Προς το περιεχόμενο

Απορία περί BackTrack 3


mihalis19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερώτηση...!πάω στο wireless assistant και μου βγάζει το εξης μήνυμα..No wireless devices found.Γιατί??Να πω ότι τρέχω το backtrack3 σε macbook pro σε windows 7 μεσω virtual box..Δεν έχω κάνει κάποια σωστή ρύθμιση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
ερώτηση...!πάω στο wireless assistant και μου βγάζει το εξης μήνυμα..No wireless devices found.Γιατί??Να πω ότι τρέχω το backtrack3 σε macbook pro σε windows 7 μεσω virtual box..Δεν έχω κάνει κάποια σωστή ρύθμιση??

Να υποθεσω πως δεν βλεπει την wireless καρτα σου?

Γιατι ομως δεν τρεχεις την 4 R1 εκδοση με τον τελευταιο kernel αντι για την 3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον γραφει τα εξης.

 

eth0 Link encap:Ethernet HWaddr -- και καποια στοιχεια

inet addr: στοιχεια Bcast :στοιχεια Mask:στοιχεια

UP BROADCAST NOTRAILES RUNNING MULTICAST MTU:στοιχεια Metric:στοιχεια

PX packets : στοιχεια errors:0 dropped:στοιχεια overruns:στοιχεια frame:στοιχεια

tx packets:στοιχεια errors:0 και κατι αλλα

collisions :0 txqueuelen:1000

 

 

αυτα βοηθανε να καταλαβουμε το προβλημα??

 

 

 

 

 

 

 

 

οπα.εκτος απο το την καρτα που εχει μεσα το Pc χρειαζομαι και κατι αλλο???

 

δεν εβαλα το backtrack4 γιατι ειχα κατεβασει το 3 και εχω αθλια ταχυτυτα εδω..το χρειαζομαι για δοκιμες οποτε ειπα να ξεκινησω απο αυτο!

 

---------- Προσθήκη στις 12:52 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:47 ----------

 

 

αυτο δεν το ξερω.πως μπορω να το δω? το μοντελο του Pc ειναι παντως.macbook pro 13-inch το εχω εδω και 1 χρονο περιπου.ισως και λιγοτερο!

 

 

 

 

 

λοιπον εψαξα σε παρα πολλα Posts.αυτο που καταλαβα ειναι οτι τελικα χρειαζομαι καποιο wireless usb για να μπορεσει να λειτουργησει το backtrack (οποιαδηποτε εκδοση) μεσω VirtualBox.καλα τα λεω??συνεχιζοντας το ψαξιμο ομως δεν βρηκα τελικα ποιο απο τα usb wireless sticks μπορει να κανει!εχει κανεις ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι συμβατή η ασύρματη κάρτα σου με το backtrack;

 

Γιατί δεν τρέχεις το backtrack απλά ως live cd χωρίς εγκατάσταση ή virtual box;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το κανω γιατι γινεται μπλεξιμο με τα mac και τα windows Που εχω πανω πιστευω.εκτος απο αυτο δεν ξερω πως θα ρυθμισω να κανει boot απο το live cd..να ξερεις μου λες και το δοκιμαζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το κανω γιατι γινεται μπλεξιμο με τα mac και τα windows Που εχω πανω πιστευω.εκτος απο αυτο δεν ξερω πως θα ρυθμισω να κανει boot απο το live cd..να ξερεις μου λες και το δοκιμαζω!

 

Δες πρώτα την συμβατότητα της ασύρματης κάρτας σου.

 

http://backtrack.offensive-security.com/index.php/HCL:Wireless

 

 

Επειτα κάνε boot από cd:

 

Δεν έχω ιδέα από mac... οπότε κοίταξε εδώ:

http://kb.iu.edu/data/ages.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα το θεμα ειναι πως..??

αυτο το μηνυμα πηγαινε για τον προηγουμενο φιλο!

 

για την αυρματη καρτα να κοιταξω στην διαχειρηση συσκευων??

ειναι αυτη? Nvidia nForce 10/100/1000 Mbps Ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερώτηση γενικότερη: Γιατί τόσος κόσμος επιμένει στο backtrack?

Υποθεση:Γιατι εχει δημιουργηθει η εντυπωση πως το aircrack δεν δουλευει "καλα" σε αλλες διανομες.Εχω απορια να δω αν υπαρχει καποιος που χρησιμοποιει κατι αλλο απο τα εκατονταδες εργαλεια/scripts που περιεχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχιζει και ανοιγει το backtrack.κανει boot απο το cd ξεκιναει λεει οτι κατι πηγε στραβα και θελει restat.γινεται συνεεχως αυτο και δεν μπορω να βγαλω το cd απο το κουμπι για να ξεκινησει κανονικα<!

 

ακυρο μετα απο επιμονη βγηκε το cd με μερικους συνδιασμους πληκτρων.αυτο που με ανησυχει ειναι οτι δεν ειδα στο σταρτ απ τα mac ειχε μονο windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθεση:Γιατι εχει δημιουργηθει η εντυπωση πως το aircrack δεν δουλευει "καλα" σε αλλες διανομες.Εχω απορια να δω αν υπαρχει καποιος που χρησιμοποιει κατι αλλο απο τα εκατονταδες εργαλεια/scripts που περιεχει.

 

κατα καιρούς έχω χρησιμοποιήσει αρκετά απο αυτά.. Μια χαρά διανομή είναι για αυτό που είναι. Τώρα αν θέλει κάποιος το aircrack μόνο.. ε οπουδήποτε το ίδιο θα είναι. Προφανώς υπάρχει και μια πολύ μεγάλη μερίδα χρηστών εκει έξω που δεν έχει ιδέα καν πως λειτουργεί και τι κάνει το aircrack και απλώς αρέσκονται στους τυφλοσούρτηδες για να γίνουν great hax0rs σπάζωντας τον Redtiger13 της γειτονιάς, οπότε επιλέγουν την έτοιμη λύση (backtrack).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...