Προς το περιεχόμενο

Κινέζικο "iPad" ???


Duracell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία σκέφτομαι την αγορά μιας έγχρωμης tablet συσκευής, κυρίως για wi-fi surfing, live chat, αλλά και για την ανάγνωση pdf (που ήδη έχω), με γρήγορη απόκριση!

 

Το original Apple ipad το έχω αποκλείσει γιατί δεν μ' αρέσουν οι "περιορισμοί" της συσκευής (SD, USB, κάμερα).

 

Ετσι ψάχνω σε διάφορα sites με κινέζικες υλοποιήσεις... π.χ.

http://www.solomobi.com/category.asp?lx=index&cate_id=11

αλλά όσο περισσότερα συστήματα βρίσκω, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι!

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ στην πράξη ανάλογες συσκευές και είναι ευχαριστημένος με κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

  • Τελευταία έχω αρχίσει να ψάχνομαι και εγώ για κάτι ανάλογο κυρίως για χρήση ως ebook reader ,είμαι της άποψης ότι ένα tablet είναι προς το παρόν ένα καλό gadgetάκι γιαυτό δεν θα διέθετα παραπάνω από 250euro. Βέβαια δεν έχω καμία επαφή με tablet!
    Και εγώ μπερδεύτηκα κάπου με όλες αυτές τις απομιμήσεις των απομιμήσεων...αλλά νομίζω βρήκα την άκρη.
    Μία καλή και οικονομική λύση είναι οι κινέζικοι κλώνοι του ipad που λέγονται aPad γιατί βλέπω ότι έχει και κάτι παρόμοια της OEM και ePad

 

 

  • Νομίζω ότι μόνο κάποια από αυτές τις επιλογές έχεις που να αξίζει και να σε καλύπτει..:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το iPad αξίζει τα λευτα του εγώ το έχω πάρει και είμαι πολύ ευχαριστημένος και αυτά με τους περιορισμούς ξεχνάτα κανείς jailbreak και τέλος όσο για την κάμερα πιστέψε με στο ipad δεν χριαζετε.

 

 

Sent from my iPad using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Μόνο που με 650e παίρνεις υπολογιστεί .. έλεος είστε ρε, ότι βγάζει η apple πάτε σαν άβουλα παιδάκια και τα αγοράζεται και όσο πιο ακριβό είναι τόσο καλύτερο νομίζεται ότι είναι(κορόιδα)!:P
    Το παλικάρι θέλει ένα tablet με κάμερα να κάνει τον χαβαλέ του, άσε που για διάβασμα νομίζω ότι θα κουράζει και στο χέρι[1.5Kg] και στο μάτι η οθόνη των 10”.

 


  •  
     
  • Τελικά εγώ κατέληξα στο MS-M7001 iRobot aPad 7" v2 – Rockchip που είναι και Dual Core. Μόλις μαζέψω τα μάνια θα το πάρω!

 

  • Μήπως είναι το ίδιο καλό με το iPad και 3 φορές φθηνότερο?? Μήπως??;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλήρες και ποιοτικό. Η εταιρία νομίζω ήταν η πρώτη που έβγαλε καλά και γρήγορα tablet, άρα έχει και κάποια μεγαλύτερη γνώση στο θέμα!

 

  • Είπα ότι δεν γνωρίζω και πολλά για τα tablet pc ούτε έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, απλά λέω αυτά που κατάλαβα ψάχνοντας. Για να μην σε πάρω και στο λαιμό μου, πάνε σε ένα πλαίσιο, δες και ρώτα γενικά για τα tablet, δεν χάνεις τπτ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην λεμε οτιθ ναναι...Το ipad ειναι ετη φωτος μπροστα απο τις αλλες συσκευες οπως κ το iphone λογω της οθονης του...Αλλα χωρις flash support δεν πιστευω οτι οι μονοι που το αγοραζουν ειναι αυτοι που δεν ξερουν κ αυτοι που δεν εχουν τι να κανουν τα λεφτα τους...Οποιος ξερει κ σεβεται τα λεφτα του δεν θα το αγορασει.Αν θελεις tablet ΦΤΗΝΟ παρε το Witstech A81E Android 2.2.Γυρω στα 150-160 ευρω με τα μεταφορικα.

http://www.merimobiles.com/Witstech_A81E_Android_2_2_800MHz_CPU_Market_Free_C_p/meri0306.htm

Απο specs τα σπαει...Αν η οθονη του ειναι καλη κ μπορεις να το χρησιμοποιεις χωρις να θες να την σπασεις τοτε αξιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω Intel (και όχι AMD) δεν έχω καταξιωθεί να πάρω προϊόν Apple, αλλά μην λέμε και ότι θέλουμε.

