Προς το περιεχόμενο

psaxno.com - Φτιάξτε την δική σας μηχανή αναζήτησης


mixalis8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Μετά από πολύ καιρό αναβάθμισα το www.psaxno.com (μπορείς και δημιουργείς την δική σου μηχανή αναζήτησης).

 

Όποιος έχει internet explorer 6 μπορεί να μπει και να μου πει αν όλα φαίνονται σωστά??

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

Αν θέλεις να δεις πως εμφανίζεται η σελίδα σου σε IE6, δοκίμασε το IE Tester.

Δυστυχώς δε λειτουργεί καλά, το δοκίμασα σε κώδικα που υποτίθεται υποστηρίζεται σε ΙΕ8+ και δεν υποστηρίζουν οι προηγούμενοι και δε δούλεψε σωστά η μηχανή του 8. Κρίμα γιατί θα ήταν χρήσιμο. Προσωπικά έχω δυο πανάλαφρες εγκαταστάσεις σε VM των XP με αναβαθμισμένο ΙΕ7,8 (τον 6 τον έχω κανονικά) και δοκιμάζω από εκεί. Επίσης αυτός που το έφτιαξε κερδίζει ως google partner, αν πρόσεξα καλά.

 

 

Όσο για το psaxno, εκτός του ότι o site owner είναι google partner, δεν ανακάλυψα κάποια άλλη χρησιμότητα. :-(

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το psaxno, εκτός του ότι o site owner είναι google partner, δεν ανακάλυψα κάποια άλλη χρησιμότητα.

 

Για την ακρίβεια δεν είναι google partner.

>
Psaxno.com is not affiliated with Google Inc.
Trademarks remain trademarks of their respective companies. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχώς δε λειτουργεί καλά, το δοκίμασα σε κώδικα που υποτίθεται υποστηρίζεται σε ΙΕ8+ και δεν υποστηρίζουν οι προηγούμενοι και δε δούλεψε σωστά η μηχανή του 8. Κρίμα γιατί θα ήταν χρήσιμο. Προσωπικά έχω δυο πανάλαφρες εγκαταστάσεις σε VM των XP με αναβαθμισμένο ΙΕ7,8 (τον 6 τον έχω κανονικά) και δοκιμάζω από εκεί. Επίσης αυτός που το έφτιαξε κερδίζει ως google partner, αν πρόσεξα καλά.

 

 

Ναι έχω ακούσει ότι δεν είναι 100% σωστό κ ότι παίζει διαφορετικά κάποιες (λίγες) φορές. Δεν μου έχει τύχει όμως, βέβαια το χρησιμοποιώ μόνο για IE6.

 

Τα 2 VM δεν σου χρειάζονται. Με τον IE8, μπορείς να "τρέξεις" σε IE7 mode. Πατάς F12 (developer tools) και εκεί θα δεις την επιλογή. ;). Τον IE6 δεν θα τον κρατούσα σε καμία περίπτωση, τα windows είναι λιγότερο ασφαλή με αυτόν. Θα μπορούσες να έχεις τον IE6 σε VM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με το πως εμφανίζεται η σελίδα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό : http://browsershots.org/

 

Σου επιστρέφει screenshots απο τις εκδόσεις των browser που επιλ'εγεις και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 VM δεν σου χρειάζονται. Με τον IE8, μπορείς να "τρέξεις" σε IE7 mode. Πατάς F12 (developer tools) και εκεί θα δεις την επιλογή. ;).

Τί επιλογή; Δε βλέπω να αλλάζει κάτι στο rendering, έχει κάποιο preview με τη μηχανή του IE7; :rolleyes:

 

Τον IE6 δεν θα τον κρατούσα σε καμία περίπτωση, τα windows είναι λιγότερο ασφαλή με αυτόν. Θα μπορούσες να έχεις τον IE6 σε VM.

