Προς το περιεχόμενο

Παράλληλη εγγραφή σε δύο σχολές και επιπτώσεις.


epiczeroxxi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιές είναι οι επιπτώσεις που θα έχει κάποιος αν τον πιάσουν να είναι γραμμένος παράλληλα σε δύο σχολές; Θα τον διαγράψουν και από τις δύο; Θα τον βάλουν να επιλέξει σε ποια θέλει να συνεχίσει; Ισχύει κάτι από τα παραπάνω ή κατι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω σε διαγράφουν και απο τις δυο. μετα δεν ξέρω αν μπορούν να σε κυνηγήσουν περισσότερο με την υπεύθυνη δήλωση που έχεις υπογράψει ότι δεν είσαι γραμμένος σε άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιές είναι οι επιπτώσεις που θα έχει κάποιος αν τον πιάσουν να είναι γραμμένος παράλληλα σε δύο σχολές; Θα τον διαγράψουν και από τις δύο; Θα τον βάλουν να επιλέξει σε ποια θέλει να συνεχίσει; Ισχύει κάτι από τα παραπάνω ή κατι άλλο;

 

 

της φυλακης τα σιδερα ειναι για τους λεβεντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά νομίζω πως ένας φίλος ήταν γραμμένος σε 2 παράλληλα και δεν τον πήραν χαμπάρι. Κάποια στιγμή ζήτησε διαγραφή από τη μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειχα κανει αυτη την ερωτηση δτο τει που ημουν... Αν σε πιασουν πρωτα διαγραφεσαι και απο τις 2. Μετα αν θελουν χρησιμοποιυν τη δηλωση σου, και σε πανε δικαστικα

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Το έψαξα το θέμα και βρήκα ότι ο περιορισμός προβλέπεται από την Υπουργική Απόφαση αριθ. Φ253/Β6/1340 ΦΕΚ 565Α (15/5/2001) με θεμα : «Πρόσβαση των κατόχων απολυτηρίου Ενιαίου Λυκείου ή άλλου τύπου Λυκείου στην τριτοβάθμια εκπαίδευση» . Η παραπάνω υπουργική απόφαση αναφέρει ότι :

 

Για την εγγραφή του ο εισαγόμενος ή νομίμως εξουσιοδοτημένο από αυτόν πρόσωπο, καταθέτει στη γραμματεία της Σχολής ή του Τμήματος Υπεύθυνη δήλωση στην οποία ο εισαγόμενος δηλώνει ότι δεν είναι γραμμένος σε άλλη Σχολή ή Τμήμα.

 

Επομένως , μόνο η δεύτερη εγγραφή του εισαγώμενου θα είναι παραάνομη, αφού κατά την πρώτη δεν έκανε ψευδή υπεύθυνη δήλωση αλλά αληθή. Άρα, αν πρόκειται να διώξουν τον εισαγώμενο από κάποια σχολή, αυτή θα είναι η δεύτερη , στην οποία γράφτηκε παράνομα.Επίσης, ο εισαγώμενος παράνομα σε δεύτερη σχολή κινδυνεύει με ποινικές κυρώσεις για το διαστημα που ισχύει η ψευδής υπεύθυνη δήλωση, δλδ για τρείς μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγω και λίγο offtopic, τι νοήμα έχει ένας τέτοιος περιορισμός; Ποιο το πρόβλημα με το να μπορείς να παρακολουθήσεις ταυτόχρονα 2+ σχολές; Αφού πάντα μπορείς με το που πάρεις πτυχίο να πας σε κάποια άλλη, τι νόημα έχει να μην σε αφήνουν να το κάνεις ταυτόχρονα;

 

<_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πάντα μπορείς με το που πάρεις πτυχίο να πας σε κάποια άλλη, τι νόημα έχει να μην σε αφήνουν να το κάνεις ταυτόχρονα;

Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, πρέπει να δώσεις πανελλήνιες ή καταταρκτήριες. Και πολύ καλά κάνουν δηλαδή, αλλιώς αυτοί που έβγαζαν 17.000+ μόρια, θα γράφονταν σε 2-3 σχολές και οι υπόλοιποι los poulos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγω και λίγο offtopic, τι νοήμα έχει ένας τέτοιος περιορισμός; Ποιο το πρόβλημα με το να μπορείς να παρακολουθήσεις ταυτόχρονα 2+ σχολές; Αφού πάντα μπορείς με το που πάρεις πτυχίο να πας σε κάποια άλλη, τι νόημα έχει να μην σε αφήνουν να το κάνεις ταυτόχρονα;

 

<_<

Προφανως για να εχουν περισσοτεροι προσβαση στην τριτοβαθμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγω και λίγο offtopic, τι νοήμα έχει ένας τέτοιος περιορισμός; Ποιο το πρόβλημα με το να μπορείς να παρακολουθήσεις ταυτόχρονα 2+ σχολές; Αφού πάντα μπορείς με το που πάρεις πτυχίο να πας σε κάποια άλλη, τι νόημα έχει να μην σε αφήνουν να το κάνεις ταυτόχρονα;

 

<_<

 

Αν σκεφτείς ότι στις σχολές αυτές σπουδάζουμε ΔΩΡΕΑΝ (μας τις χρηματοδοτεί το κράτος δηλαδή) θα καταλάβεις το νόημα!;)

 

Επειδή το είχα ψάξει πριν καιρό θα σας πω το εξής...μπορείτε να σπουδάζετε σε 2 σχολές ταυτόχρονα ΜΟΝΟ εφόσον η μια εξ' αυτών έχει ΔΙΔΑΚΤΡΑ!

Δηλαδή ένας φοιτητής Πανεπιστημίου π.χ. μπορεί να σπουδάζει στο Ε.Α.Π. (=δίδακτρα και μη "συμβατική" μορφή εκπαίδευσης anyway),σε Δημόσια και Ιδιωτικά Ι.Ε.Κ. (=δίδακτρα),σε Κολλέγια (=δίδακτρα),σε Πανεπιστήμια Εξωτερικού (σαφώς) και γενικότερα παντώς τύπου Ιδιωτική σχολή!

Διαφορετικό προπτυχιακό τμήμα Πανεπιστημίου/Τ.Ε.Ι. και ο,τιδήποτε υπάρχει στο μηχανογραφικό ξεχάστε τα!

Για να καταλάβετε,ούτε καν σε σχολές του Ο.Α.Ε.Δ. δεν θα σας δεχτούν αν είστε ταυτόχρονα σε Α.Ε.Ι.! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα γινει αυτο, οταν πας στην μια σχολη δεν πρεπει να εισαι σε αλλη, νομιζεις οτι ειναι "οτι να ναι" , λογικα δεν μας εχουν περασμενους στην βαση του ΥΠΚΘ ? θα φανει οταν πανε να σε περασουν μεσα...

 

ξερω γω...

 

δοκιμασε το και πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτείς ότι στις σχολές αυτές σπουδάζουμε ΔΩΡΕΑΝ (μας τις χρηματοδοτεί το κράτος δηλαδή) θα καταλάβεις το νόημα!;)

Το πιο σωστο ειναι οτι τις πληρωνουμε ΟΛΟΙ αυτες τις σχολες, αρα εχουμε ΟΛΟΙ δικαιωμα να σπουδασουμε εφοσον πληρουμε τα απαραιτητα κριτηρια. Και οχι να καπαρωνουν μερικοι που πληρουν μερικα κριτηρια παραπανω απο 3-4 θεσεις και οι υπολοιποι να ειναι στην απεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αν σκεφτείς ότι στις σχολές αυτές σπουδάζουμε ΔΩΡΕΑΝ (μας τις χρηματοδοτεί το κράτος δηλαδή) θα καταλάβεις το νόημα!;)

 

Επειδή το είχα ψάξει πριν καιρό θα σας πω το εξής...μπορείτε να σπουδάζετε σε 2 σχολές ταυτόχρονα ΜΟΝΟ εφόσον η μια εξ' αυτών έχει ΔΙΔΑΚΤΡΑ!

Δηλαδή ένας φοιτητής Πανεπιστημίου π.χ. μπορεί να σπουδάζει στο Ε.Α.Π. (=δίδακτρα και μη "συμβατική" μορφή εκπαίδευσης anyway),σε Δημόσια και Ιδιωτικά Ι.Ε.Κ. (=δίδακτρα),σε Κολλέγια (=δίδακτρα),σε Πανεπιστήμια Εξωτερικού (σαφώς) και γενικότερα παντώς τύπου Ιδιωτική σχολή!

Διαφορετικό προπτυχιακό τμήμα Πανεπιστημίου/Τ.Ε.Ι. και ο,τιδήποτε υπάρχει στο μηχανογραφικό ξεχάστε τα!

Για να καταλάβετε,ούτε καν σε σχολές του Ο.Α.Ε.Δ. δεν θα σας δεχτούν αν είστε ταυτόχρονα σε Α.Ε.Ι.! :rolleyes:

είναι σίγουρο οτι μπορείς ταυτόχρονα να είσαι σε προπτυχιακό του εαπ και σε κάποιο τει? ρωτάω γιατι είμαι φοιτήτρια στο εαπ στο 2ρο έτος,όταν μπήκα έκανα υπεύθυνη δήλωση οτι δεν είμαι σε κάποιο άλλο ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαιδ. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να δώσω πανελλήνιες (μετά απο 9 χρόνια πλέον)για κάποιο τει σε παραιατρική ειδικότητα..αλλα δεν θέλω (εφόσον περάσω) να χάσω και τη θέση μου στο εαπ..δυστυχώς στο τμήμα που είμαι τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα και παίρνω λιγότερες θεματικές,οπότε με βλέπω να τελειώνω σε 5-6 χρόνια απο τώρα τουλάχ. και τότε θα είναι πολύ αργά για πανελλήνιες.. απ την άλλη θεωρώ πως αν έπαιρνα μια αναβολή απ το εαπ και πήγαινα σε ένα τει πιο βατό για μένα και τελείωνα κάτι με σκοπό την επαγγελματική αποκατάσταση κ μετά να συνέχιζα και το εαπ θα ήταν το ιδανικό.. απλά αν δεν γίνεται δεν θέλω να μπώ σε όλη τη διαδικασία των πανελληνίων πάλι.. και σε περίπτωση που δεν επιτρέπεται πόσο εύκολα μπορούν να σε εντοπίσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σας! Αν είμαι εγγεγραμμένη και φοιτώ σε ένα τμήμα ελληνικού ΑΕΙ, θα υπάρξει πρόβλημα αν παράλληλα φοιτώ και σε ένα τμήμα δημόσιου ΙΕΚ που υπάγεται στο Υπουργείο Τουρισμού; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...