 

Τα περισσότερα κινέζικα που κυκλοφορούν έχουν κατά σειρά δύναμης επεξεργαστή VIA-->Rk (Rockchip)-->TC(Telechip). O καλύτερος από αυτούς είναι δυο φορές πιο αδύνατος από τον Α4 αλλά και κάθε άλλη ARM A8 υλοποίηση (π.χ Snapdragon, Hummingbird κτλ). Επιπλέον οι οθόνες τους είναι σχεδόν 100% resistive χωρίς moultitouch, ενώ λείπουν και οι sensors, όπως accelerometer, compass κλπ.

 

Εγώ επειδή θέλω να πάρω ένα tablet λόγω καταναλωτικής μανίας αλλά και να τα δω από πρώτο χέρι έχω μάλλον καταλήξει σε Archos 10.1 που έρχεται με A8 CPU + PowerVR 530 GPU, capacitive multitouch και από ότι φαίνεται πολύ καλές υλοποιήσεις σε εφαρμογές για μουσική, βίντεο. Αν θες πρόταση πιστεύω στα 299€ αυτό να επιλέξεις ή ακόμα και το 7.0 αν δεν θέλεις τόσο μεγάλη οθόνη.

Αυτό τα βάζω και στη γρήγορη απόκριση κλπ που αναφέρεις. Και για μένα το iPAD είναι πολύ ακριβό αλλά όχι λόγω κινέζικων, αλλά λόγω ύπαρξης πλέον των Archos και από ότι φαίνεται και άλλων πολύ καλών υλοποιήσεων που αναμένονται.

 

EDIT: και σε σχέση με το Witstech A81E που και εγώ σκεφτόμουν μέχρι πριν λίγες μέρες πιστεύω αξίζουν τα +50 για το 7.0 ή τα +100 για το 10.1 της Archos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην λεμε οτιθ ναναι...Το ipad ειναι ετη φωτος μπροστα απο τις αλλες συσκευες οπως κ το iphone λογω της οθονης του...Αλλα χωρις flash support δεν πιστευω οτι οι μονοι που το αγοραζουν ειναι αυτοι που δεν ξερουν κ αυτοι που δεν εχουν τι να κανουν τα λεφτα τους...Οποιος ξερει κ σεβεται τα λεφτα του δεν θα το αγορασει.Αν θελεις tablet ΦΤΗΝΟ παρε το Witstech A81E Android 2.2.Γυρω στα 150-160 ευρω με τα μεταφορικα.

http://www.merimobiles.com/Witstech_A81E_Android_2_2_800MHz_CPU_Market_Free_C_p/meri0306.htm

Απο specs τα σπαει...Αν η οθονη του ειναι καλη κ μπορεις να το χρησιμοποιεις χωρις να θες να την σπασεις τοτε αξιζει!

Δες λιγο το Galaxy S της Samsung....;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

isaias1983! Για να μην λεμε οτιθ ναναι...Το ipad ειναι ετη φωτος μπροστα απο τις αλλες συσκευες οπως κ το iphone λογω της οθονης του...

Το μεγάλο ατού του είναι η οθόνη..αν δεν είχε αυτό, δεν θα δικαιολογούσε το κόστος του!

 

Galliant! Λόγω Intel (και όχι AMD) δεν έχω καταξιωθεί να πάρω προϊόν Apple....Τα περισσότερα κινέζικα που κυκλοφορούν έχουν κατά σειρά δύναμης επεξεργαστή VIA-->Rk (Rockchip)-->TC(Telechip). O καλύτερος από αυτούς είναι δυο φορές πιο αδύνατος από τον Α4 αλλά και κάθε άλλη ARM A8 υλοποίηση (π.χ Snapdragon, Hummingbird κτλ)

Αν εννοείς ότι το iPad φοράει intel cpu....Ο A4 είναι της Apple, είχε αγοράσει μια μικρή κατασκευάστρια εταιρία και επένδυσε πάνω της για να φτιαχτεί ο A4 και μερικά κομμάτια είναι κατασκευασμένα σε συνεργασία με την Samsung(αν κάνω λάθος διορθώστε με)!

Η VIA είναι μία εταιρία που όταν ξεκίνησε να ασχολείται με μικροεπεξεργαστές οι άλλες απλά δεν υπήρχαν. Ότι και να είναι ο Rockchip είναι και Dual Core, δεν πιστεύω ότι είναι πιο αργός απο τον Α4!

 

Galliant! Εγώ επειδή θέλω να πάρω ένα tablet λόγω καταναλωτικής μανίας

Αυτό ακριβός εννοούσα όταν έλεγα ότι είναι κορόιδα αυτοί που αγοράζουν το iPad.

Με αυτό το σκεπτικό έχει πουλήσει 2εκ. κομμάτια η apple...

 

isaias1983! Εχουμε τιμη για το Galaxy S??

Το Galaxy S νομίζω ότι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, αλλά αν θυμάμαι καλά η τιμή αναμένεται γύρο 300+.

