Προς το περιεχόμενο

Αγορα tablet pc - internet tablet :).


tonyk4444

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας,

τον τελευταιο καιρο κοιταζω με καλο ματι τα internet tablets. μιας και βρηκα να πουλησω το msi wind u-100, σκεφτομουν κατι να μπορω να το εχω on the go.

θεωρω οτι το μελλον πλεον παει προς τα εκει. και η αληθεια ειναι οτι βολευει παρα πολυ η touch screen γιατι ολες αυτες οι συσκευες ειναι και ελαφρυες και αρκετα compact.

 

το ipad δεν το θελω γιατι δεν μου αρεσει και για μενα ειναι ενα μεγαλο iphone, κατι που με χαλαει.

 

εχω δει το galaxy tab το οποιο ειναι 7 ιντσες, και ειδα πριν μερες και το archos internet tablet.

θεωρω οτι το archos internet tablet ειναι αρκετα καλυτερη αγορα σε σχεση με το galaxy tab, γιατι εχει και 10,1 ιντσες οθονη και ειναι και πολυυυυ φθηνοτερο !!!!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.662410

 

εσεις τι λετε γι'αυτα τα δυο ?

 

και κατι αλλο. σκεφτομαι τι ειναι καλυτερο, ενα tablet pc με τouch screen η το archos που εχει android.

τι λετε ?

εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη επιλογη ?

 

με ενδιαφερει η συμβατοτητα και η συνδεσιμοτητα. οσο πιο πολλα τοσο καλυτερα (wifi/bt/usb/webcam κ.τ.λ).

 

Ευχαριστω εκ' των προτερων !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας,

τον τελευταιο καιρο κοιταζω με καλο ματι τα internet tablets. μιας και βρηκα να πουλησω το msi wind u-100, σκεφτομουν κατι να μπορω να το εχω on the go.

θεωρω οτι το μελλον πλεον παει προς τα εκει. και η αληθεια ειναι οτι βολευει παρα πολυ η touch screen γιατι ολες αυτες οι συσκευες ειναι και ελαφρυες και αρκετα compact.

 

το ipad δεν το θελω γιατι δεν μου αρεσει και για μενα ειναι ενα μεγαλο iphone, κατι που με χαλαει.

 

εχω δει το galaxy tab το οποιο ειναι 7 ιντσες, και ειδα πριν μερες και το archos internet tablet.

θεωρω οτι το archos internet tablet ειναι αρκετα καλυτερη αγορα σε σχεση με το galaxy tab, γιατι εχει και 10,1 ιντσες οθονη και ειναι και πολυυυυ φθηνοτερο !!!!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.662410

 

εσεις τι λετε γι'αυτα τα δυο ?

 

και κατι αλλο. σκεφτομαι τι ειναι καλυτερο, ενα tablet pc με τouch screen η το archos που εχει android.

τι λετε ?

εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη επιλογη ?

 

με ενδιαφερει η συμβατοτητα και η συνδεσιμοτητα. οσο πιο πολλα τοσο καλυτερα (wifi/bt/usb/webcam κ.τ.λ).

 

Ευχαριστω εκ' των προτερων !!!!

 

δεδομένου ότι σήμερα κυκλοφορούν tablets κατά βάση με android που προσφέρουν περίπου όσα και τα netbook όπως κάμερα, μικρόφωνο, usb, wifi,bt κτλ. το θέμα είναι για τη χρήση το θέλεις. Είτε android tablet πάρεις είτε touchscreen netbook η χρήση της αφής θα υπάρχει. το ζήτημα όμως έχει να κάνει πρακτικά κατά πόσο σου χρειάζεται το hardware πληκτρολόγιο και ο κάπως καλύτερος εξοπλισμός (επεξεργαστής,κάρτα γραφικών κτλ) που μπορεί να έχει ένα netbook.

προσωπικά έχω και τα 2 που αναφέρεις.

το netbook για την δουλειά μου (κατά βάση παρουσιάσεις powerpoint σχεδίαση και επεξεργασία..) αν και μεταξύ μας η αφή στο netbook είναι πολυτέλεια στην περίπτωση μου καθώς ελάχιστα την χρησιμοποιώ απλά ήταν καλή ευκαιρία η αγορά.

το tablet πάλι το πήρα γιατί κάνω πολλά ταξίδια (τραίνο-αεροπλάνο) και με βολεύει το tablet μου να ακούω μουσική και να βλέπω καμιά ταινία. επίσης συχνά το χρησιμοποιώ και σαν gps στο αυτοκίνητο..

αυτά από μένα.

σκέψου το σοβαρά και η απόφαση είναι δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης συχνά το χρησιμοποιώ και σαν gps στο αυτοκίνητο..

 

Εγώ θέλω να πάρω το Archos 9 και η βασική χρήση για την οποία το προορίζω είναι GPS στο αυτοκίνητο.

 

Αυτο που με προβληματίζει είναι εάν θα βρώ φορτιστή αυτοκινήτου για αυτό?

Τι λέτε έχετε καμία ιδέα που να κοιτάξω και με τι προδιαγραφές πρέπει να ψάχνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Ειναι πολυ καλο gadget και λογικα φορτιζει απο τη USB αρα θα μπαινει και στο αμαξι...

Δεν εχει ομως GPS για πλοηγηση :(

Εχει G-Sensor για 0-400 χαχα

Το Android 2.2 πεταει και μαζι με το μαρκετ του που εχει πολλες δωρεαν εφαρμογες ειναι καλη επιλογη!

Ομως πχ εχεις ενα εγγραφο word ή excel... Δεν εχεις δυνατοτητα επεξεργασιας μονο προβολης.

 

Βαλε κατω τα υπερ και τα κατα... Δες που το χρειαζεσαι περισσοτερο και αναλογα αν σε βολευει τοτε προβαινεις σε αγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυνατοτητα για επεξεργασια αρχειων office υπαρχει κανονικα φιλε οποτε λυνεται και αυτο.

επειδη εχω το samsung galaxy υπαρχουν στο android εφαρμογες που κανεις επεξεργασια οτι θελεις τα αρχεια office !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε ρε παιδια κ αλλες λυσεις αν υπαρχουν κ εγω το θελω για το αυτοκινητο μεσα δηλαδη ως gps η ταινιες κ ιντερνετ... Δεν γινετε με καποιο τορπο να το κανουμε να δουλευει σαν gps το archos ? Επισης το archos το 10' ειναι multitouch ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εγραψα και σε αλλο thread μια πολυ καλη επιλογη ειναι το 7αρι και το 10αρι της archos. Πολυ καλες τιμες και αρκετα καλα σε αποκριση οθονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παράγγειλα το archos 101 16GB από e-shop σήμερα.

Πολύ καλή τιμή για ό,τι προσφέρει.

Ειδικά αν δε σε ενδιαφέρει το 3G, όπως εμένα.

 

καλησπερα σας,

 

με ενδιαφερει η συμβατοτητα και η συνδεσιμοτητα. οσο πιο πολλα τοσο καλυτερα (wifi/bt/usb/webcam κ.τ.λ).

 

Πάντως, μην περιμένεις ό,τι συσκευή έχεις για PC να τη συνδέεις και με drivers να τις εγκαθιστάς σε android tablet και να παίζει.

Το Android είναι OS που φτιάχτηκε για κινητά και τώρα αρχίζει να χρησιμοποιείται σε tablets. Δεν υπάρχει εγκατάσταση συσκευών, όπως στα PC.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283869&highlight=android+market+tablet

Παρότι η ανταπόκριση από το αγοραστικό κοινό είναι ήδη πολύ θερμή, στελέχη της Google ανακοίνωσαν ότι ακόμα και η νεότερη έκδοση Froyo δεν είναι κατάλληλα προσαρμοσμένη για χρήση σε αυτές τις συσκευές και ότι ενδεχομένως να δημιουργηθούν ασυμβατότητες με τις εφαρμογές από το Android Market, εάν αυτές δεν πληρούν κάποια κριτήρια. Σε αυτή την περίπτωση, εάν δεν περάσουν πετυχημένα τα τεστ συμβατότητας της Google, δεν θα επιτρέπεται στις κατασκευάστριες εταιρείες να ενσωματώνουν το Android Market στις συσκευές τους , προκειμένου να μην δημιουργηθεί μια κακή εικόνα για το λειτουργικό.

 

Τα όποια προβλήματα ασυμβατότητας αναμένεται να λύσει η επόμενη έκδοση Gingerbread αφού θα είναι εξαρχής σχεδιασμένη και για Tablet PC.

 

Για αυτό δεν έχει προεγκατεστημένο το android market, αλλά μπορείς να το εγκαταστήσεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Android είναι OS που φτιάχτηκε για κινητά και τώρα αρχίζει να χρησιμοποιείται σε tablets. Δεν υπάρχει εγκατάσταση συσκευών, όπως στα PC.

 

Δηλαδη, δεν μπορω, για παραδειγμα, να βαλω ΧΡ και να το δουλεψω σαν PC ;; Μιλαω για το Archos 101. Το χρειαζομαι για τη δουλεια μου, λογω ογκου-βαρους, να το κουβαλαω στα ραντεβου μου (τα netbook ειναι ογκωδη και βαρια για την τσαντα μου). Μονο office θελω να τρεχει, κανα τραγουδακι να περναει η ωρα και διαδικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, δεν μπορω, για παραδειγμα, να βαλω ΧΡ και να το δουλεψω σαν PC ;; Μιλαω για το Archos 101. Το χρειαζομαι για τη δουλεια μου, λογω ογκου-βαρους, να το κουβαλαω στα ραντεβου μου (τα netbook ειναι ογκωδη και βαρια για την τσαντα μου). Μονο office θελω να τρεχει, κανα τραγουδακι να περναει η ωρα και διαδικτυο.

 

αυτά (και παραπάνω) τα κάνεις και με το android, δεν χρειάζεται να βάλεις ΧP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά (και παραπάνω) τα κάνεις και με το android, δεν χρειάζεται να βάλεις ΧP.

 

Το λεω επειδη παραπανω ο φιλος Thanos λεει οτι δε μπορει να γινει επεξεργασια ενος Word για παραδειγμα, αλλα και γιατι θελω να δουλευω καποιο προγραμμα της εταιρειας το οποιο τρεχει σε Windows αλλα δεν ξερω αν δουλευει σε Android... Αρα να υποθεσω οτι μπορω να εγκαταστησω ΧΡ ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, δεν μπορω, για παραδειγμα, να βαλω ΧΡ και να το δουλεψω σαν PC ;; Μιλαω για το Archos 101. Το χρειαζομαι για τη δουλεια μου, λογω ογκου-βαρους, να το κουβαλαω στα ραντεβου μου (τα netbook ειναι ογκωδη και βαρια για την τσαντα μου). Μονο office θελω να τρεχει, κανα τραγουδακι να περναει η ωρα και διαδικτυο.

 

Κοίτα, αν θέλεις οπωσδήποτε windows, μπορείς να δεις το archos 9:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908256

 

Πάντως, επεξεργασία office documents, mp3, internet θα τα έχεις και στο 101.

 

---------- Προσθήκη στις 11:26 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:25 ----------

 

Το λεω επειδη παραπανω ο φιλος Thanos λεει οτι δε μπορει να γινει επεξεργασια ενος Word για παραδειγμα, αλλα και γιατι θελω να δουλευω καποιο προγραμμα της εταιρειας το οποιο τρεχει σε Windows αλλα δεν ξερω αν δουλευει σε Android... Αρα να υποθεσω οτι μπορω να εγκαταστησω ΧΡ ;;

 

Όχι, δεν μπορείς να βάλεις ΧΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περί ασυμβατότητας με τα tablet και λοιπές ιστορίες δεν ισχύουν. Το Θέμα είναι το εξής.

Η google δεν επιτρέπει την εγκατάσταση του market και των google apps σε συσκευές που δεν έχουν τηλεφωνική δυνατότητα, για αυτο και το archos δεν τα έχουν. Δηλαδή στο samsung galaxy tab 7" γιατί υπάρχουν τα παραπάνω και δεν υπάρχουν "ασυμβατότητες"; Πολύ απλά γιατί βάλανε και τηλεφωνική κλήση.

Τώρα γιατί το κάνει αυτό η google; γιατί πολύ απλά δεν θέλει τα δυο λειτουργικά της android, chrome OS να μπαίνουν το ενα στα πόδια του άλλου. Είναι ξεκάθαρο οτι θέλει στα tablets κάποια στιγμή να προωθήσει το Chrome OS.

 

---------- Προσθήκη στις 11:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:28 ----------

 

επεξεργασία ΜS Office έχεις στον android. Υπάρχει εφαρμογή (δεν είναι δωρεάν, υπάρχει και στον "θείο")

 

---------- Προσθήκη στις 11:31 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:30 ----------

 

Το πρόγραμμα της εταιρίας δεν θα δουλεύει, οπότε γιατί δεν κοιτάς κάτι σε windows όπως πρότεινε ο Λευτέρης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν μπορείς να βάλεις ΧΡ.

 

Μου εκοψες τα ποδια. Πως μπορω εκ των προτερων να ξερω ομως αν μπορει να τρεξει το προγραμμα της εταιρειας ;;; Υπαρχει τροπος ; Προκειται για προγραμμα υπολογισμου ασφαλιστρων. Καμια βοηθεια ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...