετε το πρόγραμμα που έφτιαξε ο Alexander J. Yee, να δείτε μερικά άλλα ρεκόρ που έχει σπάσει, πως έφτασε το πρόγραμμα εκέι που έφτασε, διάφορα benchmarks και screenshots, κλπ. Όπως γράφει χαρακτηριστικά στη σελίδα

 

http://www.numberworld.org/y-cruncher/

 

Α, αυτός είναι :-D Είχα κατεβάσει το πρόγραμμά του παλιότερα και όντως είναι καλός.

Υπολόγιζε τα 100 εκατομμύρια σε 50 δευτερόλεπτα, ενώ το SuperPi ούτε τα 2 δεν έφτανε στον ίδιο χρόνο.

Δεν βλέπω περιορισμό από τους επεξεργαστές πάντως... Χρησιμοποίησαν server με 2 επεξεργαστές 6 πυρήνων και σύνολο 24 threads. Άμα υπάρξει περιορισμός βάζουν την επόμενη φορά 4 επεξεργαστές.

Θα πληρώσουν τα μαλλιοκέφαλά τους για μνήμες πάντως επειδή θέλει modules ECC των 8GB... :fear:

Στη σελίδα του λέει ότι η τελευταία έκδοση υποστηρίζει μέχρι 10 τρισεκατομμύρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tους 20 δίσκους γιατί τους σύνδεσε;

Θέλει τόσο χώρο για να υπολογιστεί με τέτοια ακρίβεια;

Θέλει πάνω από 4,5 TB μόνο και μόνο για να αποθηκεύσει το αποτέλεσμα (5 τρις ψηφία λέει). Επιπλέον δε γνωρίζουμε τί ανάγκες είχε το λογισμικό που χρησιμοποιήσε σε RAM/σελιδοποίηση, μπορεί πχ να χρειάστηκε 10 ΤΒ paging file.

 

-

Απορία: αναφέρει πως έτρεξε απλά ένα high end σύστημα για 3 μήνες. Δηλαδή να υποθέσω αν κάτσουν κάπου και πετάξουν έναν αλγόριθμο σε έναν υπερυπολογιστή, θα περάσουν το ρεκόρ σε λίγες ημέρες, έτσι; Ή μήπως έφτιαξε κάποιον πολύ πρωτοποριακό αλγόριθμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει πάνω από 4,5 TB μόνο και μόνο για να αποθηκεύσει το αποτέλεσμα (5 τρις ψηφία λέει). Επιπλέον δε γνωρίζουμε τί ανάγκες είχε το λογισμικό που χρησιμοποιήσε σε RAM/σελιδοποίηση, μπορεί πχ να χρειάστηκε 10 ΤΒ paging file.

 

Ναι, κάτι τέτοιο... 16 δίσκους των 2TB.

y-cruncher supports the use of multiple hard drives to use as distributed memory storage for very large computations. (επισκεφθείτε το link, έχει και φωτογραφίες του μηχανήματος).

 

Απορία: αναφέρει πως έτρεξε απλά ένα high end σύστημα για 3 μήνες. Δηλαδή να υποθέσω αν κάτσουν κάπου και πετάξουν έναν αλγόριθμο σε έναν υπερυπολογιστή, θα περάσουν το ρεκόρ σε λίγες ημέρες, έτσι; Ή μήπως έφτιαξε κάποιον πολύ πρωτοποριακό αλγόριθμο;

 

Το ερώτημα είναι θα το περάσει σε CUDA ή OpenCL; Εκεί θα πέσει το γέλιο, με καναδυό NVIDIA Tesla ή ATI FirePro να κάνουν το χρόνο των 90 ημερών που χρειάστηκαν να φαίνεται γελοία μεγάλος,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, κάτι τέτοιο... 16 δίσκους των 2TB.

y-cruncher supports the use of multiple hard drives to use as distributed memory storage for very large computations. (επισκεφθείτε το link, έχει και φωτογραφίες του μηχανήματος).

Φακ, έπεσα τρελά μέσα. :P

 

 

Το ερώτημα είναι θα το περάσει σε CUDA ή OpenCL; Εκεί θα πέσει το γέλιο, με καναδυό NVIDIA Tesla ή ATI FirePro να κάνουν το χρόνο των 90 ημερών που χρειάστηκαν να φαίνεται γελοία μεγάλος,

Αυτό θα το έλεγα μετά... :P Αλλά τέλος πάντων, επειδή δεν ξέρω κατά πόσο ο συγκεκριμένος αλγόριθμος ωφελείται σε πολυεπεξεργαστές γραφικών, έστω σε υπερυπολογιστή, πώς και δεν το έχει κάνει κανένας αφού είναι τόσο σπουδαίο επιστημονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να ειναι αλγεβρικος και υπερβατικος αριθμος. Οπως ειπες ειναι υπερβατικος αριθμος δλδ δεν ειναι ριζα πολυωνυμου με ακεραιους συντελεστες

 

Sorry, ήθελα να γράψω μη αλγεβρικός ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αποδεδειγμένο ότι ο αριθμός "π" έχει άπειρα δεκαδικά ψηφία μη επαναλαμβανόμενα, οπότε δε μπορώ να δω άλλους λόγους.

 

Ή απλά ήθελαν να μπουν σε κάποιο ρεκόρ και το έκαναν απλά για να μείνει το όνομά τους κάπου γραμμένο.

 

Ναι αλλά η κατανόησή μας για το άπειρο είναι κάπως ...περιορισμένη. Επίσης, ο Κάντορ όρισε μεγέθη "απείρων" και εισήγαγε τους αριθμούς αλεφ.

 

Το πιο ενδιαφέρον για μένα, είναι να χρησιμοποιούν (νομίζω το κάνουν) συναρτήσεις πυκνότητας ψηφίων μήπως βρουν κάποιο pattern στ ψηφία που επαναλαμβάνονται. Π.χ. στα 5 τρις ψηφία που υπολόγισαν, το 9 εμφανίζεται με πιθανότητα 1/10 ..? Η περισσότερο από το 0 ή το 1...κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι νομιζω οτι πρακτικα δεν εχει καμια αξια να υπολογισουν πολλα ψηφια,μια βλακεια μου φαινεται ολο. αμα κανει κανεις τοσο καιρο να υπολογισει τοσους αριθμους ποσο θα κανει να τους χρησιμοποιησει και καπου αν υποθεσουμε οτι εχει και πρακτικη αξια? γιατι για μενα δεν εχει ουτε θα εχει ποτε πρακτικη αξια. ο κυκλος δεν τετραγωνιζεται...οπως ο ελεφαντας δε θα πεταξει ΠΟΤΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι νομιζω οτι πρακτικα δεν εχει καμια αξια να υπολογισουν πολλα ψηφια,μια βλακεια μου φαινεται ολο. αμα κανει κανεις τοσο καιρο να υπολογισει τοσους αριθμους ποσο θα κανει να τους χρησιμοποιησει και καπου αν υποθεσουμε οτι εχει και πρακτικη αξια? γιατι για μενα δεν εχει ουτε θα εχει ποτε πρακτικη αξια. ο κυκλος δεν τετραγωνιζεται...οπως ο ελεφαντας δε θα πεταξει ΠΟΤΕ!

 

ακριβώς, συμφωνώ απόλυτα φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως οπως και η γη ηταν επιπεδη κλπ κλπ.

 

+1000000

 

παντα 2-3 κανουν την διαφορα και ολοι τους κοροιδευουν μεχρι που ανακαλυπτουν κατι και τους κανουν ηρωες ;)

μπραβο στα παιδια που εκατσαν και εβαλαν το μυαλο του να δουλεψει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...