 

isaias1983! To archos φοραει 2.2 android γιατι το 7αρι που ειδα φοραει την outdated 1.5.

Γιατί δεν μπορεί να γίνει upgrade η έκδοση adroid 1.5 σε 2.2? Αν δεν γίνεται ..τότε θα αρχίσεις να με βάζεις σε σκέψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A4 έχει το iPAD, το λέω και στο μήνυμά μου λίγο παρακάτω. Αυτό που εννοούσα είναι ότι επειδή σε φορητά και desktop η APPLE βάζει μόνο INTEL CPUs σνομπάρω όλη τη γκάμα της.

Ο Α4 είναι πατέντα της APPLE μέσω intrinsity που εξαγόρασε. Η samsung φτιάχνει τα chips Α4 γιατί η APPLE δεν έχει εργοστάσια.

 

Ο ΡΚ που χρησιμοποιείται είναι ARM11 υλοποίηση, στο συγκεκριμένο η επιδόσεις του είναι 3.1 φορές χειρότερος του Α4. Για το dual core, κάτι πρέπει να λαμβάνει η συγκεκριμένη σελίδα λάθος γιατί κάτι τέτοιο για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν αναφέρεται σε άλλη σελίδα. Εκτός αν εννοεί το GPU, αλλά και πάλι σε αυτήν την περίπτωση και το iPAD έχει GPU και μάλιστα λογικά πρέπει να είναι και καλύτερη υλοποίηση (iPAD --> PowerVR 535, όταν το καλύτερο είναι το 540 που έχουν μόνο τα Galaxy νομίζω) (***EDIT***)

 

@isaias1983: Πρέπει να είδες το παλιό 7αρι (7 Generation), που ερχόταν με το 1.5. Όλα τα καινούργια θα έρχονται με το 2.2 (τα 8 generation).

 

 

EDIT: για να διορθωθώ: το συγκεκριμένο APAD φοράει Α9 υλοποίηση με DSP υποεπεξεργαστή, κάτι που μπορεί να αναλάβει συγκεκριμένες διεργασίες. Η συγκεκριμένη υλοποίηση είναι 0.9-1.1 φορές αργότερο του α4 αν θυμάμαι καλά. Δεν βρίσκω δυστυχώς τους πίνακες που είχα βρει με συγκριτικά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχεις δίκιο

http://www.xpertron.co.uk/7-apad-irobot-2gb-android-tablet-with-genuine-dual-core-rockchip-new-version-v2-with-metal-shell-–-also-known-as-irobot-mid-iweb_p562.html

 

Αν είναι όντος Dual Core ή λειτουργεί έτσι τις εφαρμογές ή τα βίντεο, δεν μπορεί να είναι τόσο χάλια, εκτός αν έχει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες!

Πάλι καλό μου φαίνεται!

 

Αυτό μάλλον είναι καλλίτερο με 720MHz και αυτόνομη gpu ..

http://themp4.com/product_info.php/cPath/21/products_id/34

 

Upgrade η έκδοση adroid γίνεται τελικά ή έχει κανέναν περιορισμό? Ξέρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα δύο που παράθεσες το δεύτερο μου φαίνεται καλύτερο μόνο και μόνο λόγω RAM (256 αντί 128).

Για τις CPU δεν ξέρω, δεν μπορώ να βρω τους πίνακες με τα comparison για τις διάφορες γενιές της ARM

 

Για αναβάθμιση του ANDROID, πρέπει να υπάρχει έκδοση με kernell, drivers, κλπ που θα τρέχουν στην εκάστοτε συσκευή. Αυτό το κάνει είτε η εταιρία είτε κάποιος fan. Δεν υπάρχει δυστυχώς κάποια "generic" έκδοση του ANDROID που να τρέχει σε όλες τις συσκευές απευθείας. Για τα κινέζικα δυστυχώς υποθέτω ότι δεν πρέπει να παίρνουν και πολλές αναβαθμίσεις λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαίνεται αργό..

 

Έκδωση v3-Telechip

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=zBKjq0HBj-4[/ame]

Έκδωση v2-Rockchip

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=0DXAiHt-wLw&feature=related[/ame]

 

Αυτό είναι η πιστή απομίμηση του iPad .. για 200e καθόλου άσχημα!

 

 

Απλά στο θέμα οθόνη χάνουν αρκετά .. τουλάχιστον δείχνει να δουλεύει και να ανταποκρίνεται καλά η οθόνη!

 

Η 7” μήπως είναι μικρή τελικά για e-book? Αν και θεωρώ πώς αυτό το μέγεθος είναι πιο εύχρηστο.

 

 

Αλήθεια μου γεννήθηκε μία απορία .. μπορώ να συνδέσω εξωτερικό σκληρό, γιατί βλέπω να έχουν mini usb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...