Και σούπερ ντούπερ ιός αυτοπροσώπως να ήταν, άμα δεν το τρέχεις το λογισμικό είναι σα να μην υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://gs.statcounter.com/#browser_version-ww-monthly-201008-201008-bar

Μέχρι να πεθάνουν τα XP θα τον χρησιμοποιούν κάποιοι. Σίγουρα όταν φτιάχνεις ένα site δε θέλεις να δίνεις κακή εντύπωση στον επισκέπτη λόγω μη συμβατότητας με το φυλλομετρητή, έστω κι αν αποτελούν το 5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://gs.statcounter.com/#browser_version-ww-monthly-201008-201008-bar

Μέχρι να πεθάνουν τα XP θα τον χρησιμοποιούν κάποιοι. Σίγουρα όταν φτιάχνεις ένα site δε θέλεις να δίνεις κακή εντύπωση στον επισκέπτη λόγω μη συμβατότητας με το φυλλομετρητή, έστω κι αν αποτελούν το 5%.

 

Εγώ το έχω πάρει απόφαση πως δεν γίνεται να καλύψεις τους πάντες. Εχω σταματήσει πλεον να ασχολούμε και μετον explorer 6. Το θεωρώ χάσιμο χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, κάπου το είχαμε ξαναγράψει και είχαν κι άλλοι την ίδια άποψη με εσένα.

Δεν έχετε και πολύ άδικο, μάλλον θα συμφωνήσω, είναι αρκετά μικρό το 3-4% των χρηστών που μπαίνουν με ΙΕ6 (ένα snippet που θα οδηγεί τον ΙΕ6 επισκέπτη σε αναβάθμιση/download εναλλακτικού μάλλον είναι καλή ιδέα). Πάντως και ο ΙΕ7 που υπάρχει από τα Vista κι αυτός τα ίδια σκ_τά είναι. Γενικώς ο ΙΕ είναι πληγή. Κάπως πληγή είναι και ο firefox (έχει κάτι τερτίπια, αν κι έχει διορθωθεί αρκετά), ενώ οι Chrome,Safari,Opera ακολουθούν τα πρότυπα και δεν έχεις να φοβάσαι.

Εμένα αν μου τη σπάει κάτι δεν είναι το να φτιάξω HTML/CSS που να παίζει παντού, είναι η javascript που - λόγω του ιδιότυπου DOM του καθενός - για να παίξει παντού χρειάζεται μπόλικο κόπο, αν πας να φτιάξεις κανά σοβαρό script.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί επιλογή; Δε βλέπω να αλλάζει κάτι στο rendering, έχει κάποιο preview με τη μηχανή του IE7; :rolleyes:

 

Και σούπερ ντούπερ ιός αυτοπροσώπως να ήταν, άμα δεν το τρέχεις το λογισμικό είναι σα να μην υπάρχει.

 

Εδώ είναι ένα screenshot για την επιλογή στο browser mode (με F12 για Developer Tools). Διαλέγεις το IE7 και η σελίδα ξαναφορτώνει σε IE7 mode. Η επιλογή παραμένει μέχρι να κλείσεις το tab.

 

post-91567-129063112674_thumb.jpg

 

Ο IE6 είναι μέρος του λειτουργικού οπότε παίζει κ να τρέξει χωρίς να θέλεις. Αλλά αν δεν τον χρησιμοποιείς είσαι safe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι ένα screenshot για την επιλογή στο browser mode (με F12 για Developer Tools). Διαλέγεις το IE7 και η σελίδα ξαναφορτώνει σε IE7 mode. Η επιλογή παραμένει μέχρι να κλείσεις το tab.

Ναι, δείχνει να κάνει refresh όντως, το πρόσεξα τώρα, αλλά και πάλι δεν είναι 100% ΙΕ7 features αυτό που βλέπεις. Για παράδειγμα στον ΙΕ7 δεν υποστηρίζει data URLs κι εδώ συνεχίζει να τα δείχνει. Αυτό είναι κάτι που έψαχνα μόλις προχθές, οπότε αν είχα ΙΕ8 και στηριζόμουν σε αυτό το feature θα είχα κάνει λάθος εκτίμηση και δε θα το ήξερα. Οπότε άσε, προτιμώ να έχω ξεχωριστά VM να είμαι σίγουρος για το τί βλέπω και το πώς τρέχει η JS στον καθένα.

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ πολύ πάντως για την παρατήρηση, δεν το γνώριζα το feature (δεδομένου πως δε χρησιμοποιώ κιόλας IE, χα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...