Προς το περιεχόμενο

να βρω δουλεια, ναι.. αλλα τι??;


anthoulaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως σου διαφεβγει οτι εδω στην Ελλαδα δεν υπαρχει επαγγελματικος προσανατολισμος σαν μαθημα στα σχολεια; Και οι περισσοτεροι πανε απο σποντα σε ακυρες ειδικοτητες.

 

Θες ενα καλο παραδειγμα; Ψαξε στο yt για τη χθεσινη πρωινη εκπομπη στο mega.

Σκινικο, ενας δημοσιογραφος καρφωνε την υπ. παιδιας...

... Σε καποια στιγμη βγαζουν σε παραθυρο μια αριστουχο (19 φευγα)..

.. λιγη κλαψα και μετα ο διαλογος μεταξυ υπουργου και αριστουχου.....

υπ - Που περασες;

αρ - Στο οικονομικο αθηνων

υπ - Τι θα κανεις οταν τελειωσεις;

αρ- Ε.. Μμμ..

υπ - Τι δουλεια θελεις να κανεις;

αρ - Να ειμαι σε ενα γραφειο και να μην με ενοχλει κανεις

δημοσιογραφος - Δημοσιος υπαλληλος

αρ - Ναι.

υπ. - ....

 

Εγω - 0χα0χ0αχα0 :lol:

 

θέλω το λινκ να το δω αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
θέλω το λινκ να το δω αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει link από yt αλλά έτυχε να το δω κι εγώ το συγκεκριμένο.

 

Η κοπελίτσα άρχισε να λέει κάτι δικά της στην αρχή, ότι το να περνάνε σε σχολές παιδιά με βαθμό κοντά στο 10 είναι άδικο. Δε διευκρίνισε ως προς τι βέβαια, αφού δεν πέρασαν στην ίδια σχολή (της το είπε και η υπουργός), δεν της έφαγαν τη θέση, ούτε το μπιφτέκι της. Γενικά τα έλεγε με ένα τρόπο που σε έκανε να αντιδράσεις, σε φάση "Πάρε και τα 19500 μόρια (πόσα έβγαλε τέλος πάντων) και βάλτα στον πάτο σου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα ελεος, η κοπελιτσα φαινεται ηταν για πολλες μπατσες... ειχα μια "φιλη" μεχρι το λυκειο, οχι και τοσο καλη μαθητρια αλλα στη 3η λυκειου διαβαζε πολυ για να περασει (και περασε, παιδαγωγικο αθηνας μαλιστα)..στις πανελληνιες εξετασεις μια αλλη κοπελα απο τη παρεα (κολλητες ολες μαζι εν τω μεταξυ!!!!!) δεν τη βοηθησε ουτε για δειγμα, και της ειπε οτι το εκανε για να μη της παρει τη θεση....δηλαδη..εεεεελεοοοοςςς????? πλεον, και με αλλες μλκιες που εχει κανει αμφιβαλλω αν της εχει μεινει καποια φιλη (απο τη περιοχη μας παντως σιγουρα οχι)..τι να την κανεις λοιπον την επιτυχια αν δεν εχεις δκους σου ανθρωπους να τη χαρεις??

 

εσεις που το εχετε δει μηπως θυμαστε να μας πειτε το ονομα της εκπομπης και τη μερα που το ειδατε? ισως ετσι με μια αναζητηση σε youtube ή σε αλλα sites το βρουμε..θα θελα να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το χωρα το μυαλο μου αυτο που ειπε...και θα ειναι στο τμημα μου...δεν το γλιτωνει το γιουχαρισμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι για γιουχαρισμα οντως.... μεσα στα 2λεπτα που μιλησε ειπε 2 μπαρουφες.. η μια για τα παιδια που γραψανε γυρω στο 10 και η αλλη για το τι θελει να κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι ετσι βγαινουμε εμεις τα χαιβανια που δεν αξιζει να περασουμε σε καποια σχολη.. και οι διαννοιες σα και τουτη να αραζουνε.... πφφ... τουλαχιστον η υπουργος ειπε την αληθεια, οτι το συστημα ειναι στρεβλο.. βλεπω οτι θελουνε να το μετατρεψουνε σε συστημα παιδειας αναλογο του εξωτερικου..κριμα που το θυμηθηκανε ολιγον τι αργοπορημενα.....://

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι για γιουχαρισμα οντως.... μεσα στα 2λεπτα που μιλησε ειπε 2 μπαρουφες.. η μια για τα παιδια που γραψανε γυρω στο 10 και η αλλη για το τι θελει να κανει...

 

Τώρα όντως θα γίνω επικριτικός... Δλδ εσύ θεωρείς ότι αυτοί που γράφουν κάτω από 10 πρέπει να περνάνε σε πανεπιστήμια; Δλδ κάνουμε πλάκα τώρα; Και αν δεν είναι το 10, πρέπει να υπάρχει μια βάση. Δλδ αν του χρόνου όλοι οι γιατροί έγραφαν κάτω από 10 θα έπρεπε να γεμίσει η ιατρική σχολή με τους αριστούχους του 8?

 

Η παιδεία δεν είναι για να παίρνει κεφάλια, αλλά δεν είναι και για να δίνει χαρτιά και πιστοποιήσεις στους επικίνδυνους!!! Άλλο φυσικά αν το κάνει!

 

Όσον αφορά για το επιχείρημα του ότι ο ιχθυολόγος δε χρειάζεται να έχει τα προσόντα του οικονομολόγου, θα έπρεπε να ντρέπεται η υπουργός με αυτές τις απόψεις! Εγώ θα έλεγα ότι ο ιχθυολόγος χρειάζεται πιο πολλά, αν όχι τα ίδια, προσόντα σε σχέση με πολλές άλλες δημοφιλείς ειδικότητες!

 

Εγώ να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο... Ο βενζυνάς τι προσόντα πρέπει να έχει όταν πάει σε σχολείο και βάζει το πετρέλαιο στο δίκτυο ύδρευσης αντί στον καυστήρα και όλα τα παιδιά έπιναν από το δηλητηριασμένο νερό; Με βάση την υπουργό, λιγότερα και από αμοιβάδα! Βγάλε άκρη! Όταν όμως όλους σας σας ταλαιπωρούν υπάλληλοι τράπεζας που δεν ξέρουν ούτε πρόσθεση αλλά έχουν απολυτήριο λυκείου, τότε ξέρετε να βρίζετε! Και φυσικά όταν κάποιοι καθηγητές προσπαθήσουν να κάνουν τη δουλειά τους, είναι και κατακριτέοι. Γι' αυτό λένε στο τέλος δε με νοιάζει και δίνουν απολυτήριο ακόμα και στους άσχετους.

 

Τέλος πάντων Ανθούλα δεν τα λέω για σένα... Αυτά σου μάθανε αυτά ξέρεις. Ήμουν, είμαι και θα είμαι στο χώρο όχι μόνο της παιδείας αλλά και της έρευνας και έχουν δει τα μάτια μου πάρα πολλά από το εσωτερικό και το εξωτερικό. Ακόμα και σε κορυφαία πανεπιστήμια κάποιος μπορεί να πάρει 10 masters και να μην έχει προσόντα! Έχει λιώσει την καρέκλα του όμως! Γιατί άλλο τα προσόντα και άλλο το τρέξιμο!

 

Όσον αφορά για την κοπέλα, να σκέφτεσαι δις πριν γίνεις εσύ επικριτική. Δλδ εσένα δε θα σου άρεσε να έχεις σταθερή δουλειά; Τι είπε η κοπέλα; Δλδ τι φοβερό κάνει ένας οικονομολόγος; Σε εταιρεία θα πάει, ή σε κάνα υπουργείο ή άλλη υπηρεσία και φυσικά όπως όλοι οι εργαζόμενοι δε θα θέλει να χάσει τη δουλειά του! Δυστυχώς δε δουλεύουμε μόνο από hobby!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όντως θα γίνω επικριτικός... Δλδ εσύ θεωρείς ότι αυτοί που γράφουν κάτω από 10 πρέπει να περνάνε σε πανεπιστήμια;

 

Ναι τελεία και παύλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι επιχείρημα; Μήπως μη μείνουν τα σουβλάκια απούλητα και στεναχωρηθούν οι τοπικοί παράγοντες; Γιατί αυτοί όλοι πρόσθεση με δυσκολία ξέρουν και πάω και στοίχημα! Ειδικά με τα γελοία θέματα που βάζουν τώρα!

 

Από κει και μετά ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ σημαίνει αυτός που γνωρίζει καλά! Δε σημαίνει αυτός που δεν ξέρει την τύφλα του!

 

Εκτός βέβαια αν βλέπουμε τα πανεπιστήμια ως οίκους ανοχής, όπου όλοι μπορούν να μπουν!

 

---------- Προσθήκη στις 22:51 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:45 ----------

 

Και κάτι τελευταίο. Αυτός που δε διαβάζει δε μπορεί να κάνει υπέυθυνες δουλειές που θέλουν σκέψη και ικανότητες. Αλλά βέβαια η σκάλα και η οικοδομή δεν είναι για μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Αυτός που δε διαβάζει δε μπορεί να κάνει υπέυθυνες δουλειές που θέλουν σκέψη και ικανότητες.

 

Errr αυτος που δεν διαβαζει δεν σημαινει πως δεν σκεφτεται ή δεν εχει ικανοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...