Προς το περιεχόμενο

amazon.co.uk δωρεαν μεταφορικά με παραγγελία άνω των £25


akalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς υπόψη του αυτό:

 

 

 

Αυτό σημαίνει ότι μας επιστρέφουν τον ΦΠΑ; Και τι ακριβώς χρειάζεται να τους στείλουμε; Δεν ξέρω αν η εφορία δίνει κάτι στα Αγγλικά, όπως επίσης δεν νομίζω να τους κάνει η Ελληνική βεβαίωση για το ΦΠΑ που έχω.

 

Καμιά ιδέα;

 

τους κάνει, τους κάνει νομίζω και μόνο το επαγγελματικό ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου ήρθε πολύ γρήγορα απάντηση, και ήταν η εξής:

 

Dear Customer

 

Thank you for contacting Amazon.co.uk regarding VAT.

 

Indeed, special rules do apply to VAT registered customer in another EU Member State and VAT should not be charged on orders being delivered there.

 

At the moment, our order form does not provide for orders to Greece to initially be VAT free. However, if you contact us once your order has been dispatched, we will be happy to refund you the VAT amount.

 

I regret that we are not able to automatically refund your VAT on any future orders without you first contacting us once your order has been dispatched.

 

Once you have placed the order please contact us using the below link with the VAT registered number, so that we will refund you:

 

http://www.amazon.co.uk/email

 

We appreciate your patience with this matter.

 

Thank you for shopping at Amazon.co.uk.

 

Μου φαίνεται πολύ απλό. Περιμένω την παράδοση μιας παραγγελίας και θα τους ρωτήσω στη συνέχεια για επιστροφή του ΦΠΑ να δω τι θα μου πουν τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα παραγγελία 4 Φεβρουαριου. Μου ηρθε σημερα 10/2 . Ηταν μια μπλουζα, την ειχε αφησει ο ταχυδρομος μεσα στην πολυκατοικια σε μια ακρη. Οποιος ηθελε την επαιρνε δηλαδη :P. Τεσπα, την αγορασα με δωρεαν μεταφορικα "FREE Super Saver Delivery" (με το bug που ειχε πριν λιγο καιρο). :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Αμερικη (ειναι και περιοχη 1 βεβαια) μερικοι τιτλοι μονο ειναι λιγο πιο φτηνα (αν παρεις πολλα μαζι) με τα πολυ απλα μεταφορικα, αλλα λεει 16-32 εργασιμες μερες (Standard International Shipping (averages 18-32 business days))! Με καραβι ερχονται; 1-2μηνες!; Παναγια μου! shock.png

 

Έτσι για την ιστορία φίλε matrixxx, απλά προς ενημέρωση, παραγγελία από αμαζον.κομ που έφυγε στις 24/1 αξίας $60 ήρθε σήμερα (με την επιλογή expedited shipping), χωρίς να πληρώσω εκείνα τα 3Ε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν είναι φάκελος ο ταχυδρόμος στο αφήνει στην πόρτα.. αλλά αν μπεις στο κόπο να βάλεις παραγγελία κούτα με αντικείμενα, δεν νομίζω να στα αφήσουν στο δρόμο.. σου στέλνουν ειδοποίηση.. επίσης έχει και notes στην παραγγελία, μπορείς να το σημειώσεις αυτό.

 

Το καλό είναι ότι πριν μισό χρόνο δεν μπορούσαμε να αναγγείλουμε φωτογραφικά, ηλεκτρονικά.

Πλέον είναι ελεύθερο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα παραγγελία 4 Φεβρουαριου. Μου ηρθε σημερα 10/2 . Ηταν μια μπλουζα, την ειχε αφησει ο ταχυδρομος μεσα στην πολυκατοικια σε μια ακρη. Οποιος ηθελε την επαιρνε δηλαδη :P. Τεσπα, την αγορασα με δωρεαν μεταφορικα "FREE Super Saver Delivery" (με το bug που ειχε πριν λιγο καιρο). :mrgreen:

 

Πως τα αφήνουν έτσι χύμα, δεν σκέφτονται ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό ευθύνεται το ελληνικό ταχυδρομείο, έχει συμβεί και σε εμένα με ελληνικό προϊόν, αλλά μου είχαν πει ότι αν είναι αντικείμενο σε κουτί, δεν μπορεί ο ταχυδρόμος να το κουβαλά μαζί του, αποτέλεσμα στέλνουν ειδοποίηση.

 

Γενικότερα ότι είναι απλή αποστολή και σε φάκελο, δεν δίνουν μεγάλη σημασία. Το καλό δα είναι ότι αν χαθεί, η αμαζόνα σε χρόνο ρεκόρ στέλνει άλλο η τα λεφτά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό δα είναι ότι αν χαθεί, η αμαζόνα σε χρόνο ρεκόρ στέλνει άλλο η τα λεφτά σου.

Ναι αλλά έτσι δεν μπορεί κάλιστα κάποιος να προφασιστεί οτι χάθηκε η παραγγελία του και να παραλάβει 2 ή και 3 προϊόντα;

Δεν είναι ζημιά για την εταιρία αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ύστερα από πολύ καιρό μια παραγγελία, σύνολο 3 αντικείμενα που βγαίνουν πάνω από 25 λίρες για να γλυτώσω τα μεταφορικά και έχω κάποιες απορείες.

Την παραγγελία την "έσπασαν" σε 2 αποστολές (2 αντικείμενα στη μια αποστολή και 1 αντικείμενο στην άλλη).Δεν μου χρέωσαν στο σύνολο μεταφορικά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τα στέλνουν όλα μαζί σε μια αποστολή.Υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ τίποτα extra;(και τα 3 αντικείμενα είναι της Amazon).

Έβαλα επιλογή FREE Super Saver Delivery και στα 3 προϊόντα που αγόρασα.

Επίσης δεν μου ζητήθηκε να μπω στο paypal όπως κάνω πχ στο ebay.Ειχε μέσα αποθηκευμένη την κάρτα visa electron που έχω (χρεωστική μόνο όχι πιστωτική).

Κανονικά δεν θα έπρεπε να μου ανοίξει ασφαλή σύνδεση στο paypal ώστε να επιβεβαιώσω την αγορά; Δηλαδή αν ξέρει κάποιος τον κωδικό του Amazon μπορεί να παραγγείλει αβέρτα χωρίς την έγκριση του paypal;

Επίσης το gift τι είναι; Δεν έβαλα τέτοια επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά έτσι δεν μπορεί κάλιστα κάποιος να προφασιστεί οτι χάθηκε η παραγγελία του και να παραλάβει 2 ή και 3 προϊόντα;

Δεν είναι ζημιά για την εταιρία αυτό;

 

 

Το γράφω ξανά, είναι ευθύνη του ταχυδρομείου. Ότι στέλνετε από εξωτερικό, φθηνό η ακριβό (σε έξοδα αποστολής), έχει εγγύηση το πακέτο και πάντα (λογικά) πρέπει να παραδίδετε αυτοπροσώπως στον πελάτη. Λόγο ότι είναι εξωτερικού.

Τώρα ο ταχυδρόμος αν το αφήνει στην είσοδο τις πολυκατοικίας είναι άλλο θέμα.

Πρόσφατα έστειλα στην κορσαιρ ότι ποιο οικονομικό πακέτο μπορούσα να κάνω, 27 ευρώ αν θυμάμαι καλά και με πληροφόρησαν από το ταχυδρομείο ότι ακόμη και αυτό, έχει ασφάλεια 500 ευρώ. Πιστεύω ότι δεν έχει παρατηρηθεί κάποια κλοπή αυτού του είδους. Διότι αφήνουν μόνο τους φακέλους, όχι τα δέματα. Η αμαζόνα λογικά αν συμβεί κάτι τέτοιο, θα πάρει την ασφάλεια του πακέτου που έχει κάνει.

Μου έχει συμβεί και εμένα εσωτερικά στην Ελλάδα, είναι δύσκολο να κλαπεί μέσα στην πολυκατοικία η σε μια μικρή γειτονιά. Τι θα κλέψουν το φάκελο? Μιλάμε για φάκελο πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα bug ειναι η μηπως δεν εχει πλεον οριο? Θελω και εγω να παρω ενα ρολοι απο τα παλια κλασσικα της Casio, αμα ειναι και εχω και σε αυτο δωρεαν να το παρω απο τωρα και να μην περιμενω να κανω συνδυαστικη παραγγελια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειπαμε τελος το bug. Σπανια g_alkis, μερικα προιοντα "εχουν bug" και ενω ειναι λιγο κατω απο 25 βγαζουν δωρεαν μεταφορικα. Πρεπει να τσεκαρεις και με κατι αλλο φτηνο πριν δωσεις false alarm g_alkis wink.gif

To τσεκαρα και δεν γυρισε το bug